Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

Nu e normal. Pb la buton sau nu e calibrat. Tine-l apasat pana ajunge in poz max sus respectiv jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti, stie cineva de ce imi arde in continu butonul care actioneaza geamul de la usa din spate stanga? e vb de un golf4

Modificat de victor2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica arde in continuu? Adica sta aprins si dupa stingerea pozitiilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, stie cineva de ce imi arde in continu butonul care actioneaza geamul de la usa din spate stanga? e vb de un golf4

 

ce an este masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arde si dupa ce sting pozitiile, doar la usa spate stanga, masina e din 2000

Modificat de victor2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme de calculator de usa, cablaj, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare!
Seat cordoba 1.4 tdi din 2004.
Am si eu urmatoarea problema: cand functioneaza cand nu functioneaza toate butoanele(geamuri, blocare geamuri, blocare si deblocare usi, oglinzi electrice). Deci cand functioneaza functioneaza toate, cand nu functioneaza nu functioneaza nici unul(ca si cand nu ar fi alimentate electric). Am reusit sa verific mufele din stalpul usii si cele din interiorul portierei si sa dau cu spary pentru contacte insa rezultatul a fost acelasi. Cablurile electrice din interiorul mansonului par sa fie ok.
Rog o parere!
Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat firele! Sunt sau cel putin par ok. Desfacut si fata la portiera, verificat mufele si dat cu spary de contacte. Rezultat: cand functioneaza cand nu functioneaza!
Am mers si la un electrician auto care a verificat si el mufele din stalp si firele si mi-a spus ca sunt ok(bineinteles ca toate butoanele functionau). Mi-a spus ca ar trebui sa vin cand butoanele nu functioneaza!?!? Acum ori voia sa scape de mine ori ....Pai butoanele ale functioneaza aleatoriu. Cred ca functionarea lor este in functie de trepidatii/starea drumului.
O parere va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu de depistat, atata timp cat nu ai erori si problema nu este permanenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Problema; geamul de la sofer uneori coboara in jos..ca si cum ar detecta ca ceva il blocheaza...nu iinteleg de ce. Si doar la sofer face. Am schimabt butoane si tot nimic. Ce ar putea avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu alt calculator de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut  am si eu o problema cu geamurile din spate la golf4 2003  nu urca si nu coboara din butoanele din spate numai din butoanele din fata de la sofer le pot cobora si urca m-am uitat la mufe am dat panoul jos mufele sant ca noi  mentionez ca si din cheie daca tin cheia in usa urca si coboara toate 4 si de pe telecomanda la fel numai din butoanele din spate nu merg am scanat cu vcds si nici o erroare nu da va rog sa ma ajutati daca stiti careva problema va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e apasat butonul de protectie copii de pe panoul de la sofer ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e apasat lam tot probat dar degeaba nu stiu de unde sa ma apuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Isi schimba culoarea butonul de protectie cand il apesi, daca ramane rosu s-ar putea sa ai o problema de switch, el fizic sa mearga apasat dar practic sa nu faca contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 4 nu isi schimba cululoarea la apasare, ca e cu retinere butonul, nu e cu impuls.

probeaza cu alt set de butoane, care este functional, eu zic ca de la acestea este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun e ok ca ai rezolvat..dar vrem sa știm și noi cum. Acest topic nu e numai pt cerut pareri..dar și sa se spună  rezolvarea lor cum a fost făcută. .. 

Adica nu după ce te vezi cu varza în căruță zici pa și pleci...??

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok scuze dar nici eu nu stiu exact ce a fost am dat butoanele jos din fata de la usa de la sofer am scos mufa de la butoane si am incercat geamurile din spate de la butoanele din spate si am vazut ca merg si sus si jos am bagat mufa inapoi la butoanele din fata si tot mergeau fara sa fac nimic dar totusi am desfacut dupa butoanele din fata si acolo are o guma asa lata care apasa pe contactori aia si iam dat un pic de spray de contact si am pus inapoi numai ca dupa au luato razna toate dadeam in sus mergeau in jos si invers unele nu mergeau am mai scos mufa am mai bagato inapoi si dupa am scanat cu vcds am sters erorile ce mai erau si acuma merge

Modificat de olymanta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor!

Vreau sa va invit la un exercitiu de imaginatie care pe mine ma cam da peste cap :
-Masina : VW GOLF IV an 2000 cod motor AKL 1.6 SR cu 4 geamuri electrice

Am o luna de cand am luat-o (prima masina pentru a exersa) si totul este decent, in afara de urmatoarea problema:

Pot actiona oricare din cele 4 geamuri electrice in orice stare se afla masina DAR nu si cand am pozitia aprinsa cu luminozitatea interioara data la MAXIM. Daca rotesc de potentiometru de la minim la jumatate de centimetru in sus, nu mai actioneaza niciun geam electric, nicio inchidere centralizata...In schimb restul functioneaza fara nicio problema.

Apoi, daca reduc la minim luminozitatea interioara, geamurile si inchiderile inchiderile incep sa functioneze din nou la parametrii normali. Am descoperit problema acum 1 saptamana, nu i-am dat importanta, am clasat-o pe ultimul loc pe lista de prioritati.

Dupa o saptamana, azi am descoperit ceva...nu stiu cum sa-i zic...sa zicem ca golful meu are apucaturi de decapotabila:

Aceeasi problema de mai sus, dar acum cand rotesc de potentiometru, imi deschide si imi inchide geamul din dreapta de la sofer. Nu il pot actiona sub niciun fel in acel moment. Ca sa nu scriu un km de text: in momentul in care am aprins luminile din interior (pozitia), geamul din dreapta sofer o ia razna, coboara singur, urca doar cand vrea, potentiometrul il da peste cap, si asta doar la geamul din dreapta fata.

Ce am facut, ca sa mai elimin din banuieli: 

1. Am demontat blocul de lumini cu tot cu potentiometru, spalat contactele, spalat mufa, spalat ca in reclamele cu Dero....nimic, deci nu este de la potentiometru sau blocul de lumini (am masurat la multimetru, se comporta toate normal, fara "shpitzuri" sau "spike"-uri)

2. Diagnoza cea de toate zilele, din care va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi:

Address 46: Central Conv.        Labels: 1J0-959-799.lbl
   Part No: 1J0 959 799 Q
   Component: 4C Zentral-SG Komf. 0001  
   Coding: 04097
   Shop #: WSC 00028  
   VCID: 4C9782BB7C3ECC7E38B-4A3A

   Subsystem 1 - Part No: 1J1959801C
   Component: 4C Tõrsteuerger. FS0002r  

   Subsystem 2 - Part No: 1J1959802D
   Component: 4C Tõrsteuerger. BF0002B  

   Subsystem 3 - Part No: 1J4959811C
   Component: 4C Tõrsteuerger. HL0002r  

   Subsystem 4 - Part No: 1J4959812C
   Component: 4C Tõrsteuerger. HR0002H  

8 Faults Found:
00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220) 
            27-00 - Implausible Signal
01358 - Internal Central Locking Switch; Driver Side (E150) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent
00912 - Window Regulator Switch; Front Left (E40) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent
00913 - Window Regulator Switch; Front Right Driver (E81) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent
00913 - Window Regulator Switch; Front Right Driver (E81) 
            29-00 - Short to Ground
01035 - Electric Window Thermal Protection Active; Passenger 
            35-10 - - - Intermittent
00944 - Heated Exterior Mirror; Passenger Side (Z5) 
            35-00 - -
00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222) 
            27-00 - Implausible Signal

 

Am un 00913 acolo sus care imi da de inteles ca am un scurt la ground...Deoarece in momentul in care scriu afara ploua, nu prea am posibilitatea de a lucra ceva la masina...Dar daca doriti sa speculam impreuna, eu va astept cu sugestii si idei (nu cred ca e bantuita inca, ca de cate ori imi fac cruce....)

Vizionare placuta : 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai niste fire care se ating in portiera soferului sau chiar butoanele de la sofer cu probleme. Scoate mufa de la butoanele de la sofer si vezi daca mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ce s-a întâmplat:

Am deconectat consola cu butoane de la șofer, nu mai face niciuna din problemele de mai sus.

Am reconectat o consolă mai veche (cea curentă era una nou nouță golf/bora) și nu mai am problemele astea. Nu o mai ia razna.

DAR motivul pentru care am cumpărat o consolă nouă era din cauză că o dată ce dădeam potențiometrul de iluminare la maxim, nu mai funcționa nicio comandă de pe consolă.

Acum cu consola veche nu mai funcționează geamul stânga spate și dreapta față ( diagonal, cum ar veni) dar geamurile pot fi acționate cu comanda proprie fiecărei portiere.

Deci problemă s-a redus la următoarea: cu consola veche nu pot acționa geamurile stânga spate și dreapta fața...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consola noua defecta si cea veche la fel. Alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare domnilor...

Nu stiu cum,sotia merge cu masina,au cedat ambele geamuri pe partea dreapta...Shufe..cleme...cred ca e shaworma acolo :)

Pe fata stiu procedura...am mai schimbat cleme/macarale dar problema mea este spatele.

Nu am umblat niciodata acolo...

Asadar din experienta voastra cum este mai ok de schimbat?Cu sau fara suportul de tabla?

Tind sa cred ca este un nit acolo...se poate inlocui sau apar probleme de centrare?

Probleme cu anumiti producatori?

 

1510308591_ScreenShot2022-11-27at12_55_36.thumb.png.0e52455b488d5a9ec5180b45533556d9.png

2092366653_ScreenShot2022-11-27at12_54_21.thumb.png.ea0bcc22824e78e03fd2d843fe43ecb4.png

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bună, am și eu o problemă la al meu golf 4... Nu îmi mai merge niciunul din cele 4 geamuri. Nu merg nici din consola principală, nici din butoanele lor separate... Singurul lucru care îl face atunci când este acționat butonul, este un țăcănit de la macaraua respectivă, ca și cum ar cupla un releu... Oare ce ar putea avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!