Jump to content

Golf 6 - Greierasi in bord


vladio
 Share

Postare recomandată

LENCO, acelasi zgomot aud si eu la mine. Te rog spune-mi si mie ce e aia cremaliera, recunosc, nu le am cu datele tehnice, dar vreau sa scap de zgomot. Am fost chiar si la service si nu au descoperit baietii de unde ar putea fii zgomotul. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grig

    9

  • doni

    8

  • manatee

    7

  • mandelu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Au disparut greierasii din dreapta si au aparut in stanga.La gropi in zangane fata de usa din stanga fata si uneori la rulare pe drum nedenivelat se aude cate o pocnitura foarte scurta prin diferite parti ale bordului.

Daca ma duc in service nici nu stiu cu ce sa le spun sa inceapa.

"Ce are masina" pai ....face "zang, zang, zang, si poc , poc , poc".Or sa zica aia ca sunt nebun la cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua!

cand dau cu spatele sa parchez si franez se aude cateodata un zgomot la rotile din fata (ca un pocnet). am fost la service si au spus ca este ceva normal. la voi se aude?

acelasi zgomot si la mine la roata fata stanga,eu am zis ca mi se pare,dar vad ca apare si la altii,chiar nu stiu ce sa fac,ca la service sigur nu o sa gasesca nimic,nu am incredere deloc in ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate fac asa. Si la golful meu se aude la fel. Chiar si la Octavia se intampla acelasi lucru. Am remarcat ca facea asa atunci cand era noua. Nu am mai auzit zgomotul de mult (acum are 47000 km). Explicatia ar fi ca zgomotul provine de la placutele de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@manuta: cremaliera este sistemul de prindere al portierei de stalpul central al masinii, adica mai pe sleau acea fanta din partea laterala a usii! Baga pe acolo un pic de WD40 si o sa vezi cum scapi de "greieras". La mine vad ca dupa mai bine de o luna nu a reaparut acel zgomot...

PS:scuze de intarziere

Bafta!

Modificat de lenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude acel "pocnet " la franarea in marsarier dar nu e tot timpul.prima data s-a auzit pe la 3000km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna baieti si fete, o sa va dau rezolvarea mai multor hamsteri pe care i-am gasit si reparat in cei 10.000 Km de cand am masina:

1. Toate suruburile de la portiere, desfacute si date cu un strat subtire de banda teflonata (pentru a impedica desfacerea lor accidentata)

(solutie adoptata pentru a nu mai zbarnaii fata de usa de la muzica/vibratii)

2. Desfaceti capacele de la sigurante si in partea pasagerului. Puneti cate o saiba Grover pentru a impedica desfacerea acelor Torx-uri.

(nu va speriati ca suruburile o sa le gasiti desfacute la ce drumuri avem in tara)

3. Captusiti toate sertarasele/spatiile de depozitare cu piele de elfant ( material care asigura o aderenta mai buna si impiedica greierii).

(daca nu va vine sa credeti si de la un banal orbit la borcanas se produc hamsteri :) )

4. La bancheta spate rabatati-o complet si bandajati firele capetelor centurii cu burete si cu scotch/izolir band.

( acestea se lovesc de suporturile de plastic si produc un zgomot al naibi de enervant, ca niste pocnituri mai mici in curba).

5. Toate chederele dati-le cu Caramba Gumi-Pledge, vor disparea sunetele acelea deranjante.

6. Sub scaunele cu senzor/incalzire sunt niste fire care sunt un pic prea lungi si se ating de sina de metal a scaunului.

(Solutia este ca la punctul 4 cu burete si cu izolir band)

7. In Portbagaj cumparati-va o gentuta aderenta pe mocheta din portbagaj si strangeti acolo toate cele pe care le tineti in el.

( Sa nu se mai plimbe libere si sa vibreze)

8. La Geamuri am incercat sa dau cu WD 40 dar fara nici un rezultat, deocamdata caut solutii. (daca gasiti anuntati-ma).

Sincer mi se pare cam nasol la o masina de 25k euro sa mai fac eu chestii de izolare greieri si etc. Dar asta este..... Sper ca nu v-am plictisit cu un

post cam lung si sper ca v-am ajutat in rezolvarea unor hamsteri. Mai am in plan cativa hamsteri dar asta in weekend cand am timp :)

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la geamuri poti sa dai cu spray care contine ulei.sunt niste spray-uri cu ulei.le gasesti la praktiker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salut,

Referitor la zgomotul perceput la trecerea peste denivelari va pot spune cum l-am intalnit si eu. La mine se auzea un sunet ca un trancanit in zona stalpului central pe partea soferului cand mergeam pe un drum mai denivelat. La inceput am crezut ca e ceva din interior dar am realizat ca trancanitul venea de la cremaliera usii soferului. "Greierele" a fost rezolvat rapid cu putin WD40 bagat in interiorul cremelierei si pe la deschiderea manerului usii. Aveti grija sa stergeti surplusul scurs cu un servetel umed! De ceva timp vad ca nu mai se aude dar nu m-ar mira sa reapara... Sper ca aceasta solutie sa mai ajute si pe altii (gl-17-sep).

Bafta!

si eu am unul din asta. mi se parea ca vine tot din stalpul stanga langa sofer. deci e vorba de mecanismul de inchidere a usii (asta era a doua optiune a mea).

mai am un zgomot sub scaun sofer tot la denivelari, gropi etc: ca si cum s-ar lovi un fir de sina de metal de la scaun. l-a intalnit cineva.

mai am altul undeva in gura de ventilatie de la pasager dreapta- cea de langa usa: trosneste plasticul sau asa suna...

in spate cred ca se lovesc centurile de siguranta de ceva ca asa suna...sau o suna din portbagaj...

bineinteles ca problema cu geamurile care scot zgomotul ala naspa cand se inchid pana sus era inca din prima zi de cand am cumparat-o.

aveti idei? eu am 10k cu masina si pot sa zic ca am ferit-o de gropi.....nu vreau sa ma las dezamagit insa la masina dinainte (un renault clio bicorp) de abia pe la 30k a inceput sa faca greieri !!! credeam ca vw nu va face niciodata....insa dupa doar 10k am ramas neplacut surprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usor , usor ajung la limita rabdarii si tolerantei !Are cineva idee ce pot face cu fata de usa sa nu mai vibreze , scartaie , zdrangane.........????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur e fata de usa si nu cremaliera....si eu aveam impresia ca zdrangane stalpul insa era mecanismul de inchidere al usii. si am aplicat wd40 cum zicea cineva mai sus si se pare ca nu mai face zgomot.

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva de greierasi...cand merg pe drumuri cu denivelari sau pe macadam se aude nu fel de trancanit-scartait de la hayon(auzibil doar de pasagerii din spate) are cineva idee de la ce vine?

S-ar putea ca acoperirea interioara a portbagajului sa iti atinga plasticul de la hayon, incearca ceva de genul asta:

http://oooo-a3.blogspot.com/2006/03/cargo-...-noise-fix.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este clar fata de usa , a inceput sa faca atat de tare ca vibreaza si la drum drept fata nici o denivelare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATA!

Am facut progamare maine ma duc la garantie!Nu mai suport.

Parca vad ca maine nu mai face deloc si or sa se uite oamenii aia la mine ca la un nebun

Daca vrea cineva sa pun vreo intrebare vis-a-vis de garantie sa imi zica ca incerc sa ma interesez daca tot sunt acolo

Modificat de Asigurator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Klaine - Acel "pocnet" despre care tu vorbeai mai sus si la mine se aude , chestia este ca cica este normal.Ieri ( n.r 14.11.2009) am fost la PBV1 si am testat Golf GTI si cand am data in marsarier si la acela s-a auzit pocnetul.Am un prienten rep. vanzari acolo si i-am dat masina mea 1 tura , si el mi-a zis ca este normal. Deci don't worry nu ai nimic .

Zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La camioane rezervorul are prevazut sau ar trebui sa aiba un "perete despartitor" tocmai pentru acest aspect - ca motorina sa nu se balanseze. La mine rezervorul e ok.

Eu am o alta dilema: ieri am constatat ca daca inchid haionul cu usa de la sofer deschisa, se aude o "zdranganitura" in zona laterala pe interior a barei. Daca se inchide usa, nu se mai aude nimic. Am inteles ca ar fi de la niste guri de ventilatie care vibreaza daca usa e deschisa.... La voi cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KimDiesel, esti complet :beerchug:

Problemele de genul asta se pot discuta aici.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug: KimDiesel zgomotul care se aude este nornal.Este zgomotul facut de diafragma dezaeratoare :) (gurile de ventilare din porbagaj)care da presiunea din habitacul afara in momentul inchiderii usilor sa nu crape vreun geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

greierele de la usa l-am rezolvat cu wd40. multam de sfat.

mai am unul cred ca sub scaunul soferului...se aude un clinchet metalic cand merg pe denivelari/piatra cubica.

cineva imi sugera ca ar fi de la mecanismul de culisare a scaunului sau ca ceva fire se lovesc pe acolo.

a avut cineva de-a face cu problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal.eu am 6000 cu a mea si nu am decat un greieras in usa dreapta-spate...cand e subturata masina,in rest sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi zgomot si la mine la roata fata stanga,eu am zis ca mi se pare,dar vad ca apare si la altii,chiar nu stiu ce sa fac,ca la service sigur nu o sa gasesca nimic,nu am incredere deloc in ei.

Si la mine se aude, dar nu intotdeauna. Masina nu are decat 12.000Km. Se aude un pocnit dar nu pot sa-mi dau seama unde. Masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut,

Referitor la zgomotul perceput la trecerea peste denivelari va pot spune cum l-am intalnit si eu. La mine se auzea un sunet ca un trancanit in zona stalpului central pe partea soferului cand mergeam pe un drum mai denivelat. La inceput am crezut ca e ceva din interior dar am realizat ca trancanitul venea de la cremaliera usii soferului. "Greierele" a fost rezolvat rapid cu putin WD40 bagat in interiorul cremelierei si pe la deschiderea manerului usii. Aveti grija sa stergeti surplusul scurs cu un servetel umed! De ceva timp vad ca nu mai se aude dar nu m-ar mira sa reapara... Sper ca aceasta solutie sa mai ajute si pe altii (gl-17-sep).

Bafta!

Raportez si eu zgomotul buclucas (de cand a venit frigul si zapada)

In plus ambele geamuri din spate se inchid cu un zgomot metalic la capat de cursa (culmea...daca le-am folosit de 2-3 ori de cand am masina)

Alea de pe fata sunt ok :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greierele de la usa l-am rezolvat cu wd40. multam de sfat.

mai am unul cred ca sub scaunul soferului...se aude un clinchet metalic cand merg pe denivelari/piatra cubica.

cineva imi sugera ca ar fi de la mecanismul de culisare a scaunului sau ca ceva fire se lovesc pe acolo.

a avut cineva de-a face cu problema asta?

In cazul in care ai rabatat banchetele spate, verifica daca le-ai fixat bine inchizatorile cand le-ai readus in pozitie normala. Am patit de nenumarate ori chestia asta si la Touran si la G6. Din cauza antifonarii iti da senzatia ca zgomotul ar fi sub scaun sau undeva in zona. Impinge bine bancheta sa faca click-ul de rigoare in sistemul de fixare

Daca nu e asta cauza inseamna ca... e alta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu un hamster...in manerul de la usa din dreapta...nu clapa de deschidere cea cromata ci manerul de sub din plastic imbinat din 2 bucati care se continua cu butonul pentru geam...Daca il strang scartie ca dracu...Face si pe drum drept si pe denivelari :-s Ceva idei? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la bratul cu care se trage usa.Dap si eu am observat ca face zgomot la strangere dar in mers nu.

Adevarul este ca este si dintr-un plastic rigid , nu stiu ce sa zic ... daca mergi in service or sa zica ca esti nebun si ca operatia te va costa daca se doreste o remediere.

Eu asta am patit cu scartaitul fetei de plastic a usii.O alta mare probabilitate este ca sa nu mai scartaie deloc "in mers" cand mergi cu la ei

Mai dai putin ragaz poate este datorita frigului , devine si mai rigida la temperaturi scaute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!