Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Ai o problema cu interfata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate trebuie sa acceseze advanced measuring blocks.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai daca nu are probleme cu interfata.

Iar pentru colegul Dolfin:

Da - se poate .

Probleme s-ar putea sa ai numai pe Long Codding

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand o varianta mai noua de vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza e ca pe o skoda fabia 1 1.9 TDI a mers si la mine nu vrea, poate trebuie sa-i fac vreo setare de pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra unde ti-a zis Bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si o problema, am schimbat can gateway pentru ca sa nu mai am probleme cu descarcarea bateriei cu RCD310, can gateway are in memorie si trapa. Cum pot programa can gateway ca sa dispara modulul de trapa (masina mea nu are trapa).

POate mai citesti postarea;;;;ce can ai folosit ?Am si eu un b6 si am un rns 510 montat dupa ce am luat masina...imi descarca bateria ....am luat un can dar nu a mers ..era generatie prea noua.

Multam !

Aici ai citit? Vezi ca este arie dedicata pentru erori.

Salut,

Am citit pe aici si am inteles ca ai putea sa ma ajuti si pe mine cu o setare .

Am un b6 2007...am avut un rcd 500 si acum i-am pus un rns 510 originila si la inceput am avut probleme cu butoanele din dreapta care nu mergeau ...am rezolvat-o dar navigatia tot nu comunica cu masina..imi descarca bateria si cand intru in setarile ei nu vede canul ...daca ii dau reset il vede si apoi cand opresc masina pierde din nou comunicatia.Cu toate astea merge ..ii folosesc toate functiile,etc.

Poti sa am ajuti cu ceva setari sa comunice cu masina..poate asa nu-mi mai descarca bateria!?

Multumesc anticipat ..alin 0743039001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descarcatul baterie tine de CAN - ti-am spus si in privat. Vezi ce varianta de CAN ai ca sa putem sa iti dam un raspuns. Detalii ai aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu sa fac cornering pe proiectoare, dar dupa ce am facut codarea, nu se intampla nimic.... Masina e din 2008 la sfarsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga... ai bifat algoritmul si ai ales via foglights ? ai transferat codingul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot ce zice in codarea aia care e in paginiile anterioare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aprins faza scurta cand ai invartit de volan sa vezi daca se aprind proiectoarele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu...dar am sa incerc maine, ca nu mai stiu bine, dar cred ca am incercat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare in subsidiar, cu o interfata 9.08 pot citi o masina fabricatie Mai 2012?

Pot exista module pe care sa nu le pot citi sau doar nu o sa existe help pentru ele?

....

Da - se poate .

Probleme s-ar putea sa ai numai pe Long Codding

Iti recomand o varianta mai noua de vcds

Am incercat VCDS 9.08 pe o Altea 2012.

M-am putut conecta doar la Engine si m-a avertizat ca totusi ii lipseste un fisier.

In plus am mai obtinut o eroare cu privire la protocol comunicare (imi sugera up-grade to CAN protocol, cam asa ceva) CAN Gateway.

In concluzie, trebuie interfata noua.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva de unde pot face rost de un soft VAG COM si cablul aferent pentru scanarea unui passat B6 2008 si mai exact de ce versiune de soft as avea nevoie?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care vrei sa faci numai o scanare, vezi aici ca poate gasesti pe cineva in zona ta. Softul e free of charge pe ross tech, iar o interfata originala este in jur de 1500 lei (sau 349 USD direct la ei). Pentru clone, discutiile nu-si au rostul aici.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat VCDS 9.08 pe o Altea 2012.

M-am putut conecta doar la Engine si m-a avertizat ca totusi ii lipseste un fisier.

In plus am mai obtinut o eroare cu privire la protocol comunicare (imi sugera up-grade to CAN protocol, cam asa ceva) CAN Gateway.

In concluzie, trebuie interfata noua.

Am incercat azi o interfata 11.2 pe aceeasi Altea fabricata in Mai 2012.

Am cateva nelamuriri, iata cateva:

- Pe modulul engine nu pot sa intru pe Measuring Blocks;

post-68691-0-21940100-1340744210_thumb.j

- La Autoscan sunt avertizat ca lipsesc anumite fisiere .ROD;

post-68691-0-08624100-1340744215_thumb.j

- Nu pot accesa calculatoarele de usi spate.

post-68691-0-11198200-1340744220_thumb.j

Cei care aveti tot interfete 11.2-11.3 intampinati aceleasi probleme cu masinile noi?

EDC-ul nu-l pot citi pentru km reali.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VCDS-ul nu poate citi km reali din EDC 17 (motoarele common rail)

Ai probleme cu interfata. Alege o interfata originala sau o clona buna ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA anumite module se citesc valorile in adv meas block.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am lamurit-o cu Measuring Blocks, ai dreptate, citeste in Advanced.

EDC 17 nu poate fi citit, e in regula.

Dar ce facem cu fisierele acelea lipsa, la fel este si la voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........

Cei care aveti tot interfete 11.2-11.3 intampinati aceleasi probleme cu masinile noi?

EDC-ul nu-l pot citi pentru km reali.

Interfata originala merge fara nici o problema. Ti-am atasat .rod-urile care te intereseaza.

ROD.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pronet, fisierele tale s-au potrivit.

In continuare se pare ca a mai gasit lipsa inca 3, te rog sa le atasezi aici pe topic si pe acelea.

Poti face o arhiva cu toate .ROD-urile in caz ca o sa mai am nevoie, ~50MB pe transfer?

post-68691-0-93894000-1340832842_thumb.j

Problema cu usile s-ar putea s-o fi rezolvat, am citit pe Ross-Tech si cred ca este o cauza cunoscuta:

For many 2009 and newer vehicles, including the Golf 6 models, a newer 09-Central Electronics module replaces the previous generation 46-Central Conv. module. Many Coding or Adaptation values that were previously 46 modifications are now in 09. A "virtual" entry for 46 is still included in the Gateway Installation List for compatibility reasons (internal communications with other modules in the car). Please note that the vehicle doors must be unlocked or you might not be able to access 09-Cent.Elect. With the ignition ON, try locking then unlocking the doors using the button(s) inside the car.

La masina noua este prezenta aceasta centrala 09 pe care o pot citi.

Mai am doua intrebari, am facut PrtSc:

- Daytime running ligths. Sa inteleg ca se scade luminozitatea becurilor pentru a le proteja atunci cand este zi si este aprinsa faza scurta?

post-68691-0-53860400-1340832850_thumb.j

- Headlight dimming, limiteaza tensiunea la care sunt alimentate becurile?

post-68691-0-50155500-1340832855_thumb.j

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRL-urile - le activezi (si vor sta aprinse permanent, cat ai contactul pus) si setezi diming, la cum iti place tie.

Pana la urma, sunt niste becuri......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o eroare pe computerul de bord, e aprins martorul 'check engine', sta mereu aprins. Am facut o scanare cu computerul la cineva si a dat 'exhaus pressupre sensor p0471'. Aveti idee de la ce e, trebuie sa schimb senzorul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!