Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Da toate geamurile au o mica tenta.Si cu folia pusa o sa se inchida mai mult decat trebuie.Eu o sa dau folia jos de pe fata pentru ca e deja prea mult sa dau 300 ron amenda de fiecare data cand ma opreste politia.Cand mi le-am montat am hotarat sa-mi pun 50 % pe fata cum am avut la fosta masina ca nu se vedea ca am folie dar la asta de acum tenta din fabrica este mai inchisa decat la cealalta plus ca tot interiorul este negru fata de gri deschis cum era la cealalta si iese in evidenta folia.

Valentin deja ce spui tu cu fals si uz de fals mi se pare exagerat pentru ca nu tu ai montat folia ci o firma si chiar daca ai montat-o tu nu au cum sa dovedeasca asta.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a cam venit timpul ca si noi soferii romani sa ne invatam sa respectam codul rutier. Nu prea mai "tine" - mai peste tot sunt camere de supraveghere, radare etc. Nu am inteles niciodata motivatia montarii foliilor pe geamuri. Mai ales daca geamurile sunt din fabricatie verzui si te protejaza suficient la razele puternice ale soarelui. Vor sa se ascunda de cineva in masina? Ori poate doresc sa nu vada mai nimic noaptea, cand dau in marsarier, pana la intalnirea cu vreun stalpisor/teu metalic... :offtopic: Daca as monta folii as avea senzatia ca sunt soferul cuiva care sta in spate si nu doreste sa fie vanat de paparatzi. Ori transport un cuplu care filmeaza un film xxx. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the one - stii faza aia cu necunosterea legii nu te scapa de consecintele ei? ei bine, daca o firma iti monteaza folie de 50% (ca sa nu zic mai mult) si iti da autorizatie de 70% ei fac un fals si incalca legea. tu folosindu-te de acel lucru faci uz de fals.

Mai pe larg: autorizatia de montare si omologarea sunt chestii diferite. O firma poate sa fie autorizata sa monteze folii dar sa monteze chinezisme ordinare. Esti in afara legii. La fel, te poti duce la o firma sau la un prieten si iti monteaza folie omologata. Esti in afara legii. Ca totul sa fie ok, tb sa iti pui folie legala si pe fata, la o firma autorizata, cu folie omologata.

@victor - daca ai fi putut merge pe soare 1 sapt cu folii de 20% pe fata si apoi fara, iti zic ca ai vedea de ce e bine. Sau ca e descurajanta uneori pentru hotii/drogatii ce sparg masini. Plus o protectie a tapiteriei si a elementelor din masina. Dezavantajele sunt scaderea vizibilitatii noaptea. Si nu neaparat in spate, unde oricum e greu sa observi un teu sau stalpisor pe timp de noapte si fara ele, ci la viraje stanga dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folia in limite legale fata+spate nu te deranjeaza deloc ... pe mine unu nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Nu stiu ce sa mai cred. Un prieten si-a adus un Passat din Germania si are folii inchise pe toate geamurile, cu sticker intre geam si folie. Nu a avut probleme niciodata, i-au dat RAR-ul la inmatriculare, nu amenzi - nu nimic.

Cred ca e chestie de bafta mai mult. Oricum dupa ce imi pun folie o sa tin in masina si un extras din regulamentul RAR, sa nu ma frece ca trebuie trecuta in talon sau alte rahaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vorbit si cu cineva la telefon si mi-a confirmat faptul ca nu mai este legala nici un fel de folie pe fata nici macar cea de 20%.Deci practic si cei care avea cea autorizata pe fata vor fi nevoiti sa o dea jos.Asta e cat a tinut treaba a tinut.Acum deja nu mai merita la un minim de 270 de ron de amenda pentru folii pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel cineva fiind unu care avea legea in fata si iti citea din ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ordin nr. 2132/2005 din 08/12/2005

pentru aprobarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1160 din 21/12/2005

Actul a intrat in vigoare la data de 01 ianuarie 2006

Reglementare din 08/12/2005

privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere - RNTR 7

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1160 din 21/12/2005

Actul a intrat in vigoare la data de 01 ianuarie 2006

CAPITOLUL IV

Condiţii constructive privind autovehiculele complete sau incomplete, destinate circulaţiei pe drumurile publice, av

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legislatia exista, dar nu sunt cei de la RAR destul de inteligenti s-o aplice, sau s-o aplice intr-un mod unitar. De-aia nici nu se pot comanda masini cu geamuri tip privacy glass si pe fata. Cand se vor omologa si la noi primele tint metere s-a terminat smecheria.

Probabil vanatoarea celor cu folii si xenoane pe far cu oglinda va fi urmatoarea miscare, deja daca te uiti pe strazi ai impresia ca jumate (cel putin) sunt pesti sau interlopi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iau amenda pt geamurile fata care nu sunt omologate o sa dau jos foliile si imi iau din piata cu 30 de lei.

le dau jos de cate ori o sa fiu oprit si scap ieftin:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa dai o raita prin piata sa iti iei folii (pentru ca, nu e asa, sunt la fel de calitative ca cele omologate), te duci pe la rar sa iti iei talonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stecheru eu asta am aflat nu mai ai voie deloc nici pe laterale fata si cu atat mai mult nu pe parbriz.Tu stiai ca geamurile au tenta din fabrica?Deci cu folie cu tot pot depasi usor 30 %.Nu ca as fi vazut Passat-uri si Loganuri de politie cu cele mai inchise folii si pe fata.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheOne06 - Da stiam, eu am geamurile inchise "din fabrica" si n-am unde sa mai pun si folie.

Iar ce ai aflat tu, probabil o fi vreo propunere de modificare, dar atata timp cat nu e publicata in MO, nu se aplica.

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista autorizatie pentru folii aplicate pe laterale fata. de nici un fel. si in nici un caz pentru parbriz. in schimb pe laterale spate si luneta poti pune cat vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hy boys.

Intrebarea mea este : daca am folie pe geamurile din spate si luneta,pot sa pierd talonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai oglinda lateral dreapta, nu :icon_thumright:

vezi paginile anterioare; problemele apar in cazul foliei aplicate pe laterale fata si...parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine da folia jos? O firma care pune folii sau se pot da jos de catre oricine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hy boys.

Intrebarea mea este : daca am folie pe geamurile din spate si luneta,pot sa pierd talonul?

pe geamurile laterale spate si luneta poti sa ai si tabla daca vrei :D ... asa au dubele de ex :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine da folia jos? O firma care pune folii sau se pot da jos de catre oricine?

Mana omului, ajutata de un spray de geamuri cu un pic de amoniac alimentar dizolvat in compozitie. Incepi cu un varf de cutter, o lama, ceva, si pulverizezi solutie in despartitura si lasi un pic sa patrunda. Continui din aproape in aproape.

Mazga aia de la lipici care ramane in urma o iei cu alcool tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat singur folia dar a ramas lipici pe tot geamul inclusiv pe partile neaccesibile cum a fi marginile geamului unde nu ai cu ce sa cureti decat sa dai chederele si fata de usa jos.Eu am fost la cei unde am montat foliile,mi-au scos geamurile si le-au curat.Au iesit super si m-a costat 60 de ron toata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TheOne, ti-ai dat jos doar foliile de pe lateral-fata sau toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pe lateral fata.Restul sunt ok cu omologare.Daca ma apucam eu sa le dau jos cred ca dura cel putin 4-5 ore si mai rupeam si cateva prinderi de la fata de usa.Asa a durat 1 ora maxim si s-au inlocuit de baieti prinderile rupte :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma e voie cu folie doar pe geamurile laterale spate si pe luneta? Nu stiti cumva Priivacy glass-ul de la vw/audi ce transparenta are? M-ar interesa sa imi pun folie, dar ceva care sa fie cat mai aproape de original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 ani mi-am pus singur folie, cumparata din bazar, ieftina, prima data a iesit groaznic, a doua oara mai bine, a treia oara perfect, imi facusem si o macheta de carton sa tai folia pe dimensiune ca oricum folia era ieftina si aveam chef de joaca

la un mom dat m-au oprit politistii ca cica circulam prea repede, asa dupa ochii lor ca radar nu aveau, asa ca m-am luat la cearta cu ei si ei s-au luat de folia mea, si atunci am dat-o jos pe loc de fata cu ei, si asa o pusesem eu super usor si ieftin, si de dat jos s-a dar foarte usor, nu au ramas lipici sau nimic altceva pe geam, dupa aproximativ jumate de an, deci nu era chiar proaspata

sa inteleg ca cu cat folia e mai buna cu atat raman urme mai greu de curatat cand scoti folia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e si ideea.Daca era folie din targ o dadeam jos foarte usor si fara sa ramana urme.De obicei folia de targ ieftina este casanta si se rupe in bucati.Llumar-ul pe care l-am avut pa fata am dat-o jos dintr-o singura bucata cu toate ca era bagata vreo 5 cm in interior unde nu aveam acces,plus ca a fost pe masina un an si nu avea nici macar o zgarietura,si folosesc geamul intens fiind fumator.Mentionez ca nu am incalzit-o cu nimic inainte sa o dau jos.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!