Jump to content

Modificare Faruri GOLF III - Faruri cu LUPA


Angel-Boy
 Share

Postare recomandată

vreau sa reclam pe aceasta ocazie pe utilizatorul "cruzutu. sia pus vechile faruri la vanzare ca fiind noi si in urma intelegerii eu le-am trimis pe ale mele, le-a luat carcasa la ale mele si mie mia trimis chinezariile lui. sa stiti ca nu merita sa ajutati un om de genul asta...

"scuze de off topic

Modificat de bex.AB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    24

  • GTI_85

    15

  • Dobro GTI

    12

  • Bogyciu

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

nu mi le-am vopsit pentru ca se reflecta destul de bine lumina de la angeleyes in far si se vede bine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va pot ajuta eu pe cei care aveti lupe bixenon cu becurile speciale xenon pentru modelul de H1 sau H7, insa rugamintea ar fi sa faceti o eventuala lista daca este cazul, nu pot cumpara cate 1-2 becuri, costurile sunt exorbitante la transport. Lupele lui v@sy si ale altor colegi de pe forum de mine sunt importate. Tineti cont de pretul de 190 lei -200 lei / set de 2 becuri daca faceti cumva o lista care trebuie sa contina si obligatoriu temperatura de culoare! Mii de scuze daca a fost cumva offtopic.

Modificat de xenonprojector
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu farurile astea, si as vrea ca sub ornamentul de sub pozitie sa "ingramadesc" cumva semnalizarea.

Ma gandesc sa dau o gaura(in spatele ornamentului) ca si cea de la pozitie si sa incerc sa adaptez cumva un bec ca si cel de pozitie doar ca portocaliu, asta ar fi varianta mai simpla, dar oare va fi suficient de puternic acel bec, ornamentul nefiind opac o sa fie montat la loc ca si la farurile de golf 4.

Pe net am gasit ceva catalog de becuri( http://www.jsbio.net/product10.html ) si am vazut 2 feluri de becuri - WY5W (5W) si WY16W (16W) - cu acelasi soclu ca si cel de pozitie: W2.1x9.5d

Daca cineva ar avea alte sugestii de bec+soclu sunt deschis.

P.S. Imi pare rau de OFF-Topic dar nu am gasit altundeva unde sa postez (un topic care sa fie inca "activ" si cat de cat pe subiect )

post-38547-0-05899500-1333069639_thumb.j

post-38547-0-31877500-1333069651_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decupezi cu un pistol de lipit acel "ornament" rotund si apoi cauti unul la fel (rotund si concav) dar transparent si il lipesti cu picatura. E migaleala dar se vede mai frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentul se da jos si eu ma gandesc totusi sa il pastrez ca si dispersor(daca renunt la ornament ar arata ca si pozitia dar galben si cred ca ar fi urat), problema este ca becul loveste ornamentul daca il montez direct in gaura care o fac sub el si acuma nu stiu ce bec sa cumpar, cel de 5w sau de 16 w .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va ajuta si eu lucrez la niste faruri de golf 3 cu lupa, ele sunt cam gata, trebuie sa mai primesc sticla clara sa le lipesc si sa le reglez ca bat cam sus.

post-63918-0-87322800-1333216293_thumb.j.

Daca aveti intrebari va pot ajuta. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ca tine am facut si eu (interiorul negru) si exact aceleasi lupe am montat. :icon_thumleft: Doar ca eu am faruri cu o singura camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteai lasa oglinda de la faza lunga sa o poti folosi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

am gasit eu geamul farului aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea merita, costa foarte mult transp. Mai bine iei un far din dez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de unde pot gasi geam de far cu striatii...am intrebat la magazinul de unde cumpar piese in mod curent si nu am gasit decat far complet! Eventual producatorul.....un cod...pret! Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti gasi la dezmabrari. Sfatul meu este sa cumperi un set de geamuri noi, in clar, de aici la 85 lei bucata. Pe un far original impreuna cu un Osram Night Breaker nu o mai ai nevoie de xenoane sau de faruri scumpe de tuning cu "sticla" din plastic ce se matuieste in 2 ani (daca nu se sparge de la o musca :P).

Mai pui si niste ploape si o sa ai un aspect placut original, vizibilitate buna fara sa incomodezi pe ceilalti participanati in trafic si totul cu o investitie mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu chiar crezi ca striatiile alea sunt degeaba acolo? farurile cu sticla clara au oglinda conceputa altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza numai modelul cu striatii pentru far cu 2 camere(GTI)!!!! Poate a mai trecut cineva prin aceeasi experienta...nefericita...ufff.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ca farul in clar trebuie compensat de oglinda cu striatii si invers, folosirea ambelor in clar fiind la fel de periculoasa ca xenon-ul in farul striat. Nu am aceasta combinatie pe masina, am vazut-o la un amic golfist. Multumesc. Farurile originale bicamerale si cele de tuning omologate (lupa, autoleveling, etc) raman singurele solutii viabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

deci a venit momentul si am comandat si eu acele lupe vestite cu bixenon.problema e in felul urmator. o sa le pun in farul original cu o singura camera si sticla cu striatii..am vorbit  cu cei de acolo si miau arata ca au mai pus si pe alte masini cu sticla cu striatii si nu au fost probleme. de exemplu cielo....din lipsa de ocupatii mai aveam acasa o sticla de al un far si mam pus de am luato la raspapir sa vad daca se iau acele striatii....intradevar se iau dar ramane sticla mata pe interior....deci nui treaba buna. acum urmeaza sa vad cand le primesc si o sa fac si poze cu si dupa montaj si ce fel bat.....uratimi noroc:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrun final am reusit sa montez si eu lupele ...nu am apucat sa fac poze la cum bate lumina pentru ca e vremea asa cum e :(( . am facut doar o poza de la departare cu ele pe masina.   despre montare... banuesc ca stie lumea. se da sticla jos. si pune lupa in interior , se prinde exact in suportul de la bec pe spate. se strange pe spate cu o piulita si atat :D. firele sunt exact ca la o instalatie de xenon. nimic in plus. cand o sa fac poze cu ele pe asfalt o sa le pun. eu unul injurajez sa va puneti lupe cei care ati vrut si nu vati pus pentru ca aveati sticla cu striatii. spre uimirea mea chiar bat bine ;)

post-60828-0-36478100-1390494424_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare! Am tot cautat insa nu am gasit nimic de genul... Oare nu s-a mai gandit nimeni?

Merg puse lupe/oglinzi de golf 3 in faruri de vento? Gen sa faci farurile de vento cu 2 camere sau sunt putin mai lungi la g3...? Ce ziceti? Ori, alte solutii sa faci farurile de vento in 2 camere hand-made, nu angel eyes, nu faruri tunate de sute de euro.

Modificat de paul-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!