Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Dar logica ta ce spune?Motorina,decand cu euro asta, a devenit mai uscata,ulei pui sa o ,,ingrasi,, daca pui benzina o usuci definitiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor! Sunt facute de nemti sa mearga cu motorina,aveti chef de reparatii? Vedeti voi strainii sa combine tot felul de uleiuri cu benzine si motorine prin statiile de carburanti.Asta cu uleiul era valabila la motoarele de generatie veche cu pompa rotativa dar s-au schimbat multe de atunci alte vremuri alte motoare,dar romanul este inventiv si dornic de adrenalina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad strainii cum colecteaza ulei de la fastfood si baga in mercedesuri vechi si passaturi de prin 90

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MOtoarele ,,vechi,, cu pompa rotativa sa pus pana prin 2005 pe octavia,bora,uleiul de 2 timpi arde mai bine decat motorina,informativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Vali,asta am spus si eu merge la motoare de 20-30 de ani cu 3,4k Km unde pe vremea aia motorina era grasa si cu mult sulf,dar acum este alta tehnologie,ecu,senzori,geometrie variabila,crezi ca face bine uleiul,ai vazut la moto cum se vede pe teava este unsuroasa cum crezi ca se simte geometria la turbina cu asa depuneri?Uleiul 2T arde mai bine dar combinat cu benzina nu cu motorina

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,din 2005 si pana azi sant 20,30 de ani,ECU are treaba nu l bagam in discutie,uleiul 2T arde cu orice combustibil,si pt final,nu poti convinge pe cineva care foloseste de 5 - 6 ani ulei 2T ca nu e bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca ajuta la arderea completa a motorinei, cum crezi ca dispare fumul negru ? Am ~50k km rulati in doi ani si merge masinuta fara dureri in ECU si greata in pistoane. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin fum negru da orice motor fie diesel fie benzina cand bagi piciorul in el,este normal,eu nu vreau sa conving pe nimeni sa nu bage dar in pompe duse eu nu pun,nu vad un plus asa mare sa merite atata timp cat merge perfec de 4 ani si nu am avut probleme pana acum cu motorul.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin.g aici sant colegi care folosesc ulei 2T sau vor sa incerce pentru a preveni niste uzuri prin pompe de injectie,injectoare,ca sa intelegi ca nu face nimic rau si ca uleiul 2T arde aproape 100% fara depuneri el face pe circuitul de alimentare, pompa de injectie,injectoare, ce face uleiul in motor,adica unge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvi,am folosit si eu dupa ce am citit pe forum doua bidoane adica vreo 10 plinuri si sincer pe masina mea nu am simtit nici cea mai mica diferenta putin mi s-a parut ca este mai lenta doar atit de aceea nu vad de ce as mai pune,eu va cred poate la voi se simte ceva mai mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te gandi ca e bomba sa vezi efectul imediat mai ales ca masina ta e oarecum noua dar preventiv poti sa folosesti,rau nu-i face in nici un caz

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii te intrebi daca se buleste un injector ceva dupa aia zici ba oare o fi din aia sau ceva de genul daca nu puneam probleme nu-mi faceam,am zis ca de mai bine cum scrie la carte,gaz bun si ulei la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sarit deja de 500km cu ulei 2T in gaz . Consumul a scazut cu cel putin 0,5l , motorul toarce de te unge pe suflet , a disparut in totalitate fumul negru de la fundul meu. Ce mai , sunt foarte incantat ! Astept cu nerabdare sa fac un drum lung . Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ pte ...ce ulei ,mai exact,bagi in motorina ? Cred ca ar trebuie precizat de fiecare in parte ,care baga ulei in motorina, marca uleiului folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit K(de la kaufland) si Ravenol 2t(acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hexol 2T,culoare - rosu, il folosesc de ~ 1an.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma se poate folosi cu filtru de particule? Eu la scuter folosesc motul scooter 2t, sintetic 100% cu proprietati de reducere a fumului iar norma este api tc.. As vrea sa stiu daca se poate folosi sau doar imbacsesc filtru de particule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu se poate folosi.Dar numai cu norma jaso fd!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Andrusel - Castrol 2T( bidon rosu ) , full sintetic , 25 de lei litrul !

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris si cateva posturi mai sus,cand cumparati ulei 2T uitati-va sa scrie pe el semi sintetic,full sintetic cel care nu scrie e multigrad si nu are ardere de 100%,deci arde cu depuneri de funingine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adaugat si eu proportia de ulei in motorina pentru un passat 2.0 tdi si intradevar zgomotul se reduce dar nici nu mai trage ca inainte.Nu are ce cauta ulei in motorina la euro 4 eventual la euro 1,2. De abia am asteptat sa se termine zeama din rezervor dupa care motorina buna si cox pentru curatare.Este buna pentru care oricum nu simt diferente intre masini in general.Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nka21 abia dupa 10-12 plinuri isi face efectul "zeama de caise".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nka21:Este buna pentru care oricum nu simt diferente intre masini in general.Parerea mea.

Asa e, parerea ta si e bine ca ai "simtul diferentei". :ceuameni:

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul 2T sintetic sau semisintetic are arderea mult mai completa decat motorina,daca a-ti folosit juma de rezervor si nu sa simtit nimic,aflati ca amestecul nu e bomba sa vedeti efectul imediat,si daca va uitati pe forumuri din america,germania etc,o sa ramaneti surprinsi ca ei folosesc si pentru motoare E5,eu zic sa nu puneti dar nici sa nu contraziceti colegii care folosesc de ceva ani si e totul mult mai ok ca inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am trecut pe la MOL si am vazut un ulei DYNAMIC 2T , standart JASO FD , dar despre care nu am reusit sa aflu daca este mineral sau sintetic . Mentionez ca avea un bidon verde de un litru si costa 20 de roni si ceva banuti . Cum am mentionat si intr-un post ceva mai devereme , acum folosesc castrol 2 T , bidon rosu care este ceva mai scump ( 25 ron litrul ) dar care are standardul JASO FB . Am inteles ca FB arde cu mai multa cenusa decat FD . Poate cineva sa imi spuna care este mai bun dintre cele doua pentru motorul din semnatura ? Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!