Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Este super acolo,dar este deja in navodari.o posibila problema ar putea fi zgomotul concertelor de pe plaja h20,de exemplu,daca ai copilul mititel.in rest numai de bine,vor sa copieze stilul turcesc de olinclusiv,sper cu succes,desi un pic piperat.

Sa dai feedback.

Brgds

Este super acolo,dar este deja in navodari.o posibila problema ar putea fi zgomotul concertelor de pe plaja h20,de exemplu,daca ai copilul mititel.in rest numai de bine,vor sa copieze stilul turcesc de olinclusiv,sper cu succes,desi un pic piperat.

Sa dai feedback.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eug-vw ai facut o alegera buna, nu o sa regreti, totul arata foarte bine, 4 piscine interioare, 4 restaurante , locuri de joaca pentru copii, plaja privata, plimbari cu elicopterul :) etc. Personal nu am vazut camerele dar am auzit ca sunt super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns si noi. plecat la 5'30 ajuns la 8'00 in jupiter. cu exceptia unuia care mergea pe autostrada fara lumini desi era bezna afara, drumul a fost ok. poate mergeau mai multe indicatoare spre noua portiune de autostrada pt ca se mergea destul de incet, probabil cei din fata intrebandu-se daca sunt pe drumul cel bun. pt cei interesati, drumul nou are 28km prin cta fiind 23km. clar insa mai rapid pe noua bucla.

ps: foarte proasta benzina de la petromul de langa prosperul de la vitan , mi-a consumat aproape 8% si de abia se misca, desi nu am exagerat cu viteza. la fel a fost si acum o luna cand am bagat efix la un pret mai mic decat la petrom. probabil ca diferenta de consum se compenseaza cu cea de pret, insa e deranjant, pt ca ar trebui respectate niste standarde.

ma rog, e bine ca la mare e superb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeva poze din balcon:

post-1792-0-98657200-1313879170_thumb.jppost-1792-0-32654600-1313879179_thumb.jppost-1792-0-03765600-1313879187_thumb.jp

cam asta e idealul meu de mers la mare; nu m-ar fi deranjat sa am si o rulota, barca, windsurf ca unii din camping pentru ca as fi fost si mai aproape de mare :D

ziua liniste, noaptea zgomot: valurile

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

Am facut pana la urma rezervare la Phoenicia Holyday Resort din Mamaia,pentru 4 zile si 3nopti.Cost total 278 euro cu masa de dimineata si de pranz.mi-a placut ca au camere foarte mari (garsoniere si apartamente cu 1 camera- min 60mp) si toate sunt dotate cu bucatarie care imi este utila pentru cea mica.e situat direct pe plaja si putin mai departe de statiune.

Foarte scumpa cazarea. De ce nu ai optat pentru Bulgaria? E perfecta atmosfera pentru cei care se duc cu prichindei si nu numai (fara zgomote sau stres inutil, pe plaja si seara). Cu banii de cazare pt Mamaia aveai hotel in Bulgaria si te saturai si de mancare si alte maruntisuri. Ce-ti ofera hotelul asta nu mi se pare cu nimic superior fata de ce ai la 4 si 5 stele in BG.

La Mamaia se merge doar pentru cluburile de noapte si.. cam atat. :)

Modificat de robert03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e bucata asta, o sa trec pe acolo maine la pranz probabil (daca nu e gata camera la hotel).

31517679.jpg

Eu o sa plec la 5 dimineata, ca prietena vrea la 7 sa isi bage picioarele in nisip....

Da asta e! M-am intors ieri de la mare si pot sa spun ca plaja pe zona umbrelelor din stuf este OK. Timp de o saptamana nu am vazut o alga in mare, iar apa era cristal. Spatiu intre umbrele si cele 2 sezlonguri aferente era intre 5 si 6 metri. Spatiu suficient sa nu-ti respire vecinii in ceafa. Cred ca este una dintre cele mai aerisite zone de pe litoralul nostru cuprins intre Mamaia si Mangalia unde poti sa beneficiezi de soare si apa fara sa te stesezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar o taie babuinul la mare...din 04.09-10.09.tot neptun,tot sara.dar de data asta o sa ne si bicicletizam.vremea o sa fie superba,iar soarele deja nu mai este asa de arzator,si se poate scoate hoitu de sub umbrela si pe la ora 2-3.cine se mai incumeta alaturi de vechea banda consacrata?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, azi la 04 AM plec spre Thassos. Daca mai e vreme frumoasa in Septembrie, cu mare placere revin la Sara.

Vreme buna si vant la pupa!

Brgds! icon_thumright.gif

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si noi de la mare.Am fost cazati la Sara in Neptun.F frumos hotelul dar si spatiul din jurul lui.ce mi-a placut a fost ca s-a schimbat lenjeria cat si prosoapele dupa vreo 3 zile de cazare.Ce e mai rau sa zic asa,drumul pana la sezlonguri pe plaja.Cu parcarea m-am descurcat,am gasit in apropiere de hotel..Ca fapt divers,ma uitam prin Neptun si f multe hoteluri de o stea si 2 stele sunt lasate in paragina.BRAVO turcului:D ca a transformat o "broasca" intro printesa.Acum culege roadele.Poate din cei ce se mai duc acolo nu apuca sa se cazaze la ora 17.30(au patit niste prieteni asta)Noi ne-am cazat la ora 13.30.Daca nimeriti camera 309 cat si cele de dedesubt cat si cam 308 plus cele de dedesubt veti avea parte de lumina de seara pana cam pe la ora 6 am :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumina de la un bec.Se aprinde automat pe inserat.scuza.ma era greu de dedus.:rolleyes:

Modificat de micutu6666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari de la momo beach.este o vreme superba,nu este aglomerat,avem valuri,becks lemon si apa ciorba.totul este perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acuma a trecut sezonul, dar am vazut topicul si am zis sa recomand si eu niste locuri de pe litoralul nostru. Hotel Regal http://www.hotel-reg...o/?page=gallery din Mamaia....conditii peste Yaki la pret de 3 stele..Plaja cea mai misto se afla in fata hotelului Riviera intre Hotel Yaki si Hotel Rex (Rasarit de Soare se numeste) care este privata, deci curatenia este facuta zilnic, nisipul foarte fin si sezlongurile cu umbrelute fiind prezente peste tot.Chelnerii te servesc pe plaja promt cu o bere rece :)..Daca ajungeti pe plaja asta va recomand sa comandati placinta dobrogeana care este incredibila :)

Restaurante unde poti manca foarte bine:

-La Fattoria-specific italinesc (Mamaia)

-La Scoica (Mamaia-iesire spre Navodari)

-Taverna Sarbului-(iesire din Mamaia spre Constanta in apropiere de OMV)

-On Plonge-specific pescaresc (Portul Tomis Constanta)

Scuzati degetele de Frodo care apar in poze :P

post-79494-0-12516900-1316521241_thumb.j

post-79494-0-89648000-1316521246_thumb.j

post-79494-0-84413700-1316521252_thumb.j

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Toata lumea pune poze din sezon :lol:.Am ajuns ieri la mare..si vreau sa va arat cu arata litoralul iarna .Sinistru..ca dupa cataclism nuclear,parca esti pe alta planeta.Baie nu am apucat sa fac,nu aveam slipul la mine :lol:

.

post-64586-0-35604900-1324970373_thumb.j

post-64586-0-64891300-1324970764_thumb.j

post-64586-0-57900700-1324970838_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ai incercat fara slip? Ca tot nu te vedea nimeni... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a fost frica sa nu ma ciuguleasca un urs polar sau pinguinii sau focile :lol: .Doamne ce senzatie e cand bagi mana in apa,te curenteaza. :frigbaitata:

Am uitat sa specific,au terminat reparatia la pod... la anu scapam de Cernavoda.Taxa de autostrada 11lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Zilele trecute cautam un hotel cu all inclusive pe litoralul din Romania. Am gasit cateva dar despre care, pe siteurile de profil, erau impresii nu prea favorabile.

Azi am citit un articol care intareste proverbul "pestele de la cap se impute" - http://ro.stiri.yahoo.com/litoralul-romanesc-refuza-inclusive-duce-la-obezitate-consum-123900620.html

Mi-as dori tare mult ca in tara mea sa am confortul, serviciile si preturile oferite de hotelierii din Bulgaria, Turcia, Grecia. Se pare ca trebuie sa mai astept/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate all inclusive in RO pentru ca sezonul este prea scurt, (=> costuri mari pentru hotelieri) cu atat mai mult incat de cativa ani se practica turismul de weekend. In plus nici nu s-au facut investitii (in hoteluri, statiuni) care sa te imbie si in extra sezon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu-si da nimeni interesul... Toti vor ca in doua luni sa rupa turistul si sa traiasca un an de pe urma lui. Si in Bulgaria clima este la fel ca la noi, dar... Dupa acest "dar" se pot spune multe: facilitati de la stat, investitii straine, respect fata de turist, interes, patriotism, gandire de perspectiva, management etc.

Sincer, chiar ma doare ca in tara mea nu pot gasi ceea ce au altii. Anul acesta eram chitit sa merg la noi pe litoral, dar ma voi orienta spre Turcia, cu riscul de a traversa toata Bulgaria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici un risc cu Bulgaria, nici mie nu-mi place o portiune din drum dar e ok. Nimic nu se compara cand cobori in Antalya, dupa parerea mea cea mai buna oferta mondiala calitate/pret. Bate de departe Cancun, Costa Maya, Thailanda, Filipine, Barbados ... E adevarat ca imaginea e mai frumoasa in locatiile mentionate insa numai avionul pana acolo e 700-1000 euro dus-intors/persoana. Sa nu mai vb cat timp pierzi zburand pana la destinatie. Eu zic ca suntem norocosi sa avem Turcia langa noi. Cat despre litoralul romanesc, eu unul nu am ce cauta acolo. Spun asta nu din figuri sau mofturi insa nu am nici un avantaj ca turist. Hoteluri civilizate incep de la 100 euro/noapte, varietatea restaurantelor f limitata, nu am unde parca, merge la toaleta si tot timpul stau cu stres cand intru in apa ca imi fura telefonul, papucii sau naiba mai stie ce de pe plaja. Niciodata nu putem intra toti in apa ca unul trebuie sa stea pandar pe plaja. Plaja e de calitate f proasta, marea tot pe acolo si oamenii care frecventeaza locul extrem de primitivi si inculti care nu vor altceva de la viata decat manele, gratare, mici si bere non-stop. Fara suparare pentru cei care frecventeaza locatia insa asta e parerea mea vis a vis de oferta romaneasca. Atata timp cat se merge pe stilul "are balta peste" nu o sa fie nimic interesant cu litoralul romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, maine ma duc si eu la targul de turism ( ca la pomul laudat) .

Vreau si eu o vacanta all inclusive in perioada 01.07-.08.07 cu sotia si maimutele la un pret decent si fara sa ma doara capul.

Nu am facut pana acum nici o vacanta in afara asa ca daca aveti propuneri .....

VA pupa tata si :Driver: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici un risc cu Bulgaria, nici mie nu-mi place o portiune din drum dar e ok. Nimic nu se compara cand cobori in Antalya, dupa parerea mea cea mai buna oferta mondiala calitate/pret. Bate de departe Cancun, Costa Maya, Thailanda, Filipine, Barbados ... E adevarat ca imaginea e mai frumoasa in locatiile mentionate insa numai avionul pana acolo e 700-1000 euro dus-intors/persoana. Sa nu mai vb cat timp pierzi zburand pana la destinatie.

Exagerezi comparand Turcia cu destinatiile mentionate mai sus. Am fost in luna de miere in Cancun si ne-a costat 3000 Euro, 2 pers un sejur de 7 nopti intr-un resort de 5 stele cotat cu vreo 2 diamante. De mentionat ca in acel resort nu erau acceptati copii sub 16 ani parca. Serviciile de vis, de la ospatarul care vene pe plaja si te intreba ce vrei sa bei pana cele 5-6 restaurante a la carte, bauturi de toate felurile si calitatile. In Turcia un astfel de sejur ne-ar fi costat minim 5000 Euro si am fi intalnit o gramada de romani care au platit ,asa ca au drepturi ce muschii lor.

In schimb ai dreptate la partea cu drumul, sunt 3 ore pana la Londra de unde am plecat noi si inca vreo 8 ore pana la destinatie. Dar a meritat efortul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu-si da nimeni interesul... Toti vor ca in doua luni sa rupa turistul si sa traiasca un an de pe urma lui. Si in Bulgaria clima este la fel ca la noi, dar... Dupa acest "dar" se pot spune multe: facilitati de la stat, investitii straine, respect fata de turist, interes, patriotism, gandire de perspectiva, management etc.

Sincer, chiar ma doare ca in tara mea nu pot gasi ceea ce au altii. Anul acesta eram chitit sa merg la noi pe litoral, dar ma voi orienta spre Turcia, cu riscul de a traversa toata Bulgaria...

Victor nu are rost sa umflam bulgaria atat de mult pentru ca nu mai e de mult ce a fost. De fapt asa cum ai descris-o tu nu a fost niciodata, poate pe alocuri la unele hoteluri de 5 stele in perioada de glorie 2007-2009. Acum, poate si standardele noastre difera, insa e clar nu mai e ce a fost odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... insa e clar nu mai e ce a fost odata

Aici iti dau dreptate. Am mai lasat la capitolul servicii (curatenie, atitudine, mancare, consumabile - sapun, gel, prosoape etc.) si au mai crescut la preturi. Daca au clienti...

@Radule - Turcia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!