Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Am vazut la un coleg vwforum din Piatra cum arata autorizatia pentru folie pe hartie. Cum am spus , eu nu am decat stick-uri pe geam. La inceput eram un pic paranoic...sa nu am probleme..dar mi-a trecut :blink:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
1. Clar si de la inceput specific faptul ca folia pentru geamurile din fata nu se omologheaza nicaieri in Romania.

Te contrazic. :)

Asa arata certificatele de omologare emise de catre Expert Detailing, atat pentru folie fata cat si pentru spate.

s4jo7qg4j0di4d5unla.jpg

cuhm0gn7zlo9q0i6hye.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cam asa arata si a meu.

prostia celor de la firma e ca pe spatele autorizatiei scrie ca pe geamurile laterale fata am pus folie neomologata pe raspunderea mea:|

mai bine nu scriau nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect RAZVANE, dar 75% transparenta fatza e apa de ploaie sau folie incolora.

Totusi contrazicerea ta, strict teoretic, este justificata.

Pentru ca PRACTIC cei care vor sa isi puna folie pe geamurile fata, se gandesc la omologarea unui tip de folie mult mai inchisa, lucru IMPOSIBIL IN ROMANIA.

;)

@Bronzatul - nu stiu de ce ii dai dreptate totala lui Razvan, pentru ca tu TOT nu ai omologare pe geamurile fata. Ii poti da dreptate doar in ceea ce priveste asemanarea dintre omologarea de pe geamurile spate si luneta.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am llumar 5% pe spate+luneta si 77(cred)% pe laterale fata (transparenta) si la un control trafic saptamina trecuta au fost multumiti (RAR si politia) cu hartia data de cei care mi-au montat-o (iasi). Cit priveste antiefractia, anul trecut cind a intors unul un tir, un colt din spate al semiremorcii mi l-a bagat prin geamul soferului. Folia SOLARA a tinut destul de bine cioburile care nu s-au desprins.... pracic geamul spart a ramas dintr-o bucata; deci are o oarecare rezistenta, cred ca daca incerci sa spargi geamul te lasi pagubas ca nu poti s-o faci prea repede

Modificat de Gabriel DIACONU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Folia SOLARA a tinut destul de bine cioburile care nu s-au desprins.... practic geamul spart a ramas dintr-o bucata; deci are o oarecare rezistenta...

Acelasi lucru il stiam si eu, ca geamul ramane lipit de folie si nu cade in interior.

Daca nu ma insel, cateva pagini inapoi, a mai fost o discutie legata de aceste aspecte si s-a ajuns la aceeasi concluzie: ca folia solara ajuta, dar nu inlocuieste folia antiefractie.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten de-a meu a avut un accident nasol in urma cu un an, au fost 4 persoane in masina, si trei dintre ocupanti nu au patit nimic, dar a patra, o fata care statea in spate A MURIT din cauza foliei, mai exact s-a spart (si) luneta dar din cauza foliei nu s-a transformat in cioburi mici, asa cum este ea proiectata, ci s-au format bucati mari de sticla, iar una mare, in forma de triungi, a intrat in capul fetei, a ajuns in creier, si in 10 zile A MURIT.

Ganditi-va si la acest aspect inainte de a va pune folii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri mi-am luat amenda in zona garii de nord pt foliile pe fata desi am autorizatie pe care am prezentat-o agentului (a zis omu ca pt el nu are nici o importanta autorizatia) !!! nu le-am dat talonul stiind ca o sa mi-l retina . am primit 540 ron pt folii + 300 ron ca nu aveam talonul ! nu am semnat procesul verbal si le-am zis sa mi-l trimita acasa ca sa il contest ! din cate vad un coleg de pe pagina 2 a avut acceasi problema si a scapat...

Modificat de primaru88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce transparenta ai pe geamurile fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

73% transparenta pe geamurile laterale fata . autorizatie pt 70% transparenta ... deci sunt sub ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte aiurea, normal nici nu trebuia sa comenteze din moment ce ai trsparenta aia si mai e si omologata, acte tot !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm .. deja incep sa ma sperii cu foliile astea .. si ma batea gandu sa pun si eu ... acum sunt in dubii .. si am mai auzit ceva .. singura folie autorizata e cea trecuta in talon .. asa mi-a zis un politist :)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ar fi mai simplu cand te opreste gaboru` sa dai geamurile de pe fata jos (sa le deschizi la maxim)? eu asa fac.... oricum daca vrea gaboru sa te faca te face si cu autorizatia ta cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL, hai ca vara le mai dai, dar iarna ce faci? Stai si ingheti in masina pana se uita un politist in acte? + ca pare cam suspect sa le lasi pe amandoua, nu? :Driver:

Vara in schimb chiar cred ca merge..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum faza asta depinde de mai multi factori....dar sincer tu ce ai alege intre retinerea talonului , amenda sau sa dardai 10 minute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sergiu.B in conformitate cu noile norme pe talonul nou nu apar o gramada de chestii, de ex dimensiunea anvelopelor...crezi ca o sa fie trecute foliile? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te opresc gaborii pt folii (din spate) si tu ai geamurile deschise in fata...o sa te puna sa ridici si geamurile laterale fata...deci nu faci nicio treaba daca le lasi cand te opresc :) ... in legatura cu ce zice FX ... la golf 5 sunt geamuri termoizolante??? nu am observat nicio tenta de culoare pe ele inainte sa pun folia si stiu ca astea se comanda separat (privacy glass) sau ceva asemanator(alea au tenta verde)... oricum o sa contest amenda si o sa sustin abuzul gaborilor + ca au incercat sa ma intimideze cu faze de genul "mai baiete ...am ars un deputat de 7 ori , a 8-a oara si-a dat jos folia" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate au. Cred ca si versiunea entry level de Fabia sau de Polo tot au geamuri verzui. Pana si Loganul meu are, si asta nici de discuri ventilate n-a auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema mea despre care discutam mai sus...ca am stickerul de autorizatie RAR pe geamuri dar nu am autorizatia pe hartie. Am dat telefon la firma care a pus folia (era numar pe sticker) si mi-au spus ca o sa imi dea hartia din nou, dar vrea sa o vada pentru ca sa se asigure ca e facuta de ei (cica s-a intamplat sa fie autorizatii contrafacute) si ma cheama la Bucuresti. Pana in mai cand am drum la Bucuresti sper sa nu ma opreasca politia pentru folie :-s. Si nici parca nu as face un drum la Bucuresti special pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu trimiti o poza a masinii, apoi a foliei cu stikerul, a contractului de vanzare-cumparare, si am vazut ca ai poze si cu ea inainte sa o inmatriculezi, deci cu numarul vechi.... asa ca... te-ar scuti de un drum la Bucuresti :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat acum 2 zile amenda 270 Ron si mi s-a retinut talonul pentru folie 60% transparenta.Curiozitatea mea este daca mai este valabila omologarea foliei de 75 % transparenta pentru fata.Am gasit o posibilitate sa iau doar omologarea pentru 75 % transparenta si banutii de pus in geam si sunt curios daca mai au ce comenta chiar daca folia de pe fata e mai inchisa umpic decat cea omologata pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai spus-o si o repet pentru ca vad ca unii nu citesc: foliile autorizate si omologate in romania trebuie sa aibe minim 70% transparenta. Pentru cei ce nu stiu, la acest nivel de transparenta, nu se cunoaste ca ai folie pe geam. Repet, nu se cunoaste. Puteti avea sute de bani si hartii ca aveti 70% dar voi sa aveti 50%, daca se vede cu ochiul liber ca ai folie pe fata ESTE ILEGAL. Pe langa faptul ca iti iei amenda ca cel de mai sus, te mai pot baga la fals si uz de fals.

Modificat de Valentin M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Valentin M. are dreptate. Subscriu in totalitate postul sau. Detalii gasiti si pe site-ul RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca pun folie pe fata legala...tot nu sunt in regula daca pun aia aparatul minune (geamurile au o tenta verzuie) ,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!