Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

O sa vad daca sunt diferente dupa ce termin bidonul de ulei. Daca nu observ nici cea mai mica diferenta nu cred ca o sa mai bag...pentru ca nu are rost. Sunetul motorului il cunosc foarte bine, imbunatatiri momentan = 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectele se vad pe termen lung,care inseamna mii de km.Elementele pe unde circula acest 2T nu se repara ci doar se prelungeste viata lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit azi ulei 2T hexol rosu cu 11 lei ce spuneti este afacere :-).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca precizezi si unde... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hexol se gaseste , momentan, numai in statiile SOCAR  care din pacate momentan , deoarece sun nou intrati pe piata, se gasesc numai in Moldova.

Au si carburanti foarte buni, si pe mine ce m-a convins sa apelez la serviciile lor este faptul ca Socar a intrat foarte tare si pe piata din Elvetia, si la ei fara seriozitate si servicii de calitate nu ai sanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost pe faza sa iau vreo 2l de ulei când am fost la Focșani.

Vad și la Cluj și Rm. Vâlcea stații.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca a ajuns si pe la mine in instalatie uleiul, dupa cateva sute de km. La prima impresie azi dimineata, se aude putin mai infundat motorul. Adica mai gros sunetul dar parca usor mai silentios. Sa speram ca o sa continue evolutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit uleiul cu pretul asta la un magazin de piese auto,nu in peco.Sunt curios in peco cat costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca a ajuns si pe la mine in instalatie uleiul, dupa cateva sute de km. La prima impresie azi dimineata, se aude putin mai infundat motorul. Adica mai gros sunetul dar parca usor mai silentios. Sa speram ca o sa continue evolutia.

 

 

Daca asi putea ti-asi schimba nickul cu "Toma Necredinciosul "  Nu astepta miracole dar ai garantia noastra ca face bine la injectoare,  dupa ce mergi cateva saptameni cu ulei fa o experinta si nu mai pune  si atunci vei remarca care este diferenta cu adevarat.

 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hexol se gaseste si in unele francize PETROM (am intrat sa cumpar suc si am vazut, pret 13lei/litru ). Cam toate din zona Neamt - Bacau au ulei Hexol 2T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De bucurie ca a mai scazut pretul la motoren, am facut azi plinul (pana in gura), dupa ce am bagat ceva Hexol rosu. Dar cred ca am pus cam putin ulei, cca 200 ml la vreo 40 de litri de motorina (era cam la un sfert rezervorul, estimez eu). O sa mai adaug maine vreo 50 ml, amestecat cu jumatate de litru de motorina. Oricum, decat deloc, bun si asa.

Mai trag o tura la socar, sa iau alt bidon.

 

O chestie: daca amestec mol 2t FD cu Hexol rosu- dauneaza coafurii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ii fac un mix din ce mai am pe acasa, ca e pacat de sprint-ul ala sa-l pun pe la altceva sau sa-l arunc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru buzoieni Hexol 2t rosu 10 lei la Petrom iesirea spre Brasov.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu ulei intr-un plin la Passat. Cu plinul facut pana sus, am 'scapat' cam 400-500ml de ulei. Chiar nu-mi dadeam seama daca curge uleiul din recipient si cand m-am uitat, pusesem cam mult. 

 

Desi nu prea are rost sa mai zic ce au zis colegii atatea pagini, motorul este mai silentios si are un mers mai rafinat. Mie imi lasa impresia ca se simte mai bine masina cu el, asa ca o sa mai primeasca. Personal sunt mai mult decat multumit de efecte.

 

Uleiul a fost cel de la benzinariile MOL, Mol Dynamic Sprint 2T.

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e cam cel mai cunoscut/utilizat. La ce pret l-ai gasit? Asta ca o comparație cu preturile din Neamt... La noi e intre 20 si 21 lei litrul cu norma FD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19.99 lei / litru - norma FD. Cred ca asta ar fi pretul lor peste tot, avand in vedere ca e produs propriu.

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic da, practic nu. In Tg. Neamț am gasit cu 20, in Piatra era 21, la interval de cateva zile. Am mai trecut si diferențele se păstrau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari! Mol Dynamic Sprint 2T costa 15 ron la Impar Bacau pe varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde sunt diferentele astea de pretz. Eu am dat pe sprint 2T  25 roni in cluj. Asta a fost acum vreo 2 luni cand am luat 2L.  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ies din schema. Intrucat zgomotul motorului nu s-a modificat deloc spre bine ( adica sa fie mai silentios ) nu ma intereseaza sa dau banii aiurea ; cu pompa si injectoarele nu mi-e rusine..am vazut multe 1.4 tdi care aveau 2-300.000 km fara interventii la motor ( am avut flota la DHL ) si sunt covins ca voi avea probleme ; daca aveam DCI poate continuam cu uleiul 2T ; dar cum a mea are 41.000 km si eu fac 6-7000/an..imbatranesc eu inainte sa apuce ia 200k km. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!