Jump to content

Golf 6 - Greierasi in bord


vladio
 Share

Postare recomandată

Imi cer mii de scuze ca pun si eu o intrebare in aceasta sectiune dar nu am gasit unde in alta parte .

Sun fericitul posesor al unui G6 1.6 102 hp si am o problema la bord.

Cand merg pe piatra cubica sau pe un drum mai prost imi zdrangane in spatele casetofonului un sunet similar unor monezi cazute acolo.

Am fost la service si mi s-a spun ca e normal .....va dati seama ca am ramas masca.

Masina are 1000 km .....:(( stie cineva ce sa fac un sfate.

Scuze dudu pentru off topicul acesta dar nu gasesc unde un topic unde sa adresez aceasta intrebare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grig

    9

  • doni

    8

  • manatee

    7

  • mandelu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Este totusi un Golf, nu un ....Panzer! Incearca sa mergi mai temperat pe piatra cubica!

Si bine spui ca esti fericitul posesor, caci eu inca astept... :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totodata o sa asfaltam si o sa facem autostrazi din banii nostri sa nu mai auzim greierasii! :somnmare:

@Vladio: ai doua varinate: te duci la ei si ii iei "cu frumosul" sau ii bagi undeva de incompetenti ce sunt si desfaci ce trebui si rezolvi problema de unul dingur sau cu ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea tine asta cu 'e Golf nu Panzer' la 1000 km. - din cite am inteles au cam inceput sa dea rateuri cu noile modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca si mie mi-a "cantat" ventilatia de pe bord din prima zi si tot asa am vandut masina 2 ani mai tarziu. sunt chestii pe care nu le mai iau in seama atat de mult. nu stiu de ce, nici la skoda nu le-am intalnit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut probleme cu un greieras undeva in ventilatia din dreapta si la anumite melodii imi bazaia fata de usa tot dreapta.Cel din ventilatie la 6000km a decedat iar la usa isi mai face aparitia rar , cred ca o sa scap de el cand o sa antifonez usile cu Dynamat si pasta Brax in rest pe piatra NOASTRA cubica cred ca si pe A8 scartaie cate ceva (imi scartaie mie gandurile in cap cand trec pe la Pescarus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vladio

Probabil ca e vreun cablu sau ceva care nu este prins bine prin bord. In principiu ar trebui sa te duci la service si sa nu accepti sa fii refuzat (cu kestii penibile de genul n-are nimic, merge si asa).

Dar ai mare grija cum iti umbla in bord pentru ca sunt nenumarate cazuri in care mecanicii nostri dragi si cu mana grea au reparat ce aveau de reparat dar au stricat altceva in loc (bord zgariat, fortat, cleme rupte, samd).

In plus trebuie sa tii cont ca bordul montat din fabrica nu are nimic in comun cu bordul remontat in service (in fabrica toate suruburile sunt prinse la cuplu bine stabilit si in general gandit special pentru surubul respectiv - prin service-uri de obicei il strang la mana adica ori prea putin si atunci se desface in timp, ori prea tare si eventual il mai si rup). Cu alte cuvinte daca desfaci bordul in service te poti astepta pe termen lung la mai multi greierasi decat daca il lasi ca din fabrica.

Parerea mea: las-o asa...poate moare greierasul :rolleyes:. S-au mai vazut din astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, la precedentul G5, avem un zgomot generat de firele electrice care vin prin plafon; intre plafon si capitonaj, mai exact. Le-am ignorat si dupa un tinp "s-au asezat" singure.

Macar astea sa fie singurele probleme, caci la drumurile pe care le avem...

Asa cum zic si alti colegi de forum, nu iti recomand sa umbli la consola. Nici un meserias nu va monta subansamblele la fel de bine cum vin din fabrica. Pe undeva pe aici, am citit ca un meserias dezasambla consola cu surubelnita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: ca veni vorba de greierasi....eu am patit ceva la modul propriu nu la figurat...a intrat in tripla spate(partea de hayon) o albina si nu stiu cum sa o scot de acolo.am desfacut capacul din hayon dar nimic...am incercat so zgaltai sa suflu dar na vrut sa iasa de acolo.nu se vede din avion dar pe mine ca stiu in fiecare zi ca sta acolo ma deranjeaza. stie cineva cum sa o scot fara a merg la cei de la vw la service?

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , cu timpul va muri din lipsa de hrana :biggrin: , asa ca mai trebuie sa o suporti 2, 3 zile maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa mai fac un topic dar am si eu o problema:

- geamul de la sofer ( si vad ca incepe si cel de la pasager) face un zgomot de busitura metalica atunci cand ajunge sus. MA refer la situatia cand trag butonul de tot si se ridica singur pana sus. Zgomotul e destul de puternic. AM fost la porsche, au demontat usa (nu inainte de a imi spune ca nu are nimic, da daca tot am venit se uita) , au curatat macarele ( masina are 2 luni !). rezultat = nu s-a mai auzit zgomotul vreo 3 sapatamani. ( se inchidea normal, ca la alte masini, sau ca geamurile din spate). Evident zgomotul a revenit.. acuma... ce am observat este ca dupa ce o spal/ ploua, nu mai face...

ideea e ca nu as vrea sa imi mai [pierd iarasi o zi sa vad ca ii dau cu putina vaselina si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul in care mergi cu geamurile deschise/putin crapate (daca esti fumator), se infiltreaza praf si particule de nisip pe chederul de la geam, iar cand geamul ajunge la capatul de cursa scoate acel sunet enervant.

Poti sa incervi sa stergi cu un servetel umed chederul geamului (partea de catifea) so sa vezi daca mai face asa

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e vorba de scirtiit de geam;

problema cunoscuta la Octavia 2;

mai jos solutia descrisa de Valix si pe care am adoptat-o si eu. vara trecuta am efectuat ungerea si inca e ok.

"

Carevasazica va trebuie un tub de WD40, neaparat cu tevusca de-aia lunga.

Cu contactul pus, se da geamul maxim jos. Se trage un pic de chederul de la baza geamului, astfel incat sa intre degetul intre cheder si geam, la o distanta de cca 15-20 cm de oglinda. Cu chederul astfel departat de geam, se ridica la maxim geamul. In clipa in care geamul a ajuns sus, intre despartitura dintre cheder si geam vezi observa o clema alba de platic. Acea clema trebuie inecata bine in WD40. Se repeta operatiunea, de data asta la 15-20 cm de la clanta. Pe fiecare geam sunt 2 cleme, si ele trebuie date bine cu lubrifiant. Se fac mai multe ungeri, intre ele miscand geamul sus-jos, pentru a permite penetrarea lubrifiantului.

Cam asta ar fi...

Spor la treaba .

"

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@octavianm : nu fumez, nu merg cu geamurile deschise decat 5 min dupa ce plec de pe loc si e f cald in masina , pana apuca AC sa racoreasca "situatia". Masina sta in garaj si e spalata o data pe saptamana, deci nu cred ca se acumuleaza ceva mizerie.

@grig: o sa incerc sa vad ce e cu clemele acestea, dar.. nu e cam ciudat sa fac operatiuni din astea la o masina de 2 luni? bineinteles ca daca asta e problema nu o sa ma duc din 2 in 2 saptamani la service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog sa ma tii la curent :icon_thumright:

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat schema, atat ca chederul este ff aproape de geam si neflexibil..asa ca in afara ca iimi prind degetul acolo daca ridic geamul, altceva nu obtin. si nici nu am apucat sa vad vreo clema.

inclin sa cred ca acel zgomot este totusi de la o clema ceva pentru ca provine de la baza geamului totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa mai fac un topic dar am si eu o problema:

- geamul de la sofer ( si vad ca incepe si cel de la pasager) face un zgomot de busitura metalica atunci cand ajunge sus. MA refer la situatia cand trag butonul de tot si se ridica singur pana sus. Zgomotul e destul de puternic. AM fost la porsche, au demontat usa (nu inainte de a imi spune ca nu are nimic, da daca tot am venit se uita) , au curatat macarele ( masina are 2 luni !). rezultat = nu s-a mai auzit zgomotul vreo 3 sapatamani. ( se inchidea normal, ca la alte masini, sau ca geamurile din spate). Evident zgomotul a revenit.. acuma... ce am observat este ca dupa ce o spal/ ploua, nu mai face...

ideea e ca nu as vrea sa imi mai [pierd iarasi o zi sa vad ca ii dau cu putina vaselina si gata

si la mine se aude acel zgomot dar la geamul de la pasager,si asta dupa ce mam dus la "strangerea boltului geamului electric dreapta fata".

nu e cine stie ce dar sa auzi la masina noua sa faca "poc!" nu te simti f bine :icon_thumright:

si inca ceva de greierasi...cand merg pe drumuri cu denivelari sau pe macadam se aude nu fel de trancanit-scartait de la hayon(auzibil doar de pasagerii din spate) are cineva idee de la ce vine?

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mi se pare exclus sa fie hayonul... e muult prea devreme, chiar si pentru VW :icon_thumright:

Vezi sa nu zgomotul normal de lucru al suspensiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred cai treaba cu suspensia....la suspensie se aude ca un fel de aer. deocamdata o luna pauza,apoi mai vad eu care-i treaba cu acel zgomot. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mie se aude busitura aia metalica, dar doar cateodata. E probabil de la jegul omniprezent din Bucuresti. Imi cumparasem o perie cu peri moi ca sa sterg de fiecare data atat cat pot din mizeria acumulata intre cheder si geam, inainte sa il deschid, dar in ultima vreme am renuntat la acest obicei. Banuiesc ca cei de la service nu au cum sa rezolve problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa va tin la curent cu rezolvarea problemei de la geam , pentru ca oricum o duc in service cu alta problema (accident usor) si o sa ii rog sa rezolve si geamul.

nu prea sunt dispus sa accept nici un fel de explicatie in afar de : era defect de fabriactie, am schimbat xyzt , este ok acum. atata tipm cat la logan nu am zgomotul ala, si se inchide geamul perfect lin la capat de cursa.. chiar nu ma intereseaza nici o explicatie, decat sa o rezolve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Referitor la zgomotul perceput la trecerea peste denivelari va pot spune cum l-am intalnit si eu. La mine se auzea un sunet ca un trancanit in zona stalpului central pe partea soferului cand mergeam pe un drum mai denivelat. La inceput am crezut ca e ceva din interior dar am realizat ca trancanitul venea de la cremaliera usii soferului. "Greierele" a fost rezolvat rapid cu putin WD40 bagat in interiorul cremelierei si pe la deschiderea manerului usii. Aveti grija sa stergeti surplusul scurs cu un servetel umed! De ceva timp vad ca nu mai se aude dar nu m-ar mira sa reapara... Sper ca aceasta solutie sa mai ajute si pe altii (gl-17-sep).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema de la geamul de la sofer. N-am aflat inca cum au rezolvat-o, dar stiu ca nu au schimbat macaraua. Ce e frumos ca acumincepe sa faca asa si cea de pe dreapta, dar se va rezolva si aia, sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care credeam ca am devenit paranoic si ca nu exista nici-un sunet suspect... subscriu si eu la ambele probleme sesizate de voi aici:

1. zgomotul ala mega enervant in momentul incare se termina cursa gemului de la sofer + geamul de la pasagerul din fata dreapta (cate odata se aude si cand las gemul jos nu numai cand il ridic)

2. am sesizat si eu scartaitul ala metalic despre care spuneti aici, acesta fiind prezent cate odata pe piatra cubica si mai mereu cand trag frana de mana

mentionez ca masina are in jurul a 10.000 de km deci e aproape noua... daca aflati ceva rezolvari pentru problemele de mai sus as vrea sa le aflu si eu :P

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua!

cand dau cu spatele sa parchez si franez se aude cateodata un zgomot la rotile din fata (ca un pocnet). am fost la service si au spus ca este ceva normal. la voi se aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!