Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

am inteles ca cele ionizate se pot curata f usor cu un spray... probabil costa si ala...

daca cineva stie ceva mai bine, sa zica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sunt foliile astea autorizate dar eu am vazut folii FoliaTec si mi-au placut foarte mult. Cum as putea sa-mi pun astfel de folii si sa fie autorizate. De unde stii ca o folie e autorizata sau nu? Are ceva pus pe folie? Daca ma duc cu folia asta la baietii care monteaza foliile autorizate, mi le monteaza? Nu poate sa imi dea o hartie pe folia FoliaTec?

<{POST_SNAPBACK}>

Nici o firma nu iti da autorizatie ,daca te duci tu cu folia ta.

Intamplator ii vand tel unui baiat de la expert auto,locul care mi-am montat folia.Din cei 6,400,000 lei pe care i-am platit pt folie,folia facea cam 1,5 mil,restul costa autorizatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o firma nu iti da autorizatie ,daca te duci tu cu folia ta.

Intamplator ii vand tel unui baiat de la expert auto,locul care mi-am montat folia.Din cei 6,400,000 lei pe care i-am platit pt folie,folia facea cam 1,5 mil,restul costa autorizatia.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am gasit folie Llumar autorizata la 4,4 mil,la Cara Protekt...zic ca e pretul cel mai bun.

Inainte sa iti lipeasca folia, iti pun un sticker in interiorul geamului cu tipul de folie ,transparenta si (asta nu stiu sigur) firma care a montat-o...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca cele ionizate se pot curata f usor cu un spray... probabil costa si ala...

daca cineva stie ceva mai bine, sa zica...

<{POST_SNAPBACK}>

eu nu am auzit de asa ceva....cine ti-a spus???? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu geamurile ionizate pot reveni la "froma originala" numai ducandu-te la cei care le-au "colorat".Aici le baga din nou in cuptor si .....ma depaseste faza.Ideea e ca nu exista sprayuri sau alte chestii pt ca geamul isi schimba propietatile nu este vospit sau i se aplica ceva pe el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca in Bucuresti nu stim pe nimeni care sa monteze astfel de folii, de ea, ce sa zic, intr-adevar cind m-am suit la tine in masina in seara aceea nu mi-a venit sa cred cum se vede prin ea si cum arata :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

in targ la vitan, sunt unii care monteaza folie 3M la 70 euro mp. iti dau si autorizatie ptr ele. am facut proba cu doua masini identice, una cu folie turceasca si cealalta cu folie 3M. diferenta e mai mult decat vizibila.

-pe folia 3M exista ca un filigram care se vede din loc in loc cu sigla "3M"

-folia turceasca se aplica cu apa, pe cand cea 3M cu feonul.

-folia turceasca are niste mici diferente de culoare prin ea si o tenta albastruie sau rosiatica pe cand cea 3M e spre verzui

-noaptea se observa cel mai bine diferenta cand privesti in oglnda retrovizoare

-ptr geamurile de pe fata, folia trebuie sa fie TRANSPARENTA 70%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi indice vreo firma in Timisoara pentru folie si de la care sa primesc si autorizatia necesara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma insel dar eu stiam ca TOATA folia care se pune pe masina trebuie sa aiba transparenta de 70%. Cred ca folie 3M ar trebui sa fie si in mai multe nuante. Pana si cea turceasca are nuante diferite. Daca e verzuie nu cred ca imi pun vreodata (urasc folia verzuie!). Chestia cu lipitul cu apa se aplica la orice folie. E o metoda de aplicare a foliei. Unele folii (FoliaTEC de exemplu) vin cu o sticluta mica de substanta care se dizolva in apa si se vaporizeaza pe folie si geam pentru a forma o pelicula fara bule de aer. Mai sunt unii care folosesc tot felul de solutii in apa care sa faca si spuma, sa se formeze mai bine pelicula. In momentul in care folia e pusa pe geam cu o racleta se scoate apa/spuma dintre cele doua suprafete iar lipiciul isi face aderenta. De asemenea apa/spuma ajuta la mici modificari: daca ai pus gresit folia, nu ai pozitionat-o bine poti sa o mai dai jos si sa o pui din nou fara nici o problema. Uscatorul se foloseste pt evaporarea restului de apa/spuma care se aduna la colturi si totodata jetul cald de aer inmoaie folia devenind mai flexibila pentru a o oferi o aderenta mai buna.

Daca cineva stie mai multe sa ma corecteze linistit...

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin... si te corectez... folia 3M se pune cu feonu fara apa. de aceea e singura care permite aranjarea pe lunete cu o curbura accentuata fara a fi nevoit sa o puna din bucati sau sa o cresteze ca sa nu faca cute. efectiv se lipeste la cald.

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e exclus. Nu am avut de-a face cu folie 3M si nu am vazut cum se monteaza aceasta folie. Am lucrat in domeniul grafica si stiu cam cum se lipesc foliile... Chiar as fi curios sa vad cum se lipeste folia 3M. Foenul se foloseste pentru a face folia mai maleabila, sa poata urma curbura lunetei... Totusi, mi se pare ciudat ca se lipeste "pe uscat". Intr-adevar, se poate lipi si asa dar e ceva mai dificil... mai ales la bule.. Sper sa am ocazia sa vad cum se face.. Chiar m-ai facut curios... :offtopic: :offtopic:

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu va intreb ceva, la O 1 tre sa-mi scoata luneta sa aplice folia? Se scoate aia? pare lipita si n-as vrea s-o dezlipesc.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luneta nu se scoate,doar geamurile laterale se scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu va intreb ceva, la O 1 tre sa-mi scoata luneta sa aplice folia? Se scoate aia? pare lipita si n-as vrea s-o dezlipesc.... :)

<{POST_SNAPBACK}>

Pt folie nu iti da jos nimic, totul se face pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde. Sunt care iti pun folia fara sa-ti dea jos geamurile. Parerea mea e ca pt un rezultat bun e bine sa dea jos geamurile care sunt mobile (cele pe care le deschizi). Se poate monta folia mai bine si face si aderenta mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt folie nu iti da jos nimic, totul se face pe masina.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu dau jos geamurile cei care monteaza "musama" in tirg la coltu strazii.

Cei din Pipera care monteaza folie Llumar,dau geamurile laterale jos,ca sa poata sa monteze pina la margine.

Luneta avind marginea aceea neagra,nu se demonteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dau jos geamurile cei care monteaza "musama" in tirg la coltu strazii.

Cei din Pipera care monteaza folie Llumar,dau geamurile laterale jos,ca sa poata sa monteze pina la margine.

Luneta avind marginea aceea neagra,nu se demonteaza.

<{POST_SNAPBACK}>

Viorel cine este meserias pune folie fara sa dea geamurile jos ,sa crezi tu ca ii las sa imi dea la masina noua geamurile jos .

Dar fiecare cu parerea lui.

Rudol daca vrei sa pui folie bine si garantie 5 ani mergi la www.expertauto.ro,

nu pe la garaje din fel si fel de cartiere care azi sunt maine nu mai sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum poti sa pui folie pe marginea geamului care e ascunsa in use sau in sina in care culiseaza ? O teleportezi ? :)

http://www.folie.ro/index.html

http://www.cara-folie.ro/

Firma de mai sus ofera 5 ani garantie,ofera si autorizatie de circulatie de la politie si de la RAR.

Ei au montat pe masinile de la Guvern si au avut tupeul sa le dea geamurile jos :P

Corsarul si-a pus folie la ei si inca ii functioneaza geamurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.expertauto.ro - la astia ma duceam si eu sa-mi pun. Daca nu deveneam tatic intre timp ;) . Orice ai zice tu, ce daca-s masini de la guvern, ce-s ale lor? II doare in palarie pe aia de la guvern daca le da jos geamu` sau nu. Oricum cumpara alt Audi a6 daca nu mai merg geamurile :banghead: . Eu unul nu vreau sa mi se dea jos geamul. E optiunea mea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-a oprit un nene de la circulatie;am ramas fara talon si i-am zis :Pai daca aveam folie autorizata RAR?

-Scrie undeva ca ai voie cu folie? -nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-a oprit un nene de la circulatie;am ramas fara talon si i-am zis :Pai daca aveam folie autorizata RAR? 

            -Scrie undeva ca ai voie cu folie?    -nu

<{POST_SNAPBACK}>

de ce i l-ai dat frate ??... ;) asa am patit si eu si m-am ales doar cu o amenda de 25o.o0o lei pt. k nu "aveam" talonul la mine....si faza tare stii care este: in talon aveam si asigurarea obligatorie,deci am scapat super ieftin,nu??..cine stie,poate nu a vrut sa se mai complice....... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul sunt de acord sa fie interzise, mai ales cele cu transparent ff mica. nu de putine ori am ajuns la p-ta victoriei de ex. unde ai "cedeaza trecerea" si sunt 3-4 benzi si nu vezi nimic sa te asiguri ca cel de langa tine e iesit cu juma' de masina in fata ta si are folii de neam prost. la fel si cand ai unul din asta in fata, pur si simplu nu mai vezi ce are el in fata, trebuie sa te bazezi exclusiv pe reflexele tale si pe luminile aluia de pe frana...

asadar am votat "DA".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul sunt de acord sa fie interzise, mai ales cele cu transparent ff mica. nu de putine ori am ajuns la p-ta victoriei de ex. unde ai "cedeaza trecerea" si sunt 3-4 benzi si nu vezi nimic sa te asiguri ca cel de langa tine e iesit cu juma' de masina in fata ta si are folii de neam prost. la fel si cand ai unul din asta in fata, pur si simplu nu mai vezi ce are el in fata, trebuie sa te bazezi exclusiv pe reflexele tale si pe luminile aluia de pe frana...

asadar am votat "DA".

<{POST_SNAPBACK}>

Si daca langa tine la stop e un Kangoo de marfa sau un Caddy de marfa care nu are geamuri lat spate??????????????????? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL

nu am zis ca trebuie sa fie toate masinile transparente :lol: normal ca se intampla sa stai langa sau dupa microbuze sau utilitare din astea dar gandeste-te cum ar fi daca ar avea toti folii pe geam sa nu vezi nimic de ele...

e parerea mea si dincolo de fitze ma gandesc la un mod de a indulci viata soferului de dimineata in orasele aglomerate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca langa tine la stop e un Kangoo de marfa sau un Caddy de marfa care nu are geamuri lat spate??????????????????? :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

E, atunci e un motiv intemeiat nu o fitza care reduce siguranta rutiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL

nu am zis ca trebuie sa fie toate masinile transparente  :lol:  normal ca se intampla sa stai langa sau dupa microbuze sau utilitare din astea dar gandeste-te cum ar fi daca ar avea toti folii pe geam sa nu vezi nimic de ele...

e parerea mea si dincolo de fitze ma gandesc la un mod de a indulci viata soferului de dimineata in orasele aglomerate.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu sunt de acord cu folie,dar nu pe geamurile din fata....Adik cum e legal..transparenta 35 % spate (parca) sau 30 % ,nu stiu care din ele si 70 % fata,adik ceva de genul geamurilo cu tenta verzuie,dar mai inchise un pic,ca la clio extreme,daca stiti...

Legat de folia neomologata nu sunt de acord pt ca nu se vede bine in nici o dir ,adik nici de afara inauntru si nici invers...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!