Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Michael Wittmann

Ca sa dezvolt cele spuse de Moog:

Conform legii, c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate poti sa-ti pui ce folie vrei tu. pe fata trebuie sa ai minim 70% tansparenta. am patit-o eu cu politia cu folia pe fata:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

73% TRANSPARENTA am eu pe fata, si sunt omologate, deci e legal.

Acesta e maximum de opacitate(27%) pentru care au vrut sa imi dea certificat, si timbru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Nesimtit" si tu :icon_thumright:

Eu am cumparat-o cu ~60 pe fata si-mi fac oarece probleme...n-am nici un chef de umblat pe la RAR dupa talon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da:-j bine ca daca reusesti s-o dai jos atunci cand se ia de tine cu folia nu mai au ce iti face. de amenda de 550 lei mau scutit dar am avut la RAR de platit manopera cica:)))) 80 lei. adevarul e ca sa dai jos niste folii necesita multa munca:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista ceva folii care se aplica pe geam fara lipire si stau asa datorita electricitatii statice. Atata timp cat nu se da jos geamul, sunt ok, le tai la dimensiune si cand le vede organu le dai jos instant :)) ma batea gandul intr-o vreme sa apelez la asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Folia cu transparenta 73% este legala atat timp cand geamul ar trebui sa aibe tranparenta apoape de zero ceea ce va asigur ca nu exista.Deci daca pui tenta geamului din fabrica cu folia cu grad de inchidere 27% va garantez eu ca nu mai suntem in legalitate nici pe departe.La Passatul B5,5 pe care l-am avut geamurile pe fata aveau tenta foarte deschisa din fabrica , interior gri deschis si am avut folie 50%.M-au oprit de atatea ori si nu am avut probleme.Cu B6 prima data cand m-a oprit am ramas si fara talon , pentru ca deja erau foarte inchise din fabrica.Eu am renuntat sa mai pun folie pe fata ca sa nu stau sa platesc amenzi.Mai nou am inteles ca au un aparat special pentru detectarea gradului de transparenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

De curand am achizitionat un autoturism care are aplicata folie de protectie solara 3M Panther pe geamurile din spate si luneta, nu stiu ce transparenta au dar se cam vede prin ele de afara. In masina este o asa zisa autorizatie/certificare RAR, in care e mentionat vechiul proprietar, VIN-ul masinii, firma care aplicat folia, geamurile pe care a fost aplicate foliile, data la care a fost aplicata si stampila firmei. De asemenea am un autocolant mic doar pe geamul din stanga spate si acelasi tip de autocolant este lipit si pe autorizatie, am sa atasez niste poze sa ma fac mai bine inteles. Acum vine intrebarea, cat de bine sunt "acoperit" fata de lege ? Mai e valabila autorizatia aceasta in cazul in care s-a schimbat proprietarul ?

PS : Folia a fost aplicata in 2006.

post-10609-0-10624800-1295513863_thumb.j

post-10609-0-54278600-1295513892_thumb.j

post-10609-0-00098500-1295513923_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu zic ca daca folia se incadreaza in parametrii de transparenta legali la ora actuala, nu ar trebui sa ai probleme ca s-a schimbat proprietarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia cu transparenta 73% este legala atat timp cand geamul ar trebui sa aibe tranparenta apoape de zero ceea ce va asigur ca nu exista.Deci daca pui tenta geamului din fabrica cu folia cu grad de inchidere 27% va garantez eu ca nu mai suntem in legalitate nici pe departe.La Passatul B5,5 pe care l-am avut geamurile pe fata aveau tenta foarte deschisa din fabrica , interior gri deschis si am avut folie 50%.M-au oprit de atatea ori si nu am avut probleme.Cu B6 prima data cand m-a oprit am ramas si fara talon , pentru ca deja erau foarte inchise din fabrica.Eu am renuntat sa mai pun folie pe fata ca sa nu stau sa platesc amenzi.Mai nou am inteles ca au un aparat special pentru detectarea gradului de transparenta.

la rar poate sa aiba aparat din ala.

mie imi explicase un coeg de forum ca daca are chef te trimite la rar pt verificare.

dar ca sa umble la ei cu asa ceva,in trafic,ma indoiesc!

pai asta nu e treaba de inginer,la fel ca ala de iti masoara noxele,etc?

ce,masoara cap de creta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' ce mosule tre' sa ai facultate sa masori o transparenta cu scula corespunzatoare?

Am auzit cazuri cind la trimiis la pascut iarba pe tarlaua RAR-ului ca asa a vrut "ochiul" lui...

Fa contestatie...:)

Alcoolmetrul e folosit numai de "injineri"?

Se poate verifica si prin comparatie cu mostre certificate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

de azi am intrat si eu in legalitate. aveam 5% pe toata masina :))

post-67184-0-98163400-1300094230_thumb.j

post-67184-0-73575500-1300094235_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Cum pot afla ce transparenta au geamurile din spate de pe masina mea?

A venit din fabrica cu geamuri fumurii pe spate.

As vrea sa pun folie si pe geamurile din fata, dar vreau sa fie mai deschise ca cele de pe spate, ca sa nu iasa in evidenta.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din fabrica am inteles de la dealer ca au o transparenta de aproximativ 35-40%

Pe cele fata din ce stiu transparenta minim admisa este de 75%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu iasa in evidenta pune un 50% pe fata, se impaca foarte bine cu 65% cat este pe spate din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cat transparentae pe spate? 35-40% sau 65% ?

Masina mea e inmatriculata in Norvegia, pentru ca aici locuiesc.

Poate sa ma opreasca politia si sa imi dea amenda pentru ca am folie pe geamurile in fata?

In vara m-a oprit si s-a legat de treaba asta, noroc ca am fost cu cine trebuie in masina si cu un telefon s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis de transparenta, the_ego cred ca s-a referit la opacitate, deci am vorbit despre acelasi lucru: 35% transparenta=65% opacitate

Cred ca cel mai bine ar trebui sa consulti legislatia rutiera din norvegia ca sa nu ai probleme.

Acolo nu cred ca tine ca in Romania... desi nici la noi nu tine intotdeauna... am auzit pe multi care au dat foliile jos in fata politistului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu este nici o problema dacă ai folie şi pe fata.

Pe mine ma interesează dacă poliţistul roman are dreptul să-mi dea amenda atunci c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in Romania trebuie sa respecti legislatia de aici...asta ii clar!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt doar in trecere.

Daca trec cu masina prin Anglia trebuie sa-mi schimb farurile sau volanul?

Daca ma duc in SUA trebuie sa-mi pun becuri galbene pe lateralul masinii?

Inteleg ca trebuie sa respect anumite reguli pentru fiecare tara in parte, cum ar fi sa am 2 triunghiuri, stingator.... sa platesc vigneta...

Dar mi se pare absurd sa modific masina cand trec prin anumite tari, sa dau folia jos, sa o pun inapoi cand trec in alta unde e permis...

Este vreun articol de lege unde se vorbeste despre treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat de intunecata va fi pe fata, daca e maxim 50% nu cred ca vei avea probleme.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Romania ai voie cu folie pe fata, dar transparenta trebuie sa fie minim 75%

In Norvegia nu exista o astfel de limita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!