Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

Masina arata bine, nu m-as increde in km, dar la vechimea asta daca este verificata, si nu are probleme este o oferta foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sterg semnul intrebarii de la primul link merge, masina pare ok, dar sa nu crezi numarul de km. eu la ford ka am facut din 2010 de cand il am in tara aproape 50000, in 2 ani si jumatate, ca student cu un venit total pe luna1400ron din care ma intretin in cj, si stau si in chirie, putin probabil sa aiba doar 130000 . unde vreau sa bat e sa nu te increzi in km niciodata, dar per total masina arata bine( si eu cand imi voi lua golf ma voi uita la cum merge, la cum arata volanul, scaunul de la sofer, la erori, nu si la kilometraj ca probabil e masluit(oricum nu prea conteaza ca motoarele duc mult)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mia raspuns la email si a zis ca mai lasa 150 euro. 3150 costul masinii + 200 euro taxa + 100euro benzina dus intors= 3450 euro.

Eu zic ca merita, dar nah, de asta sunt aici sa ascult pareri, sa imi aplec urechea in stanga, dreapta.

Multumesc

Totusi, pe carte daca scrie ca este euro 4, in momentul in care vreau sa o inmatriculez poate sa fie euro 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e frumos.oricum, momentul adevarului e la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal daca in brief scrie E4 asa ramane. Ce cod de motor are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce cod de motor are. Ma refer asa in general.

Daca am sa cumpar o masina neinmatriculata mie frica ca taxa sa nu fie acceiasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu ce se ia in considerare la taxa, norma euro sau gramele de CO2... ca asta nu scoate 120g/km cum zice el nici daca o mangai. :)) 158 parca era minimul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A raspuns omuletul cu linkul care nu mergea. Maine ne vedem, Sper sa nu inceapa sa zica si asta de erori. Va tin la curent. heheh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum trebuie sa ai grija si la masiniinmatriculate cu taxa recuperata, sau inscrise cu ordin judecatoresc fara taxa, dupa 2007, pentru ca daca respectiva masina nu a platit taxa de inmatriculare sau a fost recuperata tot vei plati taxa la fel ca si pe o masina proaspat adusa din germania. trebuie sa ceri acte, sau macar copii dupa actele care dovedesc ca a fost platita taxa. am un prieten care a cumparat o bora de 1.9 inmatriculata si cand a ajuns la anaf a fost anuntat ca trebuie sa plateasca 1000 euro pt taxa ca la inmatricularea masinii in 2009 vechiul propietar si-a recuperat taxa

nu ai vreun cunoscut cu vw in iasi care sa detina poate si o interfata de diagnoza? cu 150 ron e una si ai putea chiar u sa faci diagnoza, nu e greu

Modificat de paulghidel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am sa tin cont sa ii cer acte doveditoare pentru achitarea taxei.

Nu am pe nimeni care sa aiba program de diagnoza, dar nu costa mult o diagnoza pana in 50 lei.

Nu se gasesc pe net asemenea programe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

programul poate ca se mai gaseste dar iti trebuie si cablul cu interfata proptiuzisa(circuite, relee...etc) care le gasesti de cumparat, cu tot cu program la aproximativ 150 ron pt tot grupul vag http://www.diagnosticauto.ro/ uite eu de pe acest site mi-am luat pt gama renault-dacia si pt ford(acela cu 400) si sunt foarte multumit de ele, dupa ce vand ka0ul inainte de a ma duce sa vad golfuri imi voi achizitiona si una pt grupul vag

Modificat de paulghidel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar nah, nu ma mai complic, ma duc maine de dimineata in cautarea unui tester bun, sa o caute bine, plus diagnoza. Sper sa rezolv ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi...... Sunt nou pe forumul asta....dar discuţiile de aici mi-au stârnit atenţia şi am avut suficientă răbdare să citesc toate paginile acestui tipic..... Astfel am aflat lucruri care din păcate definesc marea majoritate a cumpărătorilor de maşini sh : şi anume "masina să aibă cât mai puţini km (macar pe bord, dacă nu şi în realitate), dotări "fără numar", şi...cel mai important....să fie adusă recent de afară.....

Păi dragi colegi, spuneţi-mi vă rog şi mie cu ce e mai buna o masina luată de la turci,arabi,ţigani sau mai ştiu eu ce naţie de oameni mai vând maşini în De, decât o masina adusă de mai mult timp în ţară, la care proprietarul (să presupunem că a fost un om de bună credinţă ),i-a făcut deja schimburile necesare (consumabile şi poate altele)????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o iei nerulata in tara, bagi in ea bani ca cedeaza piesele originale de la suspensie/aticulatii, o vinzi si altul se bucura de investitiile tale :lol:

si toata lumea e fericita!

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ar fi...mintea omului poate produce scenarii incredibile uneori.... Drept exemplu... Am un Vw Bora 1.9tdi motor alh, cu aproape toate dotarile posibile în 2001 . Masina este în familie din 2004 când a fost luată din Germania cu 90000 km la bord şi aproape 10.000e.... În prezent masina are 280.000 km, cartea service am completat-o la zi iar starea tehnică este impecabilă. La exterior mai sunt unele probleme ( o urma se cheie pe uşa, o aripa frecata uşor de un tufiş, mărunţişuri inevitabile dacă circuli zilnic cu masina). Sunt de concepţia că dacă îi dai maşinii ce are nevoie ( consumabile, uleiuri etc) la timp şi de calitate nu are motive să te lase în drum. Să revin la scenariul real: pt că e timpul să o schimb cu ceva mai nou am decis să vând masina, şi prin urmare am postat câteva anunţuri. Bineînţeles că vazand nr de km o mare parte dintre posibilii clienţi au evitat anunţul, dar unii m-au sunat totuşi, iar cea mai tare faza care mi-a fost spusă e următoarea : Dom'le cum să cred că mai ai carte service la km ăştia? Ce ..eu nu ştiu că se pot manarii cărţile de service? Faza la care am rămas blocat câteva secunde până am revenit cu întrebarea: care credeţi că ar avantajul inventării existenţei cărţii service la o masina cu 280.000km? Omul nu a mai vrut să ştie nimic şi a închis tel urgent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am discutat cu unul si a ramas mirat ca am masina de 5 ani :))

na vezi ca acum te incurca cartea service ?!?!?

in loc sa ai masina cu 170k km tu dovedesti ca ai dublu =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mai spun şi că masina are ambreiajul şi turbina originale vor spune unii că vorbesc aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa scapi de ea, dai cuiva 300e sa o ia de la tine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta aşa e......dar mai bine moare la mine.... Oricum sunt destul de sigur că nu voi mai găsi o masina la fel de fiabilă... Poate e mai bine dacă o mai păstrez câţiva ani..... Decât să investesc în altă tocatoare de bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt de acord cu tine pentru ca si eu ma aflu in starea ta,dar un pic mai diferita.Am achizitionat masina un G4 1.4 16v AXP in 2008 cand masina avea doar 70000km cu 6700e,momentan am undeva la 99000 pt ca nu circul mult.Intrebare e ce sa fac peste 5 ani cand as dorii sa vand masina pt ca pana atunci mai platim ceva rate.Oare ar trebuii sa dau km inapoi sau sa mai pun ceva in plus daca se poate,ca poate pana atunci nu apuc sa fac 150000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ăsta mă enervează pe mine situația actuală și unde s-a ajuns ca nici nu mai știi pe cine sa crezi sau nu... mai sunt și oameni care chiar nu fac mulți km și ajuns sa recurgă la așa ceva numai ca sa fie în rand cu lumea și sa fie credibil... trist :-(

s1 running cm10 jellybean

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!