Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

AIR 80 am vrut sa imi pun si eu pe fata si mi-au zis astia unde le-am montat ca nu sunt legale, acum mna ... pareri si pareri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/18/2020 at 10:12 AM, FlorinVtin said:

Am primit certificare atat pentru foliile pe spate cat si cele de pe fata, plus ca in geam sunt puse actipildurile care indica montatorul (autorizat RAR) plus transparenta foliilor.

scuze, poate nu am inteles eu, daca ai primit certificare si pe fata, cum au spus ca nu sint legale? 

Cum am zis mai sus, nu e vorba de pareri ci de lege, care spune clar.... am spus mai sus cu cifre ce spune legea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul a spus exact ca a pus AIR 90, nu 80. 
Eu am facut si ITP-uri cu AIR 80 pe fata, fara probleme. Atata vreme cat ai bun simt (nu folie 20% transparenta), nu prea are nimeni treaba cu tine. Eu in ultimii 6 ani nu am intampinat nicio problema.
Am inteles toti care e legea, si cine isi pune, isi pune pe barba lui. Cred ca putem incheia subiectul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/18/2020 at 10:12 AM, FlorinVtin said:

Am primit certificare atat pentru foliile pe spate cat si cele de pe fata, plus ca in geam sunt puse actipildurile care indica montatorul (autorizat RAR) plus transparenta foliilor.

poti sa pui o poza cu abtibildul de pe geamurile fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, detinator said:

scuze, poate nu am inteles eu, daca ai primit certificare si pe fata, cum au spus ca nu sint legale? 

Cum am zis mai sus, nu e vorba de pareri ci de lege, care spune clar.... am spus mai sus cu cifre ce spune legea. 

Poi unde am zis eu ca nu sunt legale AIR90? 

Era vorba de AIR80 unde ei ar fi zic ca nu sunt legale ...


 

IMG_2711.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se pare ca nu au cum sa fie legale pe fata, nici 90, nici 80.

Am mai vorbit cu cativa montatori si toti mi-au zis acelasi lucru: dupa 2003, cam toate masinile au geamurile pe fata cu tenta, si nu se mai incadreaza in cei maxim 70% transparenta. Exceptii posibile, Loganul.

Acesta e rezultatul la eGolful meu, deci nu se poate pune nici 90 legal

Air90 are de fapt o opacitate de 16%, nu de 10% asa cum s-ar intelege aparent din denumire. 

M-as mira ca la colegul chiar sa iasa 70%.... nu are cum practic. 

opacitate1.jpeg

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix ce zice @detinator am patit si eu si asa este. Legal, Air 80 sau 90 pe fata nu se poate. Ca o pui si diferenta este insesizabila si politistii nu-ti spun nimic, e una. Dar daca ti-a luat talonul si esti obligat sa faci ITP la RAR, mi-e greu sa cred ca il poti lua. Acolo vor pune aparatul ca cel din poza de mai sus si se va vedea ca nu se incadreaza in limite.

Asta nu inseamna ca nu o recomand, eu si multi prieteni am pus-o si este foarte buna pt protectie solara, nici vorba sa fie inchisa la culoare, este chiar albastra cand bate soarele in ea, nu inchisa.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa poza de mai sus in care se vede masuratoarea la 75 pe fata, am mai facut o masuratoare la alt montator, cu alt tip de aparat, valoarea fiind si mai si: 69!

 

Totusi montatorii mi-au aratat masinile lor sau ale clientilor cu folie Air80 montata pe laterale dar si pe parbriz "si merg de ani de zile". 

 

Air90 nici nu au pe stoc majoritatea, pt ca e considerata prea slaba de majoritatea :) Deci cea de 90 e singura care e de culoare CLEAR, adica incolora. Air80 e albastrui.

 

Ok, testand Air80 cu ochelari de soare polarizati, pot sa spun ca sint prezente continuu aberatii cromatice, totusi acceptabile, sa zicem. Evident nu am putut testa noaptea. Pe de alta parte, aproape nu mai e nevoie de ochelari de soare. Dar nu se poate zice ca nu se vede... se vede de la o posta ca masina are folie. Un politist observa sigur, dar alege sa treaca cu vederea. Pana cand unul nu va mai trece cu vederea.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am AirBlue90 pe parbriz si sincer nu iti dai seama ca are folie. In anumite unghiuri parbrizul are o tenta usor albastruie vazut din afara. Cand bate soarele direct in parbriz din fata sunt niste usoare aberatii cromatice, dar nu le-as considera ca fiind un lucru deranjant. La fel si cu ochelari. Noaptea nu am observant nimic, pur si simplu e la fel ca fara folie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa testezi cu ochelari polarizati insa. Oricum Air90 e intr-adevar mult mai transparenta, poate prea transparenta, si de aici problemele, majoritatea montatorilor nici nu o au pe stoc "ca nu se cere"... 

 

Fara ochelari nu sint prea deranjante, dar daca un politisc mai are si ochelari de soare si el, chiar si din exterior, aberatiile cromatice apar si mai vizibil si sigur stiu si eu asta, dar nu se obosesc deocamdata. 

 

Probabil vor face candva o "actiune" sau cum zic ei cand se apuca brusc sa se concentreze pe o problema cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai sa faca actiuni pe cei cu folie "neagra" pe fata.. abia apoi poate se vor lua si de ceilalti. Si pana sa ajunga sa fie deranjanta o folie albastruie pe fata, au multe alte controale de facut pt alte probleme, asta fiind complet neimportanta pe langa altele, dar sa n-o dam in offtopic :) 

Eu am Air80 si daca nu bate soarele in ea, n-o observi. Poate doar cu ochelari polarizati cum ai spus tu. Dar altfel e de "bun simt" si o recomand pt protectie UV. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, adrian001 said:

Eu am AirBlue90 pe parbriz si sincer nu iti dai seama ca are folie. 

 

Greseala la scriere sau chiar exista si AirBlue 90, nu doar 80?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce greseala, de vreme ce am vorbit atatia despre ea... ia si o poza

 

Al doilea indicativ e cel al culorii:

- CH = charcoal

- BL = blue

- CL = clear

Dupa cum se vede, doar Air90 e Clear si aia ar fi logic sa fie singura pusa pe parbriz/laterale fata, dar... 

llumar1.JPG

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru trapa panoramică ce recomandați? air 80 sau air 90?mă interesează să nu mai simt radiația solară prea puternic vara 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-te in tabelul de mai sus, vei vedea ca AIR80 are proprietati mai bune de respingere a caldurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

@detinator, ai reusit sa faci test si cu o folie transparenta pe fata? Am aceeasi problema aici cu limita de 70%. Din ce am inteles si cea “clear” are minim 5% opacitate si ma poate duce sub 70%. Ce e cel mai stupid e ca geamul poate avea sub 70 din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am explicat destul de clar, nu exista folie care sa se mai poata aplica legal, oricat de transparenta ar fi, pt ca geamul e deja spre limita de 70 cam la toate masinile actuale. 

Poate Loganurile mai vechi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Superb 2019 cu pachetul Sunset din fabrica, pe fata am transparentă 84-85%(vezi poza) iar pe spate 35%. Vreau sa-i pun AIR blue 80 pe fata și IRX 15 pe spate de la Llumar. Sunt tentat sa iau in calcul și Suntek aceleași caracteristici. A mai montat cineva astfel de folii peste pachetul Sunset? Iese peste 70% transparentă pe fata ca sa fiu in legalitate?

625C2055-0853-417A-87A5-2FE2E46C8146.jpeg

Pe spate, a mai montat cineva IRX 15 de la Llumar peste pachetul Sunset? Cât iese transparenta in final? 

9B48CF32-F39E-4606-8BB2-200A624FEC81.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic că nu.

Înmulțește valorile din tabelul de mai sus cu cele din măsurătorile tale.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa mai iasa pe fata daca deja esti aproape de limita? ai 84% transparenta acum si mai scazi 20% de la folia aleasa de tine (care are 80% transparenta, deci 20% opacitate). Deci vei fi undeva la doar 64% transparenta in final. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se calculeaza chiar matematic. Cel mai sigur este sa se monteze un mic patch de folie si masurat geamul dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la adunat opacitatiile.Daca pui 80% pentru 84%, nu se face 64%. Cu inmultire ar trebui sa fie aproape de adevar, dar tot consider ca adevarul se afla prin test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la înmulțire mă refeream. El are 84.2% pe față. AIR80BL are o transparență de 77%, conform tabelului de mai sus.

0.842 * 0.77 = 0.648, deci aproape 65%, sub limita legală de 70%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat aici in speranța ca a mai trecut cineva prin experiența asta. INTR-adevăr prin test se va afla exact dacă te încadrezi sau nu. Am mai descoperit Wincos 90 tot ceramica care cu siguranța m-as încadra însă nu prea am auzit de folia asta. Ceva păreri? A mai montat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!