Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Am inteles ca iarna nu prea merg puse folii, pentru ca nu prea se aseaza bine. In cazu' asta ce fac astept pana la vara? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu ii nici o pb daca vrei sa le pui si iarna.Dar sa o faca cineva care se ocupa cu asa ceva (vin incalzite si modelate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus eu iarna si nu am nici o problema.. baietii de la service tre sa o incalzeasca cu un FEON special de putere relativ medie... si nu ai nici o treaba dupa asta.. Succes !!!

P.S: Daca nu reusesti vin-o in iasi ca am o gramada prieteni care pun folie omologata .

Moderator: Renunta la fonturile exagerate si la QUOTE la mesajul anterior. Ai fost avertizat si de catre aryes13 in aceasta privinta.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt pro foliei. si eu intentionez sa imi pun doar ca lipsa banilor ma retine. sper sa imi pun cat mai repede doar ca am o problema....luneta multe zgarieturi...nu foarte adanci. dupa ce pun folie oare o sa arata mai urat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se vede urat dar cand o sa fie f curat o sa se observe putin.. dar prea putin.. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa reusesc sa imi pun luna viitoare, daca imi vand bicicleta;)) . ce parere aveti si de folie pe gemaurile laterale fata. 70% ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am de exemplu pe geamul usilor din spate, geamurile laterale spate si hayon. Este folie llumar si fiecare are lipit un abtibild cu autorizatia RAR.

Pot avea necazuri???

Mentionez pe geamurile din fata nimic.

Apropo pe Dacie aveam si pe fata cu transparanta mai ridicata ca pe spate si am ramas fara talon pana nu am dus un certificat de conformitate cu autorizatie de la RAR de la cel care mi l-a pus. Avea abtibild cu autorizatia dar pe politist il dorea fix in partile tari de abtibildurile mele.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa postul lui "cip_tm" am intrat si eu pe siteul celor de la RAR si am citit. Sper ca am inteles bine... se accepta o folie cu transparenta 75% pe geamurile portierelor fata? Unde mi-am pus eu foliile pe spate mi-au zis ca inainte se putea dar acum nu mai e voie cu nimic pe geamurile fata indiferent de transparenta; alte firme monteaza dar cu 75% transparenta SAU mai inchise "pe raspunderea clinetului" asa cum zic ei. Deci: e legal cu folii 75% pe fata?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut...eu unu' sau colegii avem o parere buna despre folia pe fata 70 %,da' ce parere crezi ca au agentii de circulatie ???

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montata folie llumar spate+luneta 5% transparenta + laterale fata transparenta 73% sau 75% si mereu ma opreste politia la universitate. chiar ieri mi-am luat alta amenda (pt vb la tel) dar mi-a dat`o ca sa nu imi ia talonul. in autorizatie scrie SPATE si LUNETA cu autorizatie. in rest...de fata nu scrie nimic ... imi trebuie neeap autorizatie si pe fata daca am transparenta aceasta ? daca da...unde as putea sa fac rost de autorizatie si pe fata (unde am pus-o zice baiatu ca nu are) , cati bani costa doar autorizatia? ... nu vreau sa`mi puna folia iar...doar sa imi elibereze autorizatia contra cost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam nasoala situatia ta.

Din cate stiu eu (sa ma corecteze cineva daca gresesc) nu se prea dau DOAR autorizatii. Adica fiecare garanteaza pt ceva pus de el, nu pt ceva ce ti-ai montat in alta parte. Deci daca nu cunosti pe cineva la care sa poti apela fara probleme, cam greu sa faci rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pana la urma e voie cu folii pe laterale fata sau nu ?

daca da atunci in ce limita ? 75% ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folie pe fata foarte deschisa, nu iti dai seama ca am folie si am autorizatie pentru ea. eu am pus-o mai mult sa nu imi sparga geamul decat pentru soare fiind asa deschisa (cred ca e 78% llumar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus Llumar omologata cu 5% transparenta laterale spate+luneta si pe laterale fata cu 35% transparenta neomologata.

Mi-au zis baietii de la service ca nu se leaga daca te vad bine prin geam decat in cazurile cand chiar se plictisesc...

am 1.5 ani garantie la decojire si 5 ani garantie la decolorare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat e amenda pt ca nu ai autorizatie?

Am cumparat masina cu folii puse si nu am niciun document. Habar nu am daca a fost vreodata o autorizatie. Pe geamurile din lateral fata se vede ca sunt mai transparente decat pe geamurile lateral spate si luneta. Dar imi e teama de o interogare a politistilor.

Poate ca ar trebui sa fac rost doar de o simpla autorizatie...oare cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sanctiunea pentru folie neautorizata :

- suspendarea talonului

- amenda de aprox 10 pct

Asta am patit eu acum 12 luni , aveam folia autorizata insa nu am avut si hartia respectiva , dintr-un exces de zel pot spune am fost penalizat iar dupa 6 luni de plimbat prin justitie s-a rezolvat totul (in favoarea mea) si pot spune ca am folie destul de inchisa atat pe fata cat si pe spate.

Atunci cand am momtato-o ma costat 550 ron toata masina (acum 2 ani) - vad ca au mai scazut preturile intre timp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar am pe geamurile din spate si luneta cate un sticker mic pe care scrie firma la care au fost puse foliile si ca sunt autorizate RAR. Exista o valabilitate insa? trebuie date jos si puse altele dupa un anumit timp, sau sunt puse pe vecie? Pe geamurile din lateral fata nu am sticker (si sunt mai transparente).

Deci este ok ca nu am hartie la mana dar am sticker pe geam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamurile fata si la mine sunt mai deschise dar tot ne-autorizate sunt.

daca politistii sunt intelegatori scapi fara amenda chiar daca nu ai foaia la tine...

in legatura cu valabilitatea aia cred ca difera de la firma la firma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri. Deci sunt cat de cat in legalitate. Tot e bine :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cel mai rau caz le dai jos.

tot e mai bine decat sa iti ia talonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar si de faptul ..cand vine vremea sa faci manevre cu masina noaptea ... nici in oglinzi nu mai vezi ... ridica multe riscuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1. Clar si de la inceput specific faptul ca folia pentru geamurile din fata nu se omologheaza nicaieri in Romania.

2. Pentru geamurile spate si luneta, indiferent de transparenta, firma care pretinde ca este omologata trebuie sa:

a. poata face dovada ca ai folosit contracost serviciile sale, adica sa elibereze factura si chitanta strict pe procesul tehnologic de "aplicare folie auto";

b. iti lipeasca pe unul din geamuri, intre geam si foile, (sau chiar pe toate 3) un mic sticker pe care este trecuta o serie si un numar, acestea provenind tocmai de la RAR;

c. iti elibereze pe langa chitanta si factura, un certificat cu omologarea RAR, unde ai trecute seria si numarul omologarii.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie firma mi-a elibera doar certificatul de omologare rar cu seria si numarul si firma care a pus folia. Pe geamuri mi-au pus sticker cu 21% pe alea spate si 73% pe alea fatza (care defapt sunt cu folie 50% transparenta). Doar o data m-a oprit politia, dar nu m-a intrebat nimic de folie.

Eu nu inteleg dc nu omologheaza folia fatza din moment ce cea de 50% cum am eu abia se observa, ce sa mai zic de cea de 73% care e "apa de ploaie". Sper sa nu am probleme cu domnii de la rutiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai spus si in alt post, daca politistul TE POATE VEDEA prin folia pusa pe geamurile din fata, te gaseseti intr-o stare de ilegalitate care poate sa fie trecuta cu vederea de catre acesta. Totul e sa nu incerci sa atragi atentia asupra ta, pentru ca la o eventuala oprire si un eventual control, folia inchisa pe geamurile fata este ilegala si poate duce la retinerea talonului.

Ps: eu am transparenta 5% spate si luneta si vreo 30% fatza.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult CT 10 VWP :(

Poate ne intalnim duminica la New Pizzico... S`ar putea sa vin la CT cu pisicutza mea :P [nu garantez :))]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!