Jump to content

Instalare carlig remorcare


horia2005
 Share

Postare recomandată

nu am spus nicaieri ca merg impreuna cele 2 fire. pana acum nu am vorbit decat de firele din mufa mica.

rosu verde de la mufa la sig 41.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagrama electrica pe care ai pus-o pt touran 2009 e aceeasi si pt 2007 facelift?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu aceeasi problema.

Pana acum am lamurit asa: din Conectorul cu 6 pini ce intra in modul(teoretic aia ar fi intrarea pe modul) am asa:

ROSU/Violet (gros) - care merge la SC40 in fata

MARO gros - masa

OR/BR si OR/GN  - CAN 

Negru/Violet subtire - SC13 in fata

Rosu/Violet subtire - care ar fi de fapt rosu/negru si merge in Network Control Unit , mufa E pin 2.

In conectorul cu 16 pini ce intra in modul( care ar fi iesirea din modul spre priza carlig) am unele fire care corespund cu culorile ce vin de la carlig.

Dar din priza de la carlig vine din pin6( care ar trebui sa fie black/red) pinul de frana, fir rosu/violet subtire care nu are corespondent in conectorul cu 16 pini ce intra in modul, dar ar avea in cel cu 6 pin...cred ca cele doua nu au nici o legatura.

Restul firelor sunt ok.

Mai am un fir gros Rosu/Verde ce pleaca de la priza pana in fata pt alimentare 12V continua.

Deci nelamurirea mea este Pinul6 ce pleaca de la priza Rosu/Violet ar merge de fapt la modul la firul negru/rosu ?

Multumesc frumos pentru ajutor.

Atasez si o poza ca sa fiu mai explicit.

carlig.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca nu chiar asa, o mufa intrare si una iesire.

firul rosu/lial din pin 6 mufa priza se duce in pin 6 din mufa cu 6 pini si ceea ce vine din mufa E pin 2 se duce in pin 8 de la mufa cu 14 pini.

Snap 2017-05-04 at 20.28.28.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi pui toata diagrama electrica ? Ca sa nu fac ceva prostie.

multumesc tare frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acolo e tot modulul, nu se vad sigurantele de pe prima pagina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, sigurantele raman aceleasi pe care mi le-ai zis: SC40 RO/Li 2.5,  SC13 SW/Li, SC41 RO/Gn 2.5, RO/SW 0.75 mufa E pin2.

Multumesc tare frumos si iertare pentru deranj.

O zi deosebita.

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit.

dupa ce am instalat totul dupa schita si am activat trailer #69,

primesc eroarea de mai jos si nu reusesc nici cum sa activez carligul.

tin sa precizez ca daca dau semnal stanga si verific in priza , functioneaza. E singura lumina ca functioneaza din priza de la carlig.

ceva idei? Sau ceva electrician bun pe zona.

multumesc frumos

IMG_5640.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca alimentare ai la modul, daca modulul este bun, atunci verifica firele de can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentare are pe + direct si + pe contact, modulul nu am cum sa il verific si CAN l-am legat in mufa G pin 7-8( am verificat de 4 ori) in calc confort.

sa incerc sa leg canul direct pe CAN-gateway?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cel mai bine, du firele in can direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect. Am sa incerc azi sa le leg direct pe can gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si pe can direct si nimic...Nu stiu ce sa mai verific sau ce sa mai cred...posibil sa fie si modul dus dar habar nu am si nici nu stiu cum sa il verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am gasit modul de carlig defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ceva nu e legat cum trebuie dar habar nu am ce. Am sa caut pe cineva din domeniu sa ma ajute ca nu-i dau de capat.
Multumesc pentru rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, verifica cablajul si conexiunile pe care le-ai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am achizitionat si eu in carlig pentru touranul meu si la montare am descoperit ca masina a avut carlig doar ca a fost dat jos asa ca am ramas cu un modul functional, poate are cineva nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: am fost la electrician si a verificat legaturile, a verificat daca vine curent la priza cu ceva instalatie facuta de el si zice ca totul este in regula.

Modelul meu de modul zice ca nu suporta diagnoza sau nu te poti conecta pe el si ca instalatia ar fi ok, doar sa conectez remorca la masina ca sa fiu 100% sigur.

Acuma de ce am eroare de comunicare cu modul si cum de el da curent in spate la priza si este functionala priza nu stiu.

Poate aveti vreo idee. Este activat cu VCDS 69 trailer in CAN .Citeam undeva ca trebuie si in centrala electrica dar nu am idee cum.

Chiar nu mai stiu cum sa ii dau de capat.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am intalnit pana acum un modul la care sa nu te poti conecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ma dau batut!:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva pentru ce este a 3a mufa de pe modul? nu gasesc nicaieri diagrama modulului in sine.
Este posibil ca modulul sa fie dus?
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este folosita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor,am achizitionat un carlig oem de pe un touran din 2005,doresc sa il montez pe un touran din 2013,fierul l-am montat deja,modulul inca nu,este un modul hella 8E0 907 383 A,intrebarea mea este daca acest modul este compatibil cu masina mea si daca ma poate ajuta cineva cu legare/activarea lui,contracost bineinteles.

Multumesc anticipat,o seara placuta va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MA indoiesc ca o sa mearga pe masina mai noua de 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
catalinmarcu

Salut,

Am un touran  in 2005 cu carlig original de fabrica. Intrebare: se poate demonta si monta pe un passat b6 din 2009? si daca modulul se potriveste.

Multumesc.

Modificat de catalinmarcu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!