Jump to content

Cateva intrebari


ALEKS
 Share

Postare recomandată

cine imi poate spune si mie cum sa reglez timoneria ca la carte si daca o pot face singur fara a trebui mers neaparat la un service, mentionez ca doar in treapta 1 intra greu in rest nu are probleme deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam greu sa reglezi sistemul , iti trebuie niste scule speciale

poate te ajuta asta

post-25908-1257319869_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...dupa cum ma gandeam si eu e cam complicata faza si singura solutie...iara tre sa trec pe la baietii de la service, si asa mi-au facut maneru de la usha de mantuiala cu toate ca e nou si cumparat de la reprezentantza, si cu ocazia ca va trebui sa imi schimbe iara maneru o sa ii rog pe ceilalti sa vada ce este de facut in legatura cu reglarea timoneriei si daca trebuie sau nu ceva inlocuit....merci de poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat intermediar 1,8 benzina motor abs nu prea trage ce sa fie? daca accelerez mai tare la o depasire nu se prea duce!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Am o mica problema in legatura cu becul acela de la ulei, din bord. Problema consta in faptul ca becul imi tiuie mereu, desi nivelul uleiului este OK, iar alte probleme nu par a exista, deoarece am fost cu masina la mecanic, iar acesta m-a trimis la un electrician auto, spunandu-mi ca problema este la instalatia electrica.

Electricianul mi-a curatat nu stiu care borne de la motor si mi-a spus ca daca mai tiuie, le inlocuim. O vreme nu am mai avut dificultati, insa de vreo cateva zile nu mai inceteaza din tiuit. Am observat ca aproape de volan, in dreapta, este o mica boxa (sau cam asa ceva). De acolo se aude. Am incercat sa deconectez boxa sau sa inlatur niste fire, dar nu am reusit. De asemenea, am incercat sa scot si o siguranta din panoul acela aflat in interior, in stanga jos, dar odata scoasa siguranta, nu mai funtioneaza geamurile si turometrul + indicatorul la benzina. Dar nici uleiul nu mai tiuie.

Nu pot circula cu ea asa. Cateodata, cand accelerez, tiue pret de o secunda, doua; sau cand trec peste niste denivelari, la fel; altadata insa, nu se mai opreste. Uneori nu tiuie deloc.

Stiti cumva cum sa dezactivez boxa aceea? Sau numai becul acela?

Modificat de Sikandar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba sondele de presiune ulei(in capul chiuloasei si in suportul de filtru de ulei)si ai scapat de necaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba sondele de presiune ulei(in capul chiuloasei si in suportul de filtru de ulei)si ai scapat de necaz.

Pe acestea le pot schimba si eu?

Sau este necesar sa merg la electrician?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti si tu,daca ai o cheie de 19/22.

Deci merg la un shop auto si cumpar 2? sonde de presiune ulei, dupa care ma apuc de lucru.

Dar ce fel de sonde sa cumpar? Detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am pe passat intermediar motor abs sonda lambda universala(e cu 1 fir) si nus daca elegata bine si nici daca functioneaza?

cum pot sa verific.

cu vag com imi arata lambda factor 1 tot timpul si din cand in cand 0.9_0.8.

masina nu se accelereaza liniar si nu are viata.

cred ca e de la sonda.

mufa de la sonda la motoarele aste cum arata(daca are cineva) ca la mone e in spatele motorului si e din 2 fire din care unul merge la sonda si celalalt e taiat cel ce merge pe instalatie iar cel de pe masina unde e si cel de la sonda, e la masa.

e bine asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul meu e ca cel din foto de mai sus.

fa terog in spate la galeria de evacuare niste foto la senz. lambda si la mufa unde se concteaza cu instalatia masinii.

vreau sa vad daca la mine e in regula.

ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul meu e ca cel din foto de mai sus.

fa terog in spate la galeria de evacuare niste foto la senz. lambda si la mufa unde se concteaza cu instalatia masinii.

vreau sa vad daca la mine e in regula.

ms.

Desigur.

Maine dupa-amiaza am sa fac cateva fotografii. Doar ce l-am vopsit astazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune te rog foto daca vrei ca incepe sa ma dispere masina. nu vrea sa se accelereze lianiar si nu targe si masi si consuma mult.

ms si scuze daca is cam insistent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@daniel tical

Transmite-mi prin PM o adresa de email prin care sa iti trimit fotografiile, deoarece acestea depasesc cu mult 550k si nu le pot incarca pe forum.

@kovacs, am incercat sa procedez cum m-ai sfatuit si iata ce a rezultat. Nu stiu daca inca mai tiuie becul, pentru ca nu am parcurs inca niciun km. Maine am sa aflu. Totusi sper sa fie corect ceea ce am facut eu acolo.

Multumesc inca o data.

post-54419-1258713624_thumb.jpg

post-54419-1258713630_thumb.jpg

post-54419-1258713635_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mufa este aceasta? Poate stie cineva. E situata langa ansamblul proiector-catadioptru-semnalizator din partea dreapta a masinii cum te uiti de la volan. Ce se monteaza la aceasta mufa?

j0e9v4.jpg

ALEKS

uitandu-ma pe sub capota motorului si cautand claxonu(pe care bine inteles ca nu l-am gasit doar banuiesc ca e pe sub aripa dreapta fata) ma gandeam ca poate acea mufa e pentru cazu in care vrei sa-ti pui motoras la farururi sa nu mai tragi alte fire si improvizatii(parerea mea) pentru ca la mine este la abele faruri.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am reglare electrica la faruri. Deci nu e de acolo. Totusi e posibil sa fie mufa de la spalatorile de faruri, daca o fi avut asa ceva.

Inca o intrebare: Passat B4 are / a avut scut de protectie la motor (cum aveau Daciile)? Al meu nu are si ma gandesc ca ar fi un lucru bun daca i-as monta.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e ca si cel de dacie ..eu l-am schimbat pentru ca era putin avariat ,cel care era pe masina era dintr-un material mai usor mai subtire,si am comandat unu care e putin mai solid tot ceva plastic dar mai gros.

post-32190-1258974790_thumb.jpg

Am si eu o rugaminte ,va rog care stiti sa-mi spuneti codul la cotiera (de pe modelul 1996)

post-32190-1258975037_thumb.jpg

si suportul pahar pentru pasager dreapta

post-32190-1258975079_thumb.jpg

multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@daniel tical

Transmite-mi prin PM o adresa de email prin care sa iti trimit fotografiile, deoarece acestea depasesc cu mult 550k si nu le pot incarca pe forum.

Ai mai jos optiunea ImageShack, pana la 1.5 MB se pastreaza rezolutia, peste se reduce la o rezolutie optima pt. web.

Un clic pe casuta Thumbnail for forums (1) sa se autoselecteze, copiaza, si adauga in mesaj linia respectiva.

Si pe mine m-ar interesa... i-am facut un test electronic, si mi-a zis ca trebuie schimbata sonda, iar la mecanic am gasit toba fisurata, pe care am si sudat-o. Inca nu i-am refacut testul... o sa vad eu.

Pe un drum de 900Km la 90/110 Km/H nu mi-a luat mai mult de 6l, dar totusi trage greu, de zici ca-i Dacie. Cel putin una din problemele pe care le are Daniel.

Legat de scut, la Dacei proteja rotile de la distriburie si alte matze care mai atarnau... la Passat, distributia are cele doua capace care o protejeaza si de praf iar rotile la pompele au un scut mic de plastic care se ia jos pe la roata stanga. In rest nu mai atarna nimic. 27181 arata ca un scut de centru, nu? Cel putin pe cati am intrebat, nu stia nimeni as-mi zica daca Passatul are un scut ca al Daciei, ce protejeaza vana si restul partilor joase.

Mabial, daca nu te superi de unde ai imaginea scutului?

Modificat de em7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... ms!

SC SCUT PROTECTION SRL EN-GROS, PRODUCE ŞI COMERCIALIZEAZĂ SCUTURI DE MOTOR DIN TABLĂ DE OTEL DE 2-3 mm, PROIECTATE ŞI CONFECŢIONATE DE FIRMA NOASTRĂ, PENTRU APROAPE TOATE TIPURILE DE AUTOTURISME.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. Posteaz aici pt ca nu a, gasit nicaieri in alta parte... Problema mea la masina din semnatura este ca nu mai pot deschide portiera fata dreapta nici dinauntru si nici de pe-afara. Se deschidea cam greu de pe afara si am zis ca o rezolv(o mai facusem si pe cea din stg). Acum nu se mai deschide de nicaieri sub nicio forma. panoul e dat jos deci pot actiona dinauntru cumva. Dar am apasat pe acea clema pe care o actioneaza si manerul de afara dar nici vorba sa se deschida. Isi face cursa pana la capat dar nu vrea sa se deschida. Ce sfaturi imi dati? Poate ati patit si voi. Cum pot deschide usa pentru ca eventual sa schimb broasca pt ca eu zic ca de acolo e problema. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata! am desfacut surubul manerului deschizand usa din spate si dupa ce am scos manerul s-a deschis simplu. Manerul nu lasa sa se deblocheze usa deci ea ramanea blocata si logic ca nu se deschidea de nicaieri. Am reglat nitzel parghia manerului care actioneaza broasca si merge brici. Bafta!

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!