Jump to content

Boxe Golf IV


nelro
 Share

Postare recomandată

Ultimele lucrari la masina mea pe partea de insonorizare..idei pentru cei interesati.

Scade simtitor zgomotul de rulare la viteza, rezonantele nedorite pe partea de jos mai ales coloratiile sub-ului si coboara frecventa de rezonanta aportbagajului

SANY0013.jpg

SANY0014.jpg

SANY0015.jpg

SANY0019.jpg

SANY0025.jpg

SANY0027.jpg

SANY0034.jpg

SANY0036.jpg

SANY0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu de gand intr-un viitor, poate nu prea apropiat, sa modific sistemul de sonorizare al borei mele, dar sa pastrez look-ul oem.

Asadar, vreau sa pastrez MCD-ul si sa ii pun o interfata ipod ( astfel imbunatatesc sursa si nu schimb HU, spatiu de depozitare are ipodul tot inainte ). Apoi , sa anulez amplificare mcd-ului ( se poate ?? ) si sa pun un amplificator 4x(50-80)w ( MCD-ul are 4 iesiri ) , care sa cante in 4 difuzoare aftermarket , puse in 4 portiere insonorizate ;).

Caut fidelitate si putere. Totusi difuzoarele trebuie sa aiba si bass bun , pentru ca nu vreau sa ma complic si cu subwoofer.

Are cineva idee cam cat ar costa toata afacerea asta? Probabil multi cauta acelasi lucru ca si mie ( aspect OEM si sunet bun ) .

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi ma repet, tb sa mentionez ca nu ai cum sa obtii calitate cu playerul oem...indiferent ce modificari faci..chit ca pui procesor de sunet sau faci alte modificari.

Atat timp cat partea lui de procesare e slaba nu ai cum sa obtii calitate.

Ipod-ul nu e o sursa mai buna decat CD-ul audio. In functie de ce bani dispui se poate face o configuratie..

Bafta!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, vreau sa imi pun un subwoofer in portbagaj si vream sa va intreb daca aveti si cum se aude ? si intrebarea mea cea mai important este mai aveti loc ptr bagaje dupa ce puneti cutia in portbagaj ? eu vreau sa pun ceva puternic si mare dar vreau si spatiu ptr bagaje. A doua intrebare este daca a pus careva cutie sau tub in portbagaj in locul de la roata de rezerva daca da cum se aude ?

si daca pun cutie trebuie izolat fonic neaparat (vreau sa spun ca la unele masini ex ford focus trebuie izolate daca nu suna foarte nashpa)

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In functie de ce vrei tu vezi si cum stai cu locul. Daca vrei un sub in incinta bass-reflex ia in calcul ca va avea un volum mult mai mare decat unul in incinta inchisa (sealed). Daca te apuci sa faci o incinta custom in locul rotii de rezerva ai loc sa pui destule in portbagaj insa tb sa ai grija sa-l protejezi cu o grila sau ceva similar.. Nu-ti recomand subul in incinta tub ocupa mult loc si face galagie mare si la capitolul "cantat" sta foarte prost. Ca si sub in incinta sealed si care ocupa spatiu putin iti recomand asta http://audiolab.ro/subwoofere-auto/helix-p10-precision.html

Canta in incinta de minim 15 litri e un sub rapid si coboara destul mult in frecventa. Poti sa apelezi la material insonorizant pentru antifonarea portbagajului te ajuta f mult la coborarea frecventei de rezonanata, reducerea rezonantelor nedorite si a coloratiilor pe partea de subbass..

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

As vrea sa-mi imbunatatesc si eu sistemul audio de pe Golf. Sistemul actual e format dintr-un player Sony CDX-GT300 (http://www.sony.ro/product/ica-in-car-cd-radio-tuners-with-mp3-cd/cdx-gt300), boxe fata (cred ca sunt cele originale) si boxe spate Sony Xplod montate de mine, care se aud ingrozitor, si daca nu ma insel, una e chiar arsa.

Vreau sa stiu daca m-as incadra in 1000 RON la un "upgrade" gen: boxe fata schimbate, subwoofer si eventual antifonare/izolare usi cum am vazut mai sus, asta presupunand ca CD playerul nu trebuie schimbat.

Merci,

Adrian

P.S. AlexBanu, poate ma ajuti tu? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un set de difuzoare bune te duce peste 350 ron, un woofer cu statie cat de cat bune - pe la 500-600 ron. Poate cu greu ai mai putea strecura in bani astia si insonorizat, daca il montezi tu.

Dar partea cea mai proasta e ca ai HU-ul ala. :Driver:

Eu am avut exact acelasi model. Si era ultima componenta care as fi schimbat-o. Pana am constatat diferenta... :icon_thumright:

Alex te poate lamuri mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci c o s m i n pentru raspuns. Scuze, dar nu prea cunosc termenii pe-aici, HU se refera la CD? :icon_thumleft: Si daca da, chiar asa e de prost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HU = Head Unit ( unitatea centrala ) , deci da, cd playerul :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, atunci as renunta la amplificator si subwoofer pentru un HU bunicel, daca totul s-ar incadra in suma de 1000 RON, cu tot cu montaj. Poate ma ajutati cu ceva sugestii, eu am citit pe forum mai multe topic-uri si tot in ceata sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pastreaza unitatea pe care o ai si folosesti un amplif mai ieftin si niste difuzoare mai bune plus putin insonorizant.

Difuzoare http://audiolab.ro/difuzoare-auto/helix-e-136-esprit.html

Amplif: http://audiolab.ro/amplificatoare-auto/mac...-mpx-2500-.html

Insonorizare: http://audiolab.ro/material-insonorizant/s...weaker-kit.html

Kit cabluri: http://audiolab.ro/accesorii-instalare/kit...cator-10mm.html

Tot ce e mai sus se incadreaza cam pe unde ai zis tu. La astea mai ai nevoie de 2 inele de MDF + manopera.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Alex pentru sfaturi. Zic sa mutam discutia "on private" din moment ce nu cred ca mai e de interes general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna am o intrebare un pic bizara: am cumparat 2 boxe sony Xplod xs- F1725N 2cai de 190 W (35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sony nu prea face mare branza, dar daca tot le-ai luat, pune-le pe fata, iar cele originale de pe fata muta-le pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc cosmin dar daca le dau jos pe cele de origine de pe fata trebuie sa cumpar cercuri casa le pun pe spate, nu a fost dotata cu boxe asa ca m-am gandit ca daca le pun pe spate am de cumparat numai 2 inele nu 4. Le pun pe fata numai daca chiar se aude foarte rau...am mai pus mai demult pe fostul passat dar erau boxe fff nashpa si mam gandit ca poate de aia se aude rau .

merci

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai difuzoarele originale ce le dai jos de pe fata raman cu tot cu inele. Nu se pot decapsa de pe ele.

Deci iti trebuie inele doar la difuzoarele noi, de care oricum aveai nevoie. :lol:

Stiu cum e. Si eu mi-am montat luna trecuta un set de Hertz-uri si am facut la fel. Cele de pe fata mutate pe spate, iar pe fata am bagat astea noi + inele de MDF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In loc sa dai banii pe inele adaptoare din plastic mai bine le construiesti singur din MDF sau tego. Te costa mult mai putin si sunt mult mai bune datorita frecventei de rezonanta scazuta dar si rigiditatii pe care o oferta. Indicat ar fi sa le si dai cu niste rasina epoxidica. Ia in calcul si niste material insonorizant cel putin o folie in spatele fiecarui difuzor.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ninu exact aceeasi greseala ca tine am facut-o si eu cu toate ca citisem peste tot ca Sony sta slab la capitolul asta: am luat boxele alea de la Sony si le-am montat pe spate. Eram hotarat pe Pioneer la aceeasi bani, dar mi-a luat fata capacul de la boxe care mi s-a parut mult mai naspa la Pioneer. Dupa montaj mi-am dat seama ca nu imi folosea nimic capacul boxelor pentru ca se pastreaza cel din usa.

HU e Grundig S2000 (se aude puternic, mai ales basii), dar ca sa se auda cat de cad egal cu boxele originale de pe fata trebuie sa dau FAD pe spate 4!!!

Basii se aud infect dinspre Sony comparativ cu cele de pe fata.

Ce nu am vazut eu pe cutia de Sony: sensibilitatea lor...banuiesc ca e 90dB, la Pioneer era 92dB...:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, revin cu impresi noi, ieri au fost puse boxele (sony) pe spate si suna destul de bine, ce ii drept este ca am schimbat si casetofonul am pus tot un sony xpload "cu toate cele" mp3 usb telecomanda anti soc etc, inainte am am avut unul pionner vandut de vw cu masina. Sincer ii o schimbare destul de mare ptr ca cu boxe pe spate se schimba mult, parca ii mai sterio si se aude mult mai tare si clar chiar daca pe spate boxele de la sonny nu sunt puse cu inele adaptative findca sunt foare plate boxele cele de la sony si au intrt asa fara a jena geamu sau altceva. Mie sincer imi place ptr ca ii o diferenta mare de la ce a fost si ce am acuma.

merci de informati

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am pus cu inele, nu mi-am pus problema ca ar merge fara. Era un tabel de compatibilitate pe cutie cu golf 4...Ai incercat sa reglezi FAD fata si apoi spate sa vezi care se aud mai tare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele cu sensibilitate mai mare se vor auzi mai tare..iar in cazul tau cum a spus si cikinu doar faderul te poate ajuta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am dat fad spate si fata si mi se aude mai tare pe fatza , dar mi se pare normal ptr ca pe fatza am separate si pe spate sony le completeaza destul de bine pe cele din fata.

Mie imi place deocamdata, ii exact ce am vrut un sunet clar si destul de tare. Eu v-am spus ce am optinut prin schimbarea aceasta si tin sa precizez ca nu am cautat '' basii grei si muzica de sa mi se deschida portbagaju" astea va urma cand voi avea bani. :biggrin:

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pe viitor vei folosi niste componente mai bune..atunci vei simti intr-adevar diferenta de calitate.

Retine bubuiala sau un numar mai mare de difuzoare nu inseamna calitate ci doar galagie mai mare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut ! As vrea sa va intreb daca boxele acestea ( http://www.fusioncaraudio.com/australia/ca...13-product.aspx ) s-ar potrivi pe un VW Golf IV, am ca "cd-player" cel original de la vw ( MCD ).... boxele sunt la oferta 49 euro.....boxele din masina sunt originale, iar motivul pentru care as vrea sa le schimb este ca au inceput sa "fasssaie" . ce parere aveti ?

Modificat de cca_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal,

Am nevoie de un sfat, sper sa ma puteti ajuta. Am un Golf IV pe care l-am "rasfatat" recent cu un Pioneer DEH-1100MPB (principalul motiv in alegerea acestui HU fiind iluminarea similara cu cea originala). La demontarea cass-ului original (Beta) am constatat ca nu am difuzoare pe spate! N-am avut timp sa desfac usile sa vad daca exista macar cablurile...aveti idee cum as putea afla fara sa dau fetele de usa jos?

Acum mi s-a pus pata sa-mi iau difuzoare pe spate...nefiind interesat pana acum de asa ceva pot spune ca habar n-aveam ce caracteristici trebuie sa aiba...sau daca ar exista vreo problema de incompatibilitate...cu ajutorul forumului am aflat ca trebuie sa fie de 16.5 mm si 4 ohmi...si ca probabil o sa am nevoie de niste inele MDF pentru montaj...mai am o gramada de intrebari nici nu stiu cu care sa incep...

1. ce putere au difuzoarele originale, cele de pe fata? Ideal ar fi sa aleg pentru spate niste difuzoare similare ca si putere, nu? E vreo problema daca nu sunt chiar egale?

2. M-am oprit la patru modele care mi se par ok (as vrea sa ma incadrez in 250 RON - pretul difuzoarelor): Clarion SRS1726, JBL GT5-650C, Pioneer TS-1785, si Ground Zero GZTC 16MK2. Eu inclin spre Pioneer pentru ca au in pachet adaptoare montaj tweetere pentru Volkswagen...mi-e ca la celelalte modele sa n-am probleme la montatul tweeter-elor...plus ca ar fi aceeasi firma cu HU-ul. GZ ar avea in plus crossover si tweeter de matase (whatever that means...)

3. Cam cat m-ar costa montarea difuzoarelor si o insonorizare minima a usilor? Cat de mult ajuta folia? Daca stiti si un loc in Brasov care face asa ceva ar fi super!

4. Termeni ca "raspuns in frecventa" si "SPL" imi sunt necunoscuti...merita sa-mi bat capul sau n-o sa sesizez diferenta?

5. Mai trebuie sa fac vreo modificare astfel incat sa mearga HU-ul cu cele 4 difuzoare (+4 tweetere)?

Daca stiti un model mai bun decat cele alese de mine nu ezitati sa il recomandati! (justificat pe cat posibil si sa nu depaseasca foarte mult limita de buget...)

Multumesc!

Modificat de blacksun77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!