Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

calca sufele stramb pe melc... sunt compromise deja, si o sa aiba probleme, desfa si verifica melcul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare

Am si eu o problema cu geamul de la sofer,uneori cand este deschis de ex 10 ,20 cm  si vreau sa il deschid m-ai mult,in loc sa coboare el se inchide,am curatat butoanele

 sa nu aiba ceva mizerie si sa incurce comanda,degeaba tot asa face. stie cineva de la ce ar putea fi? Nu e un lucru grav dar destul de enervant..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar uneori ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,doar uneori,sa zic asa din 10 deschideri de 8 ori merge normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca macaraua e in regula, clemele ok, daca gliseaza bine - daca da, atunci problema este la calculatorul de usa....corp comun cu motorasul de geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e din macara, patisem si eu la fel :)

 

ceva opune rezistenta...

 

abea cand am schimbat toata placa de metal cu sine si sufe noi am scapat de problema, acum merge lin ca din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau sa va intreb daca se pot schimba doar cleme care tin geamul(geamul din fata) sau trebuie schimbata toata macaraua. Cat de complicata e aceasta operatiune(doar de schimbat clemele)kit-reparatie-macara-geam-seat-cordoba-i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot muncesti, pune kitul de reparatie cu clemele metalice, caci plasticele acelea se vor coace de la caldura si se vor rupe cand iti va fi lumea mai draga! Iar referitor la intrebarea ta exista un DIY de inlocuire pas cu pas, cu rabdare se face usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot schimba si numai clemele.... daca restul macaralei este ok - respectiv sufele, melcul, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clemele de pastic ALBE sunt fff proaste. Nu e vorba neaparat de bani, dar e vvorba de munca depusa pentru demontat/montat totul. Cele albe la primu inghet serios cand e geamul lipit de cheder cedeaza cat ai clipi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandesc la tot de plastic a avut pana acuma si au rezistat f bine 14 ani. Spuneti ca ar fi mai bine sa iau din alea de metal? Mai ieftine de 75lei stiti unde as putea gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75 ron este ok pentru cleme de metal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am schimbat si eu clemele buclucase dar am o problema cu ele. Le.am montat pe sina le-am testat inainte de a monta inapoi panoul cu sina in usa si functioneaza..merg simetric . Am pus si geamul in suport si cand incerc sa le ridic merge greoi, oare agata geamul undeva ?..sau motorasul este problema......iar cand il las in jos la un moment dat se loveste de ceva in interiorul usi:(..cred ca una din clemele de metal care tine geamul loveste in armatura aia din usa.Vreau sa specific ca panoul cu sina odata montat in usa functioneaza ok, adica nu agata delog nu se loveste de nimic doar atunci cand este geamul pe suporti:( Aceasta operatie am facut.o si la usa din stanga fata unde nu am avut prbleme. Nu stiti oare care ar fi problema.?...

Modificat de MishaGolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai strans prea tare geamul in cleme si nu l-ai "gadilat". As se intampla la cleme de metal montate after. Elibereaza suruburile clemelor si ridica geamul din buton pana sus fara sa strangi suruburile. Iar cu lovitulin usa, vezi sa nu atinga in suportul de broasca sau in cablajul broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clemele nu sunt varianta de metal...sunt cele din plastic....am sa incerc sa fac cum ai zis asa mai "gadilat" iar in ceea ce priveste lovitul sigur nu loveste in broasca pentru ca atunci cand loveste o face in partea de jos a cursei in momentul cand mai ramane cam o palma din geam afara din usa.Lovitura care se aude este metal pe metal nu cred ca loveste in cablajul din iterior sau ceva plastice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca le-ai montat cum trebuie si nu invers cu fundul in sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu zic ca sunt corect...cu fundul in sus?...asta ar insemna ca acele suporturi de metal care tin geamul dupa ce sunt introduse in cleme sa nu cada in dreptul vizetelor....

sau poate sa incerc sa le schimb intre ele...?...se pot incurca?..o sa ajung acasa si am sa desfac iarasi usa si am sa studiez mai amanuntit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le pui cu fundul in sus inversate(stanga in dreapta si invers) pica pe vizete dar fac porbleme daca sunt de plastic trebuie sa aiba un"pinten" clema. Acel pinten sau motz tre sa fie in jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi le-am schimbat si eu la ambele usi fata,am pus tot de plastic-galbene , luate la un pret f bun de pe e bay ---si din neatentie montasem una cu pintenul acela in sus .iar cand inchideam geamul acesta iesea in afara chederului si se inclina ...am mai dat jos o data si acum sunt ok, pe cele albe dinainte le mai carpisem iar acum le.am scos praf. si daca ma tin 2-3 ani tot sunt multumit ,desi cred ca vor tine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri le-am montat si azi geamul dreapta mi-a cazut in usa ,intuiam ce este si asa a si fost:  la aceste cleme galbene cilindrul acela de metal din capatul cabluiui nu mai este la fel de bine fixat in suportul de plastic,asa ca  nu i-a trebuit nici macar o zi sa iasa de acolo ,cablul s-a amestecat in interiorul melcului si s-a indoit de abia l-am facut la loc iar pe urma am fixat in partea opusa cilindrul cu ajutorul unei sarme subtiri , poate fi plictisitor comentariul dar sa fiti atenti la aceste aspecte pt a nu demonta din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 4 2001 1,6 16v

Am o problema cu centralizata...

Tot mi se arde siguranta 14 ...cred

Nu imi merg gemaurile.doar din iala.

Nu imi merge lumina interior

In bord imi sta aprins becul de la portbagaj.

Ma m uita la cablaj de la portbagaj ..pare oki

Usile si geamurile functioneaza toate din iala

Sa fie oare modulul ?

Stie cineva care sunt firele pt portbagaj ce ies din modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scurt in mansoanele din hayon... (firele ce duc in hayon)

 

desfa si lipeste/izoleaza firele bine, sau schimba-le cu totul daca nu mai vrei sa faca vreodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil.... sau nu - verifica acest aspect intai.

 

Daca tot asa o sa faca, trebuie mers pe circuit si vazut unde ai un scurt circuit. Verifica si lampile interioare, cablajul, calculatoarele de usi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat problema, KELU ai avut dreptate acel "pinten" trebuie sa fie in jos eu initial le.am montat invers.Mersi pentru ajutor:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!