Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Senzorul G450 pare defect. Totusi, bine ar fi sa postezi codul intreg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pronet, fisierele tale s-au potrivit.

In continuare se pare ca a mai gasit lipsa inca 3, te rog sa le atasezi aici pe topic si pe acelea.

Poti face o arhiva cu toate .ROD-urile in caz ca o sa mai am nevoie, ~50MB pe transfer?

post-68691-0-93894000-1340832842_thumb.j

Problema cu usile s-ar putea s-o fi rezolvat, am citit pe Ross-Tech si cred ca este o cauza cunoscuta:

For many 2009 and newer vehicles, including the Golf 6 models, a newer 09-Central Electronics module replaces the previous generation 46-Central Conv. module. Many Coding or Adaptation values that were previously 46 modifications are now in 09. A "virtual" entry for 46 is still included in the Gateway Installation List for compatibility reasons (internal communications with other modules in the car). Please note that the vehicle doors must be unlocked or you might not be able to access 09-Cent.Elect. With the ignition ON, try locking then unlocking the doors using the button(s) inside the car.

La masina noua este prezenta aceasta centrala 09 pe care o pot citi.

Mai am doua intrebari, am facut PrtSc:

- Daytime running ligths. Sa inteleg ca se scade luminozitatea becurilor pentru a le proteja atunci cand este zi si este aprinsa faza scurta?

post-68691-0-53860400-1340832850_thumb.j

- Headlight dimming, limiteaza tensiunea la care sunt alimentate becurile?

post-68691-0-50155500-1340832855_thumb.j

No offence, dar nu postez aici toate ROD-urile sau toate label-urile. Nu cred ca iti va da cineva cu interfata originala toate aceste fisiere (sau macar parte din ele). Te-am ajutat sa vezi despre ce erori e vorba sau sa poti citi acele module, dar totusi...pastram si o limita. In caz ca vrei sa te ajut o fac, nici o problema, dar crede-ma, una e sa dai 150 lei pe o clona, si alta e sa platesti 1500 lei pe una originala. Sa nu crezi ca acum iti cer ceva sau bat cine stie ce apropo.

rod.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ceea ce spui tu, am crezut ca este simplu sa transfer niste fisiere .ROD dintr-o parte in alta, insa asta seara s-a dovedit ca nu este chiar asa.

Am refacut un Autoscan al masinii cu noile ROD postate de tine si la un moment dat mi-a spus ca am nevoie de o interfata licensed ca sa vad respectivul modul.

Pot accesa orice (din ce-am testat) dar la Autoscan se blocheaza in mesajul respectiv.

Asta e, ma vad nevoit sa dau interfata inapoi si sa astept un release mai bun.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchiderea automata a masinii dupa viteza de 15km/h

[Select]
[46 - Cent. Conv.]
[10 - Adaptation]

Channel 03: Auto Lock after 15km/h (1 = Activate / 2 = Deactivate)

[Test]
[Save]
[Done, Go Back]

Deschiderea automata a masinii dupa scoaterea cheii din contact

[Select]
[46 - Cent. Conv.]
[10 - Adaptation]

Channel 04: Auto Unlock after removing the key (1 = Activate / 2 = Deactivate)

[Test]
[Save]
[Done, Go Back]

Optional se mai pot seta ca la inchiderea/deschiderea masinii sa se aprinda avariile sau sa se auda un clacson scurt smile.gif

Pt acestea, modificari si:

Channel 05: Unlock, horn sounds (1 = Activate / 2 = Deactivate)

Channel 06: Lock, horn sounds( 1 = Activate / 2 = Deactivate)

Channel 07: Unlock, turn signals flash (1 = Activate / 2 = Deactivate)

Channel 08: Unlock, turn signals flash (1 = Activate / 2 = Deactivate)

icon_thumright.gif

A facut cineva modificarea aceasta si anume cand inchide/deschide sa se auda un sunet de la claxon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai alarma de fabrica, o sa se auda goarna.

Eu mi-am facut... plus la altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai un tutorial cu aceasta modificare ? ......ma bate gandul sa-mi montez si eu alarma OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit pe Elsa si iti scot ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai alarma de fabrica, o sa se auda goarna.

Eu mi-am facut... plus la altele.

Cum imi pot da seama daca am alarma sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaneaza pe 46-convenienta si vezi daca iti apare in scan, BACKUP HORN.

eventual activeaza sa faca beep la inchidere/deschidere - si vezi daca functioneaza.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stalpul din stanga, intre usi - pe interior o sa vezi doua butoate. Asta daca ai alarma oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu toate are ... eu am alarma, dar nu am niciun buton.... vb de senzorii de monitorizare ? poti avea alarma si fara senzori de monitorizare interioara - cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm ... pai daca ai alarma OEM si vrei sa lasi un caine in masina, cum dezactivezi senzorii de interior sau daca o lasi in panta, cum dezactivezi senzorul respectiv?

Eu am cele doua butoane pentru a dezactiva cele doua functii, la nevoie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai alarma de fabrica, o sa se auda goarna.

Eu mi-am facut... plus la altele.

Cum imi pot da seama daca am alarma sau nu?

Cel mai simplu. Intri in masina, inchizi usile din telecomanda, si deschizi apoi capota motor. Daca suna ai, daca nu, nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi incerca acum la 18:00 dupa terminarea programului de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm ... pai daca ai alarma OEM si vrei sa lasi un caine in masina, cum dezactivezi senzorii de interior sau daca o lasi in panta, cum dezactivezi senzorul respectiv?

Am alarma, nu am butoanele respectiva, am senzori de prezenta - dezactivarea senzorilor o fac prin 2 inchideri din telecomanda - prima inchide masina, a 2-a dezactiveaza senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai senzori de monitorizare a interiorului, Prin 2 apasari consecutive se dezactiveaza functia SAFE si masina poate fi deschisa din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai un tutorial cu aceasta modificare ? ......ma bate gandul sa-mi montez si eu alarma OEM.

Ma uit pe Elsa si iti scot ce iti trebuie.

ai reusit sa verifici ? ma intereseaza cea mai simpla varianta, fara butoane pe stalp.....tin mai mult ca la inchiderea/deschiderea masinii sa se auda acel "horn".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai senzori de monitorizare a interiorului,

Aici tin sa te contrazic - am senzori de prezenta, am testat astfel: incuiat masina cu geamul intredeschis, dupa ~2 minute se activeaza alarma (in cartea masinii scrie ca nu se activeaza imediat) dupa daca bag mana pe geam incepe sa tipe (impropriu spus tipa la setarea de germania). Am patit-o de cateva ori si dupa am testat functionalitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ma ajuta si pe mine cineva cu procedura de a cobori geamurile masinii fara sa tin apasat butonul de la telecomanda?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[select]

[46 - Central Conv.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 6:

- bifat Bit 6 (Comfort function autom. closing)

[Transfer Coding!]

[Do It!]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica? Cum fara sa tii butonul de la telecomanda...te referi, cum sa inchizi toate/sau cate ai deschise, din telecomanda tinand lung pe butonul de inchidere?

Si in ce alta metoda mai poti..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e procedura pentru inchidere automata. La deschidere nu ai cum... decat cum e ea de fabrica.

Daniel, nu mai sunt alte variante....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

La inchidere merge, apar 2 sec butonul si se inchid fara sa mai tin apasat... as fi vrut acelasi lucru si la deschidere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum au spus si colegii , pe deschidere chiar nu se poate astfel.

Obisnuieste-te asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!