Jump to content

Golf 6 - Greierasi in bord


vladio
 Share

Postare recomandată

Da, eu am desfacut cam jumatate (exagerez) din masina pentru greierasi, este chiar foarte greu de gasit de unde vine sunetul acela enervant. 

La acel sertar am lipit cheder din ala de cauciuc care se lipeste pe usile/geamurile de apartament.

Greierasi mai sunt la suportul de ochelari, la maneta de cruizecontroll, la incuietoarea torpedoului, intre casetofon si gurile de ventilatie.... (cam peste tot am bagat cauciuc unde s-a putut)

 

Pentru a gasi greierasii am pus un subwoofer in masina, legat la un generator de frecventa si am tot marit frecventa sa gasesc unde sunt trepidatii, pentru ca e foarte greu in mod normal sa-i gasesti in timpul condusului, si numai la anumite turatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grig

    9

  • doni

    8

  • manatee

    7

  • mandelu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa ce ai bagat cauciuc peste tot, ti-a mai ramas vreounul?

O sa cumpar si eu cheder si incerc sa pun in jurul sertarasului, sper sa scap de acel greiere. Doar acolo se aude la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope, am scapat de greierasi (acum avem purici de la caine...dar n-are legatura :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un greieras pe la boxa din dreapta fata care apare la drumuri denivelate(ex pe piatra cubica) dar inca nu am desfacut usa sa vad ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare o izolatie a usilor si a haionului ar omora orice greieras din zonele respective ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un greieras pe la boxa din dreapta fata care apare la drumuri denivelate(ex pe piatra cubica) dar inca nu am desfacut usa sa vad ce si cum.

 

La fel si la mine cum am spus in post-ul de mai sus : http://vwforum.ro/topic/60891-golf-6-greierasi-in-bord/?p=2517229

 

Solutii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A patit cineva sa aiba un greieras la acel sertaras de sub comutatorul de lumini? chiar nu mai stiu ce sa-i fac, cand e frig face urat tare.. daca merg cu el deschis nu mai face sau daca e cald in masina astfel incat plasticul sa nu mai fie tare

Exact ieri am inceput si eu sa aud ceva zgomote la sertarul de sub blocul de lumini. O sa studiez problema si te anunt daca gasesc vreo solutie.

Mai bine ne luam golf de america ca ala vine fara acel sertar :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu, ca apoi nu mai am loc pentru servetelele umede de sters bordul.  :D O sa incerc si eu in weekend si daca reusesc sa scap de el, revin si eu cu rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut o descoperire pe masina personala, Golf 5, si mare diferenta nu cred ca este fata de Golf 6, mai ales daca vorbim de versiunea variant, unde interioarele sunt identice. Ma refer la acel zgomot ce vine din stalpul central, de pe partea soferului. Multa lume a incercat diverse remedii, puteti cauta si pe forumuri straine dupa "golf b pillar rattle", insa in cazul meu problema s-a dovedit in total alta zona, chiar daca pana acum am suspectat si eu ca si altii ceva probleme pe la centura/stalpul soferului.

Ideea este urmatoarea: fetele de usi au buzunare, iar aceste buzunare sunt efectiv niste buzunare, adica sunt ca niste "recipiente ovale" atasate pe interiorul fetei de usa. Deci nu vorbim de o jumatate de buzunar care sa fie atasata fetei de usa si asa sa se formeze locatia de depozitare. Sper ca m-am facut cumva inteles.

Aceste buzunare sunt prinse pe dosul fetei de usa prin lipire, adica atat laterala buzunarului, cat si zona fetei de usa unde vine buzunarul, au niste striatii din fabrica, practic fiind lipite cele doua din fabrica (topite usor).

Cu timpul (usa trantita, caldura vara etc) imbinatura aia ajunge sa se desprinda, iar buzunarul incepe sa vibreze si sa trancane pe interiorul fetei de usa.

Solutia: demontati fata de usa stanga spate, verificati buzunarul si lipiti-l la loc.

Ca o ciudatenie: buzunarul din spate dreapta este mult mai bine prins pe fata de usa, avand mai multe nituri de plastic lipite. Poate pentru ca acolo este scrumiera si au considerat ca este mai greu ?! Alta explicatie eu nu am

La fel si cele din fata, poate tot pe considerentul ca sunt cumva mai mari si ajungi sa depozitezi mai multe chestii.

Cam asta este ce am descoperit eu la masina mea, iar problema cu zgomotul ciudat mi-a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai suportat zgomotul asa ca am facut un video, poate cineva isi da seama despre ce este vorba :

 

Sunetul apare cand accelerez undeva la 1400 - 1500 de ture, acum vad ca s-a extins si pe la 1600.

 

https://youtu.be/9ijnFcHtwCQ

Modificat de ungolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a dat cineva de cap greierasului din zona spatiului de depozitare de sub blocul de lumini? Am inceput sa il aud mai mereu la relanti, intra in rezonanta. O sa ma apuc maine sa demontez pe acolo sa vad ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacka - e plasticul de la mufa ODB / footwell light :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aur curat informatia ta, ma duc la masina chiar acum sa vad ce si cum:) Multam'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un greieras undeva in zona scaunului de la pasager. Initial am crezut ca este de la foam coverul modului BT dar nu este de acolo. O sa revin cu audio, poate s-a mai lovit cineva de acest zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva vine de la centura? Eu acolo aveam un zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi aveti cumva zgomote de la geamuri ? La usa pasagerului din fata cand e geamul deschis si se inchide usa, joaca geamul si se si aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Eu am zgomotul de care zici, dar la usa soferului cand o inchid(cand e geamul coborat la maxim), cand e geamul ridicat maxim sau partial nu se mai aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , exact asa se comporta si la mine .... cand o sa schimb butoanele o sa ii rog sa se uite si la prinderea geamului... poate nu sunt stranse indeajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacka, am descoperit zgomotul de la spatiul de depozitare de sub comutatorul pentru lumini... pacat ca dupa 2 ani de cand am masina :)

trebuie sa il dai jos de tot si in spate lui ai 2 suruburi care trebuie stranse (ca sa il dai jos trebuie sa il strang din laterale ca sa il dai mai jos decat limita normala si apoi tragi de el)

din nou liniste completa in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai găsit sursa zgomotelor din bord?!

Unde ai remediat problema?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, are cineva o filmare cu desfacerea fetei bordului unde sunt ceasurile de la un Golf 6 1.6 TDI? Fostul propietar mi-a lasat si ceva frimituri care nu stiu cum sa le scot fara sa rup ceva aripioare. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!