Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

vorbesc de ce stiu si spun cum am procedat la fiecare achizitie! care e problema, ca nu inteleg...

te retine sa spui cum ai ales masina? sau stai ca nu tu ti-ai ales-o, pardon!

uitasem... pina sa iau golful, ma tot uitam dupa astea cu climatronic, altceva nu imi trebuia pe masina, e evident de ce :)

ghici cum erau masinile care aveau dotarea asta ;)

cine e destept pricepe ce zic eu, ce zice marius, dan ...cine nu, ia plasa cu un bord cu inele cromate, volan sport...

daca rezisti si mai stai o zi, doua, trei, o sa iti iei o masina care sa merite banii dati ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 200 de golfuri 4 , 1.6, dupa 2001, cu AC. sub 4200 euro. sfatul meu e sa faci un plin la masina, sa scoti pe o hartie ofertele masinilor cu dotarile ce te intereseaza, si sa pleci prin tara dupa masina, ca sigur gasesti masina ce te intereseaza. (cel putin sa vizezi o zona unde sunt cele mai multe golfuri, de exemplu in bucuresti sunt 20)

e doar un exemplu

golful argintiu nu ma incanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andysan:

1. Ai vorbit la un service unde sa duci masina "potentiala" pe care vrei sa o achizitionezi pentru verificare?

2. La Golf-ul asta varza pe care l-ai vazut, omul era dispus sa mai negocieze la pret?

Te intreb asta pentru ca poate o masina poate avea niste probleme care pot fi remediate la costuri nu foarte mari si macar sti ca au fost schimbate.

Golful argintiu pe care l-ai postat arata mai rau si in poze fara de asta pe care l-ai vazut...my 2 cents.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin la sfaturi ce le-am mai dat: cauta masina de la proprietar, care sa o fi avut cel putin 2 ani

cind o iei ieftinache din tara, recent adusa, trebuie sa iti pui niste intrebari...sau nu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andysan:

1. Ai vorbit la un service unde sa duci masina "potentiala" pe care vrei sa o achizitionezi pentru verificare?

2. La Golf-ul asta varza pe care l-ai vazut, omul era dispus sa mai negocieze la pret?

Te intreb asta pentru ca poate o masina poate avea niste probleme care pot fi remediate la costuri nu foarte mari si macar sti ca au fost schimbate.

Vali, am fost la o statie itp astazi inainte sa merg cu masina varza la test, doar in vederea strangerii informatiilor. Masina varza are multe de schimbat la ea la un pret destul de mare. Pret brut 4100. Pret final 3800, nici mai mult, nici mai putin.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AC-ul este o rusine, daca ai ceva defect la el, trebuie sa iei piesele prin eliminare, deci un mare plus pentru Climatronic, care imediat la scanare iti spune ce este in neregula. Daca eu am AC pe masina nu denigrez climatronicul, pentru un amarat motoras de la clapete. E foarte bun si AC ul totusi, decat nimic.

Masina buna golf 4 , vei gasi, dar rabdare multa si atentie. Ce a fost important deja s-a spus, test pe drum ,diagnoza, verificat temeinic lonjeroane, stalpi, punti, etc. Niciodata sa nu accept test la service ales de vanzator.

km putini iti spun sigur ca nu vei gasi ! Doar pe la vreun vecin/var/ prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, si eu ma distrez, chiar am avut cearta in casa cu prietena ca stau prea mult pe net in cautarea unei masini bune.

transmite-i din partea mea sa isi vada de ce are ea de facut si sa tina minte asta daca va ajunge sa impinga la masina cind ramineti pe undeva :lol:

vezi cu baietii din Iasi pentru un mecanic de incredere, care sa stie ce are de facut la o masina, in special golf :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbesc de ce stiu si spun cum am procedat la fiecare achizitie! care e problema, ca nu inteleg...

te retine sa spui cum ai ales masina? sau stai ca nu tu ti-ai ales-o, pardon!

uitasem... pina sa iau golful, ma tot uitam dupa astea cu climatronic, altceva nu imi trebuia pe masina, e evident de ce :)

ghici cum erau masinile care aveau dotarea asta ;)

cine e destept pricepe ce zic eu, ce zice marius, dan ...cine nu, ia plasa cu un bord cu inele cromate, volan sport...

daca rezisti si mai stai o zi, doua, trei, o sa iti iei o masina care sa merite banii dati ;)

Am sa rezist.

AC-ul este o rusine, daca ai ceva defect la el, trebuie sa iei piesele prin eliminare, deci un mare plus pentru Climatronic, care imediat la scanare iti spune ce este in neregula. Daca eu am AC pe masina nu denigrez climatronicul, pentru un amarat motoras de la clapete. E foarte bun si AC ul totusi, decat nimic.

Masina buna golf 4 , vei gasi, dar rabdare multa si atentie. Ce a fost important deja s-a spus, test pe drum ,diagnoza, verificat temeinic lonjeroane, stalpi, punti, etc. Niciodata sa nu accept test la service ales de vanzator.

km putini iti spun sigur ca nu vei gasi ! Doar pe la vreun vecin/var/ prieten.

In sfarsit cineva care da un plus pentru climatronic.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt si eu de acord cu vali...mai repede as lua o masina cu bucsaraia sau alt consumabile pe duca...de ce?

pentru ca as avea motiv sa negociez si sa le scad din pretul masinii...

eu cand am luat masina...am schimbat o gramada de piese bune doar ca vroiam altele si mai bune...

asa daca deja sunt proaste....le scazi la pret si stii ca ti-ai pus ce firme ai vrut pe masina...si te tin mult si bine...ca nimic nu se compara cu o piesa noua...

aceasta este doar parerea mea...si oricand as lua o masina mai ieftina si i-as schimba totul cu unele noi....decat sa iau o masina scumpa si sa tina piesele alea bune doar cateva luni...

sper ca ai inteles ce vreau sa zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, si eu ma distrez, chiar am avut cearta in casa cu prietena ca stau prea mult pe net in cautarea unei masini bune.

transmite-i din partea mea sa isi vada de ce are ea de facut si sa tina minte asta daca va ajunge sa impinga la masina cind ramineti pe undeva :lol:

vezi cu baietii din Iasi pentru un mecanic de incredere, care sa stie ce are de facut la o masina, in special golf :)

Am gasit un mecanic destul de bun printr-un prieten, el o sa mearga cu mine la tester,
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dpmdv, singurul plus e comutarea automata pe recirculare la mersul inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt si eu de acord cu vali...mai repede as lua o masina cu bucsaraia sau alt consumabile pe duca...de ce?

pentru ca as avea motiv sa negociez si sa le scad din pretul masinii...

eu cand am luat masina...am schimbat o gramada de piese bune doar ca vroiam altele si mai bune...

asa daca deja sunt proaste....le scazi la pret si stii ca ti-ai pus ce firme ai vrut pe masina...si te tin mult si bine...ca nimic nu se compara cu o piesa noua...

aceasta este doar parerea mea...si oricand as lua o masina mai ieftina si i-as schimba totul cu unele noi....decat sa iau o masina scumpa si sa tina piesele alea bune doar cateva luni...

sper ca ai inteles ce vreau sa zic...

Da, Am inteles perfect
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi incearca in aria de vanzari de la noi de pe forum , sunt multi pasionati aici si daca ai sansa sa gasesti masina unuia nu iti va parea rau cu siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare generala.....de cand citesc pe acest forum de o luna aproape.... majoritatea cauta masini pe benzina, nu diesel....eu sunt interesat sa imi iau un g4 diesel sdi sau tdi nu conteaza, cu AC (restul: geamuri electrice, clima si altele nu ma intereseaza prea mult)si am un buget de 3000E cu totul. este o suma prea mica pt ce vreau eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mic pentru o masina buna, sa-i dai cheie si atat. Mai cauta 1 000 euro, sau o benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suma nu este neaparat mica...doar ca sunt mai multe operatiuni care trebuie facute cand cumperi o masina Sh...adica trebuie sa ai ceva bani pusi de-o parte...putin mai multi decat ai avea pentru un benzinar...

pe vremuri...cand masinile aveau preturi corecte...pentru un diesel scoteai automat inca 1000e din buzunar...asta numai ca era diesel...nu conta de dotari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inscris sau nu?

Cand am fost ultima oara in targ si am vazut ca un diesel cum am eu ii 3200-3400 neinscris m-am crucit.Cand ii intrebi de km ...se uita pe bord inainte sa raspunda si se jura si pe masa ca masina ii tipla.

Deci o masina inmatriculata buna trebuie clar sa fie peste pretul cerut de "negustori".

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu greu am ajuns si la suma asta. fiind student sa ma intretin si sa mai pun si bani deoparte pt masina in plus fata de ce am imi e...aproape imposibil in aproape 6-7 luni as putea pune de-o parte acei bani....nici daca ar fi 1999-2000? ca anunturi am vazut destul de multe....pana in 3000.... acum o bucsa sau cv....aia nu se pune pb...bn inteles ma uit dupa inscrise deja in ro

Modificat de paulghidel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la diesel e chestie de noroc...daca esti student si stii ca este greu cu banii nu iti recomand diesel...este pretentios...

de la o bucsa poti ajunge foarte usor la o turbina sau chiar un volant...astea cam sunt problemele lor...si nu vrei sa stii cat costa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca este topic golf 4 / bora , dar off topic :pentru ca esti student si stiu si eu ce implica asta iti recomand un golf 3 , cumnatul meu are unu din 95 1,6 benzina , consuma si mai putin decat al meu si n-a avut nicio problema cu el pana acum , dar nah de obicei astea au si nu au aer conditionat , incalzire in scaune ...etc

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape ca ma convingeti sa nu mai imi vand kaul....care e fiabil dar mananca de draci are....dar un g4 benzinar ar fi da trecere de aspect, marime, masina dar consumul ar fi acelasi... si la ora actuala eu caut ceva care sa imi reduca fondul lunar alocat deplasarii, nu neaparat o masina noua ca imi place si kaul si am investit destul de mult in el...si am si dotari ac parbriz incalzit, folie, xenon, gemuri si oglinzi electrice....daca as trece la golf singura must have care ar fi e aerul conditionat restu as putea trai si fara

Modificat de paulghidel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ti-am zis si eu si snack: cauta un ALH pt ce vrei tu (evident in mintile lui) chiar daca distributia e nitel mai scumpa (poti gasi si cu distributie schimbata)

daca nu e nevoie de nitica sportivitate, e bun si un SDI

sau pui instalatie de gaz pe ce ai ;)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu is adeptul tintei(bombei/buteliei) sau cum vreti sa ii ziceti pe spatele masinii...plus ca is student la inginerie auto si am desfacut comparativ motoare cu gpl vs benzina de la aceeasi masina (logan) si efectele sunt...socante. piesele conteaza, ca de manopera nu imi fac probleme. si un sdi mi-ar placea mai ales ca am cunoscut unul mai indeaproape. tatal prietenei mele a avut dar la vandut...pt un g6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!