Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Eu am 3M si e ok. Asa am luat-o de la vechiul proprietar si chiar daca am un certificat pentru folii nu imi amintesc sa iti zic acum firma. Stiu in schimb ca e o firma care face asta profi (din auzite, nu am probat) prin spatele McDonalds-ului de pe Virtutii (Bucuresti S6). Iti dau pe pm numele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus folii lateral spate si luneta la ExpertDetailing acum 2 ani si am platit 5 mil

A iesit perfect, fara sa am ce sa le reprosez.

Cauta pe google pagini din romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toshiba, precizeaza de pe unde esti sa te indrumam direct la ateliere...

Eu am de 2 saptamani folie americana cu ceva insertii metalice in ea SunTek, autorizata, 15% pe spate si luneta, inca pe fata nu am pus ca nu avea omul timbre, dar pun legal 73%. In masina se mentine temepratura mai usor, confortul vizual noaptea cand vine faza lunga din spate e super bun...

Si eu le-am pus pentru junior, sa poata dormi linistit...

A, m-au costat 440 lei in CJ, si am primit si parasolar in pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

__Toshiba__

Multumesc tuturor pentru sfaturi si intentiile bune. Pentru a raspunde intrebarii venite de la 'RIon' - eu sunt din Bucuresti. Voi incepe sa caut activ firme ce monteaza folia incepand cu saptamana viitoare. Cu ajutorul vostru :D am deja cateva directii in care sa ma indrept.

F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci si la Barcanesti, la intrarea in Ploiesti dinspre Bucuresti, inainte sa urci podul este un dealer Iveco.

In spatele garajelor Iveco exista o firma specializata si autorizata care pune folie llumar, asta in cazul in care in Bucuresti este foarte aglomerat si locatia nu ti se pare prea departe.

Asa cum spunea si colegul adifox folia trebuie sa fie cat mai inchisa ca si transparenta, asa incat sa reflecte cat mai bine soarele.

Cei din spate nu vor mai fi deranjati de lumina soarelui, putand sa se uite direct la soare fara sa fie vreo problema, insa trebuie sa ai mare grija, intrucat geamurile se incalzesc foarte tare (chiar frig, insa nu atat cat sa te arda, daca masina este expusa mult la soare).

Problema cu folia pe fata si masina neterminata, tine de parerea fiecaruia: pentru tine poate parea ok, dar pentru mine poate parea aiurea fara folie fata sau invers. Aici tu trebuie sa iei o decizie daca iti vei pune sau nu, daca vei opta pentru acel 73% transparenta, despre care se spune ca ar fi legal, daca vei prefera mai inchisa putin si nelegalizata sau daca vei opta strict pentru spate si luneta.

Totusi nu iti inteleg motivele pentru care nu esti de acord ca folia sa fie foarte inchisa pe spate si luneta, intrucat ofera o protectie maxima, un aspect placut si devine foarte folositoare pentru ceea ce ai tu nevoie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toshiba iti recomand sa mergi la ExpertDetailing nu fac reclama dar eu acolo am montat de 8 luni si sunt ok.

Culoarea masini e la fel cu a ta bej capucino si am pus follie Samurai lateral spate si luneta si am platit 310 lei.

Eu am montat la ExpertDetailing sucursala din Autovit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

Doar atat?

Acum o saptamana am vorbit cu un cineva care si-a pus cu 450 ron pe un superb... :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prefer sa fie geamurile cu tenta din fabrica. Daca nu atunci as pune.

nu cred ca este ilegal atata timp cat .......

Nici soarele nu trece prin ele

post-5732-1243248840_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad de ce tot dau legile astea, cand nimeni nu le respecta. de cand ma stiu, in focsani nu am vazut niciun politist sa opreasca pe cineva din cauza foliei sau sa maraie la ea. si sunt destule masini prin geamurile carora nu vezi nimic. apropo. am vazut in bucuresti o masina non-vag foliata inclusiv parbrizul. nu se vedea nimic prin ele. si era ziua in amiaza mare...cu aia ce fac politistii? :blink: pentru parasolar nu au impus vreo limita?

:offtopic: acum o chestie la care sper sa ma ajutati. am geamurile laterale spate+luneta heliomate, transparenta 35% din fabrica. vreau sa pun si pe fata aceeasi tenta. o folie 50% combinata cu tenta geamului termoizolant poate ajunge la acelasi procent de transparenta?

o zi buna :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ma nu va mai vaitati atat. eu am pe masina 95% si nu am nici un stres. dar pe spate. in schimb pe fata nu am pus pt ca nu ii vad rostul sa pui 30%. mai nou daca nu a-ti vazut au facut destule gafe si in favoarea noastra si aici ma refer la faptul ca motorul deja e piesa de schimb nu-i bai daca nu mai corespunde seria de motor cu ce e in acte si ce mi se pare super tare acu ca nu se mai trece in talonul nou dimensiunile la cauciucuri! schimbati talonul cu cel nou si apoi distractie placuta.. puneti ce roti vreti voi.

si legat de parasolar, legea spune ca la parbrize folia parasolarul trebuie sa nu depaseasca latimea parasolarului masinii..

atata timpt cat aveti omologare la folie pt fata e ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

__Toshiba__

Multumesc tuturor pentru ajutor. In urma sfaturilor voastre :D m-am programat pentru folie 3M sambata. Daca am timp o sa fac niste capturi cu tel, inainte, in timp ce si dupa ce imi monteaza folia, capturi pe care le voi pune apoi pe acest topic.

F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce transparenta ai ales pentru spate si luneta?

Pe fata iti mai pui folie?

Ai optat pentru varianta cu geamurile date jos sau direct pe masina?

Cat te costa toata afacerea?

Intrebari, intrebari, intrebari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

__Toshiba__
Ce transparenta ai ales pentru spate si luneta?

Pe fata iti mai pui folie?

Ai optat pentru varianta cu geamurile date jos sau direct pe masina?

Cat te costa toata afacerea?

Intrebari, intrebari, intrebari...

Salut, nu am ales inca transparenta, voi decide la fata locului intre 20 si 35%, dupa ce voi viziona ceva mostre. Pe fata in faza asta nu imi pun folie (considerentele sunt in principal legate de cost cu toate ca nu e f scump sa pui si pe fata), probabil ca imi voi pune si pe fata ulterior daca masina va arata in perceptia mea 'neterminata sau aiurea'. Din cate am inteles, folia se pune direct pe masina fara a se demonta geamurile. In ceea ce priveste firma si costurile iti voi da un mesaj pe privat pentru a nu fi perceput ca fac reclama.

F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu faci reclama atata timp cat nu spui firma..poti spune costurile poate intereseaza si pe altii..

Te-as ruga sa nu uiti sa faci poze inainte.in timpul si dupa.Multumesc si spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat cea mai inchisa la culoare - pentru protectie solara. Altfel, dai banii degeaba, zic eu. Din masina - afara se vede aproape ca si cum nu ar fi folie, asa ca nu-ti fa griji ca nu se mai vede nimic. Confortul vizual pe timp de noapte, merita toti banii. Eu am pus si pe fata, nu stiu opacitatea, dar mai deschise, tocmai, pentru a nu arata neterminata. vreau sa zic ca se simte diferenta. Am tinut cotul pe usa, si am deschis geamul. Am simtit imediat caldura soarelui. merita si pe fata, dar mai deschise, si pentru a nu atrage atentia politistului. Foarte bine ca ai gasit o firma care nu iti demonteaza usile ca sa monteze folia. Mai apareau si greierasi pe urma.

L.E. bej cu geamuri negre arata bestial combinatia :)

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acceptat sa mi se demonteze fetele de la toate cele 4 usi, am folie pe toate geamurile (fara parbriz :) ) de un an de zile si nu nici cel mai mic greieras. Munca facuta impecabil, de profesionisti, la un pret ceva mai maricel (650lei, dar inainte de criza + ca e ditamai masina) si nu am ce reprosa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acceptat sa mi se demonteze fetele de la toate cele 4 usi, am folie pe toate geamurile (fara parbriz :blah: ) de un an de zile si nu nici cel mai mic greieras. Munca facuta impecabil, de profesionisti, la un pret ceva mai maricel (650lei, dar inainte de criza + ca e ditamai masina) si nu am ce reprosa!

Unde ai pus folia? Vad ca suntem din ploiesti amandoi si vreau sa-mi pun si eu la masina mea. Ce transparenta ai ales? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus folie la Tatarani, in spate la service-urile IVECO.

5% transparenta spate si luneta (autorizata) + 65% transparenta fata (neautorizata).

Alte detalii cere pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. si-a pus cineva sau are cunostinta de folia tip oglinda daca se poate pune autorizata RAR? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

__Toshiba__

Salut,

Astazi dimineata am fost si am montat folia. Mi-am pus doar pe spate folie 3M FX High Performance de transparenta 20 %.

Sunt foarte multumit de modul in care am fost tratat cat si de profesionalismul tipului care mi-a instalat folia. Am inteles ca face masini (folie, polish-uri profesionale etc) si in privat, asa ca i-am luat nr de telefon pentru eventuale colaborari :icon_cool:

De abia astept o zi insorita sa vad ce poate sa faca folia. Precizez ca e autorizata, nu vreau sa ma complic cu spagi etc).

Am promis ca revin cu poze :icon_cool:, asa am si facut (sper sa ma descurc sa le fac upload)

pozele le pun in ordinea:

- inainte, in timp si la sfarsit (in aer liber inca nu am facut deoarece azi am fost in mare graba si a mai si plouat).

Upps: pozele mele au fiecare peste 1 mega, nu stiu cum sa le pun deoarece zice ca nu ma lasa sa pun poze mai mari de 550K - ma ajuta cineva cu un sfat?

As vrea sa le pun pe toate deodata in acelasi loc sa nu fiu obligat sa pun 10-15 mesaje - ma poate ajuta un moderator cu un sfat?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent cat de "autorizata" sau nu este o folie, ea modifica o caracteristica vitala a geamurilor in caz de accident, si anume faptul ca ele se faramatzeaza in mii de bucatele mici, tocmai pt a nu provoca rani prin taiere. Odata aplicata folia, geamurile nu se mai pot sparge in mii de cioburi inofensive, ci se vor forma bucati mari, legate prin folie, adevarate arme.

Un prieten de-a mea a avut un accident naspa, si o fata care statea IN SPATE a fost omorata de o bucata mare de sticla din luneta. Datorita foliei s-a format un triunghi mare, care i-a intrat in cap.

Nu e banc, nu e o parere, nu e o teorie, ci o intamplare adevarata, care a nenorocit mai multe familii si care inca sunt in stare de soc. Folia a curmat viata unei tinere de 20 de ani. Ceilalti ocupanti ai autoturismului (in total au fost 4), nu au patit nimic. Nici decedata nu avea alte rani, doar bucata mare de sticla i-a intrat in cap, undeva prin zona cefei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

__Toshiba__
Salut,

Astazi dimineata am fost si am montat folia. Mi-am pus doar pe spate folie 3M FX High Performance de transparenta 20 %.

Sunt foarte multumit de modul in care am fost tratat cat si de profesionalismul tipului care mi-a instalat folia. Am inteles ca face masini (folie, polish-uri profesionale etc) si in privat, asa ca i-am luat nr de telefon pentru eventuale colaborari :king:

De abia astept o zi insorita sa vad ce poate sa faca folia. Precizez ca e autorizata, nu vreau sa ma complic cu spagi etc).

Am promis ca revin cu poze :D, asa am si facut (sper sa ma descurc sa le fac upload)

pozele le pun in ordinea:

- inainte, in timp si la sfarsit (in aer liber inca nu am facut deoarece azi am fost in mare graba si a mai si plouat).

Upps: pozele mele au fiecare peste 1 mega, nu stiu cum sa le pun deoarece zice ca nu ma lasa sa pun poze mai mari de 550K - ma ajuta cineva cu un sfat?

As vrea sa le pun pe toate deodata in acelasi loc sa nu fiu obligat sa pun 10-15 mesaje - ma poate ajuta un moderator cu un sfat?

multumesc

Later edit: sper ca am reusit :cool: - multumesc pentru hint.

http://img46.imageshack.us/gal.php?g=dsc00512q.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cred ca scopul acestui topic a fost atins ;). Daca unul dintre membrii vwforum doreste sa afle suplimentar fata de informatia prezentata in acest topic, il rog sa imi dea PM.

Rog unul din administratori sa inchida topicul.

Multumesc frumos,

F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate are cineva de dat detalii suplimentare, nu de cerut. De ce sa inchida topicul?

Uite de exemplu, foarte importanta povestirea lui SHARANEL. E bine de stiut si riscurile suplimentare pe care ti le asumi. eu de exemplu am crezut pana acum ca nu poate fi adevarat. Geamul se va sparge la fel ca inainte, in mici bucatele care vor ramane lipite pe folia de plastic. Dar realitatea se pare ca e alta. Bine de stiut! :)

SHARANEL - poate geamul din spate (luneta) nu e securizat ca celelalte. Cineva de la reprezentanta mi-a spus ca ar fi dintr-un plastic, sau ceva mai dur pentru a rezista socurilor inchiderii haionului. ce masina avea prietenul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!