Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

:lol:  uitati ca CR pentru autoturisme a fost dezvoltat si montat pentru prima oara de FIAT ?

 

...suntem mult off.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Cosmin, Bmw a introdus Cr pe seria 3 incepand cu 2002, motorul 2.0d 110kw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ma rog, eu inca n-am intalnit.

Masina in discutie era Mercedes.

Si nici macar asta nu conteaza ci efectul uleiului 2T, fie el orice diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai pus gresit intrebarea mai sus. Nu TREBUIE sa pui. Nimeni nu o face ca trebuie. E pentru binele motorului.

Chiar daca motorul e Euro5 (pasamite pentru actuala motorina), din pacate calitatea materialelor e tot mai slaba.

Asadar e binevenit tratamentul in discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc si eu 2T  (Kaufland) de aprox 1500km. Nu pot sa zic ca observ diferente notabile (mai ales in ceea ce priveste zgomotul, parca motorul este insesizabil mai silentios pe o anumita plaja de turatii gen daca inainte incepea sa se auda de la 2200rpm acum parca incepe de mai sus zgomotul. Insa  de 2 zile s-au schimbat si o-ringurile+bolturile la injectoare deci zgomotul s-a diminuat si mai tare, dar asta sigur nu e de la uleiul 2T, pt cine vrea sa-si diminueze din zgomotul de tractoras sa-si faca o revizie pe la injectoare nu sa apeleze la ulei pt asta.  Am sa continuu sa-l folosesc deoarece este ieftin/usor procurabil. Cauza principala e sa mentina o ungere eficienta la sistemul de injectie, motorina euro 5 fiind uscata, dar asta s-a repetat de n ori pe acest topic.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cecelin, daca masina ta se incadreaza la norma euro 5.....alegerea e a ta :) personal nu as folosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanel92 te rog prezinta si o baza afirmatiei tale, multi o pot lua de buna. De ce spui ca personal nu ai folosi, ce aduce rau 2T la EURO5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca asta as face eu personal ; inteleg ideea de a folosi in motoare cu norme sub euro 4 inclusiv tocmai pt ca motorina s-a schimbat pt a indeplini normele euro 5 ; iar daca masina lui indeplineste acest standard de ce sa bage? Nu vad logica ; din partea mea puteti baga si la benzinare sincer :) eu mi-am exprimat opinia si am spus ce as face eu ; e interzis ? :) avand in vedere ca toti ne bazam doar pe presupuneri...nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noile motoare sunt mai stricte din punct de vedere al normelor de poluare si implicit al filtrelor folosite, dar asta nu inseamna implicit materiale mai bune.

Problemele aparute tot mai timpuriu dezvaluie o trista realitate: calitatea/fiabilitatea noilor modele e intr-o continua scadere.

Eu as folosi fara nici o retinere.

Insa e strict parerea mea. Fiecare face propriile alegeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deenman

nimic gresit in ceea ce spui, la fel cum si alegerea este in mana fiecarui propietar de masina, dar daca undeva candva vei avea timp cauta si citeste ceva despre detonatii la motoarele diesel, si vei ajunge poate la concluzia ca uleiul 2T nu reduce zgomotul motorului deoarece unge injectoarele ci deoarece imbunatateste cifra cetanica si compresia  reducand detonatiile.

Altfel spus zgomotul de tractoras nu vine numaidacat de la tacheti uzati sau injectoare reglate incorect  etc ci poate avea si ceva de a vedea cu explozia respectiv detonatiile in timpul exploziei.

 

Si asa pe langa discutie  bgd  eu am testat acest tric ( 2T 1:250) la un motor pe benzina in 4T si chiar mi-a placut cum mergea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Băieți

lamuriti-ma si pe mine va rog, desi am citit ultimele 15-20 pagini si voi discutati , in general de CR, PD, DPF etc nu am înțeles:

- e vreo problema daca bag in AFN-ul meu (nonPD) uleiul de amestec in discuție? E recomandat? Nu e recomandat? Contraindicații in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am non PD (SDI) şi pun de vreo 2 ani. Merge ca unsă :D . Am folosit preponderent Mobil 2T, 100ml/20l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a notat. Înțeleg ca recomandata este norma FC si ce este mai ieftin. Oricum exista o statie Socar pe la noi - de unde am si început sa alimentez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Buc a gasit cineva Mobil1 2T ?

Eu nu reusesc sa gasesc pe nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos, incerc maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mă aprovizionez de la Metro. Şi vezi că Mobil1 nu este tot una cu Mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:  Bine ca mi-ai atras atentia ca umblam dupa cai verzi...

Deci caut Mobil Extra 2T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am băgat si eu Hexol rosu la 14.5 RON litrul. Sa vedem cce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in dedeman Mobil 2t extra cu 24,99lei litrul.

Este bun pentru masina mea? vw bora ajm pd 115cp. Vroiam Ravenol dar ala nu e la indemana oricui.

 

Totusi la instructiuni spune "a nu se amesteca cu motorina" sau ceva de genu, de ce scrie asta? stiu ca s-a mai discutat, dar vreau un raspuns simplu.

post-104263-0-66413000-1415901090_thumb.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul este simplu, uleiul 2T este facut pentru a fi folosit in amestec cu benzina la motoarele in 2 timpi. Ca noi mai botezam si motorina asta este alegerea noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!