Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

V i c t o r
mancarea pt mine si a mea soricioaica nu a depasit niciodata 150 lei pe zi,si nu am mancat merdenele!

Te felicit daca ai reusit sa mananci la terase 3 mese cu 75 ron pe zi. Totusi cred ca ceea ce am calculat eu mai sus este mai apropiat de realitate. Ca sa te convingi poti citi lista de menu de la Daimond (sau cum naiba ii zice) unde preturile sunt cam la fel ca cele de pe litoralul romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce 3 mese ca ele sint doar 2 pentru ca majoritatea hotelurilor ofera micul dejun

In cazul nostru, un prinz pentru 2,5 persoane, fel 1+2 + bauturi cca 50 lei.... cina tot cam asa :)

in ultima zi, am ajuns si la Mamaia, unde niste speriati de bombe au zis ca sint niste preturi maaaaari de nu ai vazut asa ceva; unde am mincat noi de prinz, diferenta a fost de maaaaxim....maaaxim am spus, da? ..5 6 lei (berea era cu 0,5-1 leu parca mai scumpa..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte scump pe litoralul nostru. anul trecut ne-a costat 2700 biletul(2adulti+1copil de 2 ani) la jupiter la un hotel de 3 stele. a fost sistem all inclusive, dar lasa ffffffffffffffffffffffffffff mult de dorit totul. inca mai exista conceptiile acelea invechite. parerea mea. ;)

anul acesta am luat la colegii bulgari la 1700 ron la 4 stele tot all inclusive. concluzia o trageti voi. vom vedea si ce ne ofera vecinii. bafta

Lasa-ma sa ghicesc dintr-o singura incercare: ai fost la cantina comunista "Tismana" din Jupiter cu pretentii de all inclusiv :P). M-am fript si eu anul trecut 5 zile/2500Ron/2pers , dar nu mai calc pe acolo ceea ce va sfatuiesc pe toti cei care cititi si pe aici! Dupa ce m-am intors de acolo( asta era prin iulie), am asteptat o oferta last minute la inceputul lui septembrie la vecinii din sud, sa simt putin ca sunt la mare- 1800Ron/7nopti/2pers all inclusive 4 stele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bridefo - :Driver: :icon_thumright: da chiar la tismana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

victor,nu am zis niciodata ca nu ai avea dreptate,dar nu generaliza...mai exista si exceptii...uite,de exemplu noi am mancat numai la terasa restaurant diro din neptun,care era pe malul lacului,si venea cam asa

ciorbica 6,5lei

salata de rosii 2,5lei

cartofi prajiti,taranesti,natur cu snitel sau friptana 14 lei x2

apa plata 3lei

bere 5 lei

papanasi 9lei

deci o masa de pranz de doua persoane,grosso modo,60 lei.cu precizarea ca ma asez la masa sa mananc,nu sa imi beau mintile.

seara ieseala undeva,de exemplu 2 beri un fresh si 2 pizza la o pizzerie mai cu straif,tot cam 60 de lei.

iar mic dejun cafea,omleta,cascaval pane.tot vreo 30 de lei

si zi tu daca am exagerat cu ceva.

imi spui de preturile de la daimon?pai sunt scumpe...la marea majoritate a produselor.sau poate asta e doar impresia mea.sau a buzunarului meu.

cert este ca eu iti dau dreptate,dar in acelasi timp poti sa te simti bine si la noi.si la faza cu semintele iti dau dreptate,si la aia cu chistocurile,si la aia cu tiganii cu namol si bca tip ponce...dar eu nu ma duc in locatii de genul ala.unde ma duc,am pus poze,nu sunt din alte tari,e curat,frumos si civilizat.si e la noi.

respect punctul de vedere al fiecaruia,insa sa nu generalizam...

vacante placute tuturor...

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut ... peste o luna ajung si eu la Costinesti ... ce se poate vizita pe acolo ? daca este ceva de vizitat :icon_cool: ... de cate ori am fost la mare, s-a facut sa ajung doar in Eforie Nord,Mamaia, Constanta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fac natatie sau cum ? :) ... sa vedem ... voi sta vreo 10 zile deci planuiesc sa vizitesc si alte statiuni ... dar ma gandeam strict acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barca, saltea,...romanul este inventiv

ca orice statiune de pe litoral, nu prea ai atractii turistice in afara de muzeele din Constanta si Mangalia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

davides,daca nu esti un sun freak ca mine ,sa stai 12 ore pe plaja,si nu stii ce ssa vizitezi,iti fac eu un program,traseu...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P @vali_devill freak cu sun`ul nu sunt ca ma prinde si daca stau la umbra :P ... dar noah ... o sa colind "otzara" litoralul pe la delfinariu as vrea sa ajung, si in cateva statiuni; neptun,olimp si mamaia ;) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam pe la jumatatea lunii iulie o sa ajung si eu la Costinesti! E cam singura statiune unde ma duc la noi la mare! restul sunt ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sincer eu merg in gazda ... nu sunt pretentios deloc si in plus acolo stau doar la somn :P ... restu pe plaja si in colindarea de aventuri! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

davides,chiar nu glumeam,daca vrei sa iti dau niste idei ,ceva genunde sa te duci,sa maninci,ce e de gasit in cutare statiune,nu ma ocoli...avand in vedere ca am bunica din mangalia,si unchi,matusi,iar vara stateam 3 luni la mare,cred ca iti pot recomanda cate ceva,,if u r interested.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am fost in August ptr. citeva zile sa vizitez un var in Constanta, si implicit am fost la mare... totul nejustificat scump, murdar (curatat doar de ochii clientului) ospatari care "atirna" dupa spaga intr-un mod nesimtit, aroganta si bineinteles masini pe plaja manele cit cuprinde si mai ales MIZERIE peste tot.

Anul asta cind vin in Ro. merg la mare la Bulgari si imi voi cheltui banii acolo unde clientul e respectat (litoralul Romanesc trebuie mai intai sa merite si apoi sa vrea)... Bulgarii sunt oricum peste tot ce inseamna Romania. Nu va duceti la mare la Romani si nu mai incurajati comportamentul lor murdar si nesimtit. Deschide-ti ochii si cautati ceva mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu zaptamana asta o fuga pana la mare mai exact in mamaia ca de acolo e crema. apa cam murdara, Un pranz la casa romaneasca de 2 pers cam 75 de lei cu tot cu tips mancare buna si serviciu la fel sezlong 10 lei 5 lei draftu pe plaja intr-un cuvant preturi acceptabile cei drept e si inceput de sezon. Nu recomand mai mult de 2 zile. Concediu placut tuturor membrilor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am fost de cateva ori la Mamaia unde era tiganie, mizerie ( inclusiv in apa ) :251: , asa ca mi-am petrecut concediul la Bulgari. Sincer nici nu mai stiu de cand nu am mai facut un concediu pe litoralul nostru. Numai cand vad sezlongurile alea asezate unul langa altul, fara un pic de spatiu ma apuca greata. Mai ales sa ai bafta sa stea niste specimene colorate langa tine :lol: ai concediul asigurat. Asa ca si anul asta voi pleca din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de 5 ani merg in acelasi loc in Neptun...Am mers prima data cand baietelul meu avea 5 luni si m-am indragostit de locul acela. Este liniste, curatenie si mai presus de toate nu se aud manele; se aud doar ciripituri de pasari.

Am spus de multe ori ca nu mai merg pe litoralul romanesc din cauza nesimtirii unora dar nu ma lasa inima sa nu trec macar odata pe an pe la Neptun. Acum 2 ani am renuntat la un sejur platit in avans (all inclusiv) la Majestic-ul din Jupiter din cauza nesimtirii celor care deserveau hotelul cat si din cauza unor "portoricani" ce se comportau ca la ei in cort si m-am mutat la Neptun unde, spre marele meu noroc, am fost recunoscut ca si client vechi si mi-au dat o casuta. Daca nu aveti alte solutii, incercati si varianta aceasta.

Mari "succesuri", drumuri bune si concedii minunate.

Modificat de Imhot3p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa mai mergeti pe litoral in Romania? Nu gasesc niciun motiv plauzibil. Preturi nesimtit de mari, servicii proaste, plaja si mare jegoasa etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doom_I_86 Nu ai si tu pretentii mai inalte? Tot la miserie tragi? Spui "preturi acceptabile"... adica sunt acceptabile in comparatie cu ce...??? Dar mizeria din jur nu te-a deranjat??? Oare de ce?

A si am vazut ca specifici: "Nu recomand mai mult de 2 zile"... Oare de ce ???

Baieti, trezirea sau va meritati soarta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic 2 zile asa o fuga sa evadezi din bucuresti ma duc in mamaia pt petrecerile de sambata seara pana in zori de zi pt ca nicaieri nu m-am distrat cum o fac de fiecare data in mamaia. Un concediu de 5-7 zile sau mai mult nu merita sunt atatea tentatii turcia grecia si cam toata Europa (unde concuram usor cu ei la preturi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca un cetatean a fost pe faza si a filmat cind muncitorii pusi de patron (care a recunoscut public ca a dat ordin in acest sens) incarcau mizeriile de pe plaja si colectau inclusiv gunoiul din tomberoanele de pe plaja in saci negrii de plastic, apoi cu hidrobicicleta mergeau putin in larg si ARUNCAU GUNOIUL IN MARE (care bineinteles revenea la mal mai tirziu.

Drum bun baieti la mare in Romania... va meritati soarta. de asemeni nu va mai plingeti de servicii proaste, scumpe si coruptie exagerata... de asemeni (celor care incurajeaza acest lucru prin cheltuierea banilor proprii la mare in Ro chiar si ptr. " petrecerile de sambata " )... cum ziceam, va meritati soarta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ne ca nu avem toti touareg-uri si masini fara numar ca dv stimabile! Sa consideram litoralul nostru "ultima basina" asa cum o crezi tu ... daca tu stai in alte tari si "te tine" sa iti faci concediile la bulgari ... vezi ca este topic dedicat ... Acest topic nu a fost conceput ca sa vedem noi ce "fitze" ai in cap ... poate de manelele de care zici tu ... poate chiar din Touareg-ul dv se auzeau ...

Fantastic dom`le cat de destepti sunt unii, ca ei ai bani si "vin in Ro" sa-si faca concediu ... dute si in Venezuela sau in Vuzuzela si distreaza-te ... :biggrin:

OT ... chiar nu m-am putut abtine ... sorry la moderatori

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca un cetatean a fost pe faza si a filmat cind muncitorii pusi de patron (care a recunoscut public ca a dat ordin in acest sens) incarcau mizeriile de pe plaja si colectau inclusiv gunoiul din tomberoanele de pe plaja in saci negrii de plastic, apoi cu hidrobicicleta mergeau putin in larg si ARUNCAU GUNOIUL IN MARE (care bineinteles revenea la mal mai tirziu.

Drum bun baieti la mare in Romania... va meritati soarta. de asemeni nu va mai plingeti de servicii proaste, scumpe si coruptie exagerata... de asemeni (celor care incurajeaza acest lucru prin cheltuierea banilor proprii la mare in Ro chiar si ptr. " petrecerile de sambata " )... cum ziceam, va meritati soarta...

Cum adica domnule Adrian Cristea "ne meritam soarta"? Ce vreti sa-mi spuneti?

Am copilarit, invatat, muncit si educat in Romania. Ce vina am eu ca tara a ajuns in halul acesta? Ce vina am eu ca m-am nascut in Romania? Ce vina am eu ca tara este condusa de oameni care nu-i intereseaza soarta tara - ii intereseaza decat ei, afacerile lor cat si apropiatii lor - sa le mearga bine!!! Cum pot eu sa schimb ceva in acesta tara cand, totul se bazeaza pe nepotism si pile.

Im pare rau sa aud ca uitati ca sunteti roman. Lasati impresia ca ati ajuns intro tara mult mai educata, curata, care isi protejeaja locuitorii etc. Dupa parerea mea a-ti uitat de unde ati plecat. Si eu calatoresc f mult in lume (cu serviciul ) si nu uit de unde am plecat asa cum sustineti dvs. Este adevarat ca este mai bine oriunde in lume decat in Romania, dar nu afirm ca "va meritati soarta".

Pentru ce aceste cuvinte? Daca puteti ajutati, dar nu jicniti!!!

Intalnesc multi romani in lume si ii ajut cu ce pot, dar niciodata nu le-am spus "iti meriti soarta". Cu ce este colegul de mai sus de vina si eu ca tara noastra nu merge intro directie buna?

Oameni ca dvs - ajungeti afara si dati de bine incepeti sa improscati cu noroi pe romanii si Romania. Da domnule - va vad in fiecare zi, zburati cu mine si stiu ce spun. Va vad in aeroporturi, in avion stau cu dvs de vorba si in afara faptului ca aveti cativa eurocenti in buzunar nu stiti sa vorbiti, sa va purtati. Eu am o vorba sa nu uiti niciodata, dar nicodata de unde pleci.

Cu speranta ca m-am facut inteles ca doresc o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan.cocea ai fost prea galant cu el ... eu nu m-am putut abtine ... serios ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!