Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Sau tot 26ron la DEDEMAN, poate va e mai la indemana. Bidon gri cu uulei Culoare rosie jaso fc/fd pe spate

Sau tot 26ron la DEDEMAN, poate va e mai la indemana. Bidon gri cu uulei Culoare rosie jaso fc/fd pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin,

 

ma citi dolfinul bine, dar eu stiu ca daca masina are scrumiera trece la orice control in Ro, deci si cu testul de opacitate cred ca e istorie..acum se face testul de opacitate la scumiera.

 

Dar in principiu acesta este sensul OBDII, mai mult ca se discuta ca rezultatul scanarii periodice sa fie trimis la organul ce se ocupa cu controlul technic..bla bla lucruri la care nu se v a ajunge poate niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refer la situatia cand treci itp-ul ca romanul.

Eu intotdeauna l-am trecut pe bune pentru ca masinile cu care m-am prezentat erau impecabile. Si nu doar eu ci pe nimeni n-am auzit/vazut sa-i bage testerul la itp.

Si cred ca nimeni din romania n-a vazut aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.Vreau sa adresez aici o intrebare pt rune:am vazut ca vrei sa schimbi uleiul 2T de la Hexol rosu din ce motiv, nu este chiar asa de bun, lasa mai multa cenusa fata de altele apropiate ca pret? Si eu folosesc tot din asta si mi se pare ok pana acum dar nu am terminat nici macar un bidon.

O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Darvin,

La pagina 79 colegul Lupo a postat un link despre un test / comparatie intre mai multi adititvi ptr diesel, printre care si 2 tipuri de ulei , daca esti atent la fiecare aditiv  are si pretul pe rezervor, sau cam asa ceva, ei bine decat sa obtez ptr un ulei mai scump FD mai bine prefer un aditiv deoarece pretul pe rezervor este  identic sau mai mic

Ei bine eu personal cred ca in momentul cand de decizi sa folosesti acest adaos pretul uleiului este un factor important, deoarece ceilanti factori precum norma calitate etc  nu sunt exagerati  de diferit.

De aceea cand alegi un ulei criteriile ar cam fi: Pret ( cat mai ieftin), Norma ( JASO FC   cu FB miroase cam urat gazele deoarece e mineral, FD e mai scump), Sa se autoamestece,

 

Deci cu Hexol esti bine servit, si daca gasesti ceva mai ieftin ma intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai scump un pachet de tigari decat un litru hexol. nu cred ca vom gasi si mai ieftin de atat, eu unul sunt f multumit de pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa se autoamestece,

 

Deci cu Hexol esti bine servit, si daca gasesti ceva mai ieftin ma intereseaza.

Eu de obicei pun 2T-ul intrun bidon de 5L in care am motorina. Am trecut saptamana trecuta pe Mobil; s-a facut rosie motorina instantaneu cand am pus uleiul - la nici un ulei nu am vazut sa se amestece asa - nici nu a mai fost nevoie sa agit bidonul.

Comportament diferit fata de Aral nu am observat - nici in bine nici in rau - regenerarile DPF se fac cam la fel.

Injectoarele sunt tot la fel - intre -0.07 si 0.08 (inj.2 e chiar pe 0).

 

Hexol o sa iau pt. golful 3 care nu mai are nici catalizator. Cand am vazut bidonul in care isi vand uleiul, am avut o retinere in a-l cumpara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau tot 26ron la DEDEMAN, poate va e mai la indemana. Bidon gri cu ulei Culoare rosie jaso fc/fd pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OOO Muale vrea sa zboare


. Cand am vazut bidonul in care isi vand uleiul, am avut o retinere in a-l cumpara

 

Eu nu am nici o retinere deoarece cu acel bidon de Hexol poti turna direct in rezervor fara a da pe langa!!  deoarece are gatul mic in diametru..nu todeauna  ambalajul spune ceva despre produs!!

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o paralela: uitati-va la laptopurile Asus, vin in niste ambalaje de carton fad, simplu, maro. Bagati un ochi la Acer, au niste cutii lucioase, colorate etc. Ce ati prefera intre cele doua? Eu mi-s la al doilea Asus, dupa ce inainte avusesem un Acer, care a zburat inapoi dupa 3 saptamani (storno si diferenta in plus la un Asus).

 

Da, si eu am observat ca ambalajul e cam la fel ca la sticlele de suc ieftin (de ala mult si bun, 3 litri la 2 lei), insa conteaza mai mult omul decat haina. Parerea mea.

Si intr-adevar, se poate turna direct din sticla in rezervor, fara sa mozolesc cu ulei pe la usita rezervorului sau pe aripa/spoiler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spui... omul mai mult decat haina;

am luat Mobilul datorita caracteristicilor care ma intereseaza mai mult pe mine: cenusa (din pdf-ul postat de Rune e dupa Ravenol) si norma jaso. Despre Hexol nu am prea multe date, dar cum am mai spus, o sa-l folosesc la golful 3.

Eu nu torn cu bidonul direct in rezervor. Am o sticla de vopsea de par care e gradata, in care tin  uleiul, si pun exact cat imi trebuie - cand merg doar in oras, nu alimentez mai mult de 15L odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno, mai pun si eu "la fix", cand am facuta provizia de acasa. Dar de obicei ii torn la ochi si adaug cata motorina trebuie. Imi place sa fac plinul, pun maxim 300 ml (ochiometric, normal) si adaug pana ajunge motorina pana sus. Ca alimentez cu taraita, ca fac plinul, tot un drac, dar macar nu mai pierd timpul prin benzinarie (asa imi mai place sa trec pe acolo...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca merg cu toate 3 (cele 2 golfuri + moto) - 15L in fiecare e aproape un plin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi eu nu-s patron, ca matale, n-am decat un tractor :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus zilele trecute 4-5 litri de 15w50 mineral marca shell(are peste 10 ani vechime) peste vreo 10 litri de diesel si vreo 200 ml de benzina ca sa-l mai subtieze un pic de teama sa nu omor pompa din rezervor.din cauza vascozitatii. A mers de a rupt... Fara fum, fara probleme si nu stiu daca sa pun pe seama asta dar parca a vindecat un injector zgomotos deoarece acum nu se mai aude nici cu diesel simplu fara nimic amestecat. Asadar cred ca nu conteaza din punct de vedere al eventualelor probleme, cantitatea de ulei 2t adaugata in diesel, uleiul 2t oricum este mai nobil decat diesel cand nu este ars in tava. Am sa incerc un test de opacitate prin noiembrie, cu toate ca am citit parerea cuiva care a facut acest test consider ca ar fi interesant.

Sper sa luati offtopicul drept o variatie logica plecata de la discutia despre normele uleiurilor 2t.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mOFO,

 

sa nu mai pui niciodata benzina in diesel deoarece benzina scade cifra cetanica, si cum deja pri Ro motorina motorina se aduce la peco cu aceiasi cistena, fara a se curata intre.... deci vine deja contaminata la transport.

scaderea cifrei cetanice duce la detonatii, ceva de genul  explozia se petrece prea tarziu etc etc, si de aceea motorul sufera devine zgomotos, trepideaza, uzura prematura etc.

 

Deci benzina in diesel  a fost odata si aducea ceva la dieselurile vechi in timpul motorinei cu sulf  astazi un diesel modern sufera de la adaosul de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fiolosit putina, doar ca sa ma subtieze smantana aia de ulei. In alta ordine de idei dupa ca am Mai adaugat peste acest amestec inca 10 litri diesel nu Mai auzeam motorul la cald, la relanti.

Ps scuze de greseli.. Fkin ifone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un litru de benzina la 100 l de diesel scade cifra cetanica  ceva intre 3 -- 5 unitati    deci un litru  la un rezervor  este deja   ceva in jurul lui 1.5%  deci nu trebuie mult!!!

 

In Europa a fost o discutie mare despre acest lucru deoarece multi transportau in aceiasi cisterna si diesel si benzina fara a curata intre, lucru care a dus la distrugerea multor motoare diesel moderne.

 

Deci nu te juca, apoi uleiul 15W40 este mineral  si uleiul mineral da un miros urat in urma arderii, de aceea e recomandat  FC  care este semisintetic.

 

Mai mult  uleiul in timp isi pierde propietatile, deci zeama aia stata 10 ani in garaj iti poate face surprize, asa ca mai bine ul litri de ulei de 14 lei dacat alte prostii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar mirosea diferit, dar a fost doar un experiment pentru a vedea daca si cum merge, am revenit la hexol rosu dupa petrom din considerente de achizitie. Uleiul era 15w50 peste care am adaugat 200-300 ml benzina.

Sunt perfect constient ca benzina in diesel nu face bine la motoarele de gen. moderna care au tolerante mult mai mici la lubricitatea combustibilului. Cred ca ce spui tu ne arata ca uleiul 2t ne poate ajuta in cazul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi plinul, am consumat aproape jumate de bidon de ulei, inca nu observ diferente..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am mai scris in acest topic....am folosit castrol 2t si mobil extra 2t,in total vre o 5L.

Atat am observat doar ca motorul la rece(mai ales iarna) era mai silentios la 1.9tdi non-pd.La skoda la 1.9PD nu am observat nici o diferenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alti colegi de pe aici cu PD-uri spuneau ca se mai diminueaza din sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazurile difera de la un motor la altul,sa nu uitam si de efectul placebo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!