Jump to content

Boxe Golf IV


nelro
 Share

Postare recomandată

Se poate sa fie arsa boxa cum as putea sa verific daka e dusa boxa.

te legi cu o baterie de 1,5v pe plus si minus si vezi daca se misca conul difuzorului la contact.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Iar ne contrazicem :blah:, crezi ca stie ce fire sa lege, si unde? :P Mufele se gasesc in comert, aproape la orice magazin care comercializeaza asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cam găsit boxe și tweetere OEM, urmează să le iau zilele astea.

Am citit ceva cum că ar trebui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Teoretic, totul este plug'n play. Boxele se nituiesc pe usa (sunt deja gauri acolo) tweeterele au locul deja decupat si pregatit pentru instalare (Dupa ce le instalezi topesti acele picioruse cate un pic sa prinda tweeterul bine sa nu se miste). In cazul in care nu ai firele trase la usi, aici este mai mult de povestit si mai bine dai un telefon sau vorbesti cu cineva pe messenger sa te ajute deoarece este destul de explicat.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablurile vor fi trase de o persoană care se pricepe, nu mă bag eu la electrică/electronică, pentru că nu e domeniul meu :))

Tot ce mă interesează este să nu am nimic lipsă

Modificat de Ciuby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Pe langa faptul ca nu ii trebuie cine stie ce pricepere in electronica, ii trebuie ceva pricepere in materie de demontare a interiorului autoturismului deoarece orice surubel lipsa, clema rupta, cheder neasezat va duce inevitabil la zbarnaieli, greierasi s.a.m.d.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie cu voi. Fiecare amplificator, difuzor sau componenta a unui sistem audio poate avea un timbru specific care sa modifice intr-un mod sau altul modul in care suna un sistem. Daca un sistem este construit cu cap, se poate obtine un sunet cat mai realist si corect ( din toate punctele de vedere, atat instalare, rigidizare si scule folosite) cu investitie destul de mica.

Per total, deobicei, sunt de ocolit Sony, JBL, Magnat. La unele firme producatoare, chiar si entry-level-urile sunt bune si surprinzatoare pentru cat au costat. In aceasta categorie intra Focal, Helix, Hertz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare din nou. am cautat cateva sisteme, poate sa-mi spuna cineva care ar fi o alegere buna, calitate/pret dintre urmatoarele:

1. Helix DB 62.1 Dark Blue - 279.90 Lei- putere: 50W RMS

2. Hertz Dieci DSK 165 - 314.90 Lei - putere: 80W RMS

3. Focal Access 165 A1 - 469.90 Lei- putere RMS: 60W

precizez ca le montez pe fata la golf 4, in locul celor originale. am un HU dvd panasonic CQ - VD5505N. mai trebuie amplificate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu toate trei sunt ok. Aici intervine o chesti de gusturi.

Pot spune ca singurele care ar merge bine direct pe headunit ar fi Hertz Dieci.

Daca vrei sa folosesti amplificator atunci poti merge ori pe Helix DB 62.1 ori pe Focal Access 165.

Daca iti plac inaltele mai agresive mergi pe Focal. Daca iti plac inaltele mai neutre mergi pe Helix (prezinta tweeter de matase)

Daca ai drum in Bucuresti si esti interesat poti sa ma anunti si poate asculti una alta.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pt raspuns alex. inca o intrebare, am gasit o pereche Focal Polyglass 165 V1, la un pret bun zic eu, sunt second. astea trebuie amplificate? acum pe masina am un amarat de amplificator MAC MPX 2000, la care am legat un subwoofer de 150W. mai poate amplifica la nevoie si 2 boxe, in cazul in care cele amintite mai sus ar trebui amplificate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, neaparat necesita amplificare.

Merg fara probleme si pe Mac.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am montat pe un Golf 4 un Alpine CDE-100EUB.

Care din cele 3 difuzoare mentionate mai sus sunt recomandate pentru acest player? Mentionez faptul ca nu am amplificator.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema.am un mp3 sony si nu imi merge boxa din fata stanga??Cum imi dau seama daca e arsa boxa sau nu e legat bine mp3-ul???multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am montat pe un Golf 4 un Alpine CDE-100EUB.

Care din cele 3 difuzoare mentionate mai sus sunt recomandate pentru acest player? Mentionez faptul ca nu am amplificator.

Multumesc

Dintre cele de mai sus primele doua.

am si eu o problema.am un mp3 sony si nu imi merge boxa din fata stanga??Cum imi dau seama daca e arsa boxa sau nu e legat bine mp3-ul???multumesc

Poti sa inlocuiesti playerul cu altul, ori sa iei o baterie de 1.5V si te legi scurt cu ea la firele difuzorului sa vezi daca are extensie.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Ma tot roade de cand mi-am luat masina o intrebare. Am un Radio/CD Delta pe Golful meu 4. (cel 2 DIN) si banuiesc ca totusi ar trebui sa aiba si el o intrare auxiliara/ RCA macar. Pe toti care i-am intrebat nu au stiut sa imi raspunda. Va intreb pentru ca mi-ar placea sa gasesc o varianta prin care sa nu mai folosesc atat de mult CD Playerul, ci mai degraba sa conectez un MP3 Player la el sau ceva asemanator. (Exclus FM Transmiter ... am nu ma multumeste).

Din pacate nu imi permit sa schimb sistemul audio. Dupa cum zicea si un coleg de pe forum ori raman pe OEM (ceea ce intentionez) ori schimb tot sistemul si cum prima varianta pica vreau sa va intreb daca boxele OEM de pe Golf 4 (spate) sunt diferite de cele de pe fata. Va intreb pentru ca mie personal mi s-a ars o boxa de pe spate si am incercat sa o schimb si numai ca dupa ce am demontat-o am constatat ca are o impedanta de 6 Ohmi (eu asa imi aduc aminte ca am citit pe ele). Inca ceva diferit a fost ca boxa cu care am incercat sa o inlocuiesc avea 4 Ohmi si un filtru pentru tweeter (din cate am inteles boxa provenea de la un G4 de la usa din fata) lucruri care boxa mea nu le avea. Bineinteles ca boxa care am vrut sa o pun distorsiona mult mai rau ca cea pe care o aveam.

In concluzie este posibil ca sa difere boxele OEM in functie de HU si de echiparea masinii? Exista posibilitatea de a mai gasi boxe OEM de Golf 4 in functie de seria masinii?

As incerca sa si izolez putin in spatele boxelor. Din cate am citit cea mai buna varianta ar fi Dynamat-ul. Este suficient doar un singur strat ? sau minim 2?

In speranta ca nu v-am plictisit cu postul meu lung va urez o zi buna in continuare si va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Modificat de Ravenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Din ce stiu si din ce am montat pana acum hu-ul nu are intrare AUX. (o sa ma uit in catalog sa vad daca exista pentru modelul tau aux aftermarket si te anunt..)

Difuzoarele fata si cele spate sunt la fel. tot 16.5 rama de plastic prinsa in nituri pe usa. Incearca sa iei tot la fel din dezmembrari sau daca le schimbi sa fii atent pentu ca cele OEM au altfel filtrele si nu merg legate pe filtrele masinii. Izolarea usilor poti sa o faci complet sau daca vrei sa pui numai in spatele difuzoarelor poti sa folosesti kituri gen Second Skin Speaker Tweaker, sau Dynaxorb.

Producatori de material insonorizant sunt mai multi: Dynamat, Second Skin, STP, Hush Mat, Silent Coat, Stinger Roadkill, Brax si cam toate fac acelasi lucru daca sunt aplicate cum trebuie. Daca ai nevoie de material insonorizant da-mi un PM.

Avantajul oferit de aceste materiale nu tine numai de audio (reducere rezonante, coborare frecventa de rezonanta, rigidizare etc.) ci si ajuta la reducerea zgomotului de rulare al masinii si sunt si termoizolante. Cei care au folosit pot sa confirme.

Uite cum am procedat eu poate te ajuta in construirea usilor.

IMG_0052.jpg

_MG_0058.jpg

_MG_0062.jpg

_MG_0071.jpg

_MG_0073.jpg

_MG_0074.jpg

_MG_0075.jpg

_MG_0082.jpg

_MG_0084.jpg

_MG_0085.jpg

_MG_0087.jpg

_MG_0088.jpg

_MG_0095.jpg

SANY0642.jpg

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua. Am si eu o problema. Am un golf IV in doua portiere . Am cumparat 2 difuzoare de joase de la dezmembrari pe care le-am montan in "portierele" din spate. Problema e ca nu au bass deloc. Se aud foarte rau.... nu gajaie nu baraie dar e diferenta de la cer la pamant intre cele din spate si cele din fata. Care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt cu tot cu tweetere sau numai midbass-ul?

AI legat tu firele? E posibil sa fi inversat vreun fir si sa fie in antifaza.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am nevoie de un pic de ajutor... Sunt novice in ceea ce priveste sistemele audio pentru masina. Am un Golf 4 - hatchback 2001 ... Din cate am observat nu am boxe decat in usile din fata ale masinii, iar ca HU am casetofonul original de VW(fara CD).

Am un buget de 150.. maxim 200EUR.. am nevoie de ceva sugestii pentru un sistem audio decent... As vrea sa se auda clar in primul rand si sa se simta placut bassul... Eu ma orientasem pentru niste difuzoare Hertz HI ENERGY HSK 165 25mm ( 165mm (6.5") Woofer - (1") Tweeter - 250 w peak power, 125 w continuous power - 4 ohm impedance ** 50 - 22k Hz - 92 db/SPL ) link ... Nu stiu daca se potrivesc pe Golf 4 si daca merita sa cumpar ceva atat de puternic, tinand cont ca deocamdata nu am buget ca sa cumpar amplificator, un HU puternic.. si ce-o mai fi nevoie pentru a scoate ce e mai bun din difuzoarele Hertz... Ce ma sfatuiti?

Orice sugestii sunt binevenite!

Multumesc anticipat! :)

Modificat de mistery01ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Difuzoarele alese sunt bune insa ai doua probleme:

1 amplificare

2 nu se mai importa

Avantajul mașinii tale sunt usile bune. Difuzoare f bune pentru mașina ta si testate si de colegii de forum sunt helix e62c. Acestea merg si direct pe player datorită eficientei mari si merg si amplificate. In caz ca nu ai bani acum si pt amplificare poti sa le legi direct ulterior sa adaugi si un amplif! Dacă vrei sa vezi/testezi un set da un semn!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru raspuns Alex... Boxele probabil nu se mai importa, insa pot sa le comand direct eu de pe ebay... deci nu ar fi o problema.. Vreo recomandare pt un player bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca ceva Alpine in limita bugetului tau.

PS: asculta acel set intainte sa-l cumperi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am nevoie de putin ajutor ! Ma gandesc sa-mi pun boxe pe spate, sau sa-mi iau pentru fata si cele stock sa le mut pe spate. Vreau ceva difuzoare pentru calitate(medii...si in special inalte)nu pentru bass deoarece am un woofer Magnat X-press. Bugetul n-as vrea sa depaseasca 250 lei.Am rasfoit putin si am gasit urmatoarele :

Alpine SXE-1750S :

Sistem de difuzoare cu 2 componente

* Dimensiune woofer: 16.5 cm

* Putere MAX: 280 W

* Putere RMS: 45 W

* Raspuns in frecventa: 60 Hz - 20 kHz

* Sensibilitate: 90 dB/W/m

* Impedanta: 4 Ω

* Magnet woofer: ferita

* Tweeter: Mylar-Titanium Balanced Dome

* Magnet tweeter: neodymium

JBL GT5-650C :

Sistem de difuzoare cu 2 componente

* Seria: GT5

* Putere MAX: 150W

* Putere RMS: 50W

* Diametru: 16,5cm

* Impedanta: 4 ohmi

* Raspuns in frecventa: 55 - 20.000 HzHz

* Sensibilitate (1W/1m): 91dB

* Adancimea de instalare : 56mm

* Grile de protectie incluse

Jbl e mai scump cu 50-60 de lei(aproximativ). Sau stiti voi alte modele mai bune la un pret asemanator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand pentru spate un set de coaxiale si nu componente.

La banii aia cred ca un set de Helix din gama Blue ar fi mai mult decat sufieciente incat au sensibilitate mare si sunt eficiente.

Si Alpine SXE-1750S sunt o solutie buna.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merg pe Alpine SXE-1750S nu sti merita sa le mut pe cele OEM pe spate? O sa am de la Alpine o calitate superioara? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!