Jump to content

ornament tobe


gabriel
 Share

Postare recomandată

M-am uitat la poza de ma dor ochii... parca imi place parca nu. O singura iesire rotunda o fi prea "saraca" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    20

  • rvacaru

    15

  • audi_fan

    4

  • Executron

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

una mai mica pt ca ai o teava nu? nu prea merge dar ca al meu mai mic si ar fi super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am o singura teava, paralela cu soseaua :D

Strang poze cu funduri de O2 si ma decid :D

Pana acum cel mai mult imi place cu 2 rotunde, dar nu pot sa imi montez usor si cred ca renunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simplu iti arat o poza cand fac sapt viitoare ca au in showroom 2 iesiri in una si se prinde cu colier e pt a ta si ar arata super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva n-ar fi rau...

post-74-1180558647_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aia dubla imi place mie. Da, milotec are dar pt 1.6 FSI ei scriu sa cumperi 1 bucata, cea dubla nu se poate monta, pentru ca eu am doar 1 teava de iesire. 2 ornamente cumpara cei cu TDI si 2.0 FSI :D

Uite ce decente si frumoase sunt cele OEM Skoda.

Cea dubla pentru 2.0 TDI si cea ovala pentru 1.6 FSI

O alta idee ar fi asta rotundo-patrata :D

post-74-1180559576_thumb.jpg

post-74-1180559582_thumb.jpg

post-74-1180560033_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se monteaza in 15 minute pe a ta si dubla, o sa ii fac o poza sa vezi despre ce este vorba si la aia dubla dar la celalalt capat are doar o iesire asa se ramifica spre iesire doua si la intrare una.Intelegi? e simplu dar o poza va face minuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inteleg, dar e important sa am si de unde sa o cumpar :D

Una dubla m-ar multumi pe deplin, restul doar pe jumatate :D

Astept cu interes poza de la tine. Mersi!

PS: Important este si faptul ca teava mea NU iese pe mijloc. Teava mea este intr-o parte, a doua teava trebuie sa fie complet falsa, ea va iesi prin capacul de plastic din fusta barei spate. Un Y perfect simetric nu ma ajuta :P

Mda... dupa ce am vazut poza asta, mi-a trecut pofta de 1 bucata rotunda. Personal mi se pare total nepotrivit, dovada ca nici Skoda nu ofera OEM acest tip de iesire.

post-74-1180560877_thumb.jpg

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara spate RS cred ca este mai masiva si "inghite" mai bine iesirea dreptunghiulara. Am citit pe forumurile germane ca iesirea OEM Skoda este cam lunga si iese cam mult in afara sub bara standard...

post-74-1180600916_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand mi-au montat ornamentele OEM de la skoda pentru 2.0 Tdi au zis baietii ca s-au cam chinuit caci au trebuit sa taie tevile si sa sudeze ornamentele pe ele. Nu m-am bagat sub ea sa vad cum sunt montate dar arata super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat la Fabia ornament RS look de la Milotec. Normal ca se taie din teava de esapament deoarece ea din fabrica are o indoitura ( un gat ) orientata spre sol, si ornamentul care se monteaza este drept. La mine este prins in cleme, initial conform instructiunilor milotec, dar preventiv am dat si cateva puncte de sudura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la diesel trebuie sa tai n-ai ce face. Exact asa mi-am facut la passat sa am doua iesiri. (a iesit f. bine)

Acuma la octy am scapat cred ca fiind pararela cu solul.

@rvacaru Da, spatele octaviei e mare si nu merge una sigura, sau daca e una singura trebuie sa fie mare :). Eu zic ca una care se face in doua, dar nu in Y ci una in continuare si una in dreapta e cel mai potrivit. Sau dreptungiulara cum am mentionat initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

terminatii din astea au oare la service, at cand vine masina ?

mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea dar numai daca se poate monta iesire dubla ! CEa ovala nu da bine , parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Si eU am ramas cu gandul la o iesire dubla...dar cea OEM nu se poate monta pentru simplul fapt ca sunt 2 iesiri separate. Cum noi avem o singura teava nu ramane decat solutia sudarii celei de-a 2a terminatii langa prima. Cum nu am unde sa sudez am facut ce a fost mai usor: am abandonat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru: Sau incercam non-OEM care sa aiba iesire dubla cu o singura teava la conectare ;)

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesc astfel de tobe la service acolo la ei at. cand vine masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, gasesti, cred ca chiar pe acest topic s-au publicat codurile si felul in care arata.

ovidius: am tot citit pe forumurile germane...nu prea ai ce sa montezi ;) nici milotec nu ofera pt MPI si FSI decat cu 1 iesire sau ovala ;)

Eu mi-am "indulcit strugurii" cu gandul ca arata bine si asa, cu fusta aia neagra, e draguta si fara terminatie ;)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

pt ca s-au pierdut pozele pun din nou pozele cu bara de acum de rs si bara de atunci , asta va fi urmatoarea modificare sa schimb aceasta toba ca deja ma streseaza cum se vede sub masina

post-2238-1205098414_thumb.jpg

post-2238-1205098446_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian chicus

Gabriel cat a costat sa pui bara spate de RS? Adevarul e ca arata super bine Octavia cu bara asta.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cumparat un cap de toba de la PBV1 original Skoda. Nu mi-au dat nici un colier.. Aveti idee cum trebuie prins? Prin sudura?

Multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, asteptam raspunsul cu bara de rs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e facuta pe casco bara nu stiu cat a fost ca am avut multe bagate si nu mai am factura

undeva la 12 mil parca e coaja plus vopseit pe la 15 , eu am platit 27 de mil bara plus toata patea stanga dezechipat si vopsit , cu tot cu ce a mai fost nevoie

@andrey vezi ca se sudeaza daca nu are nk de prins si trebuie taiate cele doua indoituri de la teava daca e diesel

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!