Jump to content

Golf 6 - Greierasi in bord


vladio
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor

Poate o sa radeti cand o sa va povestesc dar sa stiti ca la mine a tinut

Anul trecut a aparut si la mine in stalpul din stanga zgomotul asta cicalitor. Am fost la service si nu au gasit nimic asa ca am incercat cu WD40 dar tot se auzea.

Tata a zis ca ma ajuta el babeste si sa stiti ca a mers. A luat niste untura pe care a topito si asa calduta a pus-o cu seringa in cremaliera usilor de pe partea stanga. Coincidenta sau nu dar de atunci nu sa mai auzit nimic si in iunie se implineste 1 an de cand am pus untura.

Acum sunt convins ca o sa fie si carcotasi care o sa rada de mine dar macar eu am scapat de zgomot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grig

    9

  • doni

    8

  • manatee

    7

  • mandelu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

poate ma insel, dar cremaliera asta nu e cam pe la jumatea usii? la mine se aude undeva la nivelul capului, nicidecum la nivelul usii, si pare a fi din stalp sau mai degraba de la centura ca ultima oara am tras putin de ea si a disparut complet sunetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ce spune mandelu: si eu la golf 5 am un zgomot asemanator (pocnituri f slabe indiferent de starea druului) in stilpul din stinga si e de la mecanismul centurii de siguranta sofer.

daca trag de centura puternic (ca sa se tensioneze/blocheze rola ce o tine infasurata) si stau cu ea asa tensionata, aceste pacaneli inceteaza.

cum dau drumul la centura, ele reapar

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, hai ca am mai facut un pas. deci rola aia zici tu ca face asa. ok. o sa ma uit la ea.

Faza cea mai nasoala e ca e afurisita rau. Daca vreau in mers sa aud sunetul mai clar si ma dau cu capul f aproape de stalp, inceteaza complet zgomotul ala. Deci nu mai pot auzi deloc, ce sa mai zic de identificarea cu precizie. daca las pe altcineva sa conduca si stau in spate nici asa nu cred ca rezolv ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 5 zile după ce am luat maşina de la dealer au apărut greieraşii!! Se aud dinspre zona consolei centrale. Cam devreme pt o nemţoaică plimbată numai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de greierasi?cum suna?cand si in ce conditii ii auzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ziceam, se aud dinspre zona consolei centrale, din spatele gurilor de ventilaţie, sau de undeva mai spre interiorul bordului, cel puţin asta e percepţia mea. Nu se aud

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie plasticele noi si din cauza asta sa se auda la denivelari,cand se freaca intre ele.De cat timp ai masina si cati km ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Doamne sa fie asa!!! Masina o am de 10 zile si am la bord.....500 km!!

acum cca 1 ora am mers cam 500 m pe piatra cubica in mamaia si culmea, nu se auzea nimic. Dupa ce am iesit pe asfalt, pe la denivelari, a reaparut!

Sper sa fie cum zici si poate vor disparea. Multumesc pt incurajare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai deocamdata linistit,atat timp cat nu creste in intensitate.A trecut prea putin timp ca sa te ingrijorezi ca e ceva grav.Icearca sa urmaresti sunetul si daca constati ca se manifesta din ce in ce mai tare atunci cred ca e cazul sa faci o vizita la reprezentanta dar sper sa nu se intample asta.

Multi km inainte! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt urari!

Sunetul apare din ce in ce mai des, chiar si la cele mai mici denivelari, dar nu intotdeauna. Deocamdata nu poate fi vorba de ceva grav, care sa impuna o vizita la service.

Mai nou aud si un scartait, de la scaun sofer, sau dinspre volan, nu-mi dau seama inca.

M-au dezamagit putin greierii si soriceii astia, nu ma asteptam sa apara din primele zile, totusi e vorba de un VW, dar cine stie, poate se mai duc pe parcurs, am abia 900 km!

Modificat de leinad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

zanganitul din stalp e o problema semnalata de foarte multa lume. dati o cautare dupa b-pillar rattle si gasiti. unii dealeri din ce citisem livreaza masina direct cu un set de servetele lubrifiate fix pentru problema asta. vedea-as la noi asa ceva... saptamana viitoare o sa merg si eu in service, una din probleme fiind asta, ca nu scap de zgomotul ala nicicum si pot sa-l reproduc deja usor daca e nevoie sa auda cei din service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aud un zgomot in volan, cand virez mai mult , ca si cum ar freca ceva.

poate banda de la air-bag sa frece cand rotesc volanul? am volanul cu comenzi pe el, si cu padele dsg.

a inceput sa frece de cand a venit caldura, a mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanganitul din stalp e o problema semnalata de foarte multa lume. dati o cautare dupa b-pillar rattle si gasiti. unii dealeri din ce citisem livreaza masina direct cu un set de servetele lubrifiate fix pentru problema asta. vedea-as la noi asa ceva... saptamana viitoare o sa merg si eu in service, una din probleme fiind asta, ca nu scap de zgomotul ala nicicum si pot sa-l reproduc deja usor daca e nevoie sa auda cei din service.

salut

si eu aud pocnituri fine in stinga soferului , mai ales cind e f cald afara.

dupa ce am observa si ca se auzeau si cind masina sta pe loc, mi-a dat seama ca nu sint de la cabluri sau alte chestii de genul asta ce se pot misca in stilp.

am inceput sa suspectez usa soferului , geamul sau ornamentul acela de plastic negru lucitor ce vine pe partea exterioara a usii soferului.

daca spui si ca unii dealeri dau servetele de ungere, e clar ca nu e de la cabluri interioare ci de la ceva piese ce implica frecare.

am cautat pe gogle dupa b-pillar-clicking si uitati ce am gasit - asta tb sa facem sau sa cerem la dealer sa faca:

http://www.vwwatercooled.org.au/f112/b-pil...ixed-41289.html

"B Pillar clicking/ticking noise fixed

I have had a few problems with my now only 2 mth old 118TSI.

A small but irritating problem was the B Pillar clicking/ticking noise from both doors. It occured when the car was moving AND also not moving.

I've seen others on this forum have had the same issue but I haven't read if anyone has had this fixed?

Anyhow, the dealer fixed the noise for me by removing the B Pillar high gloss black plastic on each door and insulated with felt (or something similar).

It is now blissfully quiet!

I suspect it was just the upper part of the trim that required fixing as beforehand you could repeat the noise by pressing in the plastic on the upper edge of the door and hearing the clicking/ticking noise. The lower part was firm and quiet.

I hope this helps others with the same problem. If the problem is as common as it seems, VW should tell ALL its dealers how to fix as it would save us all a lot of time trying to explain to the service people, test driving etc.

"

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca sunt cabluri, in plus nu inteleg treaba cu servetelele...

unde ar trebui sa dai cu ele ca sa nu se mai auda?

Modificat de Raynor27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in plus nu inteleg treaba cu servetelele...

unde ar trebui sa dai cu ele ca sa nu se mai auda?

Alea sunt pentru bagat in urechi :()))))))) Numai asa se reduce zgomotul cu servetele umede :))))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca si doapele de urehi sunt o solutie buna (probabil si ieftina) pt. a scapa de greieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit niste servetele umede odata cu masina,dar sunt pentru sters touchscreen-ul.Poate unii i-au dat alta intrebuintare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog ramaneti OnTopic

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aud un zgomot in volan, cand virez mai mult , ca si cum ar freca ceva.

poate banda de la air-bag sa frece cand rotesc volanul? am volanul cu comenzi pe el, si cu padele dsg.

a inceput sa frece de cand a venit caldura, a mai patit cineva?

eu am patit ceva similar imediat dupa actiunea magica, aia cu inelu de plastic jos la climatizare sau ce era. se auzeau niste treburi pe acolo cand invarteam mai mult volanul. dupa vreo saptamana a disparut de la sine. poate ai si tu noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am observat ca mai ales cand e cald se aude.

de exemplu azi cand a fost 30 grade in TM, si masina in soare, cand am plecat de la servici, scartia, azi dimineata nu am auzit.

sper si eu sa se lase, sa nu se strice ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concluzia lui grig: "e clar ca nu e de la cabluri interioare ci de la ceva piese ce implica frecare"

dar in momentul cand masina sta pe loc oare exista piese in miscare intre care sa existe frecare? sau inteleg ca la majoritatea dintre noi se manifesta mai ales la anumite temperaturi cand apar dilatari/tensiuni in piesele de plastic?

eu am fost la service de mai multe ori (si pentru problema asta) si nu s-a manifestat nicodata, dar mi s-a intamplat sa faca chiar in momentul in care plecam din service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact la dilatari/tensiuni ce apar in acea masca de plastic de pe rama usii ma refeream cind am spus ca se aud pacaneli si cind masina sta pe loc si este f incinsa de la soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grig, la ce te referi cu "ornamentul acela de plastic negru lucitor ce vine pe partea exterioara a usii soferului"?

nu e cumva capacul de plastic care vine pe stalpul dintre usi pe interior?

poti pune o poza sa ne dam seama mai bine? ai incercat tu personal sa remediezi problema, sau ai fost la service?

un tutorial se poate? pentru mine e evident ca daca o sa rezolv ceva, tot singur o s-o fac....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorbab de capacul de plastic care vine pe stalpul dintre usi, de la EXTERIOR, nu din interior. uite poza cu ce a facut grig. recunosc ca nu stiu de unde a luat cauciucul ala subtire si nici cum l-a montat acolo, adica daca a dat jos plasticul de pe exterior. m-am uitat la a mea cu atentie si nu reusesc sa reproduc oricand sunetul ala. mi se pare totusi bine de tot prins plasticul. uneori daca apas tare se aude ceva, totusi f incet (stand in afara masinii). probabil trebuie prins si mai strans ca sa nu mai produca la dilatari pacanitul ala. poate ne mai povesteste grig cum a facut.

post-30869-1278916196_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!