Jump to content

Instalare carlig remorcare


horia2005
 Share

Postare recomandată

marian_nicolae1970

Al Bundy stii atunci pentru ce masina este instalatia ca dac o vind sa nu pacalesc cumparatorul?si dac cele cu can-bus noi universale se potrivesc la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu pentru ce masina e. Si nu recomand universale, ia una pentru masina ta si o sa lucreze cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

MS.o serie ceva la modul sa nu mai iau ceva gresit stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

rezultatul..... mi-am luat un carlig original de touran marca westfalia , in curand am sa-l montez ! Pe Touran se potriveste doar carlig de touran ! nu va chinuiti sa gasiti alte solutii !

Mi-am cumparat si eu un carlig demontabil Westfalia 321 537. l-am montat iar acum astept sa plec in Anglia pentru ca mi-am luat o instalatie electrica de pe ebay cu 13pini originala tot de pe touran. Intrebarea mea este am mufa gata trasa in spate sa o mufez in cutiuta electronica? sau trag alte fire? Am un roman electricean in UK dar pentru curiozitatea mea intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa tragi firele pana in fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am pierdut bucata aceea rotunda din soclul rotund de pe carligul bosal de la touran unde intra cheita.oare pot merge cu el asa? sau o pot comanda separat?nici nu prea stiu ce rol are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care bucata, Iulica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva sfaturi :

- cumparati numai carlig sh sau nou original vw pentru Touran (numai)

- nu se leaga la triple spate ci la centrala fata sub volan

- atentie sa aiba si modulul

- atat timp cat in carte este trecut ca auto are masa maxima remorcabila ....kg RAR nu se ia de voi

- recomand carlig cu cheita eu asa il am din fabrica

- grija mare la trecerea prin adaptor de la 13 la 7 pini (verificati).

Mai sunt dar atat imi aduc aminte . O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care bucata, Iulica ?

cea incercuita ,in care vine bagata cheita.nici nu stiu, pot merge fara ea?il mai pot da jos cuiul daca vreau sa il inlocuiesc?

post-63975-0-81328400-1453973706_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Fara cheita nu poti da jos carligul.

In momentul in care "descui" si invarti de acea rozeta,bilele care se vad in desen se retrag si permit carligului sa iasa din suport.

Modificat de ted_cm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare am un touran din 2004 ce carlig trebuie sa cumpar vreau sa iau tot chitul complet SH dar sa mearga 100 % si sa il pot lega ca la carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carlig compatibil cu masina ta si instalatia facuta pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Din ce am citit pe aici trbuie sa aibe si un modul dar nu am inteles cate fire trebuie duse de la modul pana sub volan si ce culori au ??

Modificat de aditza nam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stiu ca sunt pe aria de touran. Am gasit un cirlig cu tot cu modul pentru negruta aici Este ok?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

din ce scrie acolo, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,am si eu o problema,incerc sa montez un cui de tractare pe un Touran din 2013,cuiul l-am cumparat de la dezmebrari cu tot cu modulul 8E0907383A

intrebarea mea este daca acest modul este compatibil cu masina mea si daca imi puteti recomanda pe cineva din Bucuresti care sa-l monteze,metionez ca trebuie legate firele,cuiul este montat pe masina.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria prestări servicii  sunt colegii care te pot ajuta cu montaj si info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare colegi,

Am achizitionat de curand un carlig cu modul pentru touran 2007 1.9 DSG. Din ce am vazut in schema electrica,culorile nu corespund.Adica mie mi-a venit modulul cu tot cu conectorii si firele (taiate) dar nu am idee, cum conectez la calculatorul masinii. Masa am gasit, cele doua fire de CAN la fel, dar mai am un ROSU-violet gro, rosu-violet subtire, negru violet subtire  care habar nu am unde merg.

Ma puteti indruma/ajuta careva? Multumesc. 

Atasat e modulul electronic.

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ROSU-violet gro  la SC40

, rosu-violet subtire, care este de fapt rosu/negru la mufa E pin 2 centrala electrica

 negru violet subtire  la SC13,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Al Bundy said:

ROSU-violet gro  la SC40

, rosu-violet subtire, care este de fapt rosu/negru la mufa E pin 2 centrala electrica

 negru violet subtire  la SC13,

Multumesc tare frumos.
Daca mai am nevoie de indrumare, pot sa te mai deranjez?

Un weekend deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns acasa si am verificat cablul ce vine de la priza, care a fost taiat in 2 sa poata scoate carligul. Am cateva fire in plus care nu stiu de unde si cum le-a taiat pentru ca in conectorii ce intra in modul nu apar.

Atasez poza .

Multumesc si iertare pentru intrebari, care poate pentru unii sunt super simple.

 

CARLIG.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi firele ce nu stii sa le legi ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, Al Bundy said:

care ar fi firele ce nu stii sa le legi ?

 

Neata,

Din ce mi-ai zis tu mai insus, inseamna ca de la conectorul mic din stanga, firul rosu cu negru merge impreuna cu cel de la conectorul mare ROSU-violet gros? 

iar cel subtire rosu-violet merge la priza - corespund culorile de fire

Iar de la priza nu stiu unde merge firul Rosu-verde gros.

Presupun ca cele 2 mase de la priza + cea care intra(iese) din modul se leaga la masa de pe stalpul masinii.

Iar restul merg in modul, culoare la culoare.

M-au derutat :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!