Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

alexandru_poparo

problema e ca dureaza pana ce imi cade pe mana un golf la care proprietarul sa fie dispus sa ma lase sa-i demontez modulu lui si sa-l pun pe al meu sa-mi fac setarile de asta as prefera sa-l conectez la mufa mea insa nu stiu ce pini trbuie conectati....ca din scema electrica nu e prea clar.

cyti

uitate si la chederele ce coboara in usa e posibil sa ai ceva pe acolo.... in legatura cu video-ul pune-l pe youtube si dupa pune lincul aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa OBD pinul 7 (Kline) -> modul comfort pinul 11. E firul Gri/Alb.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Revin cu un update :D in legatura cu panoul de butoane geamuri electrice. Am desfacut panoul, am desfacut siruburile, era un pic mai complicat de desfacut partea de jos sa nu rup nici plasticul ce tine clemele, dar pana la urma am reusit fara problem. Placa arata ca noua. nu avea mizerie, nic nu era oxidat. Dar eu am luat betisoare de curatat urechi, le-am imbinat in alcool sanitar si am curatat bine si placa si partea de cauciuc care are ceva negru rotund ce face contact cu placa. Daca cineva a desfacut pe vremuri joystick-uri de joc pe televizor stie despre ce e vb. E exact aceasi treaba. Dupa curatare si lasat sa se usuce putin le-am montat inapoi, si merge brici. Ms de ajutor, numai bine! :icon_thumleft:  :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am un vw touran si acum 2 zile am observat ca am o problema la geamuri. Se inchid/deschid din butoanele de la usa, se inchid/deschid cu cheia in yala si rotit stanga dreapta, se deschid din telecomanda, insa problema este ca nu se inchid din telecomanda. Mai pe scurt din telecomanda masinii doar se deschid si nu se mai inchid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati-ma, eu am zis sa nu deschid topic aiurea..daca am gasit aici problema specific mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

freaca sufele.. cel mai probabil pe melc.. s-au infasurat prost.

 

desfa si vezi care e treaba... oricum se va intampla ceva, naspa sa se intample cand esti undeva plecat la drum :)

 

asa am patit si eu, aveam toata tabla stramba, de cand am schimbat suportii + sinele, la un moment dat nu se mai urca , si se incolacisera aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat macaraua recent? Daca da, mare atentie la ordinea de fixare a sufelor in clema pt ca se petrec uneori fix la capat superior de cursa. Se aude clar cum freaca sufele insa vorba lui soila- nu se stie unde freaca. Demonteza cu grija motorasul din cele 3 suruburintorx si vezi daca se vad sufe petrecute peste melc. Daca nu, da jos macaraua si vezi ordinea sufleor pe clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, am mare incredere in voi dar poate nu ati citit un pic mai sus.De desfacut am desfacut sa vad ce se intampla aolo numai ca cu geamul scos de pe suporti nu face absolut nici un zgomot, nu se impiedica de nimic.Macaraua nu am schimbat o niciodata am mai schimbatn de vreo doua ori suportii aceia din plastic prin care trec sufele, dar la momentul cd i-am schimbat(anul trecut) totul a fost in regula, deci chestia asta mi-a aparut de vreo saptamana.Deci sunetul il scoate numai cu geamul pus si cateodata se infraneaza tot in locul unde se aude zgomotul.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aude cu geamul scos pentru ca geamul tine contra, si deci sistemul e mai tensionat..

 

un lucru este cert.. sufele se infasoara prost pe melc, te vei convinge daca desfaci cum zice si kelu mai sus.

 

eu am stat cu stres in jur de un 1 an, nici nu mai umblam la geamul de la sofer :)

pana la urma mi-am luat toata tabla cu sine, melc si sufe (clemele le aveam de fier) din dezmembrari cu 100 lei

 

acum merge ca din fabrica, urca geamul ca uns... mai bine ca geamul de la pasager chiar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, probabil ca ai dreptate.Faptul ca imi zici ca impreuna cu geamul devine mai tensionat devine o certitudine defectul despre care vb. Totusi de ce ar sari de pe melc atat timp cat acolo stiu ca sta bine infasurata sufa si capsata bine cu capacul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la uzura...

 

prima oara cand am desfacut melcul, am descoperit ca bucati din plasticul care ghideaza frumos sufele erau ciupite si rupte.. plastic imbatranit

 

si fara acele ghidaje, sufele se suprapun, mai ales ca totul e sub tensiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă salut dragi colegi, parcă de la un timp tot apare câte o problema la maşină...după ce am schimbat clemele de la geamuri faţă tot cu cele din plastic -geamul de la şofer se încăpăţînează să nu urce cum trebuie: adică pe la jumătate din urcare partea mică a lui,cea dinspre oglindă rămâne puţin mai jos decât cea de lângă stâlp şi se blochează ,apoi o ia în jos... Care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai centrat bine geamul in cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt idee,dar am dat geamul jos de vreo 4 ori până acum şi l.am fixat în mai multe moduri, cel din dreapta e ok dar asta pur şi simplu nu vrea, pt câteva zile e ok,apoi dintr.o dată ik apucă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi poate nu ai strans suficient surubul de fixare.... cand desfaci, gasesti geamul la maxim bagat in ambele cleme sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tot urca stramb ? atunci nu ramane decat ca ai problema la macara - cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare o ciudatenie,dar atunci cand este mai cald afara urca stramb ,ieri si azi cand e mai rece urca asa cum trebuie,o fi ceva pe la chedere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi si asta.... dar intai da jos fata de usa si vezi cum gliseaza clemele pe sine, vezi geamul cum urca pe cheder, vezi daca simti ceva ca il blocheaza, etc.

 

trebuie sa desfaci ca sa poti verifica toate aspectele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi, ramane pe zilele urmatoare ca acum ploua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot a plouat si este chederul ud geamul functioneaza perfect,sunt curios ce as putea sa ii fac .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curata chederul... vezi daca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam daca il pot unge cu ceva care sa reziste mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!