Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

Eu nu am probleme cu geamurile decat o problema la geamul din dreapta.

Intr-o seara dupa ploaie, l-am deschis sa pot sa vad prin el, deoarece urma sa intorc si nu vedeam in oglinda din drepta din cauza picaturilor de pe geam. L-am deschis si cand sa-l inchid sa se curete, culisa pana la jumatate si se intoarcea inapoi in jos. Asta de cateva ori. Dar de cand am luat masina numai geamul din dreapta cand ajunge pana la jumatate de jos in sus, incepe sa urce mai greu. De ce , nu stiu ? :angry:

Parca nu ar mai avea putere motorasul sa-l urce de la jumatate in sus.

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun .. deci nu mi-a cazut geamul .. inca .. deci ce sa cumpar pentru PAC-PAC ? :angry: sa iau doar kit de reparat? sau toata macaraua cu kit sau .. cum se cumpara ca habar nu am. Ms;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inca nu stii ce e, poate sa se rupa sufa, sau doar clemele, eu zic ca nu e foarte grav, pentru orice eventualitate sa ai ceva in masina sa poti sa proptesti geamul, dupa ce dai fata de usa jos, ca apoi a 2-a zi sa te duci cu ea sa o rezolvi, eu asa am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun .. o sa cumpar un kit de macara, cam cat ma costa? am citit pe-acolo si vad ca in jur de 2 mil ... + manopera .. cam cat dureaza la un service? ca n-am chef sa ma bag eu p-acolo :P Eu am un service in campina care are manopera 500 mii ora. Kit-ul cred ca-l pot cumpara din bucuresti daca gasesc mai ieftin. Aveti vreo sugestie de unde pot sa iau mai ieftin? :D Va multumesc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa ca eu n-am auzit pac pac si mi-a picat geamu:|

Unde ti-ai rezolvat problema?:lol:

Problema am rezolvat-o la un service in Selimbar, daca vrei mai multe detalii, let me know :D

Meseriasi oamenii, te pot recomanda daca vrei.

E bine de verificat interiorul portierei prin inlaturarea fetei usii si a panoului din interior. Nu se stie cand poate pica geamul in usa, se poate si sparge, zgaria.

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am probleme cu geamurile decat o problema la geamul din dreapta.

Intr-o seara dupa ploaie, l-am deschis sa pot sa vad prin el, deoarece urma sa intorc si nu vedeam in oglinda din drepta din cauza picaturilor de pe geam. L-am deschis si cand sa-l inchid sa se curete, culisa pana la jumatate si se intoarcea inapoi in jos. Asta de cateva ori. Dar de cand am luat masina numai geamul din dreapta cand ajunge pana la jumatate de jos in sus, incepe sa urce mai greu. De ce , nu stiu ? :lol:

Parca nu ar mai avea putere motorasul sa-l urce de la jumatate in sus.

una din cleme nu mai culiseaza cum trebuie pe sine. Incearca sa ridici si sa apesi geamul (cu mana) pe extremitati ca sa iti poti da seama despre care clema e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu exact in aceeasi situatie neplacuta...de a sta cu geamul lipit cu scotch.. :)

Un lucru nu am inteles din discutiile de pe acest topic..ce e mai avantajos..mai convenabil..cumpararea acelui kit de reparatii sau a unei alte macarale?

Si..o rugaminte mare..off-topic..sunt cam 'blocat' in Rm. Valcea o perioada..ma poate ajuta cineva din zona pentru rezolvarea acestei probleme?

Multumesc.

Ai PM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca pacanitul acela il are din angrenajul (cuplajul) motoras-mecanism(roata dintata plastic) care vine in kitul de reparatie - aici apare de obicei uzura la geamul care il folsesti cel mai des

Sergiu B. ai si un PM

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste preturi de la Arad. Macara completa geam fata pentru masina in 4 usi 190 de ron (cleme metal, sinele, sarmele, melcul unde intra motorasul, deci tot complet).

Kit reparatie pentru masina in 2 usi 160 ron la reprezentanta. Include melcul, o parte din sarma si clemele de metal.

:lol: Am specificat pentru doua usi deoarece a mea e in 2 usi si mi-au dat aia macaraua pentru masina in 4 usi desi i-am intrebat clar daca au pentru masina in 2 usi. Fericirea mea a durat jumatate de ora pana am dat jos panoul si am rupt niturile.... atunci au inceput slujbele ;) Mi-au dat banii inapoi, m-am dus la reprezentanta si m-au servit in 2 zile cu kit original de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un filmulet .. ca sa va arat cam ce se aude .. nu se aude tare .. nici nu iti dai seama din video cred :vaidecapulmeu: dar am obs ca si la prima ridicare se aude mai tare decat la golf-ul lui varamiu :vaidecapulmeu: care e tot g4. Uitati video: http://www.youtube.com/watch?v=Q5QSVyqudZw Deci nu e ceva sa pocneasca tare .. PAC - PAC .. cum ridic se aude mai tare ca la golf-ul lui varamiu, iar apoi cam dupa ce iese 5 cm din usa geamul se aude un p

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum iti spuneam. Mizerie pe canalele pe care culiseaza geamul. Incepand cu 2003 mi se pare ca s-au montat cleme de aluminiu si nu de plastic. Nu sunt sigur de lucrul asta dar eu am cleme de aluminiu. Mi-a dat si mie bataie de cap geamul de la sofer, am curatat canalele si acum e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema asta.....se auzea ca si cum as fi avut o piatra care se freca de geam..de fiecare data cand deschideam/inchideam geamul....ideea cu macaraua pe duca era exclusa..pt ca era schimbata cu 2-3 luni inainte....am rezolvat cu un spray cu vaselina....am dat pe rotite..si am scapat de sunet

p.s: poate la mine a fost altfel....poate am fost un caz mai fericit.....sau poate ca am facut o greseala cu vaselina pe rotite....nush dar a functionat...a fost singura varianta care mi-a venit in cap in momentul respectiv

o zi mirifica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de informatii, o rezolv saptamanile astea cu ajutorul a 2 membri (kelu si rss juliano) care s-au oferit sa-mi verifice si probabil sa-mi rezolve problema :) Inca o data va multumesc si numai bine la toti ;)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un service decent, in sectorul 6, Bucuresti, care sa faca operatiunea asta stie cineva ? Am intrebat la PBV dar, ma programeaza peste 2 luni. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai PM!

Contactati-l pe rss_juliano - e de incredere si stie ce face

a lucrat si la masina mea si e foarte OK

si apropo - nu bagati foarfecele in actiune - ca stricati tot !

Modificat de Paradoxal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum iti spuneam. Mizerie pe canalele pe care culiseaza geamul. Incepand cu 2003 mi se pare ca s-au montat cleme de aluminiu si nu de plastic. Nu sunt sigur de lucrul asta dar eu am cleme de aluminiu. Mi-a dat si mie bataie de cap geamul de la sofer, am curatat canalele si acum e ok.
Eu am golf din 2003 si mi-a cazut geamul din dreapta si aveam cleme din plastic.Am cumparat kit de reparatie si am fost la un service pentru montaj.Dupa ce l-au montat timp de 1-2 saptamani cand ridicam geamul se auzea un pacait si se ridica greu.Probabil sufa nu era asezata bine.Acum stau si "pandesc" sa vad cand e aproape sa cada si geamul din stanga. :icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi pocnea aproape de 1an si jumate. Am deschis usa si inchisa, lasat geamul jos si ridicat, si tot nu mi-a picat geamul. Am dus-o la un service pt schimbat usa (un mic eveniment rutier) si de atunci nu mai pacane, nu stiu de ce :) .

Daca va cade geamul desfaceti fata de usa , panoul de la macara, ridicati cu mana de geam si bagati sub el un lemn sau o lingura de lemn. Asta temporar pana va vin clemele , ca sa nu dormiti in masina .... :)

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu butonul de la geamul electric din dreapta fata.Butonul merge ok dar semnul din interiorul butonului s-a dus in spate(acel semn care se lumineaza).Cum as putea sa il pun la loc?Stie cineva cum se da jos tot butonul ca sa pot aranja acel semn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci fata usii. butonul este prins intr-o mufa.se demonteaza butonul din mufa.apoi se demonteaza propriu zis butonul care sa tine in doua picioruse laterale infipte intr-o furca ;scoti si lipesti semnul cu foarte putin supeglue..........eu am patit asta la butonul de la dezaburire luneta....... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Am si eu o mica problema legata de geamuri(poate s-a mai discutat si eu nu am gasit) si anume dupa ce merg cu masina nu se mai coboara sau ridica dupa caz geamurile decat daca incui sau descui masina din butonul de pe portiera.Aceasta blocare apare dupa ce trec de 60 km\h sau dupa 5-10 minute.Cand se blocheaza prima data incui usile si isi revine pentru o perioada de timp dupa care iar se blocheaza si trebuie sa descui masina ca sa se deblocheze.Cine poate sa ma ajute il rog sa dea un pm.

Multumessc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-ar putea sa se fi dus tot sistemul de pe portiera soferului si sa faca un scurt pe acolo(incearca cu unul de la o cunostinta sa vezi cum se comporta...sau fa-i o scanare cu vag-ul si o sa iti arate ce eroare are la confort.

E a doua oara cand te rog sa nu mai folosesti quote!

Inca de doua ori te-a avertizat si un alt coleg moderator.

Cu prima ocazie vei lua un warning, poate asa vei intelege!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu am golf din 2003 si mi-a cazut geamul din dreapta si aveam cleme din plastic.Am cumparat kit de reparatie si am fost la un service pentru montaj.Dupa ce l-au montat timp de 1-2 saptamani cand ridicam geamul se auzea un pacait si se ridica greu.Probabil sufa nu era asezata bine.Acum stau si "pandesc" sa vad cand e aproape sa cada si geamul din stanga. :icon_cool:

Am si eu o intrebare? kitula acela ce continea? numai clemlele si cablul de otel si chestia pe care se infasoara cablul sau avea si macaraua? si clemele din ce material sunt? plastic sau metal? aaa ,si este kit original?sau ceva vapor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce ati schimbat clemele la kitul de macara si va apare pacanitul sau un sunet ca si cum ar avea nisip acolo,se datoreaza faptului ca shufda este prinsa incorect pe clema.cleele aftermarket difera de cele originale la cote.nu sesizabil dar cat sa pocneasca.asta pentru ca shufa are o ordine de prindere pe clema(prima de jos si a doua de sus sau invers).in momentul in care schimbi clemele e bine sa faci o proba pana sa prinzi tabla pe portiera.de obicei pacane ori cand ajung clemele sus ori cand ajung jos.si atunci nu trebuie decat sa se inverseze oridinea in care sunt bagate capetele shufei pe clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!