Jump to content

parbrize.


SKULLMAN
 Share

Postare recomandată

am vb si la Buzau...

daca nu au matrita, costa pana in 200 de lei, doar matrita, in functie de marime

parbrizul in sine, costa 80 de euro / mp + tva...

am uitat sa intreb care sunt costurile pt parbrizle drepte

una peste alta pt cei din Bucuresti cred ca este mai convenabil atelierul din Agricultori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • broscar_valcean

    8

  • Osi

    7

  • toni-peste

    7

  • mircea_cotiga

    6

70 de lei pt o matrita??? nici daca o face de hartie nu e atat!! ultima data cand m-am interesat costa 200 de dolari numa sa o faca, fara costul sticlei. O avea si criza partile ei bune....

Ma rog, e treaba voastra cum vreti sa faceti. Eu doar am zis cum am procedat eu.

Am zis eu cumva ca matrita costa 70 de lei? Am spus ca pretul este la metru-patrat.

Nu are nici o legatura cu matrita. E treaba lor cum fac parbrizul, sau daca fac sau nu fac matrita (eu zic ca nu fac nici o matrita :rolleyes: ). Deci se plateste la metru-patrat.

Anul trecut mie mi-au facut 3 (trei) parbrize DUPLEX cu vreo 200 de lei.

200:3=66,(6)

Daca le faceam SECURIT (cum erau cele originale de pe masina) m-ar fi costat jumatate din acest pret.

De asemenea, m-ar fi costat ceva in plus daca ar fi trebuit curbata sticla (dar nu era mult mai scump)

Mai aveau si posibilitatea de a baga rezistenta de incalzire (pentru luneta). Aia era ceva mai costisitoare.

Preturile erau foarte clare, si nu era nimic interpretabil.

Au fost deosebit de cooperanti, eu nici nu am fost pe-acolo, doar am tinut legatura telefonic cu un inginer, la care i-am trimis un geam original (ca model) si dupa vreo citeva saptamini mi-a trimis parbrizele.

Modificat de Osi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io stiu de la cineva care a fo' la Buzau ca: :rolleyes: pe langa fabrica e (sunt) o carciuma(sau carciumi)..in ele, intrebi daca-i vr-unu din fabrica...Cu putzin noroc gasesti...si ,,fara chitantza" e alt cost.. :angry: .,,te ajuta omu' la necaz" :blink: ...numa' sa vrei! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca e asa cum spui. Dar eu am facut cu factura.

Chiar am cautat acuma factura. Asa zice pe ea:

geam duplex plan incolor 6,76

1050 x 352 - 3 buc. = 1,108 mp

Total (fara TVA) : 172,58 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean

pai atata timp cat parbrizul tau e drept sau plan e clar ca nu au facut matrita..... au taiat o sticla direct la forma dorita. dar la unu bombat cum naiba sa nu faca matrita?? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu.

Ca si la mapare 3d la masuratori de inalta precizie. Iti parbrizul in aparatul de luat dimensiuni, Mapeaza forma exterioara, apoi mapeaza zonele de curbura.

Matrita se face 3D.

Ca si la copierea de chei auto :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean
Simplu.

Ca si la mapare 3d la masuratori de inalta precizie. Iti parbrizul in aparatul de luat dimensiuni, Mapeaza forma exterioara, apoi mapeaza zonele de curbura.

Matrita se face 3D.

Ca si la copierea de chei auto :)

:salut: asta tot presupune sa aiba straturile de sticla curbate gata si decat sa le taie.... sa le taie 3d ar insemna sa le decupeze dintr-o forma bruta , stiu eu??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) asta tot presupune sa aiba straturile de sticla curbate gata si decat sa le taie.... sa le taie 3d ar insemna sa le decupeze dintr-o forma bruta , stiu eu??? :blink:

Se face maparea pe original, apoi PC-ul spune cat trebuie sa fie bucata de sticla plana.

Bucata plana e curbata apoi automat de o alta masina.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Intrebarea mea e un pic diferita, pe masina mea am parbriz securit, cum as putea sa ii pilesc putin colturile si eventual sa tai in partea de sus cativa cm ? merge cu diamant obisnuit asa cum tai o foaie de geam banala? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge... se va sparge instant. Trebuie sa faci un alt geam la noile dimensiuni, chiar daca diferenta este mica (intre vechile si noile dimensiuni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil
Nu merge... se va sparge instant. Trebuie sa faci un alt geam la noile dimensiuni, chiar daca diferenta este mica (intre vechile si noile dimensiuni).

confirm cele spuse de Komissar.

is patit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean
confirm cele spuse de Komissar.

is patit. :icon_thumright:

daca e suprafata plana e ieftin unul nou si te scapa de probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

dar pentru parbrizele noastre vechi nu exista o solutie de polisare ceva? eu de exemlu am o portiune matuita, la parbrizul spate, prin frecarea cu un corp dur(banuiesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean
dar pentru parbrizele noastre vechi nu exista o solutie de polisare ceva? eu de exemlu am o portiune matuita, la parbrizul spate, prin frecarea cu un corp dur(banuiesc).

daca e adanca zgaraietura nu iese la polishat (daca agata cand dai cu unghia) eu idn cate am vazut merge sa scoti urme de gazare cu vopsea, verzituri de la vegetatie si cam atat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmele de gazare se elimina cu o lama speciala... au baietii de la cosmetizare auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean

eu am incercat asa si merge binisor.... pana si farurile capata un aspect mai stralucitor dar minuni nu face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa va ajut eu cu o informatie...stiu pe unul care dezmembreaza o broscuta si are 2 parbrize si un geam de luneta...foarte curbe toate...cred ca model 1969 ..acum nu stiu daca le vinde sau ce face cu ele dar l-am vazut pe geam cu ele in mana si a zis ca daca stiu pe cineva sa fac lobby :-)

Nicu 0722 73 43 53

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

ce grosime are parbrizul de bruasca '62?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_cotiga

La ce-ti trebuie?...masor eu maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-si faca omu la comanda,nu?

Modificat de mikiduta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios :ceuameni: eventual pentru o comanda la buzau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat azi la firma de pe agricultori, costa 800 ron/mp si broasca zic ei ca ar avea in jur de 0,5mp. si fac ei parbrize acolo, nu trimit la buzau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e pret cu sau fara TVA... ca de cand s-a scumpit TVA-ul sunt mai atent :cheers: oricum mi se pare cam scump... da na

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca fara tva. oricum foarte scump, ca sigur nu le scot la calitatea corespunzatoare... prefer sa iau de la hoffmann decat sa ma jupoaie astia de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!