Jump to content

Plimbare in UE (budapesta-viena-kaprun)


puricele
 Share

Postare recomandată

Salut!

Vreau sa plec in CO pana la Kaprun (A).

intrebari:

- pe unde este mai bine sa ies din tara, de la brasov, avand in vedere ca urmatoarea oprire este la budapesta?

- cam cat sunt taxele de autostrada in Ungaria si Austria?

- a fost cineva la Kaprun, cum este zona? eu am sa stau la o vila de 8 persoane cu mai multe rude ;)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taxa autostrada Austria: 7,60 EUR/10zile, taxa autostrada Ungaria 1.170 FT/4zile (+/- 10FT :scratch: )

Ca traseu iti recomand de la Brasov la Sibiu-> Deva -> Arad -> Szeged -> M5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria vignetta este 1530 HUF ptr 4 zile. Pretul spus de Manoka e valabil doar in perioada OCT-APR.

Ca varianta de traseu si eu tot Sibiu-Deva-Arad as alege, avand in vedere ca lucrarile s-au cam terminat pana in Arad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul ar fi si pentru mine la fel - Sibiu - Deva - Arad - Szeged - Budapesta - Viena - Salzburg - spre sud tot pe autostrada spre Kaprun. Am stat pana acum doua sejururi. Este adevarat ca in Decembrie ( 2007, 2008 ). Sunt convins ca si vara este impecabil. Nu stiu daca mai prinzi ceva zapada la 3000m dar oricum este demential.

Concediu placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca mai prinzi ceva zapada la 3000m...

La 3000 de metri prinzi zapada proaspata garantat, a nins la noi duminica de la 2200m in sus!

Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am fost pe Transfagarasan duminica pana sus de tot la Balea lac si era soare si 16 grade deci un pic ciudat sa fi nins. Am ajuns acolo la ora 20 aproape si nu ninsese nici pana atunci ca era drumul uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... un pic ciudat sa fi nins...

Cand zic "la noi" ma refer la Tirol(obisnuinta), duminica trecuta am fost prin zona ASTA (cam 50 km de casa)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah iar mor de nerabdare sa ajung si eu intr-o excursie in acea zona. Pare superba din toate pozele pe care le-am vazut pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi baieti! ;)

o sa revin cu poze, si, am sa merg cu un Ford focus 2005 ca e pe motorina, las Golfuletul acasa :D

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca mai prinzi ceva zapada la 3000m...

Azi pe la cota 1400m in Tirol, click...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si la 1100m (unde este vila) o sa stam cu gecile pe noi? :biggrin:

daca tot te-am prins, noi o sa ajungem pe 4iulie, crezi ca o sa fie macar 25 de grade la cota 1100 in Kaprun?

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti fie frica, daca prinde-ti timp frumos pot si si 30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

m-am intors :offtopic:

intra-devar vremea a fost supeeer in perioada respectiva!

Am ramas surprins de tinuta de drum a Focusului.

Si cateva poze.

In a 2-a poza, GPS-ul a atras atentia unor mici "intreprinzatori"din Wiena. Era una dintra masinile cu care am fost :(.

Multumesc!

post-15932-1247816749_thumb.jpg

post-15932-1247816755_thumb.jpg

post-15932-1247816760_thumb.jpg

post-15932-1247816765_thumb.jpg

post-15932-1247816770_thumb.jpg

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

O sa ajung si eu vara aceasta pana la budapesta, nu stiu nimic despre acest oras, daca ma puteti ajuta cu informatii gen; pana unde sa intru cu masina, unde poate fi lasata in siguranta si cu ce sa ma deplasez intre obiectivele turistice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai zice lumea ca romania e plina de hoti! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de cat de comod esti atat de mult o sa mergi cu masina. Eu si in Paris am mers cu masina peste tot. Adica am parcat chiar sub turn in parcarea amenajata. Locuri gasesti daca ai rabdare putin. In ceea ce priveste siguranta incearca doar sa nu lasi gps pe bord si nici o geanta pe banchete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

O sa ajung si eu vara aceasta pana la budapesta, nu stiu nimic despre acest oras, daca ma puteti ajuta cu informatii gen; pana unde sa intru cu masina, unde poate fi lasata in siguranta si cu ce sa ma deplasez intre obiectivele turistice.

In Budapesta se circula chiar bine. Doar ca nu prea poti face viraj la stanga decat in intersectiile mari

Locuri de parcare ai si in zona centrala, sunt cu plata si poti lasa masina maxim 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fata Parlamentului, locuri o gramada si in general, pe "faleza" in zona Parlamentului. Parca e 150 HUF/ora. Sau 250...numai tin minte. Sai ai fise la tine. Plus, e usor de gasit, folosesti Parlamentul ca POI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai zice lumea ca romania e plina de hoti! :)

nu, nu mai e, s-au dus toti acolo si fac numai nenorociri. multi cand aud de romani, se schimba la fata imediat. eu am avut probleme cu ceva rezervari cand am bifat romania ca tara de origine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in Budapesta am stat numai o noapte. m-i sa parut un oras cam aglomerat si cam haotic (incomparatie cu Wiena si Munchen). Stau cam prost la capitolul engleza si te cam rup la bani daca nu ai HUF. Noi am avut euro si ne faceau niste conversii de erau invidiosi si hotii de la casele de schimb din RO :o .

Parcari sunt in Budapesta destule, in functie de perioada zilei sunt mai pline sau mai goale, noi la ora 18 gaseam mai toate parcarile goale, dar daca stii unde vrei sa ajungi poti sa lasi masina un pic mai departe (5-min de mers pe jos) si gasesti loc. de obicei in zona punctelor turistice parcarile sunt si pline si scumpe (3,5EURO/ora la Schombrun in wiena si tre sa stai minim 5 ore sa vizitezi palatul :blah: )

Cat despre rromanii din tarile civilizate :P . Am vazut 2 tzagani in centrul wienei burtosi, ceafa lata, telefonul la 1m de ureche, tipau cat ii tinea gura... pacat ca nu le-am facut o poza. Politia care a facut constatarea a spus ca sunt multi romanashi pe scutere/motorete care sparg, fura si fug...si in cazul nostru tot 2 insi pe o motoreta au fost.

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asta c parcarea tine si de noroc. Seara de sambata mi-am petrecut-o plimbandu-ma prin Viena, iar loc de parcare am gasit la 5 minute de mers pe jos de Teatrul din Viena, in fata unei banci. Gratis. In Budapesta nu stiu cum sta treaba. Cat despre rromanii din strainatate, no comment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vigneta de austria valabila azi si inca 7 zile vrea cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai e valabila vigneta pe numarul de la masina?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vigneta pentru AT nu este emisa pe numarul de inmatriculare, doar cea de HU se emite nominal. (cea pentru AT este gen stick-er, spre deosebire de cea pentru HU care este o simpla chitanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si trebuie lipita pe geam :blah: pentru a nu avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!