Jump to content

Cateva intrebari


ALEKS
 Share

Postare recomandată

Salut , am un passat b4 din 95 am nevoie de o turbosuflanta ? ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca tot veni iarna... nu va confruntati cu probleme legate de inchiderea usilor? De deschis se deschid dar nu se mai pot inchide, mecanismul nu mai actioneaza decat atunci cand se incaleste putin.

Cine mai are aceasta problema si ce rezolvari aveti?

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am probleme de genu asta inafara de faptu ca mi-au mai inghetzat manerele de la usi, dar cu cateva lovituri subltile si-au dat drumu...probabil ca daca ai reusi sa desfaci cat de cat mecanismele si sa le ungi putin ai rezolva problema, probabil ca vaselina cu care sunt unse s-a cam "uzat" si se intareste mai mult decat ar trebui la geru de afara :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am... de aseara, cand a nins si s-a oprit. Am fost sa dau zapada jos, am deschis portiera pasagerului si pa, ca era intuneric!

Am legat-o cu o sfoara de scaun si am intins-o de manerul ei... azi, cand se va face lumina trebuie sa vad ce are.

O treaba ciudata... dau inapoi cu varful unei chei acel U de inchidere, doua trepte, si fara sa deschid usa de la maner sau din interior se da inapoi foarte usor. Asa vad cum de nu prinde.

Din ce am gasit si eu cu mesteru' Google sunt cateva posibilitati:

- cum zice Alin, si asta e varianta simpla

- s-a descentrat nush'ce cui de blocare din interioriul zavorului... cica se mai intampla si trebuie desfacut

- s-a rupt un arc ce actioneaza acel cui in pozitia de blocare

... si altele care nu prea faceau sens in engleza fara sa am in fata toata usa dezasamblata

Asa... si cuiul de blocare e... blocat, nu mai vrea in jos nici cum.

Bine ca am manualul la usi si am cam inteles pe unde, ce si cum trebuie sa umblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e o boala la modelul asta , cand da frigu' si mai e si un pic de umezeala intepenesc usile...problema este la chederul din afara , in partea de sus acolo ingheata si nu trebuie fortata usa ,ca se poate rupe manerul..trebuie in prealabil apasat chederul cu degetele , pana se dezlipeste

alta problema care am intalnit-o si eu si un coleg a fost imposibilitatea inchiderii usi... dupa ce am dat cu spray de dezghetat in ' broasca" si-a revenit

azi am dat cu silicon de bord lichid pe chedere la indicatiile vanzatorului de la magazin ...revin maine cu rezultatul

post-25908-1261242230_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a preveni "lipirea" portierei de cheder, curata bine cu o carpa unscata chederul de zapada si gheata, dupa care inmoaie un burete in antigel concentrat si da cu el pe toate chederele. Pt incuietori ia o seringa cu varf subtire, baga antigel concentrat in ea si unge toate mecanismele de la maner.

Modificat de kistler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

em7...vezi ca atuncea cand desfaci broasca sa nu o faci bucati....ca de pus inapoi e cam greu....eu o zi intreaga m-am chinuit sa imi fac usa sa se inchida cat de cat adik am blocat-o de tot :D pentru ca era arcu din interior rupt si alta solutie nu mai aveam(noroc ca era usa din fata) si dupa aia bine inteles ca a trebuit sa o schimb broasca...infine....bafta si speram sa nu fie decat din cauza ca s-a cam intarit.......si cu o simpla ungere o sa mearga:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

em7...vezi ca atuncea cand desfaci broasca sa nu o faci bucati....ca de pus inapoi e cam greu....eu o zi intreaga m-am chinuit sa imi fac usa sa se inchida cat de cat

Stai linistit... 5 ore, doua usi! ;)

La usa pasagerului am dat jos tot ce am avut nevoie sa vad cum merge, prima data manerul, dupaia panoul interior, si cand am vazut unde e problema, si broasca. Si pt. ca m-a mancat undeva... si bine a facut... am dat jos manerul de la usa soferului sa vad cum merge sau cum ar trebui sa mearga unul bun si surpriza, si el avea o clasica problema. Noroc ca am citit despre treaba asta cu o seara inainte dar nu m-am uitat bine ce avea de la inceput, nu puteam sa-l scot mai tare ca era cablul intins... a, si de reparat am reparat intr-o parcare unde mai era si gheata pe jos si ger afara. Era cam greu cu statu' "pe loc". I-a iesit cului acela auriu ce tine bratul de deschidere. Nu batea bine pe limba de deschidere a broastei. Pana l-a urma am observat si in 10 min a fost gata.

La cea a pasagerului, da! Cu o ungere a mers... nu chiar simpla, ca i-am pus unsoare pe baza de calciu cam peste tot pe unde erau parti care se miscau si acum merge mai bine si nu cred ca o sa mai inghete. Dar de dat jos, a fost destul de simplu, zic eu, daca e sa nu iau in seama si panoul si manerul... si nu parea sa se dezmembreze de la sine, era chiar solida.

Ce mai trebuie, sunt acele benzi adezive de izolat interiorul usilor si adezivul potrivit ca imi cam intra curent, plus un maner de interior pt. sofer, ca asta si-a rupt un picior, e ciunt saracu, sta cat de cat dar tot e mai bine sa am sa-l schimb in cazul in care cedeaza de tot. Cod ceva? Sau intreb la magazin si au iei in baza de date si chestii de genul asta? La banda si adeziv am in manual, dar la maner nu stiu.

Asa, si mai trebuia sa-i dau cu silicon la manerele de afara. L-a ambele li s-au dus acele garnituri din plastic sau nu stiu exact din ce erau... se faramitau ca zapada la atingere.

Sa nu mai zic, se mai trezea cate un trecator sa-mi zica, ca "el stie ce are" si ca "trebuie schimbata". Si uite ca nu a trebuit schimbat nimic.

Modificat de em7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca ai rezolvat si mie imi trebuie un maner de pe interior pentru usa spate dar am gandeam sa il iau de la un shrot...dar trecand peste asta...si o data cu zapada venita....mi-am dat seama ca abs-ul nu functioneaza....:| dati-mi va rog niste sfaturi ce ar fi de facut ca sa rezolv problema...ce teste sa fac sau cat m-ar costa sa repar toata sandramaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai un test cu vag com ar fi ideal. Roaga un coleg de pe forum care e in apropiere sa te ajute. La mine se comporta abs-ul chiar mai bine decat o facea cel de pe B5. Ala intra foarte repede si mergeam sanie. Asta de pe B4 e ideal. Intra tarziu si-mi fac treaba cum trebuie. Curios ca mie nu mi-au inghetat deloc usile iarna asta...Am adus-o din germania prin mai si propabil inca nu s-a terminat vaselina din broaste..:D

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atuncea....sar putea totusi si la mine sa intre cam tarziu...pentru ca, atuncea cand a fost zapada mare am circulat cu un ford focus care doar putin daca puneam frana intra abs-u si uneori era chiar enervant...infine....sper sa nu am probleme prea mari iar dupa sarbatori o sa apelez si eu la spiritul de binefacere al colegilor de pe forum care ma pot ajuta cu un test.

si in legatura cu chederele nici eu nu am avut probleme decat putin de tot cu manerele exterioare si broasca de la usa soferului care de la inceput a fost rupt arcu din interior..sa auzim doar de bine si SARBATORI FERICITE!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai fa proba si calc-o tare pe zapada. Vezi daca tipa pedala :)

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai fa proba si calc-o tare pe zapada. Vezi daca tipa pedala :D

pai asta e problema ca zapada nu mai e :blah_:...doar putin de tot soseaua umeda...dar cand o sa gasesc o portiune cu gheatza o sa incerc cu siguranta ca sunt rau de tot in dubii sper doar sa ma insel ca nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa-mi rup planetara lunga la o plecare in tromba la un semafor! S-a rupt axul de otel!!! nicidecum din cutie sau de la roat[. Axul de pe mijloc. Rupt in doua. Tare nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta e problema ca zapada nu mai e :beerchug:...doar putin de tot soseaua umeda...dar cand o sa gasesc o portiune cu gheatza o sa incerc cu siguranta ca sunt rau de tot in dubii sper doar sa ma insel ca nu merge

nu trebuie sa fie gheata ca sa intre abs-ul ..poti pune o frana brusca si pe asfalt ...abs -ul o sa intre in momentul in care rotile vor patina.Oricum o sa trebuiasca pus pe test vag cum spune axxa84 si daca afli ca nu merge,pentru ca va trebui sa afli care senzor e dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara aia de metal? Nu mi-am inchipuit ca se poate asa ceva...

ALEKS

asa mi-a spus si mecanicul dar iata ca eu am putut! :D Probabil fusese fisurata sau ceva. Nu se putea dintr-o data.

mabial, mai greu sa patineze roata pe asfalt uscat mai ales daca ai cauciucuri bune.

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur? Cu ceva viteza si daca vre-un senzor e defect, patineaza. Cred ca asta era si idea.

Defapt, ca ABS-ul sa intre trebuie sa calci tare pedala incat sa blochezi rotile... teoretic, ca practic nu iti va permite. Daca patineaza masina sau nu, de asta nu-si da seama ECU-ul. El tot ce face e sa masoare diferenta dintre turatiile rotilor si atat. Daca rotile se blocheaza brusc, el le deblocheaza a.i. sa-ti permita sa virezi fara sa patineze. Daca le mentine blocate... VAGu'!

Iarna-i cam prost cu ABS-ul, dar asta e! La babele noastre nu se poate activa si dezactiva la comanda.

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie-mi intra tarziu ABS-ul si chiar fac diferenta pt ca tata are vento din 97 cu abs mai smecher. La el cum calci cum intra. Si e foarte nasol iarna. La mine intra tarziu si se comporta chiar excelent!

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat costa un passat tdi 95-96 la ora actuala? Ma intereseaza o masina intretinuta.

Sau poate aveti pe cineva care vrea sa vanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in timisoara intre 1500 si 3500 euro , inmatriculata sau nu,, cu clima sau nu , tdi 90 sau 110 etc

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer,nu inteleg de ce e nasol abs-ul iarna?altii plang ca nu-l au iarna si cei care-l au se plang ca de ce intra prea repede.E bine sa inttre mai tarziu?Acuma fiecare cu 'piticii' lui ..dar eu mai in siguranta ma simt intr-o masina care detine abs,ca e soare ,ca ploua,ca ninge..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna, pe conditii de ninsoare, ABS-ul mareste distanta de oprire pt. ca nu se blocheaza rotile si te prea ajuta la slalom daca nu ai um minim de aderenta. Fara ABS rotile se blocheaza, si daca masina e dotata cu roti de iarna, ele se infig in zapada sau apasa pe gheaza si se opreste mai repede. Acum depinde si unde conduci, iarna nu vine la fel peste tot.

E drept ce zice axxa84, un ABS care intra mai tarziu e mai eficient, daca intra prea repde te fenteaza... asta pana te obisnuiesti, numai ca daca schimbi masina o iei de la capat.

@axxa84, te-am citat la ceva ce ai editat dupa un min... :icon_thumright: asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

axxa84...chiar ciudat... cam imposibil...dar totusi posibil...

parca iarna se intampla toate chestiile posibile si imposibile...dupa ce ca mi-am schimbat maneru si broasca de la usa stanga fata.. ca erau stricate de cand am cumparat masina.....astazi surpriza...m-a lasat din nou maneru asta pe langa faptu ca am dat o groaza de bani pe el pentru ca am zis ca pun original ca sa nu mai am probleme...dar din pacate traim in romania si se pare ca si piesele "originale" de la noi sunt la fel de bune ca cele no name..dupa revelion urmeaza sa merg iara cu masina in service si sa le explic baietiilor de acolo care-i buba si sper sa rezolve problema fara sa imi mai ceara vreun ban pentru ca intre timp am mai fost cu masina prin service si le-am zis la baieti ca nu merge maneru asa cum ar trebui...si ei ziceau sa nu imi fac griji ca bla bla.. :mad:...

app nu are nimeni de pe aicea...din dezmebrari un maner usa stanga fata pentru un b4 cu inchidere? sau daca ati sti de unde sa iau unu mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!