Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

andrei.toledo

Salutare tuturor!

Am in plan sa pun folie pe geamuri la masina din semnatura dar sa fie omologata.M-am gandit la o nuanta mai deschisa in genul la 35%.Am vazut pusa folie 35% pe un Passat B5.5 si arata exact cum as vrea sa arate la mine.

Problema este daca pot obtine omologare si pentru geamurile din fata , deoarece nu as vrea sa am probleme cu Politia ?

post-23327-1219214222_thumb.jpg

post-23327-1219214229_thumb.jpg

post-23327-1219214236_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca ai fi citit atent topicul ai fi aflat ca pentru geamurile fata ai nevoie de transparenta de minim 70%

Poti lua o autorizatie si pt folie inchisa pe fata pe "naspa" de la diversi prestatori de servicii insa nu te gandi ca si politistii-s veniti cu pluta...

Vei pierde CI si te vei duce la RAR pentru omologare (care nu va veni decat dupa ce vei scoate foliile de pe fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doamne, dar voi CHIAR NU CITITI CE AU SCRIS ALTII CU 3 POSTURI MAI SUS ?!?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! are cineva vreo poza cu o masina cu 50% transparenta pe fata sau/si pe spate? Ca m-ar interesa si pe mine cum ar arata ;) Va multumesc.

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte putin vizibila diferenta dintre un geam normal si 50%. In masina se va vedea aproape la fel, deci daca le iei pt putina intimitate, nu e cea mai buna alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le iau numai pentru putina intimitate, mai mult pentru esteticul masinii :icon_thumright: daca aveti si o poza ceva va rog sa o atasati :lol: (si cu alte grade de transparenta dar mai mici de 50% adica mai inchise) Va multumesc!

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra la expert detailing pe site ca au un simulator. in functie de cum bate soarele pe masina, in poze iti vor aparea mai inchise sau mai deschise. eu am 20% peste tot, de afara se distinge ceva daca bate soarele pe masina. altfel, trebuie sa te apropii f mult sa vezi in masina. Daca nu le vrei foarte inchise, atunci 35% cred ca e compromisul ideal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cineva, exista folie de culoare verde, imi pare rau ca nu am pus Privacy Glass si as vrea o folie verde pe spate si luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verde ca iarba sau tenta aia verde?

exista si folii colorate si se aduc pe comanda. si dupa cum bine se stie, de obicei ce e pe comanda e mai scump. Cam cu 40-60% fata de unele normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma vrut sa imi pun folie si eu pe geamurile laterale spate si luneta, si ma mai gandisem sa pun si pe fata dar f putin inchise, dupa lungi deliberari, am hotarat ca nu e chiar asa un capat de tara sa le las...normale, oricum geamurile de la cumparare (SH Franta) au o tenta usor verzuie si parca sunt un pic inchise. Lepuneam maimult pt aspect, da am renuntat.

Diferenta vara se vede adica indeparteaza razele solare, dar ce nu cunosc foarte multi posesori de folii...masina parcata cu folie pe ea, in soare puternic mentine mai mult caldura in masina !

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Eu mi-am pus folie pe Passat la o firma din Brasov si mi-au dat hartii de omologare cu semnatura si stampila. Cele de pe fata de pe lateral au 73% transparenta si celelalte au 5%. Mie mi-au spus cei de la service ca sunt cele mai inchise nuante "legale", ca sa zic asa. M-a oprit politia o data sau de 2 ori, dar nu s-a legat nimeni de folie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da .. expertdetailing iti da pe fata maxim 75% transparenta pe fata si 5% pe spate, ce e mai putin de 75% pe fata nu iti da autorizatie. Dar e prea putin pt mine pe fata 25% "intunecat" ca sa zic asa :( adica la 75% transparenta se vede cam tot, ca si cum n-ar fi folie :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Da ,si mai este ceva referitor la ele.Dca treci granita mi se pare ca sunt interzise.NU stiu sigur daca ai decat pe spate sau si pe fata.

nu sunt interzise ... decat daca ai pe fata folie neagra :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu...am fost oprit pe alte meleaguri,m-au intrebat de ele,le-am aratat hartia aia de la rar si ...gata! Si am folie si pe fata(dar nu neagra :frigbaitata: )!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa si pe mine niste preturi pt folie aplicata pe un variant,sau daca e cineva din Piatra Neamt sau Bacau care cunoaste ceva ateliere si are ceva recomandari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am stat in dubii daca sa imi aplic si pe geamurile fata folie si...am aplicat 50% si pe spate 5%.Sunt foarte incantat si nu te deranjeaza la nimic plus ca arata super masina cu folie.Daca o sa am probleme cu cei care ne dirijeaza o sa va anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles foarte clar, ai aplicat folie cu grad de opacitate 50% pe fata si 5% pe spate?! ^_^ Nu ar fi fost mai bine invers (sau nu am inteles eu bine, desi cam asa rezulta din post-ul tau)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foliile nu au cum sa fie interzise atat timp cat exista ionizare si aia nu prea poate fii interzisa, desi Romania e tara tuturor posibilitatilor si RAR-ul e mai tare decat orice constructor de masini german sau alta natie.Deci ce am aflat eu foliile alea cu opacitate 30% nu se mai pot pune pe masini gu geamuri in tenta fumutie verde sau alte culori.Se omologheaza 25% pt fata. Numai firmele pot pune folii omologate, adica degeaba iei tu folie Llumar sau altceva pt ca nu e buna.Dupa ce firma care monteaza foliile iti da toate actele te duci frumos la RAR si astepti pana te-or primi la omologare.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu stiu exact ce ii 5% dar cred ca ii gradul de vizibilitate din exterior.Deci eu am pe spate cele mai negre adica 5% si pe fata am 50%.sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ai zis bine :)) Poti sa atasezi o poza cu masina cu folia pe ea ? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt pozele.

Acestea sunt pozele.

post-14493-1223225952_thumb.jpg

post-14493-1223225972_thumb.jpg

post-14493-1223225992_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Eu mi-am pus folie pe Passat la o firma din Brasov si mi-au dat hartii de omologare cu semnatura si stampila. Cele de pe fata de pe lateral au 73% transparenta si celelalte au 5%. Mie mi-au spus cei de la service ca sunt cele mai inchise nuante "legale", ca sa zic asa. M-a oprit politia o data sau de 2 ori, dar nu s-a legat nimeni de folie.

la ce firma ai pus ? poti fii mai explicit te rog frumos ca m-ar interesa si pe mine si daca sunt firme si in brasov care pun folii si fac lucruri de calitate e ok

ca o parere persoanal, pe simulatorul ala de pe http://www.expertdetailing.ro/sml/sml.php?c=gr ...sincer pe fata ca alegi FARA sau 70% transparenta e tot aia, adica nu se schimba deloc modelul respectiv de automobil din poza ...

Eu am vazut la cineva care are masina de peste 3 ani si nu l-a luat nimeni la rost vreodata folie cu transparenta:

fata: 35% transparenta

spate: 20% transparenta

luneta: 30% transparenta

...masina lui e de de culoare visinie si sincer, arata SUPER... si de m-am gadit sa-mi pun si eu al fel ca el, ca m-am suit la el in masina de vreo cateva ori si niciodata nu am observat diferente mari de vizibilitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
sincer pe fata ca alegi FARA sau 70% transparenta e tot aia, adica nu se schimba deloc modelul respectiv de automobil din poza ...

Poate schimba, poate nu... insa trebuie luate in calcul si proprietatile antiefractie ale foliei :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva ceva se intuneca si combinat cu folie f inchisa pe spate, apare un efect de umbra in toata masina. asa oricum tot se vede ceva, nu prea ai ce sa faci. noaptea 5% ala e criminal, nu vezi absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!