Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Corect. Adica nu poti da un sms in valoare de 26lei pt 2 intrari. Trebuie 2 sms-uri.

 

@rufus, asa zic si eu, dar te poti astepta la orice. Mai ales ca sistemul e la inceput.

Ieri am dat peste o benzinarie Mol in care nu mergea plata cu cardul pentru carburant asa ca mi s-a luat sa intru sa mai intreb.

off topic, pt a doua oara in 2 sapt cand nu le merg cardurile bancare celor de la Mol in locatii si ore diferite.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret, soferii vor putea sa treaca prin statia de taxare pe trei benzi pe sens, benzile 2 si 3 urmand sa fie cu trecere libera si taxare prin SMS sau in benzinarii, iar banda 1 va fi in continuare cu bariera si plata in numerar a taxei de trecere pe pod.

Persoanele care vor vrea sa evite oprirea la bariera vor folosi benzile 2 si 3 si vor achita tariful inaintea trecerii podului sau cel tarziu pana la ora 24:00 a zilei urmatoare trecerii. Plata se va putea face in felul urmator:

  • prin SMS la numarul 7577 (retelele Orange, Telekom si Vodafone);
  • in benzinariile OMV, Petrom, Rompetrol si Mol.

"Plata prim SMS se poate efectua numai pentru o singura trecere si se taxeaza in conformitate cu termenii si conditiile operatorilor de telefonie mobila. Controlul se va efectua prin intermediul camerelor video care inregistreaza numarul de inmatriculare, numar care va fi verificat in sistemul electronic al platilor. Tarifele sunt cuprinse intre 13 si 91 de lei, in functie de tipul de vehicul, iar amenzile aplicate pentru neachitarea acestui tarif in termenul legal vor fi cuprinse intre 130 si 910 lei. Trecerea  vehiculelor pentru care exista abonamente preplatite, eliberate sub forma de tichete, se va efectua numai pe banda 1 pana la intrarea in vigoare a tarifelor electronice de trecere", mai este precizat in anuntul Executivului.

E o idee buna chestia cu plata prin sms dar fiind la inceput 100% vor exista si probleme,doar suntem obisnuiti...acum fiecare cu norocul lui :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis eu un pic mai devreme un SMS sa testez.

Costul este de 2.7Eur+TVA.
Iar valabilitatea este doar pentru astazi pana la ora 24 conform mesajului de confirmare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costul este de 2.7Eur+TVA.

...deci 3,35 euro cu tva (la orange). La care se mai adaugă costul celor două sms-uri - cel în care trimiți nr + categoria mașinii și cel în care răspunzi cu DA, la același nr 7577, deci se mai adaugă 2*0,05*1,24=0,124 eur, total costuri sms = 3,472 eur. Chiar dacă aveți abonamente cu sms-uri incluse, costul celor două sms-uri (2x5 cenți) se va regăsi pe factură, ele nu se scad din cele "incluse".

 

Dacă însă trimiteți sms-urile din rețeaua DigiMobil (da, se poate), toată afacerea vă costă 3,1 eur taxa + costul celor două sms-uri 2*0,01*1,24= 0,025 eur + 3,10 taxa = 3,125 eur tva inclusă. Deci, trimițând sms de pe digimobil, economisiți fabuloasa sumă de 1,50 lei. Ta na naaaaa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, plecam cu autocarul :)) 

Totusi, nu e mare tragedie, au si o banda speciala pentru cei care vor sa plateasca cash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-70879-14304378501759_thumb.jpg

Scuze pt imagine da am vrut sa ascund nr de inmatriculare si m.a obligat telefonul sa il fac asa.

Mie imi da valabilitate un an !! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti dubii cu sms- ul , va recomand sa achitati intr-o benzinarie ( din cele agreate si care au instalat aparatul ) aceasta taxa de pod . Pret fix , 13 ron . Eu asa am facut : am oprit in OMV , am achitat 2 buc treceri . Valabilitatea acestor 2 treceri este de 1 an .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti dubii cu sms- ul , va recomand sa achitati intr-o benzinarie (...) Pret fix , 13 ron . (...)

...iar prin sms, la cursul de astăzi, costă 13,81 ley la Digimobil și 15,35 ley la ceilalți operatori. Nu cred că merită deranjul. Costă mai mult dacă intri în benzinărie, sigur acolo mai cheltui 50 de lei pe nimicuri + costurile cu frânarea de la 130 km/h la 0, apoi cu demarajul de la 0 la 130 km/h. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai bine raportati costurile actuale la cele vechi, unde pierdeai timp si bani stand la cozile infernale, asta e adevaratul castig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reader :e tare asta cu costurile de franare si apoi cu demarajul ... spune-mi si mie cum se calculeaza , corect , sa ma duc la intreprindere cu formula si sa ma promoveze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a dezbatut ce era de dezbatut, unii dintre voi, ca de obicei, taie firul in patru si apoi din nou fiecare parte in patru. Vorbim despre ceva serios sau ne oprim aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca discutiile astea nu sunt degeaba, sunt unii care pleaca urechea la ele, ma uit acum la stiri si sunt multe masini mici care platesc cash pt ca prin sms costa mai mult, este incredibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai simplu si logic cand alimentezi pt litoral sa achizionezi si 2 treceri? E cel mai ok. Eventual luate 6-8 daca au valabilitate un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

attachicon.gifrps20150501_025036.jpg

Scuze pt imagine da am vrut sa ascund nr de inmatriculare si m.a obligat telefonul sa il fac asa.

Mie imi da valabilitate un an !! :))

in concluzie cu un sms ai trecere libera 1 an pe pod???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 1 buc sms poti sa treci 1 buc data , in decurs de 1 buc an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

attachicon.gifrps20150501_025036.jpg

Scuze pt imagine da am vrut sa ascund nr de inmatriculare si m.a obligat telefonul sa il fac asa.

Mie imi da valabilitate un an !! :))

 

Da, corect! Greseala mea :)  nu am remarcat anul ca e .16.  Intradevar este un an.

 

Iar ca experienta cu noul sistem si ca timp castigat... da, intr-adevar se trece foarte rapid prin zona de taxare... dar am pierdut mult mai mult timp (oprind) joi seara la una dintre benzinarii sa alimentez cu carburant stand la coada formata de cei care oprisera sa-si plateasca doar taxa de drum :))

 

In orice caz, este un pas inainte. Iar punerea in aplicare merita o nota foarte mare (de la variantele de plata sms/peco/la bariera, pana la marcajele si panoruile informative multiple  - inclusiv dupa ce treci de bariera dai de panouri care iti spun cum/cand poti sa platesti daca nu ai facut-o deja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pt cei care au trecut , zilele astea , pe la bariera Cernavoda : ati sesizat vreun sistem de monitorizare al trecerii ? Sau , mai pe romaneste spus : exista camere care sa fi inregistrat cine trece ( cu si fara taxa achitata ) ?

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camere care inregistreaza numerele de inmatriculare sunt de foarte mult timp acolo.

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci , cei care au trecut si nu au platit in timpul regulamentar taxa , o sa plateasca acea supra taxa / amenda ? Pe verificatelea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de bine o sa functioneze si procedura de sanctionare nu am de unde sa stiu :))  ca au mai fost de-a lungul timpului diverse tipuri de sanctiuni/amenzi amanate/ignorate pe diverse motive - gen ca s-a anulat licitatia pentru plicuri sau mai stiu eu ce :)

Dar camerele sigur sunt si inregistreaza tot ceea ce trece. (sunt imediat dupa gherete in stanga). Si asta de cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shobolanu.wob

La televizor au spus ca au instalat alte camere fata de alea care erau, unele speciale de data asta.. acum, cine mananca mai mult maroniu, Dumnezeu stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce balarie cu asta. Azi am fost la mare. Am dat sms, am primit mesaj ca daca sunt de acord. Mai scrie ca suma este de 13 lei sau 2.7euro fara tva. Daca socotesti in lei nu inseamna 13 inseamna 15lei. Niste mitocani. De ce pana mea sa suport eu costul operatorului? Cica au facut un bine turistilor. Cred ca au introdus sistemul pt hotii aia de angajati care fac manevre cu bonurile fiscale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai , cine sa suportul costul operatorului ? Operatorul este o firma privata care face un serviciu dar are niste costuri ;  la final ,  afacerea trebuie sa-i sa fie profitabila . Asa se intampla mereu cand esti comod ; luxul / comoditatea se plateste , tu ce credeai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai sa platesti intr-o statie peco sau sa stai la rand sa platesti cash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!