Jump to content

Probleme cu rugina Golf 5 / Jetta


valenstein
 Share

Postare recomandată

ma bucur ca se rezolva, oricum sa fii pe faza pe viitor, ca asta e doar inceputul :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • flavius1611

    18

  • loghy

    5

  • alexanderdj

    5

  • SSorin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

@PTDA sa vedem finalul,ca inca nu am rezolvat nimic in afara de drumul care o sa il fac maine la bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o lovitura in prag veche de peste doi ani, mica in suprafata dar adanca; abia de vreo luna a inceput sa apara rugina. Nu am reparat-o inca pentru ca mi s-a spus ca ar fi bine sa fie revopsit tot pragul (am intrebat la vreo trei reprezentante - Brasov, Tg. Mures, Cluj-Napoca) si nu prea stiu ce sa fac.

Cei de la reprezentanta m-au aburit si ca pentru revopsire nu se acorda garantie decat un an, ceea ce nu era in conformitate cu ce scria pe saitul vw - 3 ani garantie la lucrarile de tinichigerie-vopsire. Chiar acum m-am uitat si am observat ca nu mai scrie niciunde acest lucru.

Mai mult, am intrebat de pretul reparatiei la intervale de un an; surpriza: daca in primul an costa 600 lei, in al doilea, 1300 (aceeasi reprezentanta, aceeasi persoana s-a uitat la masina). La un service mai serios din Brasov, mi s-a spus ca m-ar costa numai 120 lei. Sper sa rezolv problema in vara asta, voi vedea eu cum...

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia la vopsea pentru un element revopsit e de 12 luni. Pentru manopera efectuata in cadrul lucrarii e de 3 luni sau 6 luni. Garantia aia data in contract este pentru vopseaua cu care vine masina din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit aceeasi problema cu exfolierea vopselei de pe pragul stang dupa cca. 1 an si jumatate, fiind aprox. 30 cm sarita vopseaua. Am revopsit pragul de 2 ori, o data pe Casco, si o data pe banii mei si acum iar a sarit 1 cm vopseaua. Ar fi trebuit sa ma duc cu ea la Porsche si ii pun sa il vopseasca de 10 ori, nu este normal sa se intample asa la o masina din 2008, dar imi este scarba de munca de lamurire cu ei si prefer sa fac totul pe casco.

Modificat de Sor!n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vopseaua sarita pe aripa dreapta in dreptul farului de aproximativ 1 an si nu a aparut rigina, tabla se vede ca e galvanizata. o sa fac maine o poza sa va lamuresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexanderdj eu nu am revopsit nici un element de pe masina.

ce am postat eu este vb de masina cum a venit din fabrica acum aproape 1 an jumatate.

deci eu trebuie sa beneficiez de garantia din contract a masinii de cat este ea 6-10-12 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Imi pare rau de patania ta si a calitatii tot mai slabe pe care o face bani nu putini VW.

Insa iti fac o recomandare care mi-a fost facuta si mie si de care imi pare bine ca o am. Iti recomand ca imediat dupa ce ai reparat pragul si ai revopsit (intr-un fel sau altul) sa iti pui acele mici aparatoare de noroi din plastic care se vand le reprezentante(eu le-am cumparat de la reprez. Skoda originale cu 68 lei) .. Findca acele aparatoare au mai multa grija de vopseaua de pe prag decat ii vine sa creada oricui. Mie de la vopsitorie mi-au zis de la reprezentanta. Exact acolo are grija de vopsea unde arunca mai tot timpul pietris/nisip cu sare/noroi si daca nu este facut foarte calitativ acolo tratamentul de anticoroziune/vopsea cauciucata atunci se produc mici fisuri in vopsea si acolo intra mai alaes iarna umezeala, sarea etc....Deci cu un cost infim poti scapa de asemena neplaceri. Eu am pe masina mea o am de 2 ani, am trecut de 2 ierni, si am umblat foarte mult extraurban pe niste drumuri sarate de numai si nu am nici cea mai mica problema.

Imagine de pe masina mea : http://postimage.org/image/6sjhybg9v/full/

http://postimage.org/image/ws6klx5wj/full/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei1980 ai mare dreptate si sa stii ca am vrut sa pun acele sortuei de noroi,dar am zis ca dau urat.

Dar acum sigur o sa imi montez si fata si spatele sigur dupa ce termin cu circul pe la reprezentanta.

Au zis ca sigur imi pun scurgerea aia suplimentara la usile din fata.

Dar cu pragurile sa nu imi fac mari sperante ca nu cred ca se vor rezolva.

Din cauza loviturilor de pietre.

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pragurile nu fac nimic.

O sa le fac pe casco,chipurile prezinta urme de lovituri si aparatorile de noroi sunt sparte semne ca au avut lovituri.

Cu kit-ul de scurgere a apei nu a fost nici o problema.

M-au programat sapt viitoare pe 7 aprilie si o sa imi tina masina vreo saptamana ca o sa schimb si parbrizul ca era spart. Momentan astea sunt vestile.

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram 99% ca asa se va intampla..imi pare rau pt tine, insa asta e tara noastra.

Dar: o saptamana??? Ce-i fac frate la masina intr-o saptamana, o demembreaza si o reasambleaza la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil,

ca am de montat kit-ul de scurgere la usile din fata,am de schimbat parbrizul si de vopsit pragurile.

au zis aproximativ o sapt,acum o sa vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu am ultimele 2 revizii facute la ei, imi mai monteaza kitul de scurgere gratis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma dau expert, dar cred ca problema e de la gheata care se aduna sub prag si pe care avem tendinta sa o dam jos cu piciorul, chiar daca e foarte tare.Sunt sigur ca de acolo i se trage.

Eu am sters pragul vara trecuta de o bordura mai inalta(este infundat pe o distanta de aprox. 40cm ) , nu i-am facut nimic si nu este ruginit.Precizez ca antifonul a avut de suferit.

Asa ca carcotasii,cu aluzii vis-a-vis de Mexic, sa taca.Este o masina fabricata dupa standarde nemtesti, nu mexicane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu ai reviziile facute iti vor pune kit-ul de scurgere.

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te contrazic cu toate ca nu imi face deloc placere acest lucru, mie mi s-a zis direct fara ocolisuri (nu cred ca am 1luna de la reparatia usii) ca daca masina nu are revizii in reprezentanta sanse minime sa primeasca reparatii gratis...principiul win-WIN.

Modificat de WVWZZZ
Quote la postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Cum ai rezolvat pana la urma cu pragurile? Au intrat la garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavius1611

salut.

nu am rezolvat cu pragurile pe motiv ca au fost lovite de pietre,etc,etc si ca nu este un defect de fabricatie si drept urmare nu mi-o fac pe garantie si am lasat o sa o faca pe casco.

imi pun doar kit-ul de scurgere suplimentar pt usile din fata pe garantie in rest nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cred ca despre pietre e vorba dat fiind faptul ca si la a mea in partea dinspre roata pragul pe directia verticala avea un inceput de exfoliere pe care l-am tratat... si cum sa-ti spun..are 5ani.. sta in garaj si am desfacut 1 data aparatorile pentru a verifica daca nu s-au strans mizerii in prag. Dpdv. material cat si rugozitatea stratului protector nu vad diferente notabile. Sunt curios la ce se rezuma "reparatia" in varianta si opinia lor..

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Mai bine sa ia ei niste bani de la asigurator decat sa faca de la ei. Agatati-va si voi un presulet de-ala unde incepe pragul...e cam inestetic, dar se pare ca e practic. Si daca puneti si pe spate nu cred ca mai arata asa rau. Parca au si pe Octavia 2 de-astea din fabrica.

Mie mi se pare ca trebuiau facute pe garantie, singurul motiv pentru care ti-au bagat-o pe casco e ca sa ia si sa nu dea ei bani. Daca n-aveai casco cum se mai rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavius1611

pe banii mei iti dai seama ca o rezolvam,altfel cum. :icon_confused:

am dat comanda si de sorturile alea de noroi pt praguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa sorturile de noroi pentru praguri? M-ar bate si pe mine gandul la 2 bucati pentru fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cat un revopsit. Insa eu cred ca merita, nici nu se mai murdareste masina asa rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flavius1611

@Sorin am dat pe fata/spate 435 parca.

Am dat banii cu inima stransa,dar m am gandit in viitor sa nu mai dau iar banii la vopsit.

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se pare ca au cam lasat, din nou, din standardele de calitate băieţii: un vecin de-al meu are octavia de 2010 si, la fel, pragurile sunt decojite si in fata, si in spate (in spate cum au mai sarit petre?). Sunt pur si simplu decojite si ruginite (coapte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!