Jump to content

Golful meu Young


fanta

Postare recomandată

Mai ok decat sa le afumi cu vopsea, pune si imbraca-le in colant fumuriu transparent ca ies mai ok si este si reversibila treaba.

Farurile sunt frumusele si mi-am dorit si eu acest model, dar daca nu au picat atunci.

Link către comentariu
  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fanta

    87

  • Circoloco

    40

  • kalu

    17

  • rex

    14

Top Posters In This Topic

Farurile alea sunt foarte ok ca si functionalitati, au sistem cu obturator in lupa, astfel cu un singur bec H7 ai si faza scurta si faza lunga. Eu le-as lua in locul tau, merita masina ceva deosebit :ceuameni:

Link către comentariu

Le-am comandat acum. Sper sa aiba si faza scurta si lunga pe lupa. Am vazut pe net montate pe o Jetta si la oglinda aceea de langa lupa avea pus bec galben. Acum nu stiu sigur daca aceea e semnalizarea pentru ca cel care le vinde mi-a spus ca semnalizarea e undeva sub LED-urile daylight. Nu stiu ce sa cred. Cine stie sigur unde-i semnalizarea si daca o sa am faza scurta/lunga pe lupa sa-mi spuna si mie. Multumesc frumos.

Link către comentariu

semnalizarea este undeva sub TFL.

ca functionalitate sunt pe sistemul celor de BI-Xenon din fabrica: la faza lunga ai becul pe halogen si in acelasi timp se ridica si lumina de pe scurta(tablita actionata de electromagnet) .deci daca o sa-ti pui xenon pe scurta o sa ai bi-xenon in genul celui din fabrica...:icon_thumright:

Ai capito ?

Modificat de kalu
Link către comentariu

Kalu are dreptate in legatura cu faza scurta/faza lunga... dar greseste in privinta semnalizarii... aceasta este in locul fazei lungi. Exact cum ai vazut tu in poza de pe net. Singurul sfat insa este sa pui bec argintiu care doar cand este aprins se face galben. In cat timp le primesti si la ce pret sunt?

Felicitari pentru alegere!

Am pus aici un link de youtube sa vedeti descrierea farurilor

Link către comentariu

Multumesc frumos pentru sfat. Asa am sa fac. Am sa pun becuri argintii pentru un aspect mult mai frumos. Am sa le primesc in maxim 10 zile pentru ca nu sunt pe stoc si se aduc numai la comanda din Germania. Ma costa 260 euro + taxele de curierat din Romania. Nu prea inteleg eu cum functioneaza treaba asta cu bixenon-ul pentru ca eu in momentul de fata am si pe scurta si pe lunga xenon after market insa pentru asta am 4 balasturi + 4 becuri. Ce nu inteleg eu este faptul cum o sa se aprinda faza scurta si cea lunga doar pe 2 becuri + 2 balasturi ? Se aprind aceleasi becuri la o intensitate mult mai mare...care-i faza, ca nu inteleg cum ? Sincer nu prea cred ca asta-i procesul ca asta ar insemna sa am o luminozitate mult mai slaba pe faza scurta iar pe cea lunga sa se aprinda la luminozitatea lor normala. Nu stiu. Chiar nu ma pricep la asa ceva. Daca stie cineva , rog sa-mi explice si mie. kalu mi-a explicat ceva acolo dar sincer , habar n-am cu ce se mananca. Multumesc frumos.

Link către comentariu

In interiorul lupei e o tabla... care lasa doar o anumita parte din lumina sa iese... si sub o anumita forma. Cand dai faza lunga, acea tabla se ridica si intreaga lumina iese afara... uite, iti pun si o filmare sa vezi.

Link către comentariu

da...greseala mea.ma gandeam la farurile originale de pe a4 in legatura cu semnalizarea...

fanta sper ca te-ai lamutit cu explicatia mea in privinta "bi" ului dupa filmuletul postat de TDI ... cel cu tablita.:(

Link către comentariu

Acum m-am lamurit. Multumesc frumos pentru explicatiile primite cat si pentru filmulete. Au fost de ajutor. Am inteles cum functioneaza acel mecanism si vreau sa spun ca mi se pare super ok asa. Am sa raman si cu doua balasturi + doua becuri xenon de rezerva :( . De abia astept sa intru in posesia lor. Intre timp am luat tripele de la "afumat" si antena de la vopsit. Poze in dupa amiaza asta.

Link către comentariu

Sincer...daca nu le inchideai la culoare nu-mi placeau (cromul in special) dar asa e altceva :). In prima poza cu ele aprinze apar 2 dungi transversale mai inchise la culoare. Asa este geamul stopurilor pe partea interioara? Legat de antena... iti doresc sa nu ti-o dezlipeasca careva :P

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

De aia le-am si "afumat" ca nici mie nu mi-ar fi placut asa cromate cu toate ca multi mi-au zis sa le las asa ca da bine pe alb. Eu cred ca mai bine da asa si ma bucur ca mai sunt si altii care-mi impartasesc parerea. Geamul stopurilor nu are nicio dunga. Au aparut acele doua dungi din cauza ca am facut pozele cu telefonul cat despre antena...nu are cum sa fie dezlipita. Este prinsa exact ca cea originala...cu piulita intre plafonul exterior si cel interior asa ca pot trage de ea cat vor.

Modificat de fanta
Link către comentariu

nu chiar cat vor...ca daca prinde un taran cu simt de raspundere...gandindu-se el ca e lipita, iti face onduleuri la plafon,insa speram ca nu o sa se ajunga acolo...:vaidecapulmeu:

triplele vin bine asa,afumate .mult mai bine decat ar fi venit cum le-ai primit...:icon_cool:

Link către comentariu

Multumesc frumos kalu. Dupa cum am mai spus...de asta le-am si dus la "afumat" ca nici mie nu mi-ar fi placut asa pe crom. Sper sa nu se iveasca vreun astfel de taran pe langa masina mea si sper sa nu ma ivesc si eu in momentul ala pe langa el :icon_thumright: .

Urmatorul update dupa ce vin farurile cred ca o sa fie asta :

- grila fara emblema in jur de 450 ron

6425g5e244.th.jpg

- prelungire capota din metal in jur de 250 ron

6427g5e247.th.jpg

@ Circoloco

Am sa le iau de pe TMTuning asa ca daca vrei comandam si setul ala de door pins.

Modificat de fanta
Link către comentariu

@ guessWHO

Multumesc frumos.

@ Circoloco

Te anunt , stai linistit. Oricum o sa mai dureze ceva ca as vrea sa iau mai multe daca tot platesc transportul si trebuie finante. Imi trebuie in jur de 3500 ron sa iau aproape tot ceea ce vreau asa ca sigur o sa mai dureze ceva timp.

44788963.th.jpg

Link către comentariu

Farurile cand trebuie sa ajunga? Sunt tare curios cum arata montate pe o masina :rolleyes:

Link către comentariu

Salut. Ar trebui sa ajunga la mine saptamana viitoare...luni sau marti pentru ca am facut comanda la ele si omu' mi-a zis ca abia vineri se intoarce din Germania. De abia astept sa le primesc sa ma duc sa le montez :D

Link către comentariu

Mai ce sa zic !!!! Super tari stopurile, dar nici farurile nu sunt mai prejos.

Urmarind ce ai facut pina acum la masina nu pot decit sa-ti dau un MARE 10 cu felicitari :D

Legat de faruri cred ca le-ai comandat negre ,pt ca alea stau cel mai bine pe masina, pentru ca este alba.

NICE JOB !!!

Link către comentariu

Multumesc frumos pentru nota :blah: . Bineinteles ca le-am comandat negre. Asa le am si pe cele FK cu angel eyes care sunt in momentul asta pe masina , tot negre , pentru ca negre dau cel mai bine pe alb.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!