Jump to content

Schimbare lichid de frana


alexd
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare despre lichiul de frana. Nu l-am schimbat de cand am cumparat masina, de 7 ani jumate si acum 180.000km. As vrea sa il schimb, desi nu am aparent nici o problema.

 

Intrebarea este: se poate schimba de orice mecanici sau trebuie mers la un service mai mare care are ce ii trebuie. Eu am niste mecanici de incredere si mi-au zis ca il pot schimba ei fara probleme, dar din ce am citit azi ar mai trebui si ceva aparate. Eu tind sa merg pe mana lor ca ii stiu de ani de zile, dar cum e situatia de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In service-urile mari se foloseste o pompa specifica de vid

Adica absoarbe tot lichidul vechi... Sau ma rog ib cea mai mare proportie.

Proprietatile lichidului de frana se modifica cand "absoarbe" umiditatr, se intampla in timp.

De asta se recomanda sa il schimbi la 2 ani si el se depoziteaza in cutii metal.

Atentie la faptul ca b6 ai ambreiajul pe acelasi lichid si posibil sa trebuiasca aerisire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,azi mi-a aparut in bord la masina din semnatura mesajul"Brake Fluid,see owner s manual"un bipait si martorul de la frana de mana aprins intermitent!Am cumparat un litru de lichid de frana DOT 4 original VW,am completat si nimic,tot asa face,poate trebuie pus mai mult sau este altceva!Cineva a patit chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update:am mai completat,in total jumatate de litru,iar acum nu mai da eroare,treaba este ca am completat putin peste semn si mai iasa putin pe la capac!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Masina mea este din 2010, si nu s-a schimbat niciodata lichidul de frana la ea, pedala este ferma, franarea este ok (tine foarte mult si de conditii meteo/cauciucuri/viteza), imi recomandati schimbarea lichidului de frana. Daca da, un pret de reprezentanta pentru B6 10.2009 cu ABS si ESP + Autohold.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana se inlocuieste la fiecare doi ani sau daca testerul de lichid indica inlocuirea . O peratia se face cu o pompa speciala sub presiune . La reprezemtanta costa in jur de 200 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52 minutes ago, EEXCALADE said:

Lichidul de frana se inlocuieste la fiecare doi ani sau daca testerul de lichid indica inlocuirea . O peratia se face cu o pompa speciala sub presiune . La reprezemtanta costa in jur de 200 ron

Multumesc frumos pentru informatie, o sa merg saptamana viitoare sa fac inlocuirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am schimbat recent lichidul de frana , dar nu din cauza franelor ci din cauza ambreiajului, care la Passat-ul meu e hidraulic.Am observat ca la utilizarea frecventa a ambreiajului cateodata pedala ramanea intr-o pozitie ciudata, nu tocmai jos , mai avea putina cursa si daca o apasai de tot se putea schimba viteza.Ca sa isi revina bagam pantoful sub pedala si o ridicam. Am scris pe forum iar baietii mi-au zis sa verific nivelul lichidului de frana.Avea nivel dar avea o consistenta asemanatoare apei.Am cumparat un lichid DOT 4 si cu o seringa l-am tras tot afara cat era in vas.Am pus noul lichid si de atunci nici o problema pedala merge mai usor mai cursiv si a devenit mult mai usor.Eu zic ca totusi merita schimbat periodic lichidul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!