Jump to content

RNS MFD2


moto_marius
 Share

Postare recomandată

Nu mai bine isi cumpără niste tetiere cum am eu si e mai usor si pentru el? Sau o clona. Faci dvd sau pe stick desene si nu ai treaba. Crede-ma ca stiu ce vorbesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flo are dreptate - spune-i si de variante alternative - altfel il costa undeva in jurul la 100 euro interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii,

 

O mica intrebare/curiozitate: Din anumite motive, al meu MFD2 a stat pe bara aproximativ o saptamana (in casa).

Cand l-am conectat inapoi la masina, ma asteptam sa-mi ceara acel cod de deblocare, ceea ce nu s-a intamplat.

 

Oare recunoaste CAN-ul masinii si nu cere cod, decat atunci cand este pus pe o masina diferita?

Oare este deblocat, astfel incat sa nu ceara niciodata cod de deblocare?

 

Astept un reply, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci daca-l vand, am nevoie neaparat de cod, altfel, cumparatorul il va putea folosi pe post de bibelou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ceasurile de bord ramane stocat pin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si poate fi aflat? Am vcds... Poate e vreo procedura, ceva? [emoji780]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu poate fi aflat asa. Si in nici un caz cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane pinul inregistrat in can

 

Cata, nu in can gateway se stocheaza, ci in ceasuri

Si poate fi aflat? Am vcds... Poate e vreo procedura, ceva? [emoji780]

 

procedura - da, implica cunostinte hardware si software,precum si scule dedicate - dar cf regulamentului, astfel de discutii sunt interzise.

 

deci... la reprezentanta trebuie sa ajungi, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am sunat acolo... 140 lei. Ei mi au explicat ca fac un reflash pt cod nou. Cica cel vechi nu mai poate fi aflat, sau asa m au mintit ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, te-au mintit. Procedura implica doar afalrea serie aparatului (VWZ) si restul se face usor... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai luat masina cu acte in regula, poti sa mergi cu seria masinii + seria mfd-ului, si ar trebui sa-ti dea gratis codul, presupunand ca masina a fost livrata original cu unitatea respectiva.

Daca nu merge in ro, incearca sa apelezi la vw germania, mie mi-au dat ... .

Idea cu taxa e ca service-ul trebuie sa afle si seria aparatului, si pentru asta fac o diagnoza, care costa :), daca mergi direct cu seria unitatii, ei nu mai trebuie xa faca diagnoza, si ar trebui sa fie gratis, fiindca tu ai cumparat masina cu tot cu unitate si evident codul aferent. Mai nou nu se mai da codul la cumparare deloc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am sunat acolo... 140 lei. Ei mi au explicat ca fac un reflash pt cod nou. Cica cel vechi nu mai poate fi aflat, sau asa m au mintit ei.

 

doar acceseaza baza de date.....

 

Nrobert - nu ti-l dau gratis, la reprezentantele noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat... eu as incerca direct la suport VW AG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am citit acest topic de la cap la coada dar tot am nevoie de ajutor.Poate nu am fost eu atent.
Cum fac sa schimb limba la MFD2 din germana in engleza?Nu vreau update,deoarece imi citeste cd-urile cu muzica,doar sa schimb limba.Am umblat la setari dar nu o pot schimba de acolo.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga cd cu navigatia si modifica din setari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu merge montat. Cel cu USB este numai pentru RCD510 Delphi - unitatea produsa in China. Pe altceva nu merge USB-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am un RNS MFD 2 - CD care tot face misto de mine. CD-ul original de navigatie  (Germania) merge doar cand vrea el, CD-uri audio nu mai citeste, in plus de cateva zile nu mai arata nici coordonatele GPS. Cu VCDS-ul nu am gasit erori stocate. Am incercat cu CD de stergere a lentilei, dar nu se intampla nimic. Stiu ca era o combinatie  de butoane pentru reinitializarea setarilor. Ma poate ajuta cineva cu un sfat???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este din setari - pare sa fie din lentila - trebuie desfacuta si curatat grupul optic. Daca nu isi revine, trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa verific. De ce totusi nu-mi mai vede coordonatele GPS? Nu-mi mai urmareste niciun satelit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cu alta antena GPS - vezi cu una externa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Spuneti-mi va rog daca am inteles eu bine: o camera + un cablu din cele de mai jos ar putea fi teoretic conectate la o MFD2 (cea cu DVD-uri) ? 

http://www.emag.ro/camera-video-auto-marsarier-universala-pe-suport-de-numar-c126-cu-night-vision-499128/pd/DVK1GBBBM/

http://carsystems.ro/car-audio-video/multimedia-audio-video/integrare-multimedia-interfete-video/carmate-mfd2-2xrca-gn-adaptor-aux-line-in-vw-audi-mfd2-18-pini-2xrca-0-15m.html

Sau partea cu cablu auxiliar merge doar pentru semnal audio?

Ati facut careva asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!