Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Nu am avut alarma pe masina si de curand mi-am instalat o alarma Cobra Bridge 8800 CAN, conectată la calculator prin CAN-H şi CAN-L. Aş dori să aflu de la meseriaşi dacă alarma este recunoscută de vreun modul VAG-COM şi dacă se pot face setări cu interfaţa (actualmente, setările alarmei se fac numai din butonul ei si e destul de incomod sa numar apasarile pe buton, palpairile LED-ului martor, pune şi ia contactul etc...).

PS (off-topic): Dacă ştiam că e atât de simplu, nu mă duceam la service: se intervine în instalaţia electrică a maşinii doar în 4 puncte: + 12V permanent, masă, CAN-H şi CAN-L.

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu e recunoscuta de VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţumesc pentru răspunsul profesionist şi prompt, ca de obicei, al lui Al Bundy!

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o alarma AM nu poate fi diagnosticata cu VCDS-ul. Cele care se conecteaza prin can isi iau de acolo semnalele de incuiat/descuiat portiera, contact pus, deschidere usi, etc. Nu inseamna ca pot fi si diagnosticate/setate prin VCDS

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Valentin. Bănuiam eu, dar nu eram sigur.

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru @DRI@N

Acum la mine este si problema tastei MUTE de pe comanda de pe spita din partea stanga, care nu face nimic dar am inteles ca ar fi din cauza faptului ca nu am Telefon Premium instalat .

Nu e adevarat, tasta MUTE taie sonorul RCD-RNS-ului, oricare ar fi el, fara sa ai telefon instalat.Vorbesc despre masina mea, care are comenzi din fabrica,dar nu are echipare pt. telefon de nici un fel..

Concluzia, nu e bine facuta codarea.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N, exact cum ti-a spus si florin r. tasta MUTE opreste sonorul aparatului.

Si eu am comenzi pe volan si la fel este si la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca amandoi cititi cu atentie postul lui vedeti ca tocmai asta doreste si el sa faca. Sa codeze pentru a avea mute si sagetile din dreapta sa functioneze corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am montat telefon tasta mute de pe volan face acum apelare vocala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

A reusit cineva sa-ti activeze functiile volanului din dreapta?!!!!

Am si eu un rns 510 din 2009 montat dupa ce am luat masina ...masina este din 2007 ......

Daca ai rezolvat problema la tine poti sa-mi spui si mie cum??

Multumesc !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am montat rns510 si nu imi mai mergeau functiile din dreapta volanului de unde schimbam melodia/postul de radio. La mine a trebuit pus laptopul si setat din vag-com. Dupa setare merg functiile ca si inainte sa montez navigatia.

Sper sa reusesti. Pe mine m-a ajutat colegul, abc1 ca este din Pitesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

A reusit cineva sa-ti activeze functiile volanului din dreapta?!!!!

Am si eu un rns 510 din 2009 montat dupa ce am luat masina ...masina este din 2007 ......

Daca ai rezolvat problema la tine poti sa-mi spui si mie cum??

Multumesc !!!!

activarea se face numai cu VCDS si in functie de ce functii ai pe masina.................te poate ajuta "pronet"...daca doresti iti fac legatura cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce program a folosit, VCDS sau vag-com dar a reusit sa imi activeze functiile "pierdute".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu chestia cu stopurile de pe spate, banuiesc ca dupa ce am activat functia respectiva ar trebui sa se aprinda si cele de pe hayon, dar la mine nu s-au aprins de niciun fel si cred ca acolo nu am led-uri. poate cineva sa ma ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am facut scanare si imi da urmatoarea eroare:

00059 - Terminal 30 for Interior Lighting

012 - Electrical Fault in Circuit

Freeze Frame:

Fault Status: 01101100

Fault Priority: 5

Fault Frequency: 1

Reset counter: 250

Mileage: 126097 km

Time Indication: 0

Date: 2011.12.15

Time: 07:05:00

Freeze Frame:

ON

Voltage: 12.15 V

ON

OFF

OFF

OFF

OFF

ma poti ajuta te rog?mersi

sigurantele le-am verificat pe toate,si sunt bune,cele din stanga ,dreapta,motor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai citit? Vezi ca este arie dedicata pentru erori.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu chestia cu stopurile de pe spate, banuiesc ca dupa ce am activat functia respectiva ar trebui sa se aprinda si cele de pe hayon, dar la mine nu s-au aprins de niciun fel si cred ca acolo nu am led-uri. poate cineva sa ma ajute?

Pe hayon nu ai leduri in triplele alea. Nu ai decat ceata si marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am citit, sigurantele sunt bune toate. am pus si aparatul pe ele sa vad daca fac legatura intre picioruse.

ar putea fi din modulul de confort?

am mai avut probleme cu xenoanele AM, de a trebuit sa schimb tja-uri in centrala,senzor....

am vazut ca si modulul de confort are acel TJA in el ,mi l-a desfacut cineva din greseala.

sa incerc sa schimb ala ?

din ce am mai citit, luminile din interior sunt comandate de modulul de confort,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu chestia cu stopurile de pe spate, banuiesc ca dupa ce am activat functia respectiva ar trebui sa se aprinda si cele de pe hayon, dar la mine nu s-au aprins de niciun fel si cred ca acolo nu am led-uri. poate cineva sa ma ajute?

Pe hayon/capac portbagaj nu are nimeni leduri .

Codarea nu face decat sa stinga pozitia din centrul stopurilor de pe aripi,ca sa ramana sub forma de cerc.

Pe hayon trebuie sa pui ca sa ai.

Vezi la anunturi.

post-21205-0-18622500-1339184653_thumb.j

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmatoare modificare care o voi face este sa sting si eu ledul acela din centru ca sa ramana sub forma de cerc si pe urma sa pun leduri si in triplele de pe portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Multam mult ...eu sunt din Buc ...cum pot sa iau legatura cu el???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vcds beta 11.2 si nu imi da voie sa citesc valorile din injectoare, ce pot sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce grupuri de valori ai intrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi da voie sa citesc nimic de le engine, butonul measure value este inactiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare in subsidiar, cu o interfata 9.08 pot citi o masina fabricatie Mai 2012?

Pot exista module pe care sa nu le pot citi sau doar nu o sa existe help pentru ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!