Jump to content

Golf 6 - Computer de bord


manatee
 Share

Postare recomandată

am eu, pe G6 :huh: . Premium CB; l-au scos din configurator acum.

cred ca o sa pun cateva poze maine. :icon_thumright:

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ady75: multumesc pt raspuns!

imi cam pare rau ca nu am luat CB+, dar atunci am zis ca nu am nevoie de asa ceva :)

diferenta intre CB+ si simplu, este doar de soft? sau e complet schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi pare rau ca nu am CB+. Am intrebat chiar daca se poate "upgrada" cb-ul simplu. Mi s a spus ca pot incerca dar nu garanteaza ca o sa functioneze corect. am impresia ca si display-ul este diferit pt cb+. Asa ca nu ne ramane decat :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista o diferenta de dimensiune ca la generatiile anterioare de Golf , doar ca poti acesa anumite setari prin intermediul acestuia , iti afiseaza anumite mesaje (nu doar iconite) ,pe display ai posibilitatea sa vizualizezi mai multe informatii concomitent (titlu melodie CD,mp3/post radio , tempertura+consum sau alte combinatii) .

Pe G5&4 trebuia inlocuit clusterul cu unul cu maxidot operatie destul de costisitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca si la G6 ar fi destul de costisitoare operatia. eu unu, nu vad diferente "fizice" intre cele 2 CB, de aceea am presupus ca ar fi diferenta doar de soft.

are cineva activata functia aceea de schimbare a melodiei/postului de radio din butoanele de la CB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu. o pun din meniul de audio. e chiar misto, si iti apar si titlul melodiei si cantaretul. practic elimina din nevoia de butoane pe volan (partial, desigur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca vrei sa vezi consumul mediu sau celelalte prostii, mai merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in timp ce e aia nu. sau altfel spus: da, dar intri iarasi in meniul CB (tinand apasat pe butonul din capat, ca de obicei) si intri inapoi in meniul de Consum. apoi setezi iara (adica mai dai 2 clickuri) daca vrei iara audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am si eu o problema, nu imi mai apare in meniu "audio". stie cineva dc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A mai observat cineva pe G6 ca CB2-ul la varianta simpla de CB (nu CB plus) se reseteaza la 19,59H sau 1999km (la care se ajunge prima) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu te exprimi corect sau nu inteleg eu. Eu am CB simplu nu plus si pot zice ca pe functia 2 a CB-ului raman memorate datele foarte mult timp. Cel mai mult l-am tinut neschimbat 3 luni si imi arata consum 2, viteza medie 2, km 4500....

In scimb, functia 1 a CB-ului se reseteaza la 2-4 ore. In carte scrie destul de explicit despre asta si modul ei de functionare.

Asta vroiai sa intrebi ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles bine. E vorba de resetarea CB la 99.59 de ore de functionare sau 9999.99 km. La modele noi s-a redus la cum zice manate. S-a mai discutat chestiunea in aria skoda. E vorba de nu stiu care cip de memorie. S-au ieftinit la 2 lei. Jenant pentru VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, trebuia sa fiu putin mai explicit.Exact cum spune @KimDiesel.

Ideea este ca la Skoda , atat pe forumul acesta cat si pe alte din "afara" s-a lamurit speta , de VW nu am auzit pe nimeni sa se planga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am eu, pe G6 huh.gif . Premium CB; l-au scos din configurator acum.

cred ca o sa pun cateva poze maine. :icon_thumright:

Incerci sa pui niste poze sa vad si eu cum ii sta cu CB color? M-am tot uitat si aici si in topicul masinii tale si nu am vazut decat o poza, dar nu prea se vad culorile... Poti sa le pui in evidenta? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajut eu. Arata fain si imi plac tranzitiile, dar parca e mai odihnitor pe intuneric cel vechi, se asorteaza si mai bine cu ceasurile. Daca retrofitul este in jur de 200euro ma intereseaza :D dar nu cred pt ca trebuie schimbat tot clusterul. Recodarea se face doar la reprezentanta.

Un mic DIY pt passat cc insa :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut -

Iarna a trecut de ceva vreme. Si as vrea sa imi spuneti ce face functia "Snow tires" din CB+. Am setat viteza maxima a cauciucurilor de iarna, dar asta ma ajuta... cum?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te avertizeaza cand o depasesti in mod normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te avertizeaza pe ecran si printr-un beep cand masina ajunge la viteza setata de tine pentru cauciucurile de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci face acelasi lucru cu setarea "Speed Warning" nu? Credeam ca schimba setarile ESP, ASR etc stiind ca e incaltata cu altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare,

am gasit un site destul de interesant de unde se poate achizitiona si cb+ pentru mk6 golf/jetta.

http://www.carsystems.pl/jetta-instrument-cluster-premium-mfa-r-line-300km-h-gasoline,id492.html

in cazul in care mai interseaza pe cineva.

Spor si scuze ca "reinvii" un topic destul de vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare: Cum pot sa dezactivez acea avertizare de temperatura (cand scade sub 4 grade cred) la CB simplu? A incercat/reusit cineva setarea asta? Vreau sa-i dau disable pentru ca e enervant sa tot derulez prin meniu pana ajung la consum instantaneu, sau viteza instantanee.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. De astazi sunt posesorul unui Golf 6 2.0 TDI, DSG 6 trepte de care sunt foarte incantat cu toate ca i-mi pare rau ca am dat golfuletul 4.

Am CB+ problema este cami arata un consum foarte mare de 14 la suta mediu la drum intins acum nu stiu daca este adevarat cand acelerez scade consumul cand merg usor creste pana la 85 % in timpul mersului. Am observata ca arata ceva de genul km/l nu l/100km.

Stie cineva daca este corect cum i-mi arata consumul si daca se poate schimba ceva?

Mai am o rugaminte, ma poate ajuta cineva cu un manual de golf 6, al meu nu are nici un manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!