Jump to content

Boxe Golf IV


nelro
 Share

Postare recomandată

Salut. Am inteles ca boxele (in general) nu vin cu un cauciuc rotund care se monteaza pe usi. Cica ala se cumpara separat. E adevarat ?

Daca le cumpar si eu, le pot monta pe usile din spate fara sa mai am nevoie de nimic ??

Inelele de plastic originale se pot inlocui cu inele custom din MDF

Suna foarte bine cele originale...dar sunt cam scumpe...daca standard ai numai pe fata boxe si aparatul va avea doar doua iesiri...daca se cumpara aparat nou recomanda boxe originale cu tweetere

Depinde ce intelegi tu prin foarte bine...parerea mea e ca nu "canta' nici pe departe ca unele aftermarket chiar si cu acelasi hu.

Daca vrei 4 difuzoare in usi cea mai buna solutie e sa pui un amplificator de 4 canale insa nu o sa ai control de fader.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

As vrea sa imi montez boxe pe placa dintre bancheta si haion http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_269/ amplificate de http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoa...n_Four_Limited/ eventual si un subwoofer.

Deocamdata nu sunt foarte sigur de ceea ce vreau sa fac, nu am mai vazut pe niciun GOLF IV boxe montate in acel loc, nu stiu cum se vor auzi, daca vor aparea vibratii, daca suporta placa vibratiile produse de boxe..........

La masinile care vin din fabrica cu boxe in acel loc, placa este de aceiasi grosime?

Casetofonul il voi pastra pe cel original si voi lua semnal din mufa speciala ptr amplificator. Sper sa se auda bine...

Un pic de ajutor, cateva linkuri, orice este bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune si mie care e mufa speciala pentru amplificator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate sunt 3 mufe:

mufa cd player sau magazie cd;

mufa telefon si afisaj bord;

mufa amplificator cu 4 iesiri preamplificate si control amplificator (are 6 pini si e de culoare galbena)

Modificat de costelzb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg puse insa nu vad ce rost are sa strici policioara. Mai bine pui doar pe fata un sistem sanatos de componente amplificate activ si un subwoofer..si cred ca iti ajunge..

PS: ampliful ala e f slab ca putere l-am testat si pot sa-ti spun ca poate are jumate din cat scrie in specificatii.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate intr-un fel, sa nu mai zic k eu sunt destul de multumit de cum se aude sistemul original VW. Dar totusi daca as avea 2 boxe in acea policioara, nu neaparat de putere mare, cred k ar fi o senzatie mult mai placuta.

Am cautat pe forum dar nu am gasit pe nimeni cu policioara gata echipata cu boxe din fabrica, macar sa vad cateva poze.

De fapt asta e si scopul meu sa fie ca din fabrica, sa se auda si sa arate bine.

Nu prea ma incanta ideea unui subwoofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca masina nu e echipata din fabrica cu difuzoare in policioara..cele de acolo sunt puse aftermarket.

Pori sa apelezi la un subwoofer activ cu dimensiuni reduse daca ar fi o problema spatiul ocupat.

http://audiolab.ro/subwoofere-auto/focal-b...nder-seat-.html

http://audiolab.ro/subwoofere-auto/clarion...ion-srv313.html

Daca te apuci sa insonorizezi usile si sa pui un set de componente bune..niste inele mdf pt rigidizare..o sa ramai placut surprins sa vezi cat de bune sunt usile de golf. daca le mai si amplifici e posibil sa renunti la ideea cu difuzoare sparte si sub..

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar m-ai facut sa imi schimb planurile. Ms mult k m-ai indrumat. O sa ma documentez sa schimb difuzoarele din usi si sa insonorizez usile. La amplificare ma mai gandesc unde as putea monta amplificatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha..ideea era sa-ti schimbi putin perpectiva legata de car-audio..si sa te bucuri de sistemul pe care-l vei face.

Amplificatorul poti sa-l pui sub scaun pe bancheta in lateral in spate pe aripa ai un loc poti sa-i construiesti o locatie speciala..

Vezi aici..link

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Respectivele inele pt. usile din spate (golf4)din MDF,adica de plastic se pot cumpara de undeva sau se pot confectiona pur si simplu?Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot cumpara insa parerea mea e ca mai bine le faci din MDF sunt si mai ieftine..si sunt si mai rigide.

Bafta!

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa faci alta treaba ca sa fie bine..sa muti dif de pe fata in spate si sa montezi noile achizitii pe fata

As zice sa mergi pe http://audiolab.ro/difuzoare-auto/helix-db...-dark-blue.html ce e mai ok la ele au tweeterul de matase si detaliat destul de bine pt gama lor de pret iar midbass-ul coboara destul de mult in frecventa.. si le-am testat pe usi de golf 4 fata putin insonorizate si suna f bine. Cand vrei facem un test..

PS: Asteapta si alte pareri.

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa m-am gandit si eu, sa mut boxele de pe fata pe spate si pe fata sa montez altceva. Cred ca voi face si o insonorizare a usilor dar nu stiu cat de bine ma voi pricepe la asta si nici ce trebuie sa folosesc. Maine as vrea sa comand boxele pentru fata, observ ca dai exemple de pe audiolab.ro... ce stii despre acel site? Vad ca preturile sunt foarte bune dar oare cei care sunt in spatele site-ului sunt seriosi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha..este site-ul meu..insa nu stiu ce sa zic despre cei din spatele magazinului cat sunt de seriosi..ramane sa afli...poti sa mai intrebi in stanga in dreapta.

Insonorizarea usilor nu e deloc greu de facut. Nu ai nevoie decat de material, un cutter si o bucata de lemn gen coada de ciocan cu care sa presezi si sa intinzi materialul. Rolele pentru aplicare insonorizant nu sunt tocmai bune pt usi intrucat nu te ajuta foarte mult datorita suprafetei neplane. o sa-ti dau un link cu sistemul de pe masina mea si poate te inspiri de aici.. click aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexBanu spune-mi cam pe unde sa caut,pe la ce fel de magazin,ce diametru si ce lungime ar trebui sa cumpar ca sa-mi agunga pt.usile spate?Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume te intereseaza ca nu am inteles intrebarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel MDF,plastic pentru a-mi putea confectiona acele inele pt. boxele din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inelele din MDF le confectonezi singur..mdf-ul il iei din Hornbach, Bricostore sau alte magazine specializate..pt decupare folosesti grila de plastic a difuzoarelor ca sa iei masura. Diametrul difuzoarelor este de 16.5 cm la care mai adaugi inca 4 cm aproximativ. Nu e regula insa ti-am zis le faci dupa grila de plastic de la difuzoare.

Daca nu te descurci iti recomand pe cineva care face insa va tb sa platesti in jur de 50 lei fiind facute pe router CNC.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie au inceput sa-mi baraie boxele care le aveam si am facut rost de difuzoare originale de pe un passat. Le-am montat, s-au potrivit perfect si suna foarte bine. Parerea mea este ca boxele originale + un cd-player reglate klumea + un woofer acceptabil in portbagaj sunt combinatia ideala si accesibila ca pret intr-un golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inelele din MDF le confectonezi singur..mdf-ul il iei din Hornbach, Bricostore sau alte magazine specializate..pt decupare folosesti grila de plastic a difuzoarelor ca sa iei masura. Diametrul difuzoarelor este de 16.5 cm la care mai adaugi inca 4 cm aproximativ. Nu e regula insa ti-am zis le faci dupa grila de plastic de la difuzoare.

Daca nu te descurci iti recomand pe cineva care face insa va tb sa platesti in jur de 50 lei fiind facute pe router CNC.

Bafta!

E ok ,am inteles ce am de facut,mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin. Uite aici cum ar tb sa arate inelele.._MG_0060.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd in poza ca ai izolat usa,poti sa imi spui daca sa schimbat simtitor sunetul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd in poza ca ai izolat usa,poti sa imi spui daca sa schimbat simtitor sunetul?

Clar diferenta e la cer la pamant...poti sa pui cele mai bune difuzoare fara insonorizant nu poti sa obtii ce au ele mai bun.ce ai tu aici e doar o parte din evolutie..a trebuit sa reconstruiesc usa sistemul de prindere al difuzorului.. iti mai pun niste poze singura problema e ca nu le mai gasesc pe toate. insa sper sa-ti fie de folos.

Cand vrei sa auzi sistemul anunta-ma..

_MG_0088.jpg

_MG_0095.jpg

IMG_0051.jpg

_MG_0055.jpg

_MG_0058.jpg

_MG_0060.jpg

_MG_0062.jpg

_MG_0071.jpg

_MG_0074.jpg

_MG_0075.jpg

_MG_0085.jpg

SANY0642.jpg

SANY0643.jpg

Modificat de AlexBanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
VAd in poza ca ai izolat usa,poti sa imi spui daca sa schimbat simtitor sunetul?

Insonorizarea usii scade frecventa ei de rezonanta , elimina (aproximativ) baraitul usii , si scoate tot ce e mai bun din difuzoarele tale . Cu o usa insonorizata vei auzi muzica , nu muzica si paraitul usii . :( . Ca sa aiba rezultate maxime , usa trebuie insonorizata profesional , adica materialul trebuie preset calumea peste tot , prinderile fetei de usa trebuie facute bine , cat mai rigid , iar prinderea difuzorului de usa trebuie facuta de asemenea cat mai solid . Diferentele dintre o usa insonorizata si neinsonorizata sunt enorme , si se simt .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!