Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Recent mi-am pus si eu folii si am niste nelamuriri. Probabil s-au mai discutat, dar nu prea am timp sa citesc tot topicul.. 

1. Talonul poate fi luat de orice politist pentru folii fata? (aici ma refer la ce-i ce fac controale) sau trebuie sa fie insotit de un reprezentant RAR ?

2. Daca atunci cand sunt oprit, am geamurile fata lasate jos, ma poate obliga sa le ridic? Are dreptul sa mi le ridice el fara aprobarea mea? (da stiu, e cretina intrebarea dar sunt curios :D  ) 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EmilianPop
1.Pot sa-ti spun din proprie experienta, proaspata de vineri. Da, talonul mi-a fost luat de politist, ca asa i s-a parut lui, fara inspector RAR si fara sa verifice transparenta. Acum urmeaza procesul, pe banii si timpul meu, evident. Ca el nu vine la judecatorie, fiindca nu e treaba lui- vine consilierul juridic al lor(poate nici macar consilierul nu vine, solicitand judecarea in lipsa)

2.Poti sa spui ca ti-e stricat butonul de ridicare. Stiu sigur ca n-are voie sa-si bage mana la tine in masina. Ideal e sa ai pe cineva in masina care poate fi considerat martor (nu rude de gradul 1- daca bine retin) la un eventual proces.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa  va lamuresc: Asa e sistemul !!! Legea scrie clar ca nu ai voie cu folii neomologate . Eu am avut omologate 5% transparenta luneta spate si geamuri laterale spate,trecute intr-un certificat de omologare cu sigla RAR iar pe fata i-am zis meseriasului sa-mi puna tot de 5%, dar astea nu erau trecute in certificatul respectiv,meseriasul atentionandu-ma ca pe raspunderea mea le monteaza. Deci aveam toata masina cu folii 5% transparenta(arata beton si era si ok ca nu vedea nimeni nimic in masina,dupa ce le-am dat jos cele de pe fata m-a simteam "in centrul atentiei" la semafor,oricum naspa sentiment) , intr-o zi prietena parcheaza masina in raza de actiune a indicatorului stationarea interzisa si ma trezesc in parbriz cu o invitatie la sediul politiei.Ma prezint ca sa constat ca m-a chemat agentul respectiv pt. foliile de pe fata si mi-a zis ca daca nu le dau jos imi da amenda + retinerea talonului.Ok zic eu , revin intr-o ora ,am fugit acasa unde aveam 2 geamuri de schimb,fara folii ,fac swap-ul si ma prezint din nou la Politie unde imi primesc talonul inapoi fara nici o sanctiune.

Esenta e ca politistul indiferent de care o fi el,daca are competente la Codul Rutier iti poate retine talonul pt folii neomologate fara "asistent" de la RAR dar daca remediezi pe loc problema (adica le dai jos) nu primesti nici o sanctiune(cred ca scrie si in OUG 195/2002 asta).Repet inca odata : asa e sistemul si atentie ca si eu fac parte din categoria celor care iti pot da amenda/retine talonul in anumite situatii !!!

Iar cu Instanta de judecata cred ca iti va fi greu si costisitor atat financiar cat si timp pierdut,dar iti urez succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg alta chestiune: tineretul tanar si frumos iese in strada ca vrea schimbare, ca vrea o societate curata si sanatoasa, iar aici se discuta despre cum sa fentam legea. Mai oameni buni; voi cititi ce scrieti???? Daca legea spune clar: fara folie pe geamurile fata, ce este asa greu de inteles? Unde da cu minus? Ba nu are voie sa bage mana la tine in masina, ba spune ca ai butonul stricat, ba ca a pus folie bunica si saraca nu a stiut. In regulamentul forumului stiam ca sunt interzise discutiile referitoare la nerespectarea legii. Si foarte important: POLITISTUL ESTE EXACT CA SOCIETATEA DIN CARE PROVINE.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord cu ce spune colegul mai sus. Nu suport sa-i vad pe cei care au folie inchisa (vezi 5% transparenta) pentru ca pur si simplu nu vezi nimic din spate, prin masina celui din fata, pot sa evit multe accidente, obstacole daca vad prin luneta celui din fata mea. In plus sa spunem ca ai folie pe fata, pai si la pieton sau cand vrei sa cedezi cuiva cum faci? scoti capul din masina sa te vada? 

 

 

Politia ar trebui sa procedeze in cazul tuturor fix cum au procedat cu Flavius, sa va dea amenda instant fara optiunea sa dati jos pe loc foliile/becurile, si sa fie imensa amenda, astfel incat sa dispara toti cu ilegalitatile de pe sosea. La fel ar trebui sa se procedeze si cu becurile aftermarket.

 

Terminatorul ce ai facut tu, este exact  (nu aproximativ) aceasi ilegalitate : iti pune repartitor de caldura pe calorifer in casa, pt reteaua de termoficare, iar tu iti schimbi caloriferul cu unul fara contor, ca sa furi. Ar trebui sa ramai fara talon, instant. Si treaba asta se poate face, pentru ca vezi ce panica creaza IDCTR-ul in randul celor cu transport marfa, la fel ar trebui sa fie controale la sange si in randul soferilor cu masini, sa se verifice la sange totul, martorii din bord (cati dintre voi stiti ca sunteti pasibili de amenda daca aveti martor de defectiune aprins in bord? gen abs) uzura anvelope, becuri,

 

 

In Bucuresti, e o smechrie mare in special in randul celor cu itp, pai cat am stat eu sa astept la ITP am numarat cel putin 2 cacanari care au venit au lasat cheile/masina au lasat bani si la revedere, nici macar nu le este verificata masina pe bune, vai de ele.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu si terminatoru

Nu cred ca am dat detalii despre cum se poate fenta legea, ci despre ce si cum se poate face ca sa scapi de abuz.

Din ce ziceti voi se poate trage concluzia ca sunteti de cealalta parte a "baricadei".

Hai sa luam pe rand. In lege scrie clar ca n-ai voie cu folii cu transparenta sub 75%. Eu exact asta am intrebat. Cum isi da seama agentul, pe marginea drumului ca am sau n-am 75%? Daca extrapolam ce ziceti voi, ar insemna ca amenda ai putea lua si ca i se pare lui ca ai mers cu viteza, sau ca ai depasit pe linia continua, etc.

Eu n-am spus ca are sau ca nu are dreptate. Ci cum probeaza? Da, am recunoscut de la inceput ca am folii, dar nu sunt 5% transparente ci peste 50%. La fel cum la viteza are proba video, si aici ar trebui sa aiba dispozitivul ala de verificat transparenta. Dar nu au. Si mi-au luat talonul doar pt ca i s-a parut lui. Nu stau sa dezvolt toata scena, fiindca ajungem sa discutam altele.

Repet: NU AM FOLIE 5% transparenta, ca sa vada si cei care n-au citit pagina anterioara, si nici nu sunt de acord cu ea. Nu a fost pusa pt figuri (ce figuri sa ai cu Touran??) sau altele, ci doar pt protectie impotriva spargerilor si solara. Deci e decenta, mai mult decat decenta.

Fratilor, daca va opreste politistul si va ia talonul ca asa i se pare lui ca ati mers peste 100km/h in localitate cu limita de 50, ce faceti? Nu vi se pare ca o astfel de sanctiune trebuie probata in vreun fel? Tocmai aici era problema. Sunt subiective sanctiunile.

Oricum, vad ca n-am primit nici un raspuns de la un coleg avocat/jurist, doar raspunsuri "emotionale".

Multumesc oricum.

LE: @terminatoru da, tocmai politistii sau cei cu anumite grade militare, au in marea lor majoritate, folii cu transparenta mica. Unii chiar si pe MCV. Dar din nou, e alta discutie, care nu-si are locul aici.

@deenman dar la dube/camioane/autobuze/ remorci inalte/ etc, cum te uiti prin ele?

Modificat de Flaviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu aveam folie pe fata ,m au oprit din mers,nici macar nu era filtru,mi au cerut omolagarea pt folie,le am zis ca sunt in vacanta in romania si nu cunosc legislatia tarii,masina si permisul sunt pe franta/acolo sunt permise foliile ,chiar si pa fata...am dat foliile jos pe loc si mi au dat amenda 4 mil si ceva in 48 de ore...

oricum niste militieni,m au vanat /pescuit....daca eram pe marginea drumului si ma batea careva nu cred ca se mai opreau...

deenman amenda eu zic ca e destul de mare ,,,e juma de minim pe economie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut10a daca ai dat jos foliile amenda este ilegala. Scrie in codul rutier ca daca se elimina pe loc motivul pt care poti fi sanctionat, atunci sanctiunea nu se mai da.

Oricum, nu e vb de bani aici, ci de principiu. O cunostinta a patit la fel, si i-a spus ca le da jos. Iar politistul i-a zis ca n-are sens, fiindca oricum ii da amenda. Si cum se poate proba ca le-a dat jos si el tot l-a amendat? Asta ce e? Corectitudine in aplicarea legii de care ziceau colegii mai sus? Sau e fuga dupa amenzi? Oricum, ce se poate intampla cel mai rau? O anuleaza in instanta. Deci, nu mare lucru. Si ce se consuma cu intocmirea pv-ului? 2 coli de hartie, putina pasta de pix si 15 minute de scris. Deci cheltuieli minime cu incasari (potentiale) mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cazusem la intelegere cu militianu...daca le dau jos ,imi i au amenda si atat,,,,daca nu le dau jos,imi ia si certificatul si ma trimite la rar sa le dea jos...in fine nici nu oprisem la calea ferata si m au vazut cand veneau dupa mine...cum am zis legislatia romana o cunosc putin sau deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici timpul necesar, si nici nimic de castigat din asta, insa este amuzant ca inaintezi sa iti dublezi prostia facuta cu folia, si sa te bagi si intr-un proces, dupa ce clar ai gresit, mai bine te-ai informa inainte:

 

Legislația stabilește o valoare minimă de 75% pentru transparența luminii pentru ansamblul geam  plus  folie pentru geamurile laterale față. vezi ce scrie acolo, nu? ansamblul geam (are are o usoara opacitate din fabrica, daca nu ma crezi incearca sa dai jos geamul in timp ce te uiti la soare, sa vezi diferenta, si folia ta "legala". Ti-a dat amenda pe buna dreptate, si termina odata cu prostiile. Macar daca aveti ilegalitati la masina nu le mai postati pe forum. 

 

Daca un politist te opreste, sigur gaseste cateva nereguli la orice masina, fie care-i vorba de accesoriile  obligatorii, fie ca-i vorba de becuri/martori/folii. Iti gaseste motiv pentru amenda, pe buna dreptate, nu asa cum sustii tu, ca ti-a dat amenda, fara sa-ti masoare opacitatea, ai gresit, platesti. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman nu ai raspuns la intrebarea cu subiectivismul. Da stiu legislatia in ceea ce priveste transparenta la folii+geam dar am scris pe scurt. Nu conteaza ca e la ansamblu geam+folie ci cum stabileste el ca depaseste sau nu? E evident ca e subiectiva treaba. Si daca te-ai informa bine ai vedea ca este vorba despre 70 pt geamuri laterale fata si 75 pt parbriz. In fine, nu conteaza astea 5 procente. Ci modalitatea de probare a incalcarii legii de catre contravenient. Cum se face? Cu ochiu'? :) probabil ca da, asta-i sistemul... de-aia sunt supraincarcate instantele, ca asa-i in "tenis" :)

totusi ar fi de preferat un raspuns la subiect. Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca nu ti-ai gasit boul, eu sunt politistul pentru 5 minute.

 

 Te opresc, iti vad follile pe geamurile laterale, si te iau la tranta, prezinta-mi autorizatia pentru omologarea foliilor fata, in care scrie clar ce opacitate au geamurile/folia ta? Nu le ai, platesti, nu ai toate actele in regula, platesti, nu ai lipita holograma pe toate foliile, platesti, pentru ca sunt politist, si suspectez ca ai avut acccident si ai schimba folia de pe geamul respectiv si ai pus ceva ilegal care nu are actele necesare si nu corespunde legislaturii. Am fost destul de clar sau inca nu?

 

Ba mai mult, nici un politist nu este obligat sa-ti explice tie de ce considera necesara o amenda, de asta iti inmaneaza un proces verbal, in care iti scrie motivul si tu il iei la cunostinta semnand sau nu. Tu ar trebui sa stii legea, nu conteaza in ce tara te afli, in ce tara nu se opreste la semnul stop?sau la linia de tren daca este semnalizata oprirea? Sa fim seriosi. Fabulati, fabulati.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e. Ca poate e noapte si ti se pare doar ca am folii. Sau poate ai tu politistule vederea "incetosata" de la te miri ce motive sau palma intinsa ca sa cadem la intelegere si din cauza ca nu vreau sa iti "ofer" nimic ma iei la 11m si ma amendezi "legal"- ce am scris aici este evident o exagerare ca sa raspund pe acelasi ton cu al colegului. Agentii nu fac asemenea lucruri si nu amendeaza decat pe baza unor incalcari documentate a reglementarilor codului rutier.

Tot nu ai raspuns la treaba cu subiectivismul.

Dar ca sa fiu 100% clar, inca o data, spune-mi te rog cum poti tu stabili ca eu am folii sau nu am? Ti-am spus doar ca nu sunt negre, ziua cand e soare nu ti-ai da seama deloc ca am folii... Deci, cum? Care este modul in care identifici transparenta geamurilor? Si in special daca depaseste sau nu pragul de 75%?

Daca nu ai un raspuns concret te rog sa nu imi mai raspunzi ca poluam topicul degeaba. Am solicitat de mai multe ori raspunsuri avizate de la colegi profesionisti in domeniul juridic, nu amatori.

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca am provocat o adevarata polemica in urma postului meu de mai sus,asa ca acesta v-a fi ultimul pe acest subiect.

V-am mai spus acesta este sistemul/tara in care traim-daca as avea rabdare sa va scriu prin cate am trecut (intr-o luna(una)  eu (politist) cu Politia Rutiera ati ramane "masca" sa zic asa si culmea din "n" procese cu ei am pierdut doar unul si ala pt ca "asa a vrut judecatoarea",am avut martori (plural-nu unul) care au depus marturie in favoarea mea dar "asa a vrut judecatoarea", drept urmare am stat 3 luni pe tusa si am murit cu dreptatea in mana,vorba aia.

Am zis ca am avut,nu mai am , dar am sa-mi pun din nou pt ca sunt , cel putin pt mine "n" avantaje , multe dintre ele descrise in acest topic. Am condus ani de zile cu folia de 5% si n-am zgariat macar odata masina, in garaj parcam cu spatele, de cele mai multe ori noaptea,deci daca n-ati facut un lucru nu vorbiti despre el in necunostinta de cauza.

@Flaviu Ca sa te lamuresc: Orice modificare adusa autoturismului (inclusiv folia) trebuie sa fie omologata de RAR,in consecinta in momentul cand iti pui folie pe geamuri/luneta aceasta trebuie sa fie omologata RAR si sa fie montata intr-un atelier autorizat RAR. Dupa ce e montata folia,trebuie sa primesti un certificat de omologare in care sunt trecute datele masini pe care s-a montat folia,VIN , nr de inmatriculare, precum si geamurile pe care s-a aplicat folie si transparenta acesteia , la fiecare geam in parte. Ei , daca tu n-ai avut ce sa-i prezinti politistului , e clara treaba, ai avut folie (chiar si transparenta corecta) dar nu si autorizatia (acel certificat de omologare ) pt aceasta.

Confirm ce a scris : D@ny- eu personal m-am dus la directorul RAR de la noi , sa ma lamureasca, si impreuna cu el si cu acel aparat special am masurat la masina mea opacitatea geamurilor din fata (fara  folie) si aveau 20% transparenta.

Si inca ceva:

On ‎1‎/‎8‎/‎2016 at 18:14, xebastian a scris:

Salutare tuturor... foarte multe postari, pareri. Intamplator am un atelier de montaj folii auto autorizat... sa va povestesc putin cum e cu foliile:
- folia trebuie sa fie omologata in romania de importator, importator care o vinde catre atelierul de montaj
- atelierul trebuie sa fie autorizat rar, pe omologarea oferita de atelier apare si nr de autorizatie a atelierului, daca nu are, omologarea nu este valabila
- nu se poate omologa o folie montata anterior in alta tara pe masina pt ca nu se stie ce fel de folie este
- timbrele sunt obligatorii conform legii pe toate geamurile foliate
- pe spate se poate monta folie omologata cu orice trabsparenta
- pe fata ansamblul geam + folie trebuie sa aiba 75% sa mai mult transparenta
- transparenta se masoara cu un aparat special fara care firma nu poate fi autorizata pt montajul foliilor pe fata, dar poate monta pe spate
- nu este legala montarea foliilor pe parbriz
In consecinta:
-nu montati folii la ateliere fantoma
-nu se pot omologa folii montate in alte tari sau care nu au omologare
-cei care cumpara omologari de pe net etc dau banii pe prostii, nu sunt valabile
- omologarile se pot verifica la firma care a eliberat certificatul (pe langa omologare firma trebuie sa tina o anumita evidenta cu transparenta geamurilo etc)
-foliile neomologate sau din bazar sunt doar niste bucati de celofan colorat care nu ofera protectie solara, care se decoloreaza in timp si care au un lipici de proasta calitatw
Inca ceva pe rarom.ro se poate verifica daca o firma este autorizata rar pt montajul foliilor. Daca vreti sa va montati folii... incepeti de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@terminatoru stiu cum se face cu autorizarea, dupa cum am spus cunosc legislatia. Intrebarea mea catre toata lumea era alta. Dar din cate vad, nimeni nu poate oferi un raspuns la subiect, fapt pt care tind sa cred ca procesul are sanse de castig.

Pe de alta parte, ca sa confirm ce ai zis tu, doar RAR are aparatul respectiv, insa, surpriza: masurarea opacitatii/transparentei geamurilor cu aparatul respectiv difera in functie de conditiile in care este masurata. Caz concret, fosta masina, masurata pe soare, avea o anumita transparenta (mai mare), masurata pe vreme cu cer innorat, transparenta mai mica. Cine nu ma crede poate sa testeze si cu geamuri fara folie. Rezultatul masurarii cu aparatul acela este transparenta foarte mare daca lumina care trece prin geamuri este mare (soare), sau mai mica, daca lumina scade.

Deci cu alte cuvinte, si aparatul celor de la RAR are anumite scapari. Si tocmai din cauza ca rezultatele depind de lumina existenta in exterior, se obtin grade de transparenta mult sub 100 la geamurile perfect transparente din fabrica. Dar asta e iar, alta poveste.

 

 

Modificat de Flaviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am inteles. Nu intereseaza pe nimeni transparenta, aparat de masurare, etc. Conteaza sa ai timbru pe toate geamurile care au folie si act doveditor de la firma autorizata RAR care a pus folia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman ,cu folia pe fata transparenta de 5% nici eu nu's de acord,dar pe spate din punctul meu de vedere poate sa fie si de 100%.

Ma frapeaza faptul (si nu esti singurul pe care l am auzit dand un astfel de exemplu)ca te uiti prin luneta celui din fata,sa faci depasire sau sa eviti nush ce obstacol,

inseamna ca daca in drumul tau dai de o duba sau un camion,nu l depasesti?

Terminati va cu prostiile astea,sau scriem aici sa facem posturi...sau din plictiseala.

Cat despre @flaviu nici eu nu cred sa rezolvi ceva,asa e legea...nu pot sa mi dau seama cand se ionizau,cum de le dadea voie si pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Revin cu detalii:

Am platit jumate de amenda ca sa nu pierd sansa de a plati doar 50% din ea si ca sa fiu excesiv de precaut, urmeaza procesul. Din ce-am vorbit cu mai multi avocati, sanse exista, insa dat fiind subiectivismul justitiei din Romania, depinde doar peste cine am norocul/ghinionul sa dau- toti mi-au spus acelasi lucru. Exista in jurisprudenta instantelor de judecata din Romania, precum si in cea a CEDO, suficiente decizii judecatoresti care au considerat ca procesul verbal nu detine prezumtia de adevar absolut si trebuie probat, nu doar intocmit. De asemenea, anumite instante (asta numai in Romania se intampla) considera ca PV-ul nu trebuie probat cu alte probe, fiind suficienta constatarea agentului la fata locului, iar prin contestarea lui, contravenientul trebuie sa-si demonstreze nevinovatia. Va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

Multumesc,

le: @alexu 1.4 si ebi

am solicitat mai sus sa imi spuna cineva, daca stie, care e procedeul prin care politistul constata ca ai/n-ai folii. atat. sau cum documenteaza el treaba asta, pe langa faptul ca a intocmit un pv. asta era intrebarea. pana acum nici un raspuns.

Modificat de Flaviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pierzi timpul si banii!! Nu o sa castigi si cred ca pana si tu stii ca geamurile tale fata sunt mai inchise decat prevede legea si cu toate astea nu esti 100% convins! Interesant :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa intervin cu o parere absolut profana si personala: politistul, ca reprezentant al statului, angajat si pregatit pentru o anumita "munca" nu e obligat sa iti demonstreze tie, "obiect" al muncii lui, ca are dreptate. El, politistul, pe baza fisei postului, actioneaza in deplina legalitate si sub protectia legilor si iti retine talonul aplicandu ti si o amenda in timpul asta, ramanand de datoria ta sa iti demonstrezi in instanta ( e un drept asta) nevinovatia.

Din punctul meu de vedere pare mai degraba un exercitiu de orgoliu ceea ce faci dar e dreptul tau si te felicit ca ai timpul, disponibilitatea si resursele necesare sa te bucuri de el.

Am trecut printr un episod asemanator doar ca eu m am dar cocos ca daca remediez defectul pe loc nu are el, politistul, ce sa mi faca. Uite asa am ramas cu folia pe geamuri dar fara talon si cu o amenda serioasa in brate. Plus bataia de cap de a imi recupera talonul de la RAR. 

Asa am invatat ca legile sunt legi, iar cei care le aplica sunt oameni. 

Seara buna si succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii intelepti spun ca doar esecurile te propulseaza in fata. Daca e cum zici, atunci poate voi avea ceva de invatat din toata treaba asta.

Daca nu e asa, atunci poate vor avea de invatat altii. :)

Stii ce-i si mai interesant? Ca nimeni pana acum nu a putut /sau vrut sa-mi dea un raspuns la intrebarea pe care am repetat-o de atatea ori.

 

le: ca sa nu mai tot se spuna ca politistul constata si e suficient, la o cautare rapida pe net am gasit urmatoarea speta:

http://www.luju.ro/international/cedo/art-6-din-cedo-cum-procedati-cand-politistul-va-ia-abuziv-carnetul-pe-motiv-ca-ati-trecut-pe-rosu-desi-el-stie-ca-n-are-nicio-dovada-o-motivare-impecabila-a-judecatoriei-sectorului-1-pe-jurisprudenta-cedo-documente?print=1

 

este asemanator, constatarea politistului fara nici o alta proba atasata. deci ceea ce constata politistul nu e adevarul absolut, dupa cum ziceam.

poate doar la unii... sau unele instante..

Modificat de Flaviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, postez off topic dar are legatura totala cu subiectul:

Ma plimbam in fosta masina, echipata cu privacy glass si interior negru, pe magheru intr o seara placuta de vara acum cativa ani. Pentru ca motive (noapte, magheru, prieteni, uscat pe jos....intelegeti voi) un mcv cu girofarul pornit a venit dupa mine si m a tras pe dreapta. Domnul organ vine la masina, imi cere actele si pleaca....dupa 5 min se intoarce la masina si ma pune sa dau jos geamul din fata...si...stupoare!!!! Se apuca sa dea cu unghia pe muchia geamului....

Dragi colegi, initial nu am stiut cum sa reactionez...m a bufnit rasul insa cand am vazut ca domnul era foarte serios si ca urma sa mi ridice talonul...mi am revenit ca dupa un dus rece. In alta ordine de idei, 10 min m am certat cu respectivul sa mi dea talonul inapoi...el ca domne trebuiau sa fie trecute geamurile in talon...eu ca e nebun si ca asa a venit masina si ca n am facut o la mama in curte ca sa fie problema mea de ce sunt geamurile fumurii. 

Morala povestii: e ca la loterie daca omul care te opreste are ceva in cap sau tine cascheta aia doar ca sa nu ii fluture urechile in vant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 iti dau dreptate in ceea ce zici. Am fost oprit de o gramada de ori cu masina, de foarte multi agenti, din tara, din afara tarii, nimeni nimic... Insa cand zelul cu care unii incearca sa-si faca "planul de amenzi" cateodata imi da si mie pe-afara. Poate gresesc, poate nu, vom vedea. Din momentul de fata, nu mai am ce pierde- amenda platita, avocatul platit, toate bune si frumoase. Vedem ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce tot insisti cu raspunsuri cand ti s-a raspuns prin exemple concrete. Politistul nu are cu ce sa masoare opacitatea geamurilor. Corect. Si tocmai de aceea, tu trebuie sa ai acele abtibilduri pe geamuri, si autorizatie, ambele oferite intr-un atelier autorizat. Asta cu" asa a venit masina din Germania" nu tine. Tu ca detinator al acelui autoturism trebuie sa te asiguri ca la punerea in circulatie, masina se incadreaza in legile tarii respective. Este simplu ca buna ziua. Si sa fim seriosi...si un copil isi da seama daca ai sau nu folie pe geamuri indiferent cat de opaca este..Dar mergi in instanta, deja discursul vad ca este pregatit: legea este subiectiva, politistii fac abuzuri. Dupa cum pui problema, ar cam trebui desfiintata politia ca nu are niciun rost in strada, tu stii exact ce trebuie sa faci, cum trebuie sa circuli si cu ce sa circuli. Politistul este reprezentantul legii in strada, el nu are ce sa demonstreze in instanta , tu trebuie sa demonstrezi ca a fost un abuz daca asa consideri. Go for it!! Dar revin: autorizatie si abtibilduri pe geamuri? Nu ai....asa a venit masina? Sa fim seriosi...

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu da-mi voie sa te contrazic si o sa-ti spun si de ce. Am postat pe pagina anterioara doar una dintre miile de hotarari judecatoresti care stipuleaza ca simpla intocmire a procesului verbal nu constituie proba pentru demonstrarea celor mentionate in cadrul acestuia. Pana la urma asa e normal. Eu nu sunt avocat sau jurist de profesie, dar, la fel cum ziceai cu copiii ca pot vedea daca ai/n-ai folie, tot pana si copiii cunosc un principiu de drept valabil peste tot in lumea civilizata, si anume ca vinovatia trebuie probata. Am spus si in alte posturi, viteza se probeaza cu radarul, consumul de alcool cu etilotest, etc. Daca lucrurile ar functiona conform celor spuse de tine si alti colegi de forum, ar insemna ca politistul ar putea sa-ti faca un proces verbal pentru orice contraventie pe care o faci tu- reala sau nu, urmand ca apoi sa-ti revina tie sarcina sa-ti demonstrezi nevinovatia.

Asa ceva este complet fals. Sau, mai bine zis, ar trebui sa fie complet fals, fiindca unele instante de la noi din tara, gandesc exact ca tine. Hai sa-ti mai zic ceva. Avocatul mi-a spus ca, din cate stie el, toate procesele impotriva Romaniei la CEDO, pe aceasta tema- adica a pv-urilor considerate adevar absolut fara probe suplimentare- s-au castigat de catre petenti. Ceea ce e normal, dpmdv.

De ce zic asta? Pt ca, politistul, ca organ al statului are puterea si datoria sa constate si sa te sanctioneze pt ce lege ai incalcat. Legea ii permite sa intocmeasca pv-ul si sa te sanctioneze, insa contraventia trebuie documentata. Reprezentantul legii in strada, prin puterea incredintata, are obligatia de a intocmi procesul verbal. Asta nu il scuteste de a dovedi cu probe ceea ce a constatat.

Practic, diferenta dintre un politist si un cetatean oarecare e ca cetateanul nu poate intocmi procesul verbal si sanctiona persoana care incalca legea. Si tu poti constata incalcari ale legilor, dar la fel ca si mine, nu poti intocmi PV-uri...Sau poti? :) Ca din verva cu care sustii anumite pareri, asa pare...

ps: spune-mi te rog daca ai citit motivarea instantei din linkul postat pe pagina anterioara. Si daca da, ce parere ai?

daca nu, iti voi spicui putin din ea:

..... Instanta constata urmatoarele....

....Petentul a solicitat un mijloc de proba.......

Brigada de Politie a formulat intampinare prin care a solicitat respingerea plangerii ca fiind nefondata, aratand ca savarsirea contraventiei a fost constatata in mod direct de catre agentul constatator.....

.....CEDO a statuat ca ...... prezumtia de veridicitate a faptelor constatate de agent si consemnate in pv NU ARE CARACTER ABSOLUT.....

.....pentru aceste motive, IN NUMELE LEGII, hotaraste.....

......ANULEAZA PV-UL DE CONTRAVENTIE.....

Din asta eu deduc ca ar fi sanse, acum o sa vad la fata locului.


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!