Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Adrian, depinde de centrale.

 

La cele mai noi - G6, J6, B7 - sigur exista optiunea asta - nici macar la mine nu am verificat asta - ma uit si iti zic daca eu am optiunea asta.

 

Am gasit J6 - cu BCM - si care avea functia dar nu o executa.... deci, e pe incercate.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna.eu oricum o sa citesc cam tot . dar nu stiu unde trebuie modificate codurile astea . atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se acceseaza un grup (17-Instrumente de exemplu). Acolo Gasesti o valoare la codding - modificand-o activezi/dezactivezi diferite optiuni. E dificil de explicat in scris. Poate cel mai bine te-ar ajuta acest demo al programului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am activat rain closing,imi apare in bord.Ce valoare sa ai dau noului cod ca sa functioneze? Valoarea actuala e cea din foto. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care foto? Ce cod?

Tu stii ce inseamna si cum functioneaza rain closing ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rain closing= se inchid geamurile (geamul) daca le lasi deschise dupa ce incui masina  si incepe sa ploua . Gresesc?



Scuze nu sa incarcat poza



Pun acelasi cod 00471077 ca la 00208933  ? Merci!



Sau fac codul hex,adaug 4+primul 3 si fac inapoi decimal ?

post-74110-0-05611400-1361951815_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns! Am citit toate paginile din -Proceduri VAG COM- ,am citit si pasii  http://www.my-gti.com/204/volkswagen-golf-auto-rain-closing-windows-and-sunroof,dar eu am alt cod la masina la care daca adaug 4 la primul 3 imi rezulta decimal 00471080 nu 00471077. Care crezi ca ar fi codul corect fara sa afectez alte functii ale masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e coding-ul tau acum ?

 

coding-ul difera, nu e aceelasi la fiecare masina. Tu transforma-l pe al tau, adaugi 4, il transformi la loc, dupa care codezi cu el.

 

Nu-ti fa griji, daca gresesti ceva, poti scrie coding-ul original la loc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de curiozitate.... pe controler-ul senzorului, nu ai long coding helper ?

 

codeaza cu 00471080

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai ca stiu ca la 2007 curat, trebuia sa aibe LC....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de curiozitate.... pe controler-ul senzorului, nu ai long coding helper ?

 

codeaza cu 00471080

Asa cum se vede in foto nu imi da long coding helper,decat la prima optiune care incepe cu 0--5K0 ....BCM......Nu am nici la passat 2006 nici la passat 2010.Am vazut optiunea asta la passat 2012 modelul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2008-2009 au long coding pe senzor. Si nu am facut doar la una.... si a mea e 2010 si are... si am centrala electrica, nu BCM.

 

Ti-a mers cu codingul dat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2008-2009 au long coding pe senzor. Si nu am facut doar la una.... si a mea e 2010 si are... si am centrala electrica, nu BCM.

 

Ti-a mers cu codingul dat ?

Merge codingul.Merci.Passat-ul e 2010 in acte dar si dupa seria din partbriz.Nu are long coding pe senzor.Am umblat si la 2009 si la fel nu are LC.Oricum bine ca merge.Multumiri celor care au infiintat acest forum.!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere !...dar mai cauta LC-ul la senzor - cel putin la cea 2010 (in acte) sigur il gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat imaginea co RLS (RainLightSensor) de la passat 2010.Nu e !

post-74110-0-50950500-1362052527_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie din cauza interfetei CLONA?

Posibil!O sa-mi fac  upgrade la un cablu ross-tech daca mai invat cate ceva.Apropo unde gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba intai cat costa o interfata originala ross-tech ;)

Am intrebat inaine sa iau clona. :icon_bounce: Acum ca am invatat sa utilizez VCDS pot investi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se face  Coming Home & Leaving Home, pe proiectoare nu pe faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!