Jump to content

Cateva intrebari


ALEKS
 Share

Postare recomandată

...

Intrebare, la voi, pompa de directie face un sunet ascutit cand se vireaza la maxim?

La mine nu se aude nimic si nici nu bate in volan (cum am vazut la alte masini), dar pe cat posibil nu prea virez la maxim 100%, mai las cca.10cm din volan, poate ca asa m-am obisnuit,...dar daca e necesar virez si eu la max. (100%).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze daca sunt offtopic , nu am gasit special pt ceea ce caut eu si am scris aici . are cineva de vanzare steme de vr6 ? :Driver: multumesc , contactatima daca aveti pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este topic special ,da un search ''piese accesorii b4''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate careva s-mi ofere orice informatie gaseste in ETKA despre distributie (role/curele/etc)?

Azi am fost la mecanic si a zis ca fluieratul e de la o rola defecta... nu stiu care, trebuie vazut. Vruiam sa stiu date exacte de intindere si altele ce se mai ofera.

Legat de pompa de directie, posibil sa-i fie uzata rola sau cureaua. Nu stiu, rola ei vine si separat ca la distributie sau se vinde doar impreuna cu pompa? Are cineva idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce anume te intereseaza din ETKA?

eu il am instalat acasa....as ca daca te pot ajuta cu ceva informatie doar da-mi detalii..

te ajut cu ce-a mai mare placere... :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@em7

Poate te ajuta aceste poze cu curele alternator, pompa apa, sevo, aer cond. etc...in tabel gasesti dupa cod motor (coloana model), curelele necesare.

Poza 2-a

post-61036-1266686301_thumb.jpg

post-61036-1266686532_thumb.jpg

post-61036-1266686301_thumb.jpg

post-61036-1266686532_thumb.jpg

Modificat de bmjean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare ce jante potrivesc pe passat B4 CL berlina.?

ce dimensiuni trebuie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la jante in principiu trebuie sa ai pe 14 sau pe 15 in functie de ce scrie in talon...

iar daca vrei sa modifici si sa iti pui pe 16, 17.... iti dau un link unde poti sa vezi ce dimensiune ai acuma la rotii si ce poti sa pui...

sunt niste indici care trebuie respectati.... :offtopic:

Calculator Anvelope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi frumos

jantele mele din tabla sunt pe 14 dar ma intereseaza ce dimensiuni sunt intre prezoane, sau difera la orice passat b4, nu sunt la fel dimensiunile??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele mele din tabla sunt pe 14 dar ma intereseaza ce dimensiuni sunt intre prezoane, sau difera la orice passat b4, nu sunt la fel dimensiunile??

pe 14" = 4x100 (4 prezoane)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu difera la nici un b4 dimensiunile intre prezoane , au la fel dimensiunile cu golfurile si restu din anul lor si chiar si dupa anul lor ,poti pune si de pe golf mk1 :banghead: , si de pe opel ca sunt in 4 ca potrivesc perfect ! am incercat ( exclus italienele in 4 ca nu merg) ^_^, la latimea jantei sa fi atent in special pe fata si la balonajul cauciucului sa nuti frece in contraaripa sau chiar arc la gropi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completere: ET 35- 37 si gaura centrala 57,1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce anume te intereseaza din ETKA?

eu il am instalat acasa....as ca daca te pot ajuta cu ceva informatie doar da-mi detalii..

te ajut cu ce-a mai mare placere... :vwrullz:

@em7

Poate te ajuta aceste poze cu curele alternator, pompa apa, sevo, aer cond. etc...in tabel gasesti dupa cod motor (coloana model), curelele necesare.

Mersi... e de ajutor, numai ca prostia mea, trebuia sa intreb de ELSA, nu de ETKA.

Ma intereseaza exact parametrii de montare, tensionare etc. Problema e ca unul spune ca la distributie cureaua trebuie tensionata incat sa o poti intoarce 180*, altul incat daca o apesi sa nu mearga mai jos de 1 cm sau ceva de genul. Fiecare dupa cum aude.

Modificat de em7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@em7

Daca as stii date despre masina, tip, an fabric, tip si cod motor, incerc sa-ti caut niste date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca e mult mai simplu sa mergi la un mecanic care stie ce face...

asa pana stai si cauti cum...ce ....cand....nu faci nimic.

cel mai indicat este sa mergi la un mester si ti le face el...si nu mai ai atatea batai de cap.... :vwrullz:

daca vrei totusi sa sti mai multe detali...asta asa pt cultura ta generala....atunci da...poti sa mai intrebi in stanga si in derapta... ;)

eu ELSA nu am din pacate...doar ETKA....

daca fac rost...te ajut cu info... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelele astea mai vechi ,e exact cum scrie si in autodata , sa nu fie ft tensionata distributia si sa se poata intoarce cureaua 90 de gradeadica cu dintii in stanga . eu am patito ca mia prea tensionato si in 3 luni am fost nevoi sa schimb rola iNA intinzatoare ca sa uzat ( mecanic idiot) acum am alt mecanic care stie ce face :blink:

Modificat de quicksilver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune-mi si mie la ce mecanic ai fost...si nu mai mergi...si la care mergi acuma...

si eu am 2 mecanici...de VW dar tot timpul e loc de mai bine :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ELSA fac si eu rost... nu e o problema, dar mai dureaza.

Ceea ce am intrebat e pt. ambele... e totusi bine sa ai macar un minim de habar inainte sa te duci la spalat de bani. Ca altfel tot mergi la mesteri si fiecare te ia cum vrea. Treaba e ca distributia a fost schimbata de un mester. Nu e un mecanic rau si nu e nici genul care se ia repede banu' de pe om, numai ca am impresia ca si eu am patit exact ca si quicksilver. Daca e vina lui, ramane de vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de usor/greu se schimba carbunii de la alternatorul de Passat B4? Al meu a inceput de ieri sa scoata un zgomot de frecare fier pe fier si suspectez uzarea carbunilor.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de usor/greu se schimba carbunii de la alternatorul de Passat B4? Al meu a inceput de ieri sa scoata un zgomot de frecare fier pe fier si suspectez uzarea carbunilor.

ALEKS

Mai repede cred ca sunt rulmentii, daca zgomotul este subtire si creste in intensitate o data cu acceleratia, cand se incalzeste dispare, la uzura max scartie incontinuu si se gripeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carbunii mei erau de fapt pompa servohidraulica de la directie, cea de pe cureaua de accesorii. Mai exact rulmentul ei. L-am schimbat fiindca era "semigripat" iar acum totul este bine.

Multumesc,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este din 94 cu MFA ,GT-urile au MFA.Pai daca nu are MFA ,nu e full :)

Eh uite eu de exemplu nu am full , adica imi lipseste pielea si reglajul farurilor , si cotiera.Atunci cum de am si yo MFA :blah_:.

am patit si eu cu usa din dreapta dar la mine nu se mai deschidea. nu urca destul butonul de zăvor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e raspunsul final la problema : full ori ba.Daca citeai in continuare intelegeai de ce ai MFA.

Full option nu a existat... sunt CL - de baza, GL - family si GT - sport (in EMEA), iar la fiecare se poate renunta la dotarile standard clasei pt. altele mai bune la cerere. Unele au pt. ca s-a cerut. :icon_thumright:
Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine...deci eu am ajuns la o concluzie precum ca nu exista passat b4 full sau cel putin nu am intalnit pe nimeni care sa aiba. dar totusi sunt curios care e treaba cu grila acea de la KAMEI....eu pana acum am vazut-o doar la dotarile climatronic+ piele+ trapa+ cotiera+ geamuri electrice.....sunteti de accord cu mine?

Modificat de alinelu2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!