Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Nici eu nu am spus că dacă vă puneți folie, la prima tamponare ușoară automat toți ocupanții muriți decapitați :D

 

Ceea ce am scris eu mai sus e doar un aspect care trebuie cunoscut, astfel încât cei care își aplică folie să o facă în deplină cunoștință de cauză și să cunoască atât părțile pozitive, cât și pe cele negative, oricât de neînsemnate par ele. Știi cum e, odată ce vezi cu ochii tăi, lucrurile la percepi la o intensitate mult mai mare față de cei care cunosc doar teoria. Pe mine nu mă poate convinge nimeni că șansele pt așa ceva sunt de 0,1%. Deși îmi dau seama că exagerez un pic.

 

End offtopic of offtopic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi recomande în Timișoara un atelier bun pentru montarea foliei?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti alegi exact transparenta de care ai nevoie, nu te incomodeaza cand deschizi geamul, nu risti sa o agati cu diverse chestii prin masina si nu in ultimul rand e la jumatate de pret.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

M-a oprit azi un baiat de treaba (politist) care dupa ce a parcurs toate actele, m-a intrebat daca am autorizatie pt folii, inclusiv pe fata - 50% toate 5 geamurile ( chiar am si pt fata dar nu credeam ca e valabila ). Cu autorizatia in mana m-a rugat sa ridic geamul complet. A zis ca e totul ok, actele valabile, numai sa am in vedere ca am nevoie de stickere ( alea cu folie autorizata rar etc.) si pe geamurile fata.

Din povesti stiam ca nu e nimic autorizat pe fata asa ca ma asteptam sa raman fara talon. Baiat de treaba sau nu, am plecat fara contraventii

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt doar povesti http://www.rarom.ro/RO/article--Care_sunt_condi%C5%A3iile_pe_care_trebuie_s%C4%83_le_%C3%AEndeplineasca_foliile_de_protec%C5%A3ie_pentru_geamuri--203.html

 

Poate nu stia exact ca foaia pt omologare 50% fata e apa de ploaie.

Daca hartie iti dau pentru omologare fata, stickere nu cred.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i idiotenia politiei romane. Cand te opreste in trafic, imediat amenda plus certificat retinut. Dar cand te duci la ei cu geamul spart si navigatia furata, asta dupa ce hotul te-a verificat cu lanterna prin geam ( Postul #69 ), te intreaba "pai cine te-a pus domne sa-ti cumperi sisteme de astea scumpe" ( Postul #68 )?

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Maine ma duc la RAR sa imi modifice/schimbe cartea masinii. Care sunt sansele sa se ia de folia de pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la care R.A.R te duci.

 

Am fost in Voluntari pentru autentificare si m-a obligat sa le dau jos pe cele de pe fata( cu toate ca aveam si hartie de la firma care le-a

 

montat, cu nr autorizatie, etc).

 

Poate ai mai mult noroc..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo ma duc si eu :))

Ramane de vazut cat de usor se dau...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De dat, le dai relativ usor, insa o sa trebuiasca sa cureti geamurile de adeziv, ceea ce o sa-ti manance toti nervii si ceva timp(am stat 3

 

ore sa curat 2 geamuri).

 

Poate esti mai norocos si dai de un angajat R.A.R mai ingaduitor sau poate esti si mai norocos sa cunosti pe cineva de acolo.

 

Bafta maine si sa ne anunti cum ai rezolvat-o.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce modificari iti face la carte? Pentru anumite modificari (de exemplu trecut nivelul de co2 in carte)nici nu iti baga masina sa se uite la ea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbare motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suprinzator, m-am chinuit o ora sa curat adezivul de pe luneta, si abia daca facusem jumatate de luneta. Am gasit prin casa adus de taicamiu un fel de alcool de sters geamuri (nu era din comert), am zis sa incerc. Am dat cu el pe luneta si in 5 minute am facut ce mai ramasese din ea, efectul e ca a inmuiat imediat adezivul acela.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, le-am dat jos :) Acum ramane sa frec cele cateva urme de lipici

Pe langa faptul ca "eram in afara legii", tot in halate albastre, tot comunisti, si tot scarboase la ghiseu. Nu evolueaza deloc :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

 

In scurt timp un nou membru se va alatura familiei, un Leon.

Din motive de confort, dar si de look, as vrea sa-i foliez geamurile ( am un copil mic, si e greu de suportat pentru el un drum mai lung de 1 ora pe timp insorit ).

De aici si intrebarile:

A foliat cineva pana acum geamurile?

Au avut probleme baietii la dat jos fetele de la usi?

La masina anterioara nu mi-am pus problema pentru ca masina nu mai era in garantie cand i-am foliat geamurile, dar la o masina noua a avut careva probleme cu garantia pentru operatia asta ?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

PS: rog moderatorul sa-mi stearga/mute topicul daca deja exista unul pe tema asta in alta arie.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fiind in aceeasi situatie cu tine, adica masina in garantie si la momentul respective imi era frica sa nu-mi strice rezistenta de pe luneta (cum mai citisem ca a patin unul si altul) am pus folia pe geamurile masinii din semnatura la avia motors in pantelimon.

Daca nu te deranjeaza sa platesti  vreo 200 lei in plus eu ii recomand http://www.aviamotors.ro/Detailing-Auto/Preturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Celor care aveti folii si pe geamurile laterale fata, va recomand sa le dati jos. Politia e pusa pe fapte mari...am luat aproape 900 lei amenda + talonul confiscat. Azi, la service-ul la care am fost sa le dau jos, mai era un tip care a patit la fel si mi-a mai povestit de inca cineva cu aceeasi problema. 

Nu mai are rost sa spun de mizeria de politist, care s-a comportat ca o scursura de om, foarte urat si cu un aer de superioritate (nu eram in legalitate, dar cred ca se putea si cu avertisment si sa ma duc a doua zi la politie cu foliile date jos sau ceva mai omeneste). Am mai avut de-a face cu politia ocazional, iar unii s-au purtat ca niste oameni, nu ca niste vite. In fine...sa aveti grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna seara,

Recent mi-am achizitionat un autoturism din Germania, VW Golf 5 si am puse foli 3M pe geamurile din spate si luneta. Intrebarea mea este daca pot sa le omologez si cum deoarece saptamana viitoare merg la RAR si sa stiu la ce sa ma astept. 

Va multumesc. 

P.S. Sunt din Cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate recomanda si mie, cineva, un atelier bun cu meserias serios si foarte pregatit care sa-mi dea foliile de pe geamurile de la usile spate, cele laterale si hayon la un Passat Variant? Nu vreau sa imi strice rezistentele de incalzire de pe geamuri si de pe hayon .....

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!