Jump to content

Boxe Golf IV


nelro
 Share

Postare recomandată

Ceva,ceva pe aici gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce parere aveti de difuzoarele MTX THX653? intentionez sa le montez pe spate, in conditiile in care pe fata am OEM, iar HU am model cd player vw. rcd 200 mp3.

post-81249-0-48684300-1315254652_thumb.j

acestea sunt difuzoarele.

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/MTX_Audio/THX653/

Modificat de life-trekker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hai ca am masurat distantierele originale, de G4 - au 4 cm.

4cm grosime,diametru interior 16,5cm cred si diametru exterior ? 17cm ;17,5cm ? vreau sa le fac bine din prima ,

sa nu desfac de doua ori.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi PM...ca sa nu uit , si pe seara iti masor tot....fata de usa, boxa, tot....ca sa faci un sablon frumusel.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hai ca am masurat distantierele originale, de G4 - au 4 cm.

4cm grosime,diametru interior 16,5cm cred si diametru exterior ? 17cm ;17,5cm ? vreau sa le fac bine din prima ,

sa nu desfac de doua ori.

mersi

Vezi aici link poate te ajuta cu ceva la montaj.

Pe G4 poti sa pui un set de inele de MDF de 16 mm merg fara probleme.

Sunt anumite difuzoare care necesita cate 2 inele pe usa adica 32mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi , dar intre timp am gasit difuzoare originale g4 cu tot cu inele dar din cate am inteles pe spate nu ar mai fi necesar si montarea distantierelor,mai ramane desfacutul tuturor plasticelor :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nacrabu, daca le-ai cumparat pe cele OEM, nu mai ai nevoie de distantiere....sunt incorporate pe ce ai cumparat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi sau la dezmembrari ai gasit?

toate cele bune

de la cineva de pe forum le-am luat ,astept sa le primesc

Nacrabu, daca le-ai cumparat pe cele OEM, nu mai ai nevoie de distantiere....sunt incorporate pe ce ai cumparat tu.

stiu ,dar din cate am inteles pe spate (acolo le pun)nu ar mai fi nevoie de distantiere pentru ca nu coboara geamul asa jos

post-37121-0-45623700-1317185339_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele care le ai tu (cele OEM, pe care le-ai dat jos de pe usile fata) au deja acele distantiere.

..... sa revenim, distantierele au 2 functii, la masinile noastre

- 1. "arunca" boxa in afara interiorului usii, pt ca macaraua sa aibe loc sa culiseze (la usile spate nu intervine aceasta problema)

- 2. aproprie boxa de plasa de pe fata de usa de plastic - unde, impreuna cu inelul de cauciuc care vine pe ele, asigura propagarea sunetului in exteriorul fetei de usa si nu in interiorul acesteia.

Spor la montaj ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Mi s-a dus si mie o boxa originala de la usa pasager fata.

Oare as gasi undeva carcasa de plastic in care e integrata boxa daca mi-as lua o boxa aftermarket?

Sau ar trebui sa caut tot pe original?

Astea sunt cele originale:

photo0033em.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

photo0034is.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se gasesc. Se numesc adaptoare. Uite unele bune, din MDF http://www.be-loud.r...t-Bora_M702319/

Poti alege si de plastic...vezi ca au de toate pe acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi florin de informatii...la reprezentanta mi-a dat un pret de 211 Ron...momentan m-am decis sa mai caut prin dezmembrari poate gasesc ceva functional ...intre MDF si plastic care e mai ok ca si adaptor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales MDF ... si le-am facut singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in cele din urma mi-am gasit o boxa la dezmembrari cod (1JO 035 411D) insa am observat ca difera si codul si firele cum sunt prinse...

boxa dezmembrari :

boxadez.th.jpg

vs

boxa veche

boxaveche.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios ,dupa ce le-ai montat ,cum se aud nu ai diferente intre ele ,la bass ma refer te intreb pentru ca am pus si eu pe spate boxe sh originale fara condensatorii aia si zici ca in spate am niste jamaicani care bat tobele ,pe cand cele de pe fata se aude foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt boxe care au condensatorii de filtrare pe difuzorul de bass, si altele care il au pe difuzorul de inalte. De aceea, cand se cumpara pereche (de pe aceeasi masina) e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi - am montat boxa si se aude ok...intr-adevar parca bass-ul se auzea mai bine cand le aveam de acelasi fel da e ok si asa (am doar 2 boxe in masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut stie cineva merge sa pun difuzoare pe 17 cu inele mdf fata si spate avand in vedere ca a mea e in 2 usi in spate mai imi trebuie inele? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge.

Da, si pe spate iti trebuie inele - ca sa aproprie difuzoarele de trimul exterior - si sa propage sunetul in afara incintei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai nevoie!

Sa nu cumva sa folosesti inele de fixare din plastic pentru ca nu sunt o solutie buna!

Cele de mdf trebuie date cu lac sau rasina neaparat.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Salutare tuturor! Am o intrebare pentru voi, stimati colegi : ce ati recomanda pentru un G4/Bora in materie de playere, dintre un radiocasetofon Gamma + cd changer si un RCD 200 cu mp3? Mentionez ca eu pe masina din semnatura momentan am radiocasetofon Beta cu 2 iesiri si un cd player OEM si as vrea sa fac trecerea catre ceva tot OEM dar cu 4 iesiri, sa imi pot monta boxe si pe spate. Nu prea sunt incantat de modul cum se aude acum in masina mea doar cu 2 boxe, mai ales ca de prin vara trecuta a inceput sa-mi gajaie boxa de la sofer cand dau mai tare si basul e mai puternic.

post-85630-0-15541100-1332855780_thumb.j - Radiocasetofon Gamma + cd changer pentru bord

post-85630-0-07650700-1332855879_thumb.j - RCD 200 cu mp3

Mie personal imi place foarte mult rcd-ul 200, mi se pare foarte util ca stie si mp3.Dar nu stiu cat de mult merita ca pret, am gasit celmai ieftin cu 500 ron si cel mai scump cu 200 eur. Astept parerea voastra! O zi excelenta tuturor!

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei OEM - mergi pe rcd 200 cu mp3. Asta daca vrei look OEM - altfel, iti poti cumpara un HU after market destul de destept, la 500 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai probleme cu difuzorul si nu il inlocuiesti cu ceva oem, poti sa mergi la banii aia oricand pe ceva aftermarket care garantat va suna mult mai bine si iti va oferi avantaje multiple (mp3/usb/sd/control subwoofer etc). Daca mergi pe difuzoare OEM si un RCD e ok insa daca ma intrebi nu merita banii aia nici pe departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Am observat la un cunoscut cu un Polo cum se aude un RCD 200 si am ramas uimit, tinand cont ca avea doar boxe pe fata. Mie imi place mult look-ul OEM, cum spunea si Florin, si nu stiu daca o sa-l schimb pe ceva aftermarket. Intr-adevar, mi se pare cam scump, in 600-700 ron am vazut navigatii originale 2DIN. Boxa care imi gajaie o sa o schimb, dar nu stiu de unde voi gasi alta la fel.

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!