Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

eu folosesc ulei 2T din Kaufland de 4 plinuri, cam 5k de km. Motorul merge mai silentios dar e mai lenes, nu mai are aceeasi vlaga. La un plin bag cam 200 - 300 ml de ulei.

Mi se pare ca se consuma mai repede rezervorul dar nu pot sa dau vina pe adaosul de ulei. Motorina este de peste Prut, la Giurgiulesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca FB arde cu mai multa cenusa decat FD . Poate cineva sa imi spuna care este mai bun dintre cele doua pentru motorul din semnatura ? Multumesc frumos !

Mai bun este cel cu norma FD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu stie ce fel de ulei este Dynamic Sprint de la MOL ? Sintetic , semisintetic , mineral ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca p asta care e sintetic si are jaso fd... eu personal am avut numai experiente neplacute cu el in domeniul moto dar poate o fi bun la diesel :)

http://www.molromania.ro/ro/produse/lubrifianti/lubrifian_i_pentru_autovehicule/uleiuri_de_motor_pentru_motociclete/mol_dynamic_moto_2t_-_ulei_sintetic_pentru_motoare_in_doi_timpi/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asa cum am promis , revin cu impresii dupa ce am facut un drum "afara" de circa 800 km ce a inclus cam toate tipurile de drum (inclusiv autostrada , traversat Buc, etc). Motorul devine mai zgomotos abia dupa 120 km/h , un pic mai multa viata in motor (desi poate sa fie numai o impresie ). Oricum sunt hotarat sa nu mai renunt la aplicarea acestui tratament . Apropo , la plecare am facut plinul (pana in gura rezervorului) si ma apropii de 900 km rulati si mai am inca putin peste un sfert de rezervor . La 1000 km o sa fac din nou plinul si o sa vad daca intradevar a scazut consumul sau numai computerul a fost cuprins de optimism . Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am alimentat , la 1100 km din care cam 750 in afara si 350 urban si am constatat cu satisfactie ca au incaput numai 51 litri . Un calcul simplu imi ararta ca am scos un consum mediu de 4.6 /100 . Sunt convins ca vinovat este 2t pentru ca asa consum nu am mai scos de prin 2006 cand masina era mult mai noua si motorina era euro 4 . Respect!

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte cat aveai consumu?? ce ulei ai luat pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 5.5 - 6 . Consum ca asta avea cand era noua ( motorina euro 4 , motor nou ) . Deocamdata am mai avut castrol rosu , dar cred ca voi cumpara din cel de la Kaufland ( 22 ron litrul si este JASO FC)

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pte : sigur cel din KFL este Jaso FC?

Back on topic : mai am un diesel cu care merg de ceva vreme , ultimile plinuri am adaugat 200 ml de Mol 2T Dynamic ( jaso FC ) la 40-45 L, nimic de reprosat , iar ca + uri , tractorasul e ceva mai silentios , consumul e cam la fel . :lol:

Modificat de alc2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@alc2 Sigur este Jaso FC

post-30411-0-82950600-1336226871_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e efect placebo sau nu dar acum se simte mai bine motorul in bucata 2000-3000 rpm in sarcina.

cred ca este si datorita caldurii de afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, nu stiu daca, caldura de afara are neaparat un efect benefic asupra modului cum trage motorul (odata ce motorul a ajuns la temperatura de regim)... eu zic ca... din contra (parerea mea :) )

Neaparat trebuie sa incerc si eu cu ulei 2T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, suna cu totul altfel motorul, e mai silentios, am fost weekendul trecut 900km,cateodata nu-mi dadeam seama ca eram in a 3-a la 3000rpm :) . Faza cu fumul nu s-a mai repetat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe site la MOL nu este precizat nimic

Daca te uiti mai bine arata ca e JASO-FC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea era Sintetic , semisintetic , mineral ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil mineral... am gasit la metro mobil 1 la 26 ron semisintetic cu norma jaso fd..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mineral nu prea e indicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cateva pagini mai inainte cineva recomanda semisintetic sau mineral , nicidecum sintetic . Pana la urma ce este mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, citesc si eu topicul de 30 de minute si imi surade ideea cu acest ulei 2t in motorina...

deci motorul este mai silentios + consum mai mic + face lucruri bune motorului :icon_cheesygrin:

ce avantaje mai sunt?

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pte,daca ai bani pui sintetic.

Daca vrei mai "la buget" pui semi-sintetic

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are masina filtru de particule nu este bine sa folosesc acest ulei 2T ? de unde stiu daca are sau nu masina filtru de particule? (masina o am de 5 luni si nu am schimbat inca consumabile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!